начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

съсобственост

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


съсобственост

Мнениеот prolux » 10 Сеп 2013, 17:51

Здравейте!
Казуса ми е оплетен. Става въпрос за идеални части. Две къщи с общ двор, собственост на двама братя. В кадастъра се води един имот. Появява се купувач, които купува едната къща с една трета идеална част. След 5 години се появява втори купувач който купува другата къща с една трета идеална част и още една трета собственост на майката на двамата братя. Сделката е сключена без да се допитват до съсобственика иска ли да купи част от частта на майката за да имат по равно новите собственици. Втория купувач решава да прави подобрения на къщата си и иска разрешение от първия да му подпише Декларация за подобрения. Проблема е, че той вдига втори етаж под носа на другия като в дворната част се разгръща и долепя да къщата на другия, а входа на имота разделя на две като застроява и тераса върху присвоения главен вход. Всичко това се прави в идеални части, които са неделими и всеки може да ползва, която част иска от входа на къщата си до изхода на имота. Освен това този с две трети идеална част и заградил двора като е оставил само пътека за изход на съсобственика си като му заявил, че той притежава по-голяма част от имота. Имота няма делба. Единия собственик няма финансова възможност да събори другия чрез съд.
prolux
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 17:24

Re: съсобственост

Мнениеот vdggbg » 10 Сеп 2013, 18:37

И какъв е въпросът?
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: съсобственост

Мнениеот prolux » 11 Сеп 2013, 12:46

Въпросите са няколко:
1. Има ли право съседа да раздели входа на имота на две, когато така го е заварил и да го застрои?
2. Има ли право да застрои плътно до моята къща без да спази отстояния?
3. Има ли право самоволно да раздели двора с ограда, която е с метална конструкция и нищо не се вижда, освен това няма 3 метра отстояние от входната ми врата?
4. В частта, която е заградил е засял и две дървета и някакви влачещи лозя, които пуснал по дървени конструкций. Дърветата вече са на височина 5 метра / кайсия и праскова/. Простира им е на ръба на терасата, която няма отстоянието по закон. И всичко това прави сянка на имота ми по цялата фасада.
5. За кое, къде да се жаля като той си прави каквото иска без да пита съсобствениците.
Освен това още при строенето проектантката му ни заяви, че сме нямали право да се обаждаме и че всичко е одобрено от главния архитект.
Съсобственика / майка ми /твърди, че е подписала някакво възстановяване на къщата му, но не и да се вдига къща на два етажа.
6. Ако той е узаконил има ли смисъл да се водят дела.
prolux
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 17:24

Re: съсобственост

Мнениеот vdggbg » 11 Сеп 2013, 18:18

Така, както са поставени, въпросите Ви звучат малко повече като душевен вопъл, отколкото като търсене на конкретни насоки за действие. Не посочвате точно каква Декларация е подписал "първият" - но, при всички случаи, право на строеж в съсобствен имот не се учредява с едностранни волеизявления, от доста време насам. Така че - отговорът на трите Ви първи въпроса е "не". Що се отнася до дърветата - има тук-там известни ограничения, но те се отнасят до външните граници на имотите, и едва ли са приложими във Вашия случай.
Къде да подадете жалба - в общината, разбира се. Оттам се почва :D . Що се отнася до шестия Ви въпрос - трудно е да се каже. При всички случаи Вие, като съсобственик и носител на ОВП в имота, имате право на достъп до всички документи (строителни книжа имам предвид), издадени на името на съсобственика Ви от общинската администрация.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: съсобственост

Мнениеот prolux » 11 Сеп 2013, 22:30

Благодаря за съвета. Ще изискам съответните документи, но не знам дали ще ми дадат достъп до тях, че в Общината са все хубави хора. А съседът има връзки и там. Всичко може да се изясни като видя документите. Пуснали сме жалба. Дойдоха на проверка от Общината, случаят е отнесен в Дирекция "Незаконно строителство". Очакваме техния отговор. При всички положения от Общината ще си измият ръцете с делба, която не е никак изгодна и излиза и скъпо. Относно засаждането на дървета в Закона за собствеността мисля, че бяха регламентирани отстояния и височини.Благодаря отново! :)
prolux
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 17:24

Re: съсобственост

Мнениеот vdggbg » 12 Сеп 2013, 10:32

prolux написа:Относно засаждането на дървета в Закона за собствеността мисля, че бяха регламентирани отстояния и височини.

Има регламентирани - и не само там. Но, пак казвам - не са приложими във Вашия случай. Имотът Ви не е "съседен" по смисъла на закона - нали сте в съсобственост. Що се отнася до делбата - не е сигурно дали е допустима изобщо.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: съсобственост

Мнениеот prolux » 13 Сеп 2013, 12:27

Ок, съсобственост, но значи ли това, че той може да си строи колкото пожелае и да връзва двете къщи една за друга след като няма делба. Миналата година имаше пожар в къщата му, който можеше да обхване и моята къща. Не приемам факта, че е свързан с къщата ми. Не приемам факта, че раздели входа на имота. Не приемам факта, че е ограден двора, защото нашата проектантка ни заяви, че мога да ползвам една трета от която си пожелая страна на двора, а входа също е неделим - общ за двете къщи. Като дойде отговора от Общината ще видя какво са констатирали и дали ще се събаря нещо. Но тази анархия трябва да престане, защото по същата логика и аз мога да почна да си строя до безкрай и да окупирам имота.
prolux
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 17:24

Re: съсобственост

Мнениеот vdggbg » 13 Сеп 2013, 18:10

Доста емоционално реагирате - имах предвид само дърветата, не строежите. Както и да е - ще видите какво ще констатира "народната комисия" :D, и ще действате според случая. Желая Ви успех!
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: съсобственост

Мнениеот prolux » 05 Окт 2013, 23:50

ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ! :P
prolux
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 17:24

Re: съсобственост

Мнениеот chandra » 06 Окт 2013, 02:09

Според мен, тази съсобственост е възникнала много отдавна, при все, че говорим за дървета - 5 метра...
та аз не се наемам да отговоря на въпросите ви, без да е ясно, кой какво е подписвал и то КОГА?!
Защото, колегата е прав, че отдавна всичко е под нотариална форма, но преди Х време не е било така...
Та според мен същественото е от кога ви датира имотното приключение?!
chandra
Потребител
 
Мнения: 407
Регистриран на: 21 Дек 2008, 14:55
Местоположение: гр.Варна

Re: съсобственост

Мнениеот silvia78 » 30 Ное 2013, 18:20

Привет,за да не отварям нова тема ще попитам тук.
Аз и брат ми сме собственици на 1/4 идеални части от къща.Къщата е на един етаж, има четири стаи, две по две преходни, един общ коридор, общо стълбище.Не сме правили делба на стаите с останалите съсобственици.Те желаят да продадат другите три стаи, т.е. 3/ 4 от къщата, но ние с брат ми не желаем да продаваме нашият дял, нямаме възможност да купим останалите части.
Ако подпишем декларации, че сме съгласни останалите дялове да се продадат,маже ли новият собственик на тези 3/4 части да събори без нае съгласие цялата къща? И въобще какви права ще има той като собственик на по-голям дял и какви ние? Много ви моля за помощ.
silvia78
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Ное 2013, 18:04

Re: съсобственост

Мнениеот leonardos » 04 Дек 2013, 01:29

silvia78 написа:Привет,за да не отварям нова тема ще попитам тук.
Аз и брат ми сме собственици на 1/4 идеални части от къща.Къщата е на един етаж, има четири стаи, две по две преходни, един общ коридор, общо стълбище.Не сме правили делба на стаите с останалите съсобственици.Те желаят да продадат другите три стаи, т.е. 3/ 4 от къщата, но ние с брат ми не желаем да продаваме нашият дял, нямаме възможност да купим останалите части.
Ако подпишем декларации, че сме съгласни останалите дялове да се продадат,маже ли новият собственик на тези 3/4 части да събори без нае съгласие цялата къща? И въобще какви права ще има той като собственик на по-голям дял и какви ние? Много ви моля за помощ.
...


... Толкова ли е "апетитен" имота Ви, за да се намери купувач съгласен на съсобственост и сервитут за преминаване през стаите Ви?!? Релевирате доводи за 1/4 ид.ч., знаете ли точно кои стаи са Ваши- какви ограничени вещни права придобихте? Каква връзка имате с другите съсобственици? Предложиха ли първо на Вас да изкупите делът им - с нотариална покана? Ако подпишете декларация по чл. 33 /ЗС/ новия собственик ще се ползва с равни права, дори повече и ще има правото да управлява общата вещ. Тогава може да събори стената, след като я обяви за обща част по предназначение. Продайте целия имот, така ще се оттървете от бремето съсобственост!
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43

Re: съсобственост

Мнениеот leonardos » 04 Дек 2013, 01:43

prolux написа:Ок, съсобственост, но значи ли това, че той може да си строи колкото пожелае и да връзва двете къщи една за друга след като няма делба. Миналата година имаше пожар в къщата му, който можеше да обхване и моята къща. Не приемам факта, че е свързан с къщата ми. Не приемам факта, че раздели входа на имота. Не приемам факта, че е ограден двора, защото нашата проектантка ни заяви, че мога да ползвам една трета от която си пожелая страна на двора, а входа също е неделим - общ за двете къщи. Като дойде отговора от Общината ще видя какво са констатирали и дали ще се събаря нещо. Но тази анархия трябва да престане, защото по същата логика и аз мога да почна да си строя до безкрай и да окупирам имота.



... НЕ може да строи масивни сгради без Ваше съгласие, дори и временни постройки. Не може да поставя огради в съсобствен имот без учредените по надлежен ред ограничени вещни права. Общите части /вход/ НЕ се делят! Извади си скица на имота и направи съпоставка с кадастралната основа и действащия ПУП. Къщата близнак ли е, за да е свързана? Ако е така тогав възниква правната фигура прилежаща площ към сграда - т.е. няма как да ползваш 1/3 от двора, която си пожелаш. Предизвикай проверка от ДНСК.
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron