начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Наследство от починал родител със задължения към банки

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Наследство от починал родител със задължения към банки

Мнениеот liliv » 21 Юли 2014, 13:59

Здравейте!
Майка ми почина през миналата година.Тя беше разведена и не разполагаше с имущество на нейно име.Оказа се, че има задължения около 20хил.лв към банка, които са дадени са събиране на ЧСИ. Започнали са да посещават къщата на баба ми и дядо ми, които са живи и евентуално от където могат да търсят нещо.Аз имам сестра, с която също нямаме имущество на наше име и живеем на квартира.Баба ми и дядо ми са възрастни и ще дойде момента, когато в качеството на наследници на починалата ни майка ще имаме части от къщата от два етажа и предполагам ще търсят и нас./Майка ни има и жива сестра/.Чувала съм нещо свързано с отказ от наследство, което се правило в рамките на 6 мес., при нас те са минали.Много моля за съвет какво може да се направи за да се избегне това натискане от страна на ЧСИ.Какво може да се направи при този казус, за да не загубим единствената къща, която можем да придобием със сестра ми?
liliv
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Юли 2014, 13:35

Re: Наследство от починал родител със задължения към банки

Мнениеот kdkrastev1234 » 21 Юли 2014, 15:42

Можете да се откажете от наследство, само ако още не сте го приели. Няма срок за отказа, но съдия изпълнителя може да определи такъв.
Процедурата става с нотариално заверено заявление, което се подава в Районния съд. Ако можете да си позволите, направете консултация с адвокат, който да прецени фактите, да ви обясни последиците и да подготви заявлението.
Ако не можете, заявлението може да бъде направено и от нотариуса. Представяте го в съда заедно със смъртния акт, удостоверение за наследници и платена такса.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Наследство от починал родител със задължения към банки

Мнениеот neutralen » 21 Юли 2014, 16:15

1. Баба ви и дядо ви не са наследници на майка ви - наследници сте вие и сестра ви.
2. Много е важно да проверите при ЧСИ - кога е издадена Заповедта за незабавно изпълнение/ съкр.- ЗНИ/ и Изпълнителния лист/ съкр.- ИЛ/. Ако ЗНИ е издадена СЛЕД смъртта на майка ви, то тя се явява недопустима - не може да се води дело и да се постановява решение срещу починало лице. Ако е така, с удостоверение за наследници, или акт за смърт, правите възражение до съда, чрез ЧСИ. Съдът следва да обезсили ЗНИ и ИЛ. Ако майка ви е починала СЛЕД издаването на ЗНИ, следва да приемете наследството по опис. Ползвайте услугите на адвокат.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Наследство от починал родител със задължения към банки

Мнениеот liliv » 26 Авг 2014, 15:26

Здравейте,
Много благодаря за компетентните обяснения.Неминуемо ще се наложи да се работи с адвокат, материята е доста деликатна. Ако може да ме насочите към специалист по наследствено право с опит ще се радвам.
Има малки въпроси, които се опитвам да науча, тъй като един специалист може да ми подготви документи, може да ме посъветва, но ако нямам никаква представа от нещата не бих го разбрала и може да взема грешно решение в това какво е най-правилното, а доколкото знам за отказа от наследство-това е еднократен акт и връщане назад няма.Това, което ме интересува е:
1.Ако получа част от къщата по наследство от баба ми и дядо ми, в качеството на наследник на майка ми и това е единствено жилище за мен /съответната част от нея/, може ли да се обяви на публична продан?
2.Ако придобия жилище на мое име, чрез ипотечен кредит/преди да съм станала наследник на майка ми/, ЧСИ биха ли търсили обезпечение/може би това не е точната дума, но смятам, че смисъла се схваща/ на задълженията на майка ми и чрез това жилище? Особено в предвид, че на практика ще бъде с тежест, и аз следва да си погасявам мойте задължения, тогава задълженията придобити по наследство? От моя страна структурирането на отговорностите как би изглеждала?
3.Ако ми се запорира заплатата в определен размер, мога ли да представя документ за вноски по мой кредит, за да се съобрази възможността да плащам и по наследените задължения и съответно сумата да се съобрази с това?
4.Как да проверя обслужва ли се кредита в момента, поради това, че не познавам поръчителя? Като изключим варианта с ходене в банката. Утре смятам да отида до БНБ да подам Заявление за справка от ЦКР какви точно са задълженията към момента.
Благодаря предварително, ако някой изкаже мнението си по посочените въпроси?
Хубав ден!
liliv
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Юли 2014, 13:35

Re: Наследство от починал родител със задължения към банки

Мнениеот sunrise » 26 Авг 2014, 16:17

liliv написа:Здравейте,
Много благодаря за компетентните обяснения.Неминуемо ще се наложи да се работи с адвокат, материята е доста деликатна. Ако може да ме насочите към специалист по наследствено право с опит ще се радвам.
Има малки въпроси, които се опитвам да науча, тъй като един специалист може да ми подготви документи, може да ме посъветва, но ако нямам никаква представа от нещата не бих го разбрала и може да взема грешно решение в това какво е най-правилното, а доколкото знам за отказа от наследство-това е еднократен акт и връщане назад няма.Това, което ме интересува е:
1.Ако получа част от къщата по наследство от баба ми и дядо ми, в качеството на наследник на майка ми и това е единствено жилище за мен /съответната част от нея/, може ли да се обяви на публична продан? /Не, ама нали баба Ви и дядо Ви са живи, какво наследство?/
2.Ако придобия жилище на мое име, чрез ипотечен кредит/преди да съм станала наследник на майка ми/, ЧСИ биха ли търсили обезпечение/може би това не е точната дума, но смятам, че смисъла се схваща/ на задълженията на майка ми и чрез това жилище? Особено в предвид, че на практика ще бъде с тежест, и аз следва да си погасявам мойте задължения, тогава задълженията придобити по наследство? От моя страна структурирането на отговорностите как би изглеждала?/Може, но ипотекарният кредитор е с предимство./
3.Ако ми се запорира заплатата в определен размер, мога ли да представя документ за вноски по мой кредит, за да се съобрази възможността да плащам и по наследените задължения и съответно сумата да се съобрази с това?/Може да представите, но няма да се вземе предвид./
4.Как да проверя обслужва ли се кредита в момента, поради това, че не познавам поръчителя? Като изключим варианта с ходене в банката. Утре смятам да отида до БНБ да подам Заявление за справка от ЦКР какви точно са задълженията към момента./Това, че има поръчител, хич да не Ви успокоява, после ще се насочи към Вас./
Благодаря предварително, ако някой изкаже мнението си по посочените въпроси?
Не разбрах тези конструкции, които чертаете. Иначе, ако наистина нямате нищо на свое име, не е добър вариант отказа от наследство, особено ако баба Ви и дядо Ви имат и друго имущество.
Хубав ден!
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Наследство от починал родител със задължения към банки

Мнениеот liliv » 26 Авг 2014, 16:59

Сърдечно благодаря за бързия отговор!

Да живи са, но дядо не е добре и това много ме притеснява.Да имаме освен къщата в Перник и други земи, които са УПИ.Да нямам жилище и живея на квартира /не живея сама и наема го делим/, но си мислех да не разчитам на наследства, а да взема апартамент, чрез кредит и се интересувам от бъдещите последствия, да не си докарам куп проблеми на по-късен етап.Смятам да го взема за инвестиция за сега.
Да така е схемата си е сложна, особено когато човек има такива проблеми.Все мисля как да имам дом,и да не прехвърлям тези проблеми на пълнолетната си дъщеря докато е време, а годините си "летят".
Хубав ден!
liliv
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Юли 2014, 13:35

Re: Наследство от починал родител със задължения към банки

Мнениеот liliv » 29 Авг 2014, 16:10

Здравейте!
Издавих справка от ЦКР и установих, че кредита на починалата ми майка, за който знам, че е даден на ЧСИ не фигурира като текущ, а е в графата Просрочия по активни и погасени кредитити със статус не активен, отразен като загуба. Как следва да го тълкувам това? Заличен ли е?
Благодаря, ако някой може да ми разясни!
liliv
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Юли 2014, 13:35

Re: Наследство от починал родител със задължения към банки

Мнениеот vaskovasko » 29 Авг 2014, 16:21

Кредитите се отразяват като "Загуба" в ЦКР, когато има просрочие повече от 90 дни от датата на падеж на вноска. Не е заличен. Ще Ви го търсят.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron