начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имот

Мнениеот dark_av80 » 11 Мар 2012, 13:07

Здравейте ,

радвам се че има такъв форум чрез който се получава помощ на нуждаещи се като мен .

Казуса ми е следния , през 2008 година почина баща ми , които заедно с майка ми живееха в отделна къща от мен. Аз прибрах майка ми да живее при мен тъй като не може да се грижи сама за себе си . Съответно бяха платени всички сметки за ток вода телефон към дата 10 септември 2008 година. Водата и тока бяха спрени от крановете и от бушона а телефона чрез молба беше спрян от виваком , тъй като къщата беше необитаема и ме беше страх да не стане проблем. През 13.05.2010 година продадохме имота на нов собственик чрез нотариус (имам копие от нотариалния акт ) , като за целта викнах длъжностни лица от ВиК и ЧЕЗ да установят задълженията ми до момента и съответно да бъдат изчистени. С ЧЕЗ нямаме проблеми затова няма да ги споменавам по нататък. Инкасатора на ВиК установи че няма задължения дори има надплатени 6 кубика вода , и препломбира водомера (има го документално в дружеството ) но тъй като не е имало нови показания на водомера (т.е не сме дължали нищо ) не е записал числата на водомера и съответно не ги е подал в ВиК. С това приключиха взаимоотношенията ни с новия собственик и два дена след това изповядахме сделката за имота пред нотариус. Две години след това на 5 март 2012 идва новия собственик при мен и казва че имам задължения към ВиК от порядъка на 3000 лева и тъй като тои не е бил добросъвестен да смени партидата сега тези задължения се водят на мое име и той по никакъв начин не иска да ги плати. Помогнете ми какво мога да направя в случая могат ли ВиК да ме търсят за тези пари при факта че имота не е мой от 2 години а и те нямат показания на водомера от 2008 година (както споменах по-рано инкасатора който идва 2010 година не е подал числата , може би защото не имало нови показания ,тогава сверихме числата с последно платената бележка и новия собственик присъстваше лично) сега новия собственик отрича това да е ставало и казва че тези задължения са мои. Аз знам от него лично ,преди да се стигне до този спор че след като е влязъл в владение през зимата на 2010 година се е пукала тръба след водомера и тъй като и той не е живял в къщата е разбрал чак след като водата е преляла от къщата и е стигнала до улицата и са му се обадили съседи но и това не е регистрирано в ВиК дружеството, предполагам от там е многото навъртяна вода , но немога да докажа по никакъв начин това.


Моля помагайте какво мога да направя за да избегна плащане на тези пари , които не съм изразходвал аз !!!
dark_av80
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Мар 2012, 12:13

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот dark_av80 » 11 Мар 2012, 13:11

Само да направя уточнение инкасатора който е идвал тогава не работи вече в дружеството!!!
dark_av80
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Мар 2012, 12:13

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот neutralen » 11 Мар 2012, 18:14

При така изнесените обстоятелства, очевидно нямате задължения към ВиК, но сте допуснали сериозна грешка, която е причина сега да сте Длъжник на ВиК за посочената сума. Грешката е че не сте подали Заявление/Молба до ВиК за ЗАКРИВАНЕ на партидата Ви във ВиК след продажбата на Имота. Новия собственик на имота не може да си открие собствена партида, докато не се закрие Вашата партида. Ако е бил осведомен и добросъвестен при отиването му във ВиК са го уведомили, че Вие трябва да си закриете партидата, тогава ще открият партида на неговото име, и той да си е премълчал, за това всички задължения от момента на продажбата на имота/а не от 2008 г/ продължават да се водят на Вас/де юре/ макар че са задължения/де факто/ на новия собственик на имота. За това още утре вървете във ВиК и поискайте партидата Ви да бъде закрита и вземете документ за това, за да престанат да Ви се трупат задължения за бъдеще време. Има вероятност ВиК със Заповедно производство да си извадят Изпълнителен лист срещу Вас и когато това стане се обърнете към адвокат за да Ви защити. Ако нещата не стоят така както Ви ги описвам и при отиването Ви във ВиК се установи, че партидата Ви е закрита отдавна/вземете документ - от кога/, очевидно не Вие а новия собственик има проблеми с ВиК.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот dark_av80 » 11 Мар 2012, 19:47

Благодаря за отговора ,
Пробвах да закрия партидата но ВиК не искат да се закрие партидата докато не се погасят задълженията, това не е толкова старшно тъй като водомера в момента е свален и дефакто немогат да се трупат задължения. Днес говорих с инкасатора който идва 2010 година и каза че ако се наложи в съд ще потвърди че показанията на водомера са ми били такива към тази дата. Друго за което се сещам не е ли длъжен новия собственик в някакъв срок сам да подаде заявление за смяна на партидата защото мисля че не е спазил това изискване при промяна на собственноста . Все пак при изповядване на сделката нотариуса ми каза че на мен не са ми необходими никакви документи от тук на сетне т.е аз нямам с какво да удостоверя че имота не е моя собственност вече. И ако мога да закрия партида без документ ро мога да закрия партидите на половината град по този начин. Може ли някои по навътре в нещата да изкаже мнение по въпроса. Другия ми въпрос е как ВиК може да ме съди за нещо което не е вече моя собственост и аз нямам никакви права върху него. Ако е имало отчитане до датата на която съм продал имота и не е имало задължение кум дружеството и в последствие не е прехвърлена партидата задълженията пак ли щяха да се трупат на моя гръб , мисля че не !!! Затова мисля че казуса в случай на съд ще бъде да се докаже в кой период е възникнало въпросното задължение , което е недоказуемо според мен освен ако не се вземе под внимание свидетелските показания на бившия вече инкасатор , които в случая са в моя полза.


Стара партида в ВиК може да се закрие и отвори нова такава само с нотариален акт от новия собственник . Така постъпих аз когото влязох в владение на имота в който живея в момента ,стария собственик не е присъствал нито при закриване на партида в ВиК нито в ЧЕЗ. Затова не съм и подозирал че трябва да предприемам никакви действия по закриване на партиди, което знам че не е оправдание за мен но в този смисъл ако задължениата са мои защото партидата е моя аз мога ли да искам да ми откопаят тръбите и да не ползвам вода нищо че имота не е мой а новия собственик да си плаща за като нов абонат. Мисля че няма да са съгласни защото имота не е мой и по тази логика мисля нямям права и върху задълженията .

Благодаря на отзовалите се и желаещите да помогнат !!!
dark_av80
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Мар 2012, 12:13

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот dark_av80 » 11 Мар 2012, 21:09

http://www.1001line.com/kniga-imoti/h1p5.html. Тук прочетох следното нещо , което незнам дали ще ми влезне в работа нека компетентните кажат. Въпреки че при продажбата на имота не е имало задължения а са възникнали по късно дори и да смятат че са възникнали когато аз съм бил собственик долния цитат ме устройва.

Цитирам:
При продажба тежестите на имота се прехвърлят на новия собственик и от него занапред се търсят финансовите задължения.
dark_av80
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Мар 2012, 12:13

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот nasso_5 » 11 Мар 2012, 21:39

Може да опитате по чл.410 Заповедно производство...Напишете,че новия собственик Ви дължи 3000лв...ако го оспори ще мислите...посочете банкова сметка.
правото е алгоритъм.....
Аватар
nasso_5
Потребител
 
Мнения: 139
Регистриран на: 15 Дек 2006, 03:05

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот neutralen » 11 Мар 2012, 23:21

Вие очевидно ще имате големи проблеми, които ще продължат години, тъй като за съжаление не желаете да се вслушате в съветите, които Ви дадох. Вие искате съвет, но същевременно искате да Ви кажем това което искате да чуете - че нямате задължения към ВиК. Като аргумент посочвате цитат от някаква Агенция за недвижими имоти. Този цитат е верен, но очевидно Вие не сте юрист - тежести на имота са вещни права/право на ползване -примерно/ а Договора с ВиК е облигационно отношение между Вас и ВиК и като такова то не следва имота като тежест - имоте е сменил Собственика си но задължението към ВиК си остава за Вас докато не си закриете партидата. Това че не искате да го разберете си остава за Ваша сметка. Ще Ви осъдят ще платите, новия собственик ще пусне водата и ще продължавате да трупате нови задължения, докато не си закриете партидата.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот dark_av80 » 11 Мар 2012, 23:37

Искам да закрия партидата но ВиК не искат да я закрият без да съм платил задължението аз нямам толкова пари . Има ли начин да я закрия без да съм платил? Ако платя не означава ли автоматично че съм съгласен че задължението е мое и да гоня вятъра после? А и не ми помагате много ако ми казвате да платя пари които аз не съм изразходил. Все пак трябва да има друго решение на проблема!!!
dark_av80
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Мар 2012, 12:13

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот neutralen » 11 Мар 2012, 23:46

Нищо няма да плащате. Поискайте закриване партидата със Заявление или Молба, заведени под Вх.№ в тяхното деловодство, като изискайте ако откажат да ви отговорят писмено. Пазете преписката тя ще Ви трябва като доказателство при евентуални бъдещи процеси. Не плащайте нищо.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот dark_av80 » 12 Мар 2012, 10:30

Благодаря ви за съдействието още днес ще подам молба в дружеството!!!

Имам още един въпрос, може ли при евентуално дело да ползвам за свидетел бившия вече инкасатор на ВиК ?
dark_av80
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Мар 2012, 12:13

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот dark_av80 » 12 Мар 2012, 16:00

Подадох молба във ВиК преди малко и платих такса за закриване на партида но ми казаха че може и да не я закрият заради задълженията. Ще видим все пак !!!


Вижте какво намерих тук

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=o ... uw&cad=rja


чл.62 ал. 5 по-точно
dark_av80
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Мар 2012, 12:13

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот cadds13 » 06 Юни 2016, 13:50

Здравейте, имам нужда от Вашата помощ.
Видях, че има такава тема и реших, че не е нужно да отварям нова.

Имам следния проблем:
Преди 11 месеца купих една къща близо до град Шумен.
Сделката мина нормално и всичко беше наред до преди месец, когато дойде инкасатора за водата.
Трябва да спомена, че голяма моя грешка е, че не отидох във ВИК да си открия нова партида в 30 дневен срок след покупката на имота(просто наистина ми излезе от главата), а стария собственик не е отишъл да закрие неговата си партида и в момента тя се води на негово име.
Тъй като къщата е стара се захванахме с ремонтни дейности и не е живяно там (както и в момента все още не се живее там). Та въпросния инкасатор когато дойде се оказа, че има стари задължения - 380 кубика :shock:
Преди да закупя имота, стария собственик е имал казан за ракия и половината село знае, че той там си е варил ракията (която продава в барчето си в селото), а всеки знае като се вари ракия как постоянно трябва да тече вода, за да охлажда. Ползвал си е водата тогава и не си е плащал нищо.
Ходих във ВИК да попитам какво е показанието за водомера и ми казаха, че е 0 и последното засичане е от 2012г. Тогава се усъмних и се разрових малко. Оказа се, че инкасатора на селото е назначен на работа с помощта на стария собственик на моя имот (явно и за това толкова години не е отчитана вода,под предлог, че никой не живее там.)
Та въпросния инкасатор сега явно изчаква да си открия партида на мое име и да нанесе новото показание с натрупаните кубици на моята партида, но аз умишлено не си откривам нова партида.(не съм идиот)
Между временно инкасатора е разкопал пред оградата на имота и е спрял водата. Сега и вода нямам. Това явно също е с цел по-бързо да си открия нова партида, за да си направят схемата.
Ходих в централата на ВИК и се срещнах с човек, на който разказах за случая и той се зае да разучи нещата.
Днес ме извикаха във ВИК и се срещнах с техен инспектор, който ми каза, че морално съм прав, но е моя грешката, че не съм пуснал тогава молба за откриване на партида. (макар че и да бях пуснал, въпросния инкасатор пак щеше да нанесе показанията на моята партида).
Някой има ли идея сега могат ли да искат от мен да ги плащам тези задължения? Как да постъпя от сега нататък?
Утре инспектора иска да отидем на място да разгледа случая.
Всички съседи могат при нужда да свидетелстват, че първо ние не живеем там и нямаме потребление, второ че за тези 4 години той постоянно си е варил ракията там и е ползвал водата.
cadds13
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Юни 2016, 13:26

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот cadds13 » 21 Юни 2016, 16:07

Здравейте отново.
Има някакво развитие по моя въпрос с водата.
Всичките задължение от преди са начислени на партидата на стария собственик.
След като са разгледали случая във ВИК са решили, че понеже не е плащано от 4 години назад, а аз съм собственик от една година, да разделят задължението на 4 и аз да платя една четвърт (90) кубика. Иначе отказват да ми отворят нова партида. Има ли ВИК право да отказва да ми отвори партида и да ми поставя условие да платя сметките на друг човек, за да ми пуснат водата?
Опитват се да ми извият ръцете сега - "ако не платиш част от задължението на стария собственик няма да ти пуснем водата" един вид.
Казват че имота си вървял със задължението, а защо тогава вече са начислили задължението на стария собственик?
Как да постъпя? Моля Ви, дайте съвет :(
cadds13
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Юни 2016, 13:26

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот burgas_ssg » 21 Юни 2016, 16:59

Разбира се, че нямат право да отказват пускане на водата, ако задълженията не са Ваши. Като собственик имате право на собствена партида, отделна от партидата на стария собственик, по която следва да плащате задълженията за вода, потребена СЛЕД ДАТАТА НА ПРИДОБИВАНЕ НА СОБСТВЕНОСТТА ОТ ВАША СТРАНА. Така е по техните общи условия. Това, че инкасатора не е отчитал е техен проблем - пак според Общите условия те са длъжни всеки месец да издават фактури, а дори и да няма потребление, са длъжни за засичат водомера всеки месец. Истината е такава, че просто използват монополното си положение в комбинация с това, че дори и да тръгнете да водите дело, не може да стоите без вода, докато приключат съдебните производства, с което реално Ви извиват ръцете, за да платите. Има два варианта - ако имате време да почакате - жалба до ДКЕВР /абсолютно задължително/ или отрицателен установителен иск за недължимост на сумите, които Ви претендират /чуждото задължение/ + иск за възстановяване на неправомерно прекъснатото водоснабдяване. Другият вариант е да плащате и после да водите дела, за да си върнете парите.
burgas_ssg
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 26 Май 2016, 09:55

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот kibiraa » 01 Мар 2022, 09:52

Здравейте Имам следния проблем. 2017 Година Леля ми решава да ми прехвърли един ней имот чрез дарение. Г.София

Като тя си запазва вечното право на ползване върху дареният имот.Как е описан в нотариалния акт.

Преди имота да ми го прехвърлят беше отдаден под наем от леля ми тя си имаше договори с тях. Към имот имаше Вик задължение от 2014 година някъде около 300 лев.
След време леля ми и майка ми се изпокараха точно заради това че тя не искаше да ти се заплаща по никакъв начин задълженията Като ток вода и данъци.Леля ми каза че щяла да оправи сметките и след това щяла да си свали дарението си и така нататък.Тя все още не го е направила.Но за сметка тя прави задължения.

От Вик софийска вода ми се обадиха че има сметка която трябва да се заплати. От там аз и обясних че аз няма как да заплащам нещо което не съм въртял. Аз съм собственик само на хартия.Аз съм един гол собственик няма как да плащам неща които не съм навъртял.Няма как да си прехвърля и партидата като вече има сумата навъртяна от 860 лев до този момента. От 2014 до 2022 сумата е 860 лев с повечето са лихви.До вчера гледах сумата. Днес отворих приложението на Easy Pay. Днес вече Сумата е няма липса от системата на Easy Pay.

Преди време се служител на Вик ми се обади и казаха че щели да ме съдят защото аз не си плащам сметките и това тях не ги интересува кой какво прави.Аз оттам казах че няма да се плащам абсолютно нищо тъй като аз не съм собственик на водата не е на мое име и няма как да плащам нещо. Като съм един гол собственик.

Искам да попитам евентуално ако ми изпратят доброволно плащане или съдебно решение че аз съм осъден че трябва да се заплатят сумата от 860 лев която е навъртяна сигурно това няма да е окончателната сума щото ще има лихви такси по делата.Само да подчертая че на Софийска вода съм и предоставил копие от нотариалния акт което пише вътре че леля ми си запазва правото си на ползване.

Оттук нататък какво мога да направя аз след като няколко пъти помолихте си заплати задълженията.
също като да попитам Вик имат ли право да ме съдят тъй като водата не е на мое име.Ще съм благодарен ако някой сподели нещо
kibiraa
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Ное 2021, 21:40

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот tochotocho » 02 Фев 2024, 12:20

Имам подобен случай! Закупил апартамент в София, но не съм открил партида на мое име . Сметките вървят към стария собственик. Той съответно е не си е закрил партидата. От В и К ме потърсиха да си открия партида и заплатя разходите след покупко-продажбата. Възникна спор. Обясниха ми,че трябвало двамата :продавач, купувач да сме отишли във В и К и съответно откриване-закриване партиди. Или чред нотариално заверена декларация с посочени показанията към датата на сделката. Не е направено. Ако откажа да платя ще потърсят по съдеб ред стария собственик по незакритата партида. Той ще се позове на сделката и съда ще ме призове и отсъди.
Като заключение : След сделката разходите са за новия собственик и при неплащане могат да спрат водоснабдяването. Проблем, защото водомерите са в апартамента! Достъп чрез полиция и прокурорско решение.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Задължения към ВиК спор м/у нов и стар собственик на имо

Мнениеот guest1 » 02 Фев 2024, 12:26

tochotocho написа:Имам подобен случай!

Здравей!
Не е проблем, че Средствата за Търговски Измерване/СТИ (в случая - водомерите) са в апартамента и със затруднен достъп.
Проблем е нежеланието на доставчика (Софийска вода или друг) да инвестира и да монтира уреди с дистанционен отчет. Или където има - нежелание или невъзможност, да ги използва.

По конкретния казус - има два варианта.
1. Снемани са показания за всеки отчетен период. Тези, след датата на въвод в имота се прехвърлят на новия собственик.
2. Няма показания за дълъг период. Няма да е точно, но се прави интерполация - според средното потребление и пак се делят сумите, преди и след датата на въвод в имота.

Тук изключваме манипулация на СТИ, кражби и прочие.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron