начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Как протича дело за делба?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Как протича дело за делба?

Мнениеот val4o123 » 24 Юли 2021, 03:28

Здравейте. Ето какъв проблем имам. Преди години, като бях под 18г. възраст, дядо ми реши да ми прехвърли неговата част от двуетажна къща - долен етаж, изба, и заден двор. Когато дойде време за прехвърлянето, баща ми изнуди дядо ми и неговото име да бъде записано в нотариалния акт. Това е причината, поради която частите, които дядо ми прехвърли се водят на името на мен, баща ми, и майка ми, тъйкато беше по време на брак. Майка ми е добър човек, и с нея нямам пробреми - тя е съгласна да отстъпи нейните части на мен, защото осъзнава, че частите ПРИНЦИПНО бяха предазначени за мен. Обаче, баща ми е изключително злобен човек, който ме мрази. Като се разведоха с майка ми, той отиде да живее с неговата майка, която мрази моята майка. Сега, майка му го настройва срещу мен и майка ми, което прави баща ми в пъти по злобен. Много пъти опитах да разделим имотните части доброволно, но баща ми все прави проблеми, пречки, спънки... Ясно е, че е необходимо да се стигне до съд, защото доброволно няма нищо да стане.

Ако заведа дело за делба, баща ми ще направи всичко възможно делото да бъде забавено, да продължи колкото се може по-дълго, и ако може да ме прецака по някакъв начин и да ми отнеме частите.

Може ли да ми обясните какво да правя? Ето ми ги въпросите:

1. Какви документи се изискват, за да бъде разрешено делото за делба?

2. Колко време отнема делбата?

3. Колко пари струва цялата работа?

4. Необходим би ми е адвокат? Ако да, аз ли трябва да го наемам, или може да ми бъде даден служебен адвокат?

5. Кой и как решава кой кои части от имота да взема? Към момента, частите са общи и не са разделени. Как ще се реши кой кои части да вземе? Възможно ли е на мен да се дадат по-малко части, а на баща ми повече? Мога ли аз да реша кои части да взема?

Етажа, двора, и избата не са разделени, и се водят на мен, на майка ми, и на баща ми. Искам за бъдат разделени, и всяка част да има конкретен собственик, вместо да се води на мен, майка ми, и баща ми.

Бихте ли ми обяснили как протича дело за делба? Как се решава на кой колко квадрата ще бъдат дадени?

Има ли опасност делото да продължи с години?
val4o123
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 23 Юли 2021, 13:17

Re: Как протича дело за делба?

Мнениеот ivanov_p » 24 Юли 2021, 08:52

Делбата е нещо с което трудно се оправят даже адвокати, има си тънкости и не е добре, а задължително да се обърнете към някой делбар, адвокат с по-дълъг опит в този процес. Аз лично познавах двама, Татарчев, който разбираше единствено от делба и първата ми адвокатка, но тя наближава 80-те и много рядко взима дела. Нищо не правете сам, аз, дори за себе си, веднага ще потърся адвокат.
Делото може да продължи и една година, ако се споразумеете след експертизата, може и 3-4 години, зависи от съда, от страните, от вещи лица, жребий, съдия изпълнител и т.н.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как протича дело за делба?

Мнениеот doondie » 24 Юли 2021, 10:54

Не мога да отговоря на основния въпрос, затова ще коментирам нещо друго. По основния мога единствено да допусна, че предвид факта, че баща ти има по-малък дял от твоя (приемаме, че при делбата майка ти ти отстъпва нейния дял), е възможно баща ти да бъде задължен от съда да ти продаде неговия дял, ако това не му е единственото жилище и прочие. Всъщност, говорим само за първия етаж, така ли? А вторият чий се води?
Това го казвам единствено в сферата на предполагаемото. Както вече е препоръчано, най-добре се консултирай с компетентен по този род дела адвокат.

Иначе страничният ми коментар е следният:
  1. На колко години е баща ти?
  2. Има ли други деца?
  3. Имаш ли къде другаде да живееш?
  4. С каква цел искаш да се извърши делбата?
Най-добре би било да оправите отношенията си с баща ти. Поговорете насаме, само ти и той, изяснете кой как се чувства и защо. Нека ти влезе в положение. Опитай се и ти да го направиш - погледни нещата от негова гледна точка. Не бъди горделив. Не е нормално баща да „мрази” детето си. За всичко си има причина. Няма неразрешими проблеми от личностен характер, стига някоя страна да няма някакви психични отклонения или влиянието на трета страна да е прекалено силно.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Как протича дело за делба?

Мнениеот propensity » 24 Юли 2021, 11:17

doondie написа:е възможно баща ти да бъде задължен от съда да ти продаде неговия дял

Пълни глупости в стил "Гошко".
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Как протича дело за делба?

Мнениеот guest1 » 24 Юли 2021, 13:57

ivanov_p написа:Делбата е нещо с което трудно се оправят даже адвокати ....

... а може да бъде и много просто нещо. Всичко зависи от това - кой колко „е запънал крак“!
Затова има израз - „Като видиш, че една работа не става - късай и хвърляй“.

Пп. Сещам се и за вица, дето баща и син си разделили къщата. Първия етаж за сина, втория - за бащата. Накрая синът казал:
„Тате - тебе не те знам, ама ... моят етаж ще го събарям!“
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как протича дело за делба?

Мнениеот val4o123 » 24 Юли 2021, 15:24

doondie написа:Не мога да отговоря на основния въпрос, затова ще коментирам нещо друго. По основния мога единствено да допусна, че предвид факта, че баща ти има по-малък дял от твоя (приемаме, че при делбата майка ти ти отстъпва нейния дял), е възможно баща ти да бъде задължен от съда да ти продаде неговия дял, ако това не му е единственото жилище и прочие. Всъщност, говорим само за първия етаж, така ли? А вторият чий се води?
Това го казвам единствено в сферата на предполагаемото. Както вече е препоръчано, най-добре се консултирай с компетентен по този род дела адвокат.

Иначе страничният ми коментар е следният:
  1. На колко години е баща ти?
  2. Има ли други деца?
  3. Имаш ли къде другаде да живееш?
  4. С каква цел искаш да се извърши делбата?
Най-добре би било да оправите отношенията си с баща ти. Поговорете насаме, само ти и той, изяснете кой как се чувства и защо. Нека ти влезе в положение. Опитай се и ти да го направиш - погледни нещата от негова гледна точка. Не бъди горделив. Не е нормално баща да „мрази” детето си. За всичко си има причина. Няма неразрешими проблеми от личностен характер, стига някоя страна да няма някакви психични отклонения или влиянието на трета страна да е прекалено силно.


Горния етаж е на майката на баща ми. Майка му има намерения да го прехвърли на името на баща ми, така че, да, той ще има къде да живее. Имам сестра, която е под 18г. възраст, още живее с майка ми, но сестра ми си има прехвърлен част от имот на нейно име от майка ми - пак е долен етаж с двор.

Значи, баща ми може да бъзе задължен да ми продаде неговия дял? А ако аз не искам да го купя, какво ще стане?

Ето отговори на въпросите ти:

1. Имам сестра, но вече обясних, че тя си има къде да живее.
2. Аз, да, имам къде другаде да живея.
3. Защото искам частите от имота да имат конкретен собственик, който да има властта да решава кой да бъде поканен там, какво да се случва с частите, дали да бъдат продадени или не, и така... Също така, когато частиге имат конкретен собственик (мен), баща ми няма да може да ми държи сметка кога отивам и влизам на етажа си.

Няма как да поговоря с него. От повече от 3 години говорим, и нищо - той повтяра неговото мнение, и няма прогрес към консенсус. Влиянието от трета страна е прекалено силно. Неговата майка го е обсебилапот ранна детска възраст, и той прави каквото тя му каже. Баща ми е мъж, който и силно привързан към майка и,, и ще направи всичко което тя му каже, просто зящото тя му го е казала. Той пренебрегваше семейството си за да угажда на майка си. Той е мамино синче. Няма как да се излезе на глава с него.

Ако заведа дело за делба, съдията ще вземе ли предвид факта, че целия етаж, двор са били предазначени само за мен, но баща ми се е набутал в нотариалния ако чрез измама, като е излъгал дядо ми, че аз ще подаря етажа на чужди хора, и така е неговото име и записано в нотариалния акт?
Последна промяна val4o123 на 24 Юли 2021, 20:18, променена общо 1 път
val4o123
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 23 Юли 2021, 13:17

Re: Как протича дело за делба?

Мнениеот ivanov_p » 24 Юли 2021, 17:21

Законът напълно се разминава с вашите представи, затова и ви насочих към адвокат. Принципът е следния: Вещо лице дава заключение дали имота е деляем, т.е. дали може да се раздели така, че всеки съсобственик да получи обособена съгласно законите част. Ако това стане и страните не се споразумеят се тегли жребий. Ако не може, т.е. имота не може да се преустрои, се дава оценка и се предлага на страните да се споразумеят, едната да изплати частта на другата, съобразно оценката. Ако се стигне до съгласие - добре, ако не, имота се продава от съдебен изпълнител, който си удържа разходине и възнаграждението и дели парите от продажбата между страните, според дела им. Това е най-общо, ако има и други имоти е различно, а и пиша по спомени, никога не съм делил нещо, нито съм се интересувал как става, защото не бих излъгал клиент, че разбирам, а и не съм толкова глупав, че да рискувам да се представлявам сам.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как протича дело за делба?

Мнениеот val4o123 » 24 Юли 2021, 22:40

ivanov_p написа:Законът напълно се разминава с вашите представи, затова и ви насочих към адвокат. Принципът е следния: Вещо лице дава заключение дали имота е деляем, т.е. дали може да се раздели така, че всеки съсобственик да получи обособена съгласно законите част. Ако това стане и страните не се споразумеят се тегли жребий. Ако не може, т.е. имота не може да се преустрои, се дава оценка и се предлага на страните да се споразумеят, едната да изплати частта на другата, съобразно оценката. Ако се стигне до съгласие - добре, ако не, имота се продава от съдебен изпълнител, който си удържа разходине и възнаграждението и дели парите от продажбата между страните, според дела им. Това е най-общо, ако има и други имоти е различно, а и пиша по спомени, никога не съм делил нещо, нито съм се интересувал как става, защото не бих излъгал клиент, че разбирам, а и не съм толкова глупав, че да рискувам да се представлявам сам.


Ясно. Мерси за отговора. Може ли да ми обясните колко пари горе-долу, ориентировъчно, ще струва делото, плюс всички останали разходи по делото? Колко пари ще струва цялата работа?

Какви документи ще са ми необходими за старт на делото и по време на делото? Само нотариални актове, или и нущо друго?
val4o123
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 23 Юли 2021, 13:17

Re: Как протича дело за делба?

Мнениеот ivan_lawyer » 25 Юли 2021, 02:24

Вие ли питате, или за роднина.

Пълномощно, пари в брой, срещу разписка, литургийно около 500 лева, цената включва цялостно изпълнение.

Делбите са срещу исков номер в съда, търчането от мен, нервите от Вас.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Как протича дело за делба?

Мнениеот guest1 » 25 Юли 2021, 11:25

ivan_lawyer написа:Вие ли питате, или за роднина.
Делбите са срещу исков номер в съда, търчането от мен, нервите от Вас.

За един … преЯтел се пита!
Но без нерви! Има ли нерви - работата няма да я бъде. Ограничете разходите до „парични знаци”.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как протича дело за делба?

Мнениеот val4o123 » 28 Юли 2021, 09:43

ivan_lawyer написа:Вие ли питате, или за роднина.

Пълномощно, пари в брой, срещу разписка, литургийно около 500 лева, цената включва цялостно изпълнение.

Делбите са срещу исков номер в съда, търчането от мен, нервите от Вас.


За мен питам. Делбата ще бъде на имот, притежават он мен, майка ми и баща ми.

Цената само 500лв ли е? Няма ли да се изискват още пари? На мен ми казаха, че било много скъпо делото за подялба?

Колко време отнема подялбата?

Имота е в Созопол, но делото май ще си води в съда в Бургас.нежно ли е да наемам адвокат, или мога и сам да се представлявам, или може да ми бъде назначен служебен адвокат? Трябва ли да търся добър адвокат, ако да, защо? Какво може да се обърка, ако съм със служебен адвокат или се представлявам сам?
val4o123
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 23 Юли 2021, 13:17


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron