начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот xnikolanx » 25 Май 2022, 20:42

Здравейте, искам за закупя имот (съседна земеделска земя, с която имам обща граница) от много наследници. Проблема е, че някои от наследниците не искат да присъстват на сделката пред нотариуса - иначе нямат против да ми го продадат. Например едната баба на 90г. Тя живее в село. Сина ѝ каза, че е съгласен да го продаде, но е проблем да я води до нотариус да му изкара пълномощно и не иска да го прави, защото ѝ ставало лошо като пътувала. Другите наследници са в Ямбол, Бургас и Пазарджик. Имота е почти 10дка и се намира в землището на бургаско село (31км южно от Бургас).

Нотариус ми каза, че има вариант аз да представлявам всички наследници, които ме упълномощят, възможно е това да са всички наследници и да си го продам на себе си, като на упълномощилите да заплатя разбира се по банков път или лично. Аз бих се наел да обиколя всичките наследници и да ми изкарат пълномощно в най-близките си градове, с което пълномощно да ги представлявам пред нотариуса и да го продам на себе си.


Но как да изкарам пълномощно от бабата, която не иска да излиза от селото си? Има ли законов начин, и ако да какъв?


Другото, което е, ако успея някак да изкарам пълномощно и от бабата, и от всички останали наследници, а сделката мине успешно - представлявайки наследниците и продавайки го на себе си, то такава сделка може ли да бъде развалена в бъдеще? (както дарение може да бъде развалено)
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот errant_lawyer » 25 Май 2022, 21:20

Здравейте,

нотариалните производства (с изключение може би на правните сделки с нотариален акт) могат да се извършват и извън кантората на нотариуса, т.е. трябва да намерите нотариус, който да се съгласи да удостовери подписа и съдържанието на пълномощното в дома на бабата. Затова ще се дължи такса, която ще е с 50% по-висока от нормалната такса.

По втория Ви въпрос - за да си гарантирате, че, ако някой реши да предяви иск, то същият ще е неоснователен, в текста на пълномощното запишете:
1. Че представляваният се съгласява пълномощникът да договоря сам със себе си;
2. Посочете точната сума, за която пълномощникът следва да продаде имота.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот xnikolanx » 25 Май 2022, 21:30

errant_lawyer написа:Здравейте,

нотариалните производства (с изключение може би на правните сделки с нотариален акт) могат да се извършват и извън кантората на нотариуса, т.е. трябва да намерите нотариус, който да се съгласи да удостовери подписа и съдържанието на пълномощното в дома на бабата. Затова ще се дължи такса, която ще е с 50% по-висока от нормалната такса.

По втория Ви въпрос - за да си гарантирате, че, ако някой реши да предяви иск, то същият ще е неоснователен, в текста на пълномощното запишете:
1. Че представляваният се съгласява пълномощникът да договоря сам със себе си;
2. Посочете точната сума, за която пълномощникът следва да продаде имота.

Благодаря! А тези пълномощни какъв срок на годност имат? До кога ще важат? За да знам с какво време разполагам да се организирам да ги изпосъбера :)
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот errant_lawyer » 25 Май 2022, 21:57

Здравейте,

обикновено пълномощните не са ограничени със срок и аз никога не съм виждал пълномощно ограничено със срок (това обаче не означава, че е невъзможно).
Съгласно закона упълномощаването се прекратява с оттеглянето му или с отказването от него, със смъртта на упълномощителя или на пълномощника или с поставянето им под запрещение, а когато упълномощител или пълномощник са юридически лица - с прекратяването им.
Така че аз бих оставил посещението при бабата за последно и после веднага бих изповядал сделката.
Трябва да съобразите и че ще ви трябват и допълнителни документи при изповядването на сделката, за което също ще Ви е необходимо съдействие на поне един от наследниците (удостоверение за наследници, скица на имота, данъчна оценка и т.н.).
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот berto » 25 Май 2022, 23:13

Хубаво сте решил да КУПУВАТЕ, защото дарението е рисково начинание. Гледайте всичко да мине по банков път с плащанията на дяловете идеални части от парцела, за да имате доказателства (за всеки случай). Категорично не правете дарение, това е опасно и шансът да се развали е голям, в сравнение с продажбата, където шансът е малък, защото продажбата е възмездна сделка.

Направете си железни пълномощни и добре правите, че мислите да обиколите градовете на съсобствениците, защото така шансът да кажат: "ами, той ни измами, щото нотариусът е негов" намалява (даже изчезва). А и като видят за колко малко земя става въпрос, а и като се има предвид, че ще я купите, а не че ще Ви я дарят, шансът да се развалят тия потенциални сделки просто е равен на 0.

Успех!
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот guest1 » 26 Май 2022, 09:24

errant_lawyer написа:обикновено пълномощните не са ограничени със срок и аз никога не съм виждал пълномощно ограничено със срок (това обаче не означава, че е невъзможно).

Интересно твърдение, защото изричните пълномощни са точно такива.
Вярно, че не става дума за ограничение във времето, а упълномощаване за извършване на конкретно действие - „Да продаде имота ми”, „Да ме представлява в съдебното производство” …
След това пълномощното вече не действа.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Пълномощни за Покупка на имот от много наследници

Мнениеот guest1 » 26 Май 2022, 09:39

xnikolanx написа:Но как да изкарам пълномощно от бабата, която не иска да излиза от селото си? Има ли законов начин, и ако да какъв?

Въпросното пълномощно може да бъде удостоверено (подписа и съдържанието) от кмета (заместник-кмет, секретар, кметски наместник) на населеното място/общината.
Чл. 83 от ЗННД.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron