начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Въпрос за собственост

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Въпрос за собственост

Мнениеот nikolaist » 15 Яну 2009, 18:45

Здравейте. Радвам се, че има такъв форум в България и че аз съм негов член. Имам странен въпрос. Тоест въпроса е на моя близка роднина. Преди 1г. нейният съпруг и тя заминават за Кипър и след това съпругът безследно изчезва. Започва разследване и т.н, но не го откриват ... Жената живее и работи там, но заедно със съпруга си и дъщеря си имат собственост на територията на България. Какво трябва да се направи в един такъв парадоксален случаи за да се получи собственост от нея. Като се има впредвид, че съпругът не е обявен за починал. Както сами се досещате жената е възрастна и не може да пътува много. Бихте ли ми казали, какво трябва тя да направи ?
nikolaist
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Яну 2009, 18:38

Re: Въпрос за собственост

Мнениеот nikolaist » 15 Яну 2009, 20:41

Никой ли няма идея какво се прави в такъв случай? След колко време се обявява човек за починал. Аз живея в Стара Загора, в краен случай ми кажете при кого да проверя ...
nikolaist
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Яну 2009, 18:38

Re: Въпрос за собственост

Мнениеот tonna » 15 Яну 2009, 22:21

Трябва да чака още 4 години, преди да го обяви за изчезнал. Консултирайте се с адвокат в Стара Загора. Успех.
tonna
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Сеп 2008, 17:39

Re: Въпрос за собственост

Мнениеот nikolaist » 16 Яну 2009, 18:48

Искам просто някаква представа, която да предам на моята роднина. От там нататък проблема не е мой, искам да помогна да се разреши случая. Не са ми трябвали до сега адвокати, не съм се занимавал.
nikolaist
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Яну 2009, 18:38

Re: Въпрос за собственост

Мнениеот damme » 08 Фев 2009, 20:34

ГПК:
Глава петдесет и първа

ОБЯВЯВАНЕ НА ОТСЪСТВИЕ ИЛИ СМЪРТ

Подсъдност и съдържание на молбата
Чл. 549. (1) Молбата за обявяване на отсъствието или смъртта на едно лице е подсъдна на районния съд по последния постоянен адрес на изчезналия, а при липса на такъв - по мястото, където лицето е живяло непосредствено преди изчезването.

(2) В молбата се посочват и предполагаемите наследници на отсъстващия и неговия пълномощник или законен представител, ако има такива.

Разглеждане на молбата
Чл. 550. (1) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) В закрито заседание съдът постановява да се съберат сведения за отсъстващия от неговите близки, от общината, района или кметството, от Министерството на вътрешните работи и от всеки друг подходящ източник.

(2) Съдът изпраща за разгласяване извлечение от молбата до общината, района или кметството по мястото, където лицето е живяло непосредствено преди изчезването. Извлечението се връчва на лицата по чл. 549, ал. 2 .


(3) Съдът се произнася по молбата за обявяване на отсъствието или смъртта, след като изслуша прокурора и лицата, посочени в чл. 549, ал. 2 , както и другите заинтересовани.

Съставяне на акт за смърт
Чл. 551. Въз основа на решението, с което е обявена смъртта на едно лице, се съставя акт за смърт по последния постоянен адрес на лицето или по мястото, където е живяло непосредствено преди изчезването.
Отмяна на решението
Чл. 552. (1) По молба на всеки заинтересован или по искане на прокурора решението за обявяване на отсъствието или смъртта на едно лице може да бъде отменено или изменено, ако се установи, че отсъстващият е жив или че точната дата на неговата смърт е различна от тази, обявена от съда.

(2) Искът по ал. 1 се предявява срещу страната, която е искала обявяването на отсъствието или смъртта, и срещу лицата, които черпят права от съответния акт.
..............................................................................................
ЗЛС:
9. Ако отсъствието продължи повече от една година, съдът, по искане на заинтересованите или на прокурора, обявява лицето за отсъствуващо.
10. Лицата, които се явяват наследници на обявения за отсъствуващ по времето, за което се отнася последното известие за него, могат да искат от съда да бъдат въведени във временно владение на имотите му.

От деня на въвода пълномощието и представителството, ако има такива, се прекратяват.

11. (Ал. 1, изм. - Изв., бр. 89 от 1953 г.) Въведените във владение имат право да управляват имотите на отсъствуващия, да го представляват пред съд и пред други места и лица и да се ползуват от приходите на имотите му.

Те не могат да отчуждават, да ипотекират, да залагат имотите или да извършват други действия на разпореждане, освен в случаите на нужда, или при очевидна полза за отсъствуващия, и то с разрешение на районния съд.

12. Заветниците и лицата, които имат права зависящи от смъртта на отсъствуващия, могат да искат да бъдат допуснати временно да се ползуват от тия права.

Изпълнението на задълженията спрямо отсъствуващия, които се погасяват с неговата смърт, като издръжка и др. се спира.

13. Ако се окаже, че отсъствуващият е жив, въведените във владение лица са длъжни да върнат само доходите, които са събрали след поканата за връщане на имота.

Определението за обявяване на отсъствието се отменя.

14. След като изтекат пет години от деня, за който се отнася последното известие за отсъствуващия, съдът по искане на прокурора или на всеки заинтересован, обявява неговата смърт.

Обявяването на смъртта може да стане и без да е обявено отсъствието на лицето.

15. Когато някой е изчезнал при военни действия или при друго събитие, което дава основание да се предполага, че той е загинал, смъртта може да бъде обявена, ако са изтекли две години от прекратяването на военните действия или от събитието.
16. Съдът определя деня, а по възможност и часа на предполагаемата смърт.

При липса на противни данни за момент на смъртта се приема денят, за който се отнася последното известие.

17. Обявената с решението на съда смърт поражда същите правни последици, които произтичат от действителната смърт на лицето.

(Ал. 2, отм. - ДВ, бр. 23 от 1968 г.).

18. Ако се окаже, че обявеният за умрял е жив, той може да иска:

а) имотите, които са налице, отчуждените по безвъзмезден начин имоти, всичко, което е придобито срещу отчуждените по възмезден начин имоти, и цената, която се дължи от трети лица срещу извършените отчуждения;


б) имотите отчуждени по възмезден начин, ако приобретателят в момента на придобиването е знаял, че обявеният за умрял е жив, и


в) изпълнението на задълженията по чл. 12, ал. II, от деня на поканата.


Прекратеният брак не се възстановява.

19. Ако след решението за обявяване предполагаемата смърт се установи по съдебен ред точната дата на действителната смърт на лицето, неговите наследници към тази дата могат да упражнят само правата по букви "а" и "б", на чл. 18.
damme
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 25 Ное 2007, 23:21


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron