начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Moлба за съвет

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Moлба за съвет

Мнениеот dobi63 » 19 Фев 2009, 16:20

Здравейте,
Наследници сме на гарсониера от свекъра ми.Предстои ни делба.
Имам въпроси,на които можете да ми отговорите.
Ще Ви бъда много благодарна.

Гарсониерата е строена 1980 г.и е на името на свекъра ми-тогава вдовец.
През 1991г.сключва гр.брак с лицето Р.
През 2007г. почина свекъра ми.
В удостоверението за наследници фигурират съпругата му и двамата му сина от 1 брак.
През 2008г.почина съпругата му.Тя има две деца.
Сега те претендират за 1/3 от гарсониерата.Те държат ключа и не желаят да го предоставят докато не наплатим дела им.
Въпросите ми са:
1.Имат ли право да задържат ключа.
2.Как да определим сумата върху , която да им наплатим 1/3.
3.Тъй като до септември не можем да осигурим пари,желаем да дадем жилището под наем и да им предоставим 1/3 от наема,но те не са съгласни.
Искат да стои заключено с ключа в тях, докато им броим парите.
Имат ли това право.
4.Или искат да се договорим сега за сумата,да подпишем договор и в септември да платим,но тук ние не сме съгласни,защото искаме да платим по пазарна оценка от септември.Очаква се тогава да е по ниска.Те обсъждат сума от 60000 лв.за 30 кв.м за боксониера/стая в стая/на 4 ет.в тухлена кооперация на 29 г.без никакви подобрения.Я момента обявите за продажби на подобни в агенциите са за около 30000 лв.
Как да постъпим?
Можем ли да я отдадем под наем без тяхното съгласие,тъй като при наем от около 150 лв.ще загубим доста пари до делбата?
Моля помогнете със съвет!
dobi63
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Фев 2009, 15:38

Re: Moлба за съвет

Мнениеот milaplamenova » 19 Фев 2009, 21:14

Доколкото разбирам вие сте съсобственици с децата на втората съпруга на свекъра ви, които претендират да получат 1/3 от наследствения имот.Между впрочем кои са другите наследници - двамата му сина от първия брак, които също могат да претендират по 1/3 от имота, което прави 2/3 от него, т.е. по-голям дял, което им дава известно предимство при решаването на въпроси, свързани с подялбата на имота. Според мене този факт предполага, че ключът от имота е по-логично да в наследниците с по-голям дял, макар че и това противоречи на законовия разум, доколкото съсобствениците би трябвало да имат еднакви възможности за достъп до имота, така че не смятам че редно да ви бъде отнета възможността за достъп до наследствения имот.Второ доколкото разбирам вие сте се споразумяли извънсъдебно да си поделите имота като изплатите дела на наследниците с по-малкия дял и задържите гарсониерата.Но понеже има спор относно цената на този дял, който според мене няма да бъде разрешен от самите вас впредвид явно недобрите ви взаимоотношения ви предлагам да поискате съдебна делба като в съдебния процес ще бъде назначено вещо лице и пазарната цена на гарсониерата ще бъде определена по-обективно отколкото бихте я определили вие, пък и от друга страна ще спечелите време, през които цените на недвижимите имоти ще паднат още повече и вие разбира се ще настоявате цената на имота да бъде определена към момента на съдебната делба.А що се отнася до ключовете може да се обърнете с жалба към районен прокурор поради това, че сте лишени от владението си върху наследствения имот.
milaplamenova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Дек 2008, 22:17

Re: Moлба за съвет

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Фев 2009, 16:42

Не Ви съветвам изобщо да разговаряте за делба - и двете страни губят - в момента цените са ниски, а има таван за продажби от 50 % при публична продан.
Тоест, тъй като имота е неподеляем и е неприложимо (поне ще е трудно) да се присъди на едната страна, не Ви съветвам да го делите съдебно - поне не окончателно.
Защо - защото, колкото и да бързат с делбата, има начини да се оспори и осуети процедурата, в името на по-добро развитие на пазара, включително на по-добра цена при публичен търг.
В момента стопанисвам едно-две такива жилища, тъй като собствениците, са в чужбина.
Наследниците, като видяха адвоката, се уплашиха и дим да ги няма.
И досега треперят при мисълта за разговора им с мен - но, това беше в конкретния случай.
Изземете владението на имота ефективно.
Не виждам смисъл до Районна прокуратура - поне година-две ще го забавят.
Заведете или граждански иск за владение, или иск за заплащане на наем от страна на отнелия имота Ви - като можете и в дело за делба да поискате второто.
Не виждам, как, при положение, че няма как да задържи ефективно имота, роднината Ви ще предпочете да плати едно 5-600 лева разходи по самото дело, отделно на съдебен изпълнител още толкова за да го осъдите за наемно обезщетение.
Делата са естествената реакция при такива случаи - извадете имота поне година-две от стопански оборот - нека стане арена на бойно поле - без врати, прозорци, но той пак си има стойност.
Важното е да разтълкувате правилно обстановката, да си набележите що годе стратегия.
Друг вариант е да продадете със загуба имота на така наречените "Купувам проблемни имоти" - но това е крайна мярка.
Освен това - можете да си извадите нотариален акт на Ваше име, но за това някой друг път.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Moлба за съвет

Мнениеот dobi63 » 12 Мар 2009, 16:52

Mожем ли като собственици на 2/3, да отдадем жилището под наем без тяхно съгласие,като им предоставим 1/3 от наема.
dobi63
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Фев 2009, 15:38


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron