начало
Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста

Собственост и претенции?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Собственост и претенции?

Мнениеот taipan » 30 Авг 2008, 14:02

Здравейте...

При недвижимо имущество, апартамент с нот. акт. на който пише имената на собственици примерно (Иваж, Драган и Петкан) те са съсобственици, чрез наследяване. Не че има значение, но уточнявам.
Обаче, друг роднина примерно Стоян е плащал няколко години подред данъка на апартамента. Съответно в данчното излизат данните на Стоян. Но спорът в случая е кой е собственик, и щом в данучното излиза инфото на Стоян трябва ли при решение от съсобствениците за промяна в статуса на жилището (продажба, дарение, т.н.) да го уведомят Стоян?
taipan
Потребител
 
Мнения: 124
Регистриран на: 15 Юни 2006, 12:31

Мнениеот Гост. » 30 Авг 2008, 14:27

не
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Собственост и претенции?

Мнениеот Melly » 30 Авг 2008, 14:45

taipan написа:Здравейте...

При недвижимо имущество, апартамент с нот. акт. на който пише имената на собственици примерно (Иваж, Драган и Петкан) те са съсобственици, чрез наследяване. Не че има значение, но уточнявам.
Обаче, друг роднина примерно Стоян е плащал няколко години подред данъка на апартамента. Съответно в данчното излизат данните на Стоян. Но спорът в случая е кой е собственик, и щом в данучното излиза инфото на Стоян трябва ли при решение от съсобствениците за промяна в статуса на жилището (продажба, дарение, т.н.) да го уведомят Стоян?


Колега,
Можете ли юридически да формулирате казуса? :roll:
Все пак сте завършили четвърти курс право, ако не се лъжа :(

За мен би било по-лесно да отговоря..... :wink:


П.П.

Пуснато на: 15 Юни 2006 11:36 am
Заглавие: Търся си работа в кантора

завърших успешно 2ри курс по право. в момента чета наказателно и се подготвям от рано за 3курс
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Мнениеот taipan » 30 Авг 2008, 14:56

Какво пък не ви е толкова ясно, че да го формулирам??
taipan
Потребител
 
Мнения: 124
Регистриран на: 15 Юни 2006, 12:31

Мнениеот taipan » 30 Авг 2008, 14:57

С изречение: Трябва ли ако плаща данъка друг да го уведомяваш за сделките, които си предвидил с този апартамент, а си собственика ти, а не платецът на данук?
taipan
Потребител
 
Мнения: 124
Регистриран на: 15 Юни 2006, 12:31

Мнениеот Гост. » 30 Авг 2008, 14:59

не :!:
Нали този, който плаща налога не е посочен,като собственик в НА?
Плащането на данъчни налози не те прави собственик!

п.п. колега......
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Мнениеот taipan » 30 Авг 2008, 15:03

някъде в старат литература пишеше друго. както и да е, СП решава друго.
taipan
Потребител
 
Мнения: 124
Регистриран на: 15 Юни 2006, 12:31

Мнениеот Гост. » 30 Авг 2008, 15:05

taipan написа:някъде в старат литература пишеше друго. както и да е, СП решава друго.


Ако не възразявате, колега, какво пише в старата литература? Моля, да уточните.
Вярвам, не сте прочели, че самото плащане на данъчните задължения в продължение на определен период автоматично те прави собственик?
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Мнениеот taipan » 30 Авг 2008, 15:07

това което ми трябваше като инфо. го получих. мерси
taipan
Потребител
 
Мнения: 124
Регистриран на: 15 Юни 2006, 12:31

Мнениеот Гост. » 30 Авг 2008, 15:11

:roll: Вие инфото сте получили, но дали аз съм дала верен отговор при тези факти?
Заради това- знам, че ви е леко досадно, но следва да излагате коректно фактите- в противен случай е възможно да бъдете заблуден.
И, надявам се, не разчитате само на дадените ви тук отговори....
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Мнениеот taipan » 30 Авг 2008, 15:33

не, случая е просто спор между приятели.
иначе съм имал реална ситуация. чувал съм от съдия, че е определящо кой плаща данъка обаче в друга ситуация.
хипотетично:

апартамент и семейство от 3 члена. апартамента е собственост на мъжа, и то чрез гледане му е прехвърлен. почива съпругът - мъжа от болест и наследници са ест. жена му и детенцето. плащат данъците баба и дядото. години наред така, изведнъж ап. става неприятен или си измислете нещо, искат да го продадат, но бабата и дядото се запъват по няк'ви причини, че бил техен или не искат да се продаде, като изтъкват довод, че плащали данъка и е техен вече. естествено в съда ще се вземе под предвид, че е с гледане, плащането на данъка също мисля, че е предтекст за определяне, но съм чувал, че се гледа това от съдията като факти в + или - между страните.
taipan
Потребител
 
Мнения: 124
Регистриран на: 15 Юни 2006, 12:31

Мнениеот vili » 30 Авг 2008, 21:40

Самото плащане на данъците, не може да доведе автоматично до придобиване на един имот по давност. То само установява намерението да владееш имота за себе си и като собственик, но едновременно с това трябва да се упражнява и фактическата власт върху него.
По зададения въпрос - най-напред лицата, които се легитимират като собственици съгл. нотариалния акт трябва да декларират този имот в данъчната служба, да си платят данъците за пет години назад и само по този начин могат да се снабдят с удостоверение за данъчна оценка. Без този документ не може да се извърши разпоредителна сделка. Ако те направят това, обстоятелството, че Стоян също плаща данъци за този имот няма значение, след като той не го владее и няма документ, който го легитимира като собственик. Не е нужно да го уведомяват.
vili
Потребител
 
Мнения: 108
Регистриран на: 04 Окт 2001, 21:15
Местоположение: Пловдив


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron