начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Делба на наследствен апартамент

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Делба на наследствен апартамент

Мнениеот marlaa » 07 Сеп 2014, 18:05

Случаят е следният: един апартамент 5 наследника, единият от които съм аз. Въпроса ми е, тъй като единия от другите 4 наследници (леля ми), има документите за апартамента и всичко, а по всичко личи, че се опитва да не ме лиши от това наследство, може ли да го направи? Какво мога да наравя аз, другите 3ма искат жилището да се продаде и парите да се разделят, тя твърди, че те нямат претенции към това жилище.Нямам никаква представа какви са стъпките, четох в интернет, разбира се, че имота трябва да се раздели при нотариус. Ще трябва да потърся адвокат, но за дадения момент нямам възможност, за това питам тук, ще бъда благодарна ако получа отговори:)
marlaa
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 22:13

Re: Делба на наследствен апартамент

Мнениеот minov_nz » 08 Сеп 2014, 21:33

Зависи какви са другите наследници за да се определи кой какъв дял би имал при подялба на жилището
Ако се поделя жилище което не може да се обособи в отделни дялове – т.е няма как всеки да получи реална част от него дори и някой от наследниците да не иска ще трябва да се продаде на публична продан и парите да се разделят съобразно дяловете ви. В публичната продан - може да участват и съсобствениците Има значение също дали на леля ви това е единствено жилище при такова положение съда може да го остави в неин дял, но ще трябва да доплати на останалите съсобственици съобразно дела им.
Какви документи може да има леля ви. Едната възможност е да е получила апартамента от наследодателят – още приживе да е бил прехвърлен Другата възможност - ако леля ви е владяла апартамента повече от 10 години може да го е придобила по давност – ако другите наследници през това време не са имали никакви претенции към него и да го придобила само тя – само тя да стане собственик.Тази процедура става пред нотариус в присъствието на 3 ма свидетели и показване на удостоверение за наследници. На давността може да се позове при една евентуална съдебна делба дори и да няма издаден констативен нотариален акт.Вив разбира се може да оспорите това ако имате необходимите доказателства и да претендирате за вашата част от наследството.
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05

Re: Делба на наследствен апартамент

Мнениеот marlaa » 17 Сеп 2014, 21:01

Много благодаря за отговора! Леля ми изкара удостоверение за наследници, в него фигурираме всички и платихме и данъка, които е дължим. Само че, от това което сте написали и това което четох и аз, трябва да се раздели при натариус, разбирах, а тя ми каза, че ще се дели по равно. Въпроса е, че тя не е решила още дали да го продаде и да се разделят парите, или да ни изплати на останалите 4ма дяловете, като е уговорена даже и сумата. Аз разбира се, продължавам да се притеснявам, да не стане нещо зад гърба ми, може и да е смешно за някои, но в днешн време в България, всичко е възможно вече, макар че не ми се вярва да се стигне до някакви крайни неща. Колкото до давността, апартамента е бил до преди 3 месеца на бабата,която се пада леля на майка ми и леля ми, леля ми предполагаше че всички ще се откажем от него (понеже въпросната баба не и го предписа и не искаше да го прави до края) и ще остане за нея, но никой не се отказа. Някъде четох също, че това с 10 годишната давност, не винаги 100% важи. При тази ситуация има ли от какво да се притеснявам, аз вече намерих адвокат, към когото да се обърна, като се сключва сделката, но все пак не ми е спокойно. Благодаря предварително :)
marlaa
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 22:13

Re: Делба на наследствен апартамент

Мнениеот minov_nz » 18 Сеп 2014, 20:59

Доброволната делба става пред нотариус – тя доб.делба е писмен договор между вас наследниците която се заверява от нотариус и подялбеният протокол си става документ за собственост на новите собственици – НО В СЛУЧАЯ тя НЕ ви върши работа – апартамента няма как да се раздели на всички вас наследниците просто защото не могат да се обособят отделни реални части – според архитектурния план – да има отделна тоалетна, баня, вход и т.н за да се обособят.
Леля ви няма как да го продаде сама тъй като всички фигурирате в удостоверението за наследници. Трябва да сте лично там пред нотариуса или чрез пълномощно и всички заедно да решите да продавате за да се осъществи сделката по продажба
Ако не можете да се разберете за продажбата има вариант да поискате съдебна делба.
Там вариантите са имота да бъде изнесен на публична продан по причината която казах по-горе че не може да се раздели имота само, че цената може да е по-ниска и втори вариант пак в съд делба – да бъде поставен в дял на единият от съсобствениците който живее там а другите да получат пари – ако той е съгласен и ако съда се съобрази с това негово желание
От всичко казано до тук моят съвет е 1ви вариант - всички заедно да продадете жилището и да си разделите парите си съобразно дяловете си.- чрез покупко-продажба и пред нотариус 2-ри вариант - Да оставите леля си да живее в него като направите доброволна делба пак пред нотариус В делбата тя да получи жилището а дяловете на другите да се уравнят с пари – по колкото се договорите.и ако тя има пари да ви плати Няма нужда да търсите адвокат и нотариуса предполагам ще ви направи необходимото и за по-малко пари, но ако вече имате такъв-добре все пак за една сигурност.
Малко дълго стана обяснението но исках да бъде по-подробно
Да вие може и да се откажете от дяловете си в полза на леля си но не сте длъжни. Да давността е 10 години – трябва да е владяла имота тя явно и несъмнено т.е другите да не са имали претенции за него не по-малко от 10 години ако не са толкова не може да се позове на нея. Няма за какво да се притеснявате при всички положения ще спечелите няма да загубите според мене от така прочетеното от вас Ако има нещо каквото и да е питайте.
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05

Re: Делба на наследствен апартамент

Мнениеот marlaa » 10 Окт 2014, 13:45

Отново благодаря за изчерпателният отговор. Постигнахме съгласие, че апартамента ще се продаде, само не съм наясно как ще се раздели, поравно ли се дели, или нотариуса решава как да бъдат разделени парите?
marlaa
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 22:13

Re: Делба на наследствен апартамент

Мнениеот minov_nz » 22 Окт 2014, 20:16

Обикновено парите се вземат преди това, а нотариуса само пита дали сте ги получили. Парите трябва да се разделят според дяловете които имате – така както фигурирате в удостоверението за наследници Вие всички заедно сте продавачи. За дяловете има значение колко са наследниците на баба Ви след което парите ще се разпределят по коляно – т.е Вие ще наследите парите от дела само на майка си заедно с другите само нейни наследници. Ако знам какви са точните наследници мога да Ви кажа точно кой какъв дял или процент от парите ще вземе. Разбирам че тя има две дъщери – майка Ви и леля Ви – но кои са другите трима - какви се падат на наследодателката ! Нотариуса няма как да реши кой колко да получи - той само констатира, че сте ги взели - това се иска от него.
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron