начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Заличаване вписвания в имотния регистър

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот orlin75 » 26 Юли 2020, 10:33

Здравейте, имам следния проблем:
Преди около 3 години купих имот от съдия изпълнител, имота имаше ипотека но е имала и една искова молба, която аз не съм забелязал (пълен лаик) от КОНПИ, След постановлението за възлагане свалих ипотеката и заличих вписването и в ИР. Наскоро пуснах проверка за тежести и излизат две вписания по дела които са минали 2018 и 2019, едното е по исковата молба с която съм го купил а другото е частично отменя решението на съда по това дело. След разговор със Съдия изпълнителя, той ми каза че КОНПИ са участвали в разпределението на средствата от търга и нямат претенции и най добре да взема писмо от КОНПИ. Те съответно ми казаха, че да нямат претенции към имота но нямат система/практика да дават такива писма.
На пръв поглед всичко е чудесно и аз нямам проблем с имота, но това е само на пръв поглед, защото няма нотариус които да изповяда сделка при тези вписвания.
Уговорих се с КОНПИ да подам молба към тях с която те да подадат молба в Имотния регистър да се заличат вписванията. Надявам се това да даде резултат.
Въпроса ми е, има ли нещо което да пропускам, защото нотариусите гледат на имота като на едва ли не обречен и казват че съм в параграф 22.
orlin75
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 26 Юли 2020, 10:16

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Юли 2020, 11:05

Привет,
малко академично (тоест на сложен език ще го кажа), Имотният регистър е въведен от Наполеон - навремето дори не са имали нотариуси - едва ли не са си пишели някакви хаотични бележки, дотук с историята.

За един опитен нотариус - имотът е ок, сега - реалността е съвсем различна - опитни нотариуси няма, за мен тежест не съществува, това е - стара - куха - празна - импотентна - невъзможна за ефект - кьопава, механична възбрана.

Удостоверението тежести не е единственият начин да се гарантира чистотата на имота, пълно - снежно-бяло досие - никога няма да имате. Сега практически - никога не можете да убедите който и нотариус в обратното, с две думи - проблемът не е във Вашия телевизор.

Теоретично имате право да поискате пред съдия по вписвания (сега са заради вируса - без достъп, но телефон - може) - да направи отметка, вписване, отбелязване и заличаване извършват именно съдиите по вписвания.

Май дадох доста безполезен съвет.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот orlin75 » 26 Юли 2020, 11:45

Проблема е че нямам механизъм да убедя нотариуса да сключи сделката, а без нотариус не мога да продам имота.
Надявам се молбата от КОМПИ към съдията по вписванията да има повече тежест от моята молба, все пак те ще кажат че нямат претенции към имота.
Все пак не е ли задължение на Съдия изпълнителя да заличи тези вписвания при положение че КОМПИ е участвало в разпределението на средствата от проданта, както ми заличи и ипотеката.
orlin75
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 26 Юли 2020, 10:16

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот Melly » 26 Юли 2020, 12:58

Уговорих се с КОНПИ да подам молба към тях с която те да подадат молба в Имотния регистър да се заличат вписванията. Надявам се това да даде резултат.

Това е единствено правилното действие от ваша страна.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Юли 2020, 15:01

Стоян Якимов, ЧСИ, ме кара да ходя лично, мен - като победител, като триумфатор, да заличавам възбраните си - макар, че съм го премазал, да са учили адвокатите - аз как съм учил по библиотеките, смазах го - при това - някакви кантори на еди-кой си - но - дотук с хвалбите.

Ужасно е - не повярвах наистина - вика дай по 15 лева за всяка забрана да я вдигна - а то - безкрайна имотна партида - много възбрани - земеделски земи, сумата е висока. При това - аз съм победител, изобщо не би трябвало да се занимавам, но - но.

Трябва да се разтърчите, аз в такива случаи така правя, на един (как се казваше май Венци Данов - дигнахме сами възбраната), причини за разправия - няма, ЧСИ са умствено вакуумирани, случва се - впрочем имам преки наблюдения, ма - взаимно се търпим.

Мелли е прецизна - това е начина, другото е - губи време.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот kalahan2008 » 26 Юли 2020, 18:49

Делото по исковата молба на КОНПИ на какъв етап е? Ако е приключило, би следвало да се извърши отбелязване на решението във връзка с исковата молба.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот orlin75 » 26 Юли 2020, 22:02

Делото е приключело, в полза на бившата жена на човека от който купувам и имота, срещу КОМПИ, КОМПИ завеждат ново дело срещу това решение, което печелят частично, имотите придобити след 2003 година се отнемат в полза на държавата, моя имот е от имотите след 2003 година, но КОМПИ е участвала в разпределението на парите от публичната продан.
Аз до колкото малко разбирам, това че има вписвания не е проблем, те са едва ли не история на имота, но нотариусите не гледат така на нещата, те не проучват имота реално, само правят справка в имотния регистър и като не получат едва ли не празен лист не искат да изповядат сделката, особено ако е намесен КОНПИ.
Най чисто си е да се заличат вписванията, проблема е че от КОМПИ казаха че ще пуснат молба за заличаване но не са сигурни от резултата.
orlin75
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 26 Юли 2020, 10:16

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот propensity » 26 Юли 2020, 22:16

Това, което ви питаха по-горе е дали е влязло в сила решение по делото с КОНПИ и дали същото е вписано в АВ? Също е важно кога? Ищецът (КОНПИ) има шесет месеца да впише решението от изхода по вписаната искова молба. След този период ИМ губи действието си.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот orlin75 » 26 Юли 2020, 22:33

Да вписани са две решения, едното е 2018 година, другото по второто дело което частично отменя първото дело е вписано 2019 година, минали са 6 месеца
orlin75
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 26 Юли 2020, 10:16

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот propensity » 26 Юли 2020, 22:49

orlin75 написа:Да вписани са две решения, едното е 2018 година, другото по второто дело което частично отменя първото дело е вписано 2019 година, минали са 6 месеца


Въпросът е дали са вписани в срок от 6 месеца от дата на влизането им в сила, а не дали въобще са вписани.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот orlin75 » 27 Юли 2020, 08:31

Едното решение е влязло в законовед сила 08.01.2018 г. а датата на входящия регистър е 20.07.2018.
Второто решение частично отменено от първото е влязло в законовед сила 08.01.2018 г.а датата на входящия регистър е 04.02.2019.
Поне това е което мога да разчета.
orlin75
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 26 Юли 2020, 10:16

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот propensity » 27 Юли 2020, 09:38

Можело е да се търси заличаване след изтичане на шесетмесечния срок, но преди вписване на решенията, сега вписани, КОНПИ се ползва от ефекта на вписването от момента на вписване на решението, според ВКС.

Не може да се иска заличаване и по чл.175 ззд, защото исковите молби на са вещни тежести.

Наистина дано КОНПИ ви съдействат.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот orlin75 » 27 Юли 2020, 09:58

Благодаря за отговорите. Да, да се надяваме че КОМПИ ще съдействат, до сега бяха изключително любезни и разбиращи, останах приятно изненадан.
За мен като не юридическо лице цялата ситуация е малко абсурдна, как така вписванията не са вещни тежести но в същото време нотариусите ги приемат като такива. Имота си е уж чист но непродаваем реално.
orlin75
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 26 Юли 2020, 10:16

Мнениеот informator » 27 Юли 2020, 16:42

Не е съдия - изпълнителят инстанцията, притежаваща правомощия за подаване на каквото и да било молби във вашия случай.След многократните законови и практически промени в сферата на изпълнителното производство съдия - изпълнителите в частност се превърнаха в недосегаеми и пълномощни рекетьори,сключили съюз с банките и другите финансово - данъчни институции.Решението ви да се обърнете към КНКОМПИ Е е по - правилно в случая.
informator
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 21 Ное 2017, 19:53

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот orlin75 » 27 Юли 2020, 17:52

КОМПИ ми съдействаха според мен максимално, днес подадох молба към тях, дадоха ми входящ номер и телефон на който да проверявам, за съжаление юрист консулта им беше обезверен дали Съдията по Вписванията ще уважи молбата им за заличаване на вписванията. Ще има резултат най малко след две седмици.
За сега нямам избор седя и чакам.
orlin75
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 26 Юли 2020, 10:16

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот propensity » 27 Юли 2020, 22:58

Ако КОНПИ ви откажат или не успеят да ви съдействат, може да жалите по реда на чл.577 от ГПК. Правите псимено искане до съдията по вписванията за заличаване на конкретните тежести, от което можете да очаквате определение с отказ, който пък отказ следва да обжалвате пред въззивен съд, където най-вероятно ще успеете.

Цитат от ТР на ВКС по темата.
Отказът на съдията по вписванията подлежи на обжалване с частна жалба (чл. 577 ГПК). В жалбата срещу отказа молителят може да се позове на нови факти и да представи нови доказателства (чл. 278, ал.2 ГПК). Той може да основе жалбата и на доказателства за отстраняването на нередовности на молбата, тъй като без дадени указания и срок за отстраняването им тази възможност за молителя няма да е преклудирана (чл. 101, ал. 3 ГПК)


Това по-скоро трябва да е вариант две, ако от КОНПИ не успеят да ви помогнат.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот ivanov_p » 28 Юли 2020, 10:34

Аз не знам защо да няма нотариус, който да изповяда сделката? Въпросът не е в нотариуса, а в клиента, дали ще се съгласи имот при тези условия?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Юли 2020, 12:27

Тежестта, както засега наричаме първоначалното вписване е куха, какъв е проблема.

Разбира се - едва ли ще се намери нотариус, дето да се убеди, а и клиент - то юрист се колебае, та камо ли някой човек без юридически познания.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот orlin75 » 28 Юли 2020, 14:07

Много прилича на поговорката:
Те като кажат, че сестра ти е к...а, обяснявай че нямаш сестра.
Трябва да има документ, примерно становище на Съдията по вписванията, с което да се доказва че вписванията не са тежести.
orlin75
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 26 Юли 2020, 10:16

Re: Заличаване вписвания в имотния регистър

Мнениеот n_ikito » 28 Юли 2020, 14:25

Така.. Някой може ли да ми обясни какви са тези 'тежести'? Гири във фитнеса или част от мебелировката в залата за тренировки? :D Вписванията в т.нар. "имотен регистър" са строго регламентирани, заличаванията още повече. Доколкото разбирам има вписани ИМ по партидата на праводателите. ИМ се заличават единствено когато делото не е гледано по същество т.е. прекратено без произнасяне. В останалите случаи решението подлежи на отбелязване (на места - погрешно вписване). Във всеки случай става с акт на съда :idea: От там нататък всичко е стъкмистика. Едно време съдиите по вписванията издаваха удостоверения за тежести. Сега се издават удостоверения за вписвания, отбелязвания и заличавания. С това удостоверение и актовете посочени в него, всеки правно грамотен би трябвало да установи обременен ли е имота с чужди права :idea:

п.п. Спокойно питащия може да пробва и да жали евентуалния отказ. Такива безумия раждат окръжните, че може и да стане....
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Следваща

Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron