начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот atom22 » 21 Дек 2020, 23:31

Наскоро видях лично колко е тромава процедурата по влизане във владеене на имот купен от, ЧСИ или НАП или който там още може да иззема имоти и да ги продава на търг. Основния проблем е, че след като минеш през търга бившия собственик може да обжалва на сто инстанции и отиват месеци докато си вземеш имота. Не знам дали има нужда дори да обяснявам по колко линии това е неправилно, но ще напиша няколко: Губиш време - т.е. пари за които едва ли можеш да получиш компенсация. Можеш да получиш имот в много по-лошо състояние от това за което си наддавал защото предполагам бившия собственик може да прави каквото си иска в имота през месеците на обжалване. Би трябвало да е имал достатъчно шансове да си покрие дълговете преди да се проведе търга. Възможно е да текат сметки за вода, ток, данък на имота... тук всъщност не знам от кого ще се покрият за периода на обжалване, може и да съм в грешка и да ги плати бившия, надявам се вие да кажете?
И сега, въпросите ми са: Защо е написан така закона, че да не можеш да ползваш имота веднага след покупката? Как може да се подобри?
atom22
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот svegrigorov » 22 Дек 2020, 09:34

Нали трябва да са защитени правата на длъжника. Ако съдебната система правораздава с нормална скорост, няма да са проблем колко са инстанциите.

Колко време отне и в кой град?
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот atom22 » 22 Дек 2020, 11:29

В Шумен се проведе търга, а имота е в Преслав което не знам честно казано дали е град или село. Но търга беше на 29/10 и не са свършили обжалванията, не знам още колко ще продължат. Бившия собственик целенасочено бави даването на имота си, обжалва в последния ден от сроковете ,което не може да промени пътя на събитията но може да пречи и дразни новия собственик без той да има вина за ситуацията на предишния. Напишете по нещо като отговор на отделните ми притеснения и въпроси, понеже не съм чел целия закон в тази сфера.
atom22
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот propensity » 22 Дек 2020, 13:44

atom22 написа:Наскоро видях лично колко е тромава процедурата по влизане във владеене на имот купен от, ЧСИ или НАП или който там още може да иззема имоти и да ги продава на търг. Основния проблем е, че след като минеш през търга бившия собственик може да обжалва на сто инстанции и отиват месеци докато си вземеш имота. Не знам дали има нужда дори да обяснявам по колко линии това е неправилно, но ще напиша няколко: Губиш време - т.е. пари за които едва ли можеш да получиш компенсация. Можеш да получиш имот в много по-лошо състояние от това за което си наддавал защото предполагам бившия собственик може да прави каквото си иска в имота през месеците на обжалване. Би трябвало да е имал достатъчно шансове да си покрие дълговете преди да се проведе търга. Възможно е да текат сметки за вода, ток, данък на имота... тук всъщност не знам от кого ще се покрият за периода на обжалване, може и да съм в грешка и да ги плати бившия, надявам се вие да кажете?
И сега, въпросите ми са: Защо е написан така закона, че да не можеш да ползваш имота веднага след покупката? Как може да се подобри?


ПЪЛНИ И ТОТАЛНИ ГЛУПОСТИ!
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот atom22 » 22 Дек 2020, 14:07

Може ли без спам в темата ми? Който не може/ не желае да отговаря на въпросите моля да не пише.
atom22
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот kalahan2008 » 22 Дек 2020, 16:33

Както е посочил колегата svegrigorov, длъжникът има право на защита. Законодателят е постигнал известен баланс между правата на купувача и тези на длъжника, доколкото постановлението за възлагане подлежи на обжалване само пред една инстанция /съответния окръжен съд/. Ако законодателят целеше да облагодетелства максимално длъжника, щеше да му предостави възможност да обжалва на 3 инстанции, както е в исковото производство. Но не, цели се бързо решаване на жалбата и спора по повод на законосъобразността на постановлението за възлагане.
Освен това законодателят практически е елиминирал почти всички възможности на длъжника да обжалва постановлението за възлагане - съгласно чл. 435, ал. 3 от ГПК длъжникът може да обжалва постановлението за възлагане само поради това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена. А това на практика е много рядка хипотеза.
Освен това с Тълкувателно решение 2/2013 г. на ВКС, ОСГТК, допълнително беше уточнено кои действия се включват в наддаването и кои не, съответно кои са тези действия, които реално могат да бъдат основание за обжалване на постановлението за възлагане, а именно:
Връчването на поканата за доброволно изпълнение, оценката на имуществото и разгласяването на проданта подготвят, но не са част от наддаването, поради което те излизат вън от предмета на проверка при обжалване на постановлението за възлагане. Част от наддаването са действията на съда и наддавачите във връзка с подадените тайни наддавателни предложения в продължение на пълния срок за това и действията на страните с право на изкупуване, както и действията на съдебния изпълнител и наддавачите при провеждане на наддаването с явни наддавателни предложения с фиксирана стъпка. Обявяването на купувач следва наддаването, но то подлежи на проверка само доколкото е довело до възлагане не по най-високата предложена цена.

На практика - в 99 % от случаите жалбите ще бъдат или неоснователни, или недопустими.
Тук вече е другият въпрос - съгласно ТР 3/2005 г. на ВКС определението на ОС, с което жалбата срещу действията на съдебния изпълнител е оставена без разглеждане, подлежи на обжалване пред съответния апелативен съд. Така на практика се дава допълнителна възможност на длъжника да обжалва на още една инстанция.
И е нормално длъжникът, който има съвсем минимален шанс да спечели при обжалване по същество на постановлението за възлагане, да се опитва по друг начин да си "задържи" имота максимално дълго - чрез процесуални средства като обжалване и пред Апелативния съд; невнасяне на таксите; укриване при връчване на съобщенията от съдебния изпълнител и съда и др.
Така покупката на имот на публична продан носи известен риск. Именно затова началната цена на имота, от която да започне наддаването, е 80 на сто от стойността на имота, съгласно чл. 485, ал. 4 ГПК, а не 100%. Законодателят е отчел този риск, съответно началната цена е по-ниска. Не може хем евтино, хем сигурно. Не става така в живота.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот atom22 » 22 Дек 2020, 19:11

Мерси за отговора, много е полезен. На това се надявах като направих темата. Защо не може да се прехвърли срока за обжалване на действията на съдебния изпълнител преди плащането на имота от новия собственик?
atom22
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот krisi32s » 02 Яну 2021, 07:54

Пример с Къща в Град Банкя.Къщата се продава от ЧСИ от 2011 г :)))
ЧСИ казва аз продавам тази къща но за огледи не мога да накарам собственика да отваря!!!Това е било по желание!!!!
При покупка на къщата ,която къща се продава само с 3 снимки,тогава с Полиция мога да вляза и новите собственици да влязат.Дотогава нищо не мога да направя аз.Аз го питам ами той може да направи много поразии през тези дни ако обжалва ,ЧСИ ми отговаря,да така е:)))Човека си живее 9 години, докато къщата му се продава от ЧСИ и си разиграва държавата както иска хора.
krisi32s
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Дек 2020, 10:09

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот jhoro » 02 Яну 2021, 12:08

atom22 написа:Защо не може да се прехвърли срока за обжалване на действията на съдебния изпълнител преди плащането на имота от новия собственик?

Този въпрос ще перефразирам леко:
Защо не се уреди въпроса с отнемането и принудителното изваждане, на вече бившия собственик, преди продажбата?
krisi32s написа:Пример с Къща в Град Банкя.Къщата се продава от ЧСИ от 2011 г :)))
ЧСИ казва аз продавам тази къща но за огледи не мога да накарам собственика да отваря!!!Това е било по желание!!!!

Това не го разбирам! Като какъв се явява ЧСИ??? Като „Агент / Брокер недвижими имоти“ ли?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот krisi32s » 04 Яну 2021, 22:05

jhoro Това аз се чудя!
Игра ли играят някаква в ЧСИ ,чудно ми е толкова години.
krisi32s
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Дек 2020, 10:09

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Яну 2021, 03:28

Кекави са адвокатите, затова има проточено ЧСИ-изпълнение - аз също страдам като взискател, укриват се - напр. един си беше откачил плазменият телевизор преди описа - иначе - под мишницата и отнасям в първата заложна къща.

Но са в пъти по кекави ЧСИ-тата - просто нямам думи - свикнали са да изпълняват само на сметки и ако длъжникът няма добра заплата - дълга не се събира.

Не казвам да се правят извращения - но - трябва да знае длъжникът в какво се е забъркал и - всъщност да приеме изпълнението.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот krisi32s » 05 Яну 2021, 06:51

Един мой познат в Горубляне беше свалил нарочно от яд дограмата на къщата и много други поразии беше направил ,уж ЧСИ и държавата да го съдят но той понеже е безработен ,всичко му се размина .Нали сме България все пак.Много подобни случи знам.
krisi32s
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Дек 2020, 10:09

Re: Покупка на принудително отнет имот, обжалвания

Мнениеот jhoro » 05 Яну 2021, 10:35

ivan_lawyer написа:Кекави са адвокатите …
Но са в пъти по кекави ЧСИ-тата …

След тези думи, ще кажа само:
„На калпава рекета - целият космос ѝ е крив!”
Всеки мислещ човек (не само - юристите), би трябвало да знае, какво означава „Право на разпореждане”!

Колкото до цитираните вещи - едно е дограмата (част от жилището), а съвсем друго - „плазмата” (движима вещ). Която даже, може да не е собственост на длъжника.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron