начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Казус с наследство от починало дете

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Казус с наследство от починало дете

Мнениеот kinggirl » 23 Сеп 2014, 13:17

Здравейте,
Става въпрос за следния казус, сина ми и внука ми починаха при автомобилна катастрофа. Сина ми и снаха ми са разведени. Сина ми и внука ми живееха сами в къща която е придобита след брака и е прехвърлена на сина ми, след развода.
Снаха ми има втори брак и дете от него, което се явява брат на внука ми.
Въпроса ми е: Снаха ми или дето й, имат ли дялове от къщата в която живееха сина ми и внука ми?
kinggirl
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 13:04

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот karanedeff » 24 Сеп 2014, 16:41

наследявате вие и брата на починалия внук по правилата на чл. 8 ЗН
Чл. 8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части.
(2) Когато починалият е оставил само братя и сестри заедно с възходящи във втора или по-горна степен, първите получават две трети от наследството, а възходящите - една трета.
(3) В случаите на предходните алинеи еднокръвни и едноутробни братя и сестри получават половината от това, което получават родните братя и сестри.
(4) (Нова - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато починалият не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот sunrise » 24 Сеп 2014, 17:29

А майката защо не наследява сина?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот nikol52100 » 24 Сеп 2014, 18:58

Има значение кой кога е починал. Едновременно ли се е случило, ако не, то кой е починал пръв - синът Ви или внукът Ви?

Моите съболезнования за това, което Ви е сполетяло :cry:
nikol52100
Потребител
 
Мнения: 128
Регистриран на: 03 Фев 2009, 22:01
Местоположение: Казанлък

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот sunrise » 24 Сеп 2014, 19:01

Пише "автомобилна катастрофа", от което предполагам, че е било една и съща. Ако са починали на място, се счита, че по-възрастния е починал пръв.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот nikol52100 » 24 Сеп 2014, 19:04

Това е ясно, но не е задължително да са починали едновременно.
nikol52100
Потребител
 
Мнения: 128
Регистриран на: 03 Фев 2009, 22:01
Местоположение: Казанлък

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот portokal » 24 Сеп 2014, 19:27

Така е, да, има значение кой е починал пръв, може да не е едновременно.
Съболезнования и от мен. :(
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот karanedeff » 24 Сеп 2014, 19:47

sunrise написа:Пише "автомобилна катастрофа", от което предполагам, че е било една и съща. Ако са починали на място, се счита, че по-възрастния е починал пръв.

ЗН написа:Чл. 10а. (Нов - ДВ, бр. 117 от 1997 г.) Когато няколко лица са починали и не може да се установи последователността, в която е настъпила смъртта на всеки от тях, се счита, че по-възрастният е починал преди по-младия.
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот portokal » 24 Сеп 2014, 20:08

Каранедев, защо мислиш, че този текст не го знаем? ;)
Впрочем ако се прилага той (което, да повторя, изобщо не е задължително), наследник е само майката на внука, тя е жива.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот karanedeff » 24 Сеп 2014, 20:20

защото някой попита
но се замислих - починал човек - внукът безусловно, по силата на закона, е починал последен
Жива са:
майка му
баба му
и природения му брат
Имотът е лична собственост на починалия внук, придобит е от баща му.

Хайде да определим дяловете на всеки, че аз нещо се колебая ....
Починалият е оставил брат и възходящи - майка и баба - втора и трета степен
Хипотезата на ал. 2 - оставил е брат заедно с възходящи от втора и трета степен - ерго брата получава 2/3, а възходящите 1/3.
Но третата алинея ме замисля най много - все пак те са едноутробни братя ....
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот portokal » 24 Сеп 2014, 21:01

Един съсед почина около седмица след катастрофа и след смъртта на двамата му спътници, това се опитах да кажа. "Когато не може да се определи" - а ако може? Ако бащата е заварен жив на мястото? Ако в акта му за смърт пише 5 минути по-късен час? ЗН сме го чели всички. ;)

Братът няма значение, че е едноутробен, защото не дели с други, пълнокръвни братя и сестри. Само в този случай това има значение - вътре в разпределението между самите братя и сестри еднокръвните и едноутробните получават наполовина по-малко от пълнокръвните. Ако наследяват едноутробен брат и баба - две трети за брата и една трета за бабата, ако наследяват пълнокръвен брат и баба - същото. Ако братята са двама, едноутробен и пълнокръвен, плюс баба - една трета (3/9) за бабата, 4/9 за пълнокръвния брат, 2/9 за едноутробния.
Горното в случай, че братът изобщо дели нещо с някого - защото ако майката, бившата снаха, е жива, братът няма дял. Майката е първа степен възходящ, бабите и дядовците са втора.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот Standbay » 24 Сеп 2014, 21:35

Как въ пързулна karanedeff по осмицата :lol:
Пък аз ще ви забия една шестица 8)
ЗН написа:Чл. 6. Когато починалият не е оставил деца или други низходящи, наследяват по равно родителите или оня от тях, който е жив.
:idea: :wink:

portokal написа:Майката е първа степен възходящ, бабите и дядовците са втора.

Колегата Седефчева както обикновено е с едни гърди напред :idea:
Дай ми фактите, за да ти дам правото!
Аватар
Standbay
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 27 Авг 2008, 21:46

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот nikol52100 » 24 Сеп 2014, 23:43

Ехеее, каква дискусия се е заформила.
Просто е: 1. Ако са починали едновременно, или ако е починал първо синът на питащата, то негов наследник е внукът на питащата. Наследник на внукът пък е само неговата майка-бившата снаха на питащата.
2. Ако обаче е починал първо внукът на питащата, то негови наследници с равни части са родителите му. По-късно почива бащата-син на питащата. Така неговата 1/2 се наследява от питащата, а другата 1/2 остава на бившата й снаха, която е наследила сина си-внук на питащата.
nikol52100
Потребител
 
Мнения: 128
Регистриран на: 03 Фев 2009, 22:01
Местоположение: Казанлък

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот portokal » 25 Сеп 2014, 08:36

Да, с уточнението, че внукът най-вероятно е дете или млад човек (още веднъж съболезнования :() и не е притежавал нищо, така че най-вероятно става дума само за притежаваното от сина на питащата, тоест за къщата, спомената в първия пост.
Още по-накратко: ако внукът е починал по-късно или не може да се установи кой кога - къщата в момента е на майка му (снахата); ако е установено, че бащата на внука е починал по-късно - къщата се наследява от питащата. И от бащата на нейния син, стига да е жив.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот kinggirl » 25 Сеп 2014, 09:45

Благодаря на всички за полезните отговори.
Ще потърся адвокат, защото нещата не са толкова прости.
Не е ясно кой кога е починал, внукът ми е малолетен,
kinggirl
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 13:04

Re: Казус с наследство от починало дете

Мнениеот nikol52100 » 25 Сеп 2014, 10:49

portokal написа:Да, с уточнението, че внукът най-вероятно е дете или млад човек (още веднъж съболезнования :() и не е притежавал нищо, така че най-вероятно става дума само за притежаваното от сина на питащата, тоест за къщата, спомената в първия пост.
Още по-накратко: ако внукът е починал по-късно или не може да се установи кой кога - къщата в момента е на майка му (снахата); ако е установено, че бащата на внука е починал по-късно - къщата се наследява от питащата. И от бащата на нейния син, стига да е жив.

+1
kinggirl написа:Не е ясно кой кога е починал, внукът ми е малолетен,

Ако не е ясно кой кога е починал, счита се, че по-възрастният е починал преди по-младия. При това положение снаха Ви наследява апартамента.
Все пак, консултирайте се с всички документи при адвокат.
nikol52100
Потребител
 
Мнения: 128
Регистриран на: 03 Фев 2009, 22:01
Местоположение: Казанлък


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron