начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Съсобственост и неплатени сметки

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот vannila » 09 Ное 2013, 16:59

Здравейте!
След смъртта на баща ми, аз и моят брат станахме съсобственици на апартамент с по 1/6 идеални части. Малко след това моята майка ми прехвърли с покупко-продажба нейните 4/6, но със запазено доживот право на ползване от нейна страна, без други условия.
Аз не живея в апартамента, там живее моята майка и моят брат, който има собствен апартамент, но не живее там, защото го дава под наем. Поради тази причина няма намерение да се изнася, но и не плаща сметки в апартамента на който сме съсобственици. Майка ми също не плаща сметки, така че въпросният апартамента има неплатени сметки и данъци от 8г. назад /от момента, в който аз се изнесах/.
Въпросът ми е :
- как въобще мога да процедирам с неплатените сметки, които един ден ще бъдат на мой гръб?
Определено няма начин да ги накарам доброволно да платят...
- има ли вариант тези задължения да отпаднат по давност?

Благодаря предварително!
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот nk7702n » 09 Ное 2013, 22:01

Давността Ви е последната грижа. Трябва да търсите от всеки съсобственик дължимото от сметките и данъците - доброволно или по съдебен път.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот vannila » 09 Ное 2013, 22:32

Bird_of_paradise, титуляр на партидите е майка ми. Вече има съдия-изпълнители, но с нейната малка пенсия не могат да вземат нищо ...
Не разбрах - как така зависи какво ще остане на наследствената маса? Какъв опис?
Питането ми също е - кога да заведа дело и за какво по точно /че те са много нещата/. Сега рано ли е?
Последна промяна vannila на 09 Ное 2013, 23:10, променена общо 1 път
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот bird_of_paradise » 09 Ное 2013, 22:38

nk7702n написа:Трябва да търсите от всеки съсобственик дължимото от сметките и данъците - доброволно или по съдебен път.

Е, хайде да не е от всеки съсобственик, защото съсобствеността е при квоти 5/6 за питащата и 1/6 за брата, но имаме ВПП за 4/6 и нещата стават доста по-комплицирани, или прости- зависи от гледната точка :) - кой е титуляр на партидите и кой, какво е оставил в наследствената маса.
Отделно, че на този етап дори не може да ги търси, така щото очевидно не са погасени чрез плащане от нея.

vannila написа:Въпросът ми е :
- как въобще мога да процедирам с неплатените сметки, които един ден ще бъдат на мой гръб? - може и да не бъдат във ваша тежест, зависи какво ще остане в наследствената маса, но при всички случаи ще приемате наследството по опис, за да нямате проблеми.
Определено няма начин да ги накарам доброволно да платят... никой не може да си избира роднините, те си идват с раждането- пълно щастие няма.
- има ли вариант тези задължения да отпаднат по давност? - да, топло, ток, вода, тригодишната е давността за погасяване правото на иск на доставчиците....
.
Изобщо, при липса на конкретика във фактологията и недостатъчност на изходните данни, вкл. и за присъждане на тези суми, всичко тук е като на пазара... дума да става, време да минава.

п.п. :roll: и точно, когато мислиш, че знаеш отговорите- въпросите се сменили.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот nk7702n » 09 Ное 2013, 23:02

Очевидно е, че от едно общо изречение какви са пътищата за защита на съсобственик,/ без отговор в детайли, защото и въпросът беше формулиран общо/, могат да се направят някакви разширителни тълкувания извън контекста на написаното. :roll:
Последна промяна nk7702n на 10 Ное 2013, 00:25, променена общо 2 пъти
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот bird_of_paradise » 09 Ное 2013, 23:09

nk7702n написа:Не виждам нещо ново да е написано, което да не ми е известно. Нито знаем кой е титулярът на партидата, нито дали ВПП е декларирано от ползвателя. За това дали е платила постващата, е ясно, че въпросът и касае бъдещ момент, в който тя предполага, че може да е платила, щом задава въпроса в този смисъл.
Останалото оставям постващата да го конкретизира, или ще продължа да гадая на кристалното кълбо.


Не е ново, вярно е, но дали ти е известно няма от къде да знам, след като се ограничи да дадеш съвет да се съдят съсобствениците. При това за суми, които не са платени. 8) Очевадно е.
Спирам, щото ще настане драма, а в този театър няма да влизам. 8)

vannila написа:....По съдебен път мога ли да започна от сега, когато реално съм собственик на 1/6 или трябва да чакам да влезна във владение и на другите 4/6?
- Първо, както през 2010г. съм ви отговорила, да повторя- собственик сте на 5/6, не на 1/6. И второ- да, няма пречки да заведете дело за делба на имота.
Също така делото за делба с брат ми мога ли да го заведа сега? - да.
И има ли начин да изискам да плати половината сметки или от него мога да претендирам само за 1/6 от сметките? - добре де, как да имате претенция по сметките, ако не сте ги платила? Отделно, че по закон ползвателят с ВПП е длъжен да заплаща консумативите за имота, не само данъчното бреме.
И ..... какви пари горе долу са таксите по това дело? - 4% върху стойността на дяловете.
Благодаря!
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот vannila » 09 Ное 2013, 23:13

Bird_of_paradise, титуляр на партидите е майка ми. Вече има съдия-изпълнители, но с нейната малка пенсия не могат да вземат нищо ...
Не разбрах - как така зависи какво ще остане на наследствената маса? Какъв опис?
Питането ми също е - кога да заведа дело и за какво по точно /че те са много нещата/. Сега рано ли е?
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот vannila » 09 Ное 2013, 23:18

nk7702n, какво имаш в предвид да съм платила?
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот nk7702n » 09 Ное 2013, 23:37

Няма значение, току - що видях, че обсъждате тоя казус от доста време с bird of paradise, на мен не ми е известна фактологията и детайлите, така че се оттеглям от дискусията. Приятна вечер!
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот vannila » 10 Ное 2013, 14:17

Да, казуса е от доста време назад, но май е крайно време да направя нещо.
Нека го формулирам отново, надявам се и на други отговори.
Съсобственик съм на апартамент с 1/6 идеална част от наследство и 4/6 идеални части придобити с покупко-продажба, но с доживотно право на ползване от страна на майка ми. Съсобствник на другите 1/6 е брат ми, който живее в апартамента заедно с майка ми. Партидите за ток, вода, парно са на името на майка ми. Сметки по тези консумативи+данъци не са плащани от години.
Въпросът ми - какво мога да направя с неплатените сметки, при положение, че когато влезна във владение един ден, 90% от тях ще са на мой гръб, а аз дефакто не живея там и не съм ползвала?
И кога мога да го направя?
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот bird_of_paradise » 10 Ное 2013, 14:51

vannila написа:Въпросът ми - какво мога да направя

Да видим- от 2010 се лутате по форуми и като цяло полза нулева, но въпреки това ще съм пряма- да ви е хрумвало, че може да си помогнете сама, като наредите приоритетите си и организирате реална среща със специалист? Това е един човек, който при добро развитие на казуса ще ви подпомогне в бъдеще да не дължите нищо на съответните доставчици. Не е коректно, но и в правото ни справедливост няма, а това подпомагане, драги българи, си има цена, която трябва да бъде заплатена.

Кога?- когато прецените за уместно. Проблемът е нечии, в конкретния случай ваш- не на специалиста.

п.п. ако съм рязка не е било търсен резултат, но трябва да разберете и вие- няма данни, че сте материално затруднена( имате си 5/6 ид. части от имот), а тези обструкции за 8хил.лв. си имат цена.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Съсобственост и неплатени сметки

Мнениеот vannila » 10 Ное 2013, 16:12

bird_of_paradise, консултирала съм се със специалист, отговора му беше, че трябва да заведа дело срещу майка ми по чл.61 от Закона за собствеността и да я лиша от правото на ползване заради не доброто стопанисване на имота /сметките/, след което да заведа дело за делба с брат ми и да изискам да се приспаднат и част от сметките от неговия дял, но ми е скъпо да водя две дела. И - да, материално затруднена съм и нямам друг имот освен този. Търсех и друг вариант, защото е известно, че адвокатите нямат много милост и винаги предлагат най-изгодния за тях вариант /не искам да съм груба/.
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron