начало

Над 3000 са вече разследванията за неспазване на мерките срещу COVID-19 Над 3000 са вече разследванията за неспазване на мерките срещу COVID-19

Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Мнениеот dontilman » 22 Окт 2020, 20:08

Здравейте колеги,
може ли кмет на село, в което няма нотариус или районен съд, да изготви пълномощно от името на двама съсобственици на имот за продажбата на имота, която ще се осъществи от третия съсобственик?
Каква е процедурата?
Благодаря и бъдете здрави!
dontilman
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Окт 2020, 11:22

Re: Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Мнениеот wladi » 22 Окт 2020, 21:27

За имот - ДА.
по ТЗ - НЕ.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Мнениеот doondie » 23 Окт 2020, 09:32

Всеки упълномощител си пише пълномощно и го носи на кмета за заверка в негово присъствие.

Желателно е упълномощителите да се консултират с нотариуса, при когото ще се изповядва след това сделката, тъй като пълномощни с общи приказки едва ли ще бъдат приети. Трябва да има най-малкото лични данни на страните, да е индивидуализиран имотът, както и какви права се делегират.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 359
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Мнениеот vili_spasova » 23 Окт 2020, 17:12

Здравейте, в допълнение на казаното по-горе, добавям разпоредбата от закона, която урежда правомощята на кмета от Закона за нотариусите и нотариалната дайност.

НОТАРИАЛНИ ФУНКЦИИ НА ЛИЦА, КОИТО НЕ СА НОТАРИУСИ

Органи на местната администрация
Чл. 83. (1) (Изм. - ДВ, бр. 18 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 30.05.2008 г., предишен текст на чл. 83 - ДВ, бр. 105 от 2016 г.) Когато в населеното място няма нотариус или районен съд, кметът на населеното място, което не е общински център, а ако е общински център - кметът, заместник-кметът, секретарят на общината, както и кметският наместник удостоверяват подписите на частни документи, които са едностранни актове и не подлежат на вписване, подписа и съдържанието на пълномощно по чл. 37 от Закона за задълженията и договорите, както и верността на преписи и извлечения от документи и книжа.
(2) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2016 г.) Лицата по ал. 1 не могат да удостоверяват подписи на частни документи в случаите по чл. 15, ал. 1, чл. 129, ал. 2 и чл. 137, ал. 6 от Търговския закон.


Горещо съветвам питащитя, първо да се консутира с нотариуса, като по възможност нотариуса изготви всички необходими документи за бъдещата сделка /пълномощни декларации и тнт/. Имайте предвид, че независимо от вида на сделката ще са Ви необходими и няколко броя различни декларации, които също трябва да бъдат заверени от кмета. Кметът, ако не е правил такива заверки трябва да му се обясни, че се зверява подпис и съдържание на пълномощното и тнт. Знам, че обучават кметовете в провинцията, точно за тези пълномощни, даже им направиха отделен модул в система Единство, за да ги "качват", но Вие не знаете точно на какъв кмет ще попаднете и дали е бил на точно това обучение. Така, за да не се разкарвате два пъти, проведете първо един разговор с нотариуса.

Успех
http://www.audibg.com

Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 767
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Мнениеот jhoro » 23 Окт 2020, 17:20

Какво толкова сложно има, в едни изрично упълномощаване?
Пише се:

„Днес (дата) лицето А (лични данни) и лицето Б (лични данни)
УПЪЛНОМОЩАВАМЕ
лицето В (лични данни)
ДА НИ ПРЕДСТАВЛЯВА
при продажбата на съсобственик ни имот (данни на имота).

Дата и подписи на упълномощителите и длъжностното лице.

След продажбата - пълномощното вече не важи.

Пп. Заверка на подпис и заверка на съдържание са различни неща. С различни нотариални такси.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1878
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Мнениеот vili_spasova » 23 Окт 2020, 17:46

jhoro написа:Какво толкова сложно има, в едни изрично упълномощаване?
Пише се:

„Днес (дата) лицето А (лични данни) и лицето Б (лични данни)
УПЪЛНОМОЩАВАМЕ
лицето В (лични данни)
ДА НИ ПРЕДСТАВЛЯВА
при продажбата на съсобственик ни имот (данни на имота).

Дата и подписи на упълномощителите и длъжностното лице.

След продажбата - пълномощното вече не важи.

Пп. Заверка на подпис и заверка на съдържание са различни неща. С различни нотариални такси.


Изобщо не е сложно, даже е много лесно :lol:
Може и да не се пише "Днес", понеже ще го има на щемпелчетата при удостоверяването на подписите и съдъжранието. Може и да не се пише "да договаря сам със себе си, при условията на чл. 38 от ЗЗД", ако е такъв случаят. Всичко може :D
Ставаше дума да не се разкарват хората сто пъти, щото някой нещо недогледал и неразбрал /стара бългрска традиция/.
http://www.audibg.com

Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 767
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Мнениеот jhoro » 23 Окт 2020, 18:36

vili_spasova написа:Изобщо не е сложно, даже е много лесно :lol:
Може и да не се пише "Днес", понеже ще го има на щемпелчетата при удостоверяването на подписите и съдъжранието. Може и да не се пише "да договаря сам със себе си, при условията на чл. 38 от ЗЗД", ако е такъв случаят. Всичко може :D
Ставаше дума да не се разкарват хората сто пъти, щото някой нещо недогледал и неразбрал /стара бългрска традиция/.

Съгласен!!! (няма опция за „харесване”).
Мнението ми беше за питащия!
Най-важното е, да има еднозначно определимо волеизявление!

Пп. „Сам със себе си” не е най-вярно, защото са два правни субекта. Пълномощник, представляващ интересите на упълномощителя и ФЛ, представляващо собствените си интереси.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1878
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Мнениеот dontilman » 24 Окт 2020, 11:26

"Имайте предвид, че независимо от вида на сделката ще са Ви необходими и няколко броя различни декларации, които също трябва да бъдат заверени от кмета. Кметът, ако не е правил такива заверки трябва да му се обясни, че се зверява подпис и съдържание на пълномощното и тнт."
Тоест самото пълномощно не е достатъчно, а трябва да се изготвят декларации? Предполагам по чл.264, ал.1, ДОПК и Декларация по чл.25 от ЗННД
dontilman
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Окт 2020, 11:22

Re: Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Мнениеот jhoro » 24 Окт 2020, 15:45

dontilman написа:"Имайте предвид, че независимо от вида на сделката ще са Ви необходими и няколко броя различни декларации, които също трябва да бъдат заверени от кмета. Кметът, ако не е правил такива заверки трябва да му се обясни, че се зверява подпис и съдържание на пълномощното и тнт."
Тоест самото пълномощно не е достатъчно, а трябва да се изготвят декларации? Предполагам по чл.264, ал.1, ДОПК и Декларация по чл.25 от ЗННД

Така или иначе - пълномощните са само за прехвърляне на права.
Самата сделка ще е при нотариус и там ще Ви обяснят (и изготвят) всичко необходимо.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1878
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Мнениеот vili_spasova » 24 Окт 2020, 22:27

dontilman написа: Тоест самото пълномощно не е достатъчно, а трябва да се изготвят декларации? Предполагам по чл.264, ал.1, ДОПК и Декларация по чл.25 от ЗННД


Да, точно така, декларация по чл. 264, ал. 1 от ДОПК и по чл. 25, ал. 8 от ЗННД, които трябва да се заверят заедно с пълномощното. И навсякъде /пълномощно и декларации/ освен подпис упълномощителят трабва да си изпише саморъчно трите имена.
http://www.audibg.com

Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 767
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Пълномощно от селски кмет за покупко-продажба

Мнениеот dontilman » 25 Окт 2020, 23:58

Благодаря на всички и специално на vili_spasova! Бяхте много полезни.
dontilman
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Окт 2020, 11:22


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron