начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Права при наследство

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Права при наследство

Мнениеот otomir-am » 31 Окт 2008, 15:24

Здравейте на всички във форума, необходимо ми е уточнение понеже макар изчетеното във форума не намерих отговор.Става дума за следното:баща ми почина преди 2 год ,наследници по удостоверение сме аз,сестра ми и майка ми.Имаме вила и апартамент които бяха на името на баща ми.В момента вилата се води в данъчното на мое име и на името на сестра ми/това означава ли че само ние двете сме собственици?/,а апартамента се води на името на майка ми /това значи ли ,че аз нямям унаследена 1/3 от него след като не съм подписвала никакви документи за отказ от наследство/Майка ми е извън страната и не сме в добри отношения,а бих искала да наплатя на сестра си половитата част от вилата и да остане само моя .Необходимо ли е майка ми да присъства.Ако не се разберем за цена на имота/вилата/ ,а искам по-скоро да го усвоя/понеже сестра ми не го иска,а се нуждае от спешен ремонт/следваща стъпка да заведа дело за делба ли е?
Благодаря на всеки ,който би ми бил съпричастен да ми отговори!
Лек и спорен ден на всички!
otomir-am
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Окт 2008, 14:46

Re: Права при наследство

Мнениеот sunrise » 31 Окт 2008, 16:17

Ако не сте правили делба на имотите след смъртта на баща си , те са съсобствени на трите ви , като квотите зависят от това, дали са били СИО или са били на баща Ви /наследени, преди брака му/.
Ако не постигнете съгласие помежду си , се отива на съдебна делба. Що се отнася до това, как сте го декларирали в данъчното , не може да се считате автоматично за собственици.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Права при наследство

Мнениеот otomir-am » 31 Окт 2008, 16:57

Апартамента е придобит през 1994г. по време на брак, баща ми почина 2006г това означава ли тази подялба на апартамента
*При режим на СИО дяловете ви са по 4/6 за майка ви и по 1/6 за вас и сестра ви;

А Вилата е започната да се строи през 1985/родителите ми са с брак от 1977/ като земята е преписана от баба ми на баща ми /т.е. от неговата майка/.В такъв случай и тук ли нещата са като горе?
otomir-am
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Окт 2008, 14:46

Re: Права при наследство

Мнениеот sunrise » 31 Окт 2008, 17:01

В такъв случай , при всички положения , майка Ви притежава 4/6 от апартамента. що се отнася до вилата , земята е на баща Ви, не е ясно с какви средства е построена, но майка Ви най-малкото има облигационни права спрямо Вас, ако не и право на собственост.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Права при наследство

Мнениеот otomir-am » 31 Окт 2008, 17:08

Аз как бих могла да разбера дали майка ми се е отказала от нейната част на вилата,защото като почина баща ми тя каза че я оставя на нас двете със сестра ми,а вилата се водеше на името на баща ми -- сега е на двете със сестра ми-кой я е прехвърлил в данъчното като аз не съм ходила.
otomir-am
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Окт 2008, 14:46

Re: Права при наследство

Мнениеот sunrise » 31 Окт 2008, 17:20

Отказът от част от наследството е нищожен. По всяка вероятност, просто я ползвате със съгласието и. А що се отнася до това ,кой я е записал в данъчното, може да си направите справка.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Права при наследство

Мнениеот lex_master » 04 Ное 2008, 09:33

След като "вилата е започната да се строи през 1985/родителите ми са с брак от 1977/ като земята е преписана от баба ми на баща ми /т.е. от неговата майка/ " трябва да проверите как е "преписана от баба ми " земята и на кого е издадено строителното разрешение. Това ще определи правата на майка Ви . Много вероятно е само вилата да е СИО и тогава квотите върху земята и върху сградата ще са различни . Но по пътя само на предположенията не може да се достигне до категорично становище. . Потърсете квалифицирана помощ . Изяснете всички тези въпроси , за да се изясни фактическата обстановка преди това.
lex_master
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 04 Ное 2008, 08:43

Re: Права при наследство

Мнениеот otomir-am » 04 Ное 2008, 14:55

от lex_master на 04 Ное 2008 08:33 am
Потърсете квалифицирана помощ

Понеже майка ми се връща след около месец и бих искала до тогава да съм наясно от кое какво ми се полага ,към кого трябва да се обърна :адвокат или нотариус за изясняване?
otomir-am
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Окт 2008, 14:46

Re: Права при наследство

Мнениеот nevin_alibriam » 05 Ное 2008, 19:15

С документите отидете при адвокат. Кой на кого приписал - това нищо не говори - дарение ли е, продажба ли, издръжка и гледане ли. Искате да свършите работа, затова се обърнете към специалист. Квотите в наследството са правилно пресметнати 4/6 за майка ви - за всички придобити в режим на съпружеска имуществена общност имущества. Такива са и вилата, която е построена по време на брака, без значение влагала ли е или не средства. Това което е казала, че се е отказала, ми звучи малко "казал", "рекъл", но за всеки случай проверете в Агенция по вписванията, Служба по вписванията по ЕГН на майка Ви дали пък няма да излезе вписан отказ от наследство. Само така ще сте си собственици вие двете със сестра си в равни квоти, но не само за вилата, за всичко. Какво ви дават като информация в данъчното не е релевантно, ще се наложи да подадете коригиращи декларации. Не пречи да купите частта на сестра ви, но пак ще имате 1/3 ид.ч., а ще ремонтирате цялото. Намерете начин и думи да говорите с майка си. Вие имате интерес.
nevin_alibriam
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 01 Ное 2008, 14:37
Местоположение: Силистра


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron