начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

делба на стаи

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


делба на стаи

Мнениеот elxboy » 30 Сеп 2012, 14:49

Как мога да запиша стаи от различни етажи на един собственик в една многофамилна къща на два етажа. Тя до сега е в съсобственост. Дворното място няма да се дели.
elxboy
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Сеп 2011, 00:31

Re: делба на стаи

Мнениеот julyanvonemona » 01 Окт 2012, 05:54

elxboy написа:Как мога да запиша стаи от различни етажи на един собственик в една многофамилна къща на два етажа. Тя до сега е в съсобственост. Дворното място няма да се дели.

Евентуално по реда на чл.202 или 203 ЗУТ
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: делба на стаи

Мнениеот elxboy » 01 Окт 2012, 23:33

Това да, с инвестиционнен проект, но е много скъпо и през общината. Няма ли по-лесен вариант?
elxboy
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Сеп 2011, 00:31

Re: делба на стаи

Мнениеот julyanvonemona » 02 Окт 2012, 01:04

Друг начин няма, защото каквато и да е по предназначение сградата тя представлява един или съвкупност от отделни обекти. Можете да прехвърляте само съществуващи и обособени отделни обекти. В този аспект понятието стая не е отделен обект освен ако е отделна хладилна камера, склад за някакъв вид артикули (извън складовите помещения към жилищата по чл.108 Наредба №7 ПНУОВТУЗ) или нещо което функционира като отделен обект Примерно лаборатрия за създаване на биологично среда на някакъв вид култура и т.н.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: делба на стаи

Мнениеот elxboy » 02 Окт 2012, 07:40

Разбирам, а може ли да се опише едната стая като самостоятелен, склад към жилището? Съгласно наредба 7, член 98.
elxboy
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Сеп 2011, 00:31

Re: делба на стаи

Мнениеот emilgrigorov » 02 Окт 2012, 08:37

Законното предназначение на обектите и помещенията в тях се определя със строителни книжа, одобрени от компетентния орган (Главен архитект, Областен управител, Министър на РРБ, Министър на вътрешните работи, Министър на отбраната и Шефа на ДАНС).
Може да се потърси възможност да разделите правото на ползване. За целта потърсете адвокат.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: делба на стаи

Мнениеот julyanvonemona » 02 Окт 2012, 20:23

elxboy написа:Разбирам, а може ли да се опише едната стая като самостоятелен, склад към жилището? Съгласно наредба 7, член 98.

Тя си е именно това- неразделна част от жилището, ерго не може да бъде предмет на самостоятелна прехвърлителна сделка.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: делба на стаи

Мнениеот elxboy » 03 Окт 2012, 01:30

Добре. Промяната на вида на помещението в общината се извършва разбирам. Какво се изисква за целта. Ще я сменим от стая в стая-кабинет и вече може да са на отделни етажи на различни собственици.
elxboy
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Сеп 2011, 00:31

Re: делба на стаи

Мнениеот karanedeff » 03 Окт 2012, 18:24

elxboy написа:Промяната на вида на помещението в общината се извършва разбирам. Какво се изисква за целта

Вече ти беше отговорено:
julyanvonemona написа:по реда на чл.202 или 203 ЗУТ
което значи - одобрени инвестиционни проекти :idea:
202 е доброволна делба, 203 - съдебна :arrow:
Да допълня - делба без одобрен инвестиционен проект във вашия случай дори и да мине по някакъв начин през нотариус ще й бъде отказано вписването - практиката в тази насока е еднозначна :!:

Друг предложен вариант:
emilgrigorov написа:Може да се потърси възможност да разделите правото на ползване. За целта потърсете адвокат
Или да се учреди право на ползване, но пак - ако е в район с одобрена кадастрална карта забравете за този вариант - всеки обект трябва да получи идентификатор, а след като не е такъв по смисъла на ЗУТ, няма да стане и отново отказ за вписване ...
особено е важното второто - потърсете адвокат, като добавя за вашия случай и архитект :!:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: делба на стаи

Мнениеот elxboy » 04 Окт 2012, 07:16

Няма кадастрална карта. А възможно ли е след минаването на делбата пред нотариуса, тогава да се изготвя този инвестиционнен проект въз основа вече на самата делба и тогава да се впише после?
elxboy
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Сеп 2011, 00:31

Re: делба на стаи

Мнениеот emilgrigorov » 04 Окт 2012, 08:45

Гледайте сега.
Качете тук във форума точна схема, с точни размери и площи на сградата, по нива (етажи). Както и разположението и в двора, и ориентацията и (север-юг). Снимки допълнително също помагат.
Има достатъчно специалисти във форума. И може да получите информация в правилна насока.
Така , както обяснявате, всички трябва да гадаят вашето въображение.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: делба на стаи

Мнениеот julyanvonemona » 04 Окт 2012, 19:49

elxboy написа:Няма кадастрална карта. А възможно ли е след минаването на делбата пред нотариуса, тогава да се изготвя този инвестиционнен проект въз основа вече на самата делба и тогава да се впише после?

Не! Може обаче с договор да се уговори въз основа на проект да се определят условия на самата бъдеща делба, но това не е делба , а само предварителни условия, според които такава евентуално до си състои по реда на чл.202 ЗУТ
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: делба на стаи

Мнениеот elxboy » 06 Юни 2013, 23:12

Както всички казаха, изготви се т.нар. проект за архитектурно заснемане. Проектът не е носен в общината. Архитектът твърди, че след като не се прави ново строителство, а само описване на съществуващо не се носи в общината.
Нотариусът днес обаче каза, да този проект дели сградата, но какво става с мястото, то оставало в съсобственост.
Какво може да се прави?
elxboy
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Сеп 2011, 00:31

Re: делба на стаи

Мнениеот rts » 07 Юни 2013, 12:35

Доколкото разбирам, искате да направите реална делба между съсобствениците - както на сградата, така и на земята, или може би - разпределение на ползването. С всички книжа посетете адвокат. Разкажете му за целта, която искате да постигнете, това, което искате да е Ваша собственост или във Ваше ползване, и за всички проблеми по въпроса. Само след това можете да получите адекватна консултация и съдействие.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Re: делба на стаи

Мнениеот bgarch » 07 Юни 2013, 12:54

elxboy написа:Както всички казаха, изготви се т.нар. проект за архитектурно заснемане. Проектът не е носен в общината. Архитектът твърди, че след като не се прави ново строителство, а само описване на съществуващо не се носи в общината.

Архитектът не е прав. За да ползвате извършеното архитектурно заснемане и то да има правна стойност, следва да процедирате по реда на чл. 145, ал. 5 ЗУТ, т.е. то трябва да се одобри от съответния главен архитект. Нещо повече- още сега поискайте от наетия от Вас архитект да прецени възможностите за делба на сградата на отделни самостоятелни обекти и да нанесе това, ако е възможно, в неговия проект. Така ще избегнете двукратно одобряване на проекти.
Делбата на сградата не е свързана по никакъв начин със собствеността върху дворното място и не предполага неговата делба.
Изображение
bgarch
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:53

Re: делба на стаи

Мнениеот elxboy » 08 Юни 2013, 07:47

Точно на такова мнение съм и аз. Обособи самостоятелни обекти в сградата да, тях ще си ги разделим. Но за мястото не знам, защото е маломерен парцел, УПИ-то е неделимо. Идеята на всичко е да се раздели както собствеността в сградата, така и в мястото. Да станем отделни собственици изцяло.
Разпределение на ползването няма никъкъв смисъл от него, ние и сега без такова разпределение сме си го разпределили.
elxboy
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Сеп 2011, 00:31

Re: делба на стаи

Мнениеот julyanvonemona » 08 Юни 2013, 08:05

elxboy написа:Точно на такова мнение съм и аз. Обособи самостоятелни обекти в сградата да, тях ще си ги разделим. Но за мястото не знам, защото е маломерен парцел, УПИ-то е неделимо. Идеята на всичко е да се раздели както собствеността в сградата, така и в мястото. Да станем отделни собственици изцяло.
Разпределение на ползването няма никъкъв смисъл от него, ние и сега без такова разпределение сме си го разпределили.

Максималистично желание! Все пак помислете върху повдигнатия в червено текст от гледна точка на чл.19 (5) а вероятно и (6) ЗУТ
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: делба на стаи

Мнениеот elxboy » 08 Юни 2013, 08:18

Прочетох посочените точки от ЗУТ. Казвате ми, че би могло да се раздели и имота, но разбирам с промяна на ПУП така ли?
elxboy
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Сеп 2011, 00:31

Re: делба на стаи

Мнениеот julyanvonemona » 08 Юни 2013, 09:09

elxboy написа:........но разбирам с промяна на ПУП така ли?

Не! Просто вижте в общината дали ПУП-а е за средно или високо застрояване или пък с друго предназначение.
Тогава е възможно да се раздели и самият УПИ, ама четете по- внимателно де!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: делба на стаи

Мнениеот elxboy » 08 Юни 2013, 09:37

Съседните на нашето УПИ са ПУП за Високо застрояване. Нашето УПИ е с много малко лице, само го споменавам ако е важно и без необходимите метри, определено е за ниско застрояване.
Тоест разбирам, че според вас може да се раздели така ли? Но условие не е ли, всеки един от собствениците на новите части по парцела да имат изход към улицата?
elxboy
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 01 Сеп 2011, 00:31

Следваща

Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron