начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Как да извадя нoтариален акт с/д решение на сьда за делба

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Как да извадя нoтариален акт с/д решение на сьда за делба

Мнениеот onkelabg » 24 Мар 2015, 19:11

ЗДР

Питането ми е ...
Майка ми има кьща в мальк град в провинцията и няма наторален акт. Кьщата е купена от Дядо ми през 1948г-имаме и договор за покупко продажбата от тогава.
С течение на времето той почива и жена му/баба ми/ се сьдят с Майка ми.
При делбата-сьдьт присьжда кьщата на Майка ми с решение от 1982г и да изплати някаква сума на баба ми.
До ден днешен Майка ми,брат ми си живеят там, плащат си даньк и т.н. В общината ни казват, че с Решението за делба-може да ни послужи, като нат.акт :oops: че се води на майка ми- Правилно ли е това.
Попитах,как мога да се снабдим с нат.акт- но сумата нещо е непосилна за момента. Познати ни посьветвах да попитаме за Констативен натурален акт-били по-евтиния вариант, или някакво Удостоверение за Тьрпимост.
Просто не сьм наясно, как имаме Натурален акт за земята/2008г/ а не е вписана постройката/кьщата/ в него.
Ще сьм Благодарен за насоките ,как да постьпим и кой документ е най удачен/евтин/ да извадим. Нищо,че в сьвета фигурира имота има и скица/2007г/ .
Последна промяна onkelabg на 25 Мар 2015, 14:29, променена общо 1 път
onkelabg
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 20:20

Re: Как да извадя наторален акт с/д решение на сьда за делба

Мнениеот octavia » 24 Мар 2015, 19:53

Най-евтино е да не правите нищо. От общината са прави - в общия случай съдебното решение е доказателство за правата на майка ви, както и "натуралния" акт. Повтарям в общия случай, защото без да се разгледа съдебното решение и всички други документи, свързани с имота(каквито и доколкото ги има), всичко написано във форума е в сферата на теорията и догадките.

onkelabg написа:ЗДР
Просто не сьм наясно, как имаме Натурален акт за земята/2008г/ а не е вписана постройката/кьщата/ в него.


Е, ние тук пък съвсем няма как да сме наясно :) Това може да ви бъде разяснено от юрист, който да разгледа конкретните документи, но това, разбира се, ще ви струва пари.
Dip trip, flip fantasia
octavia
Младши потребител
 
Мнения: 89
Регистриран на: 23 Юли 2007, 10:51
Местоположение: София

Re: Как да извадя наторален акт с/д решение на сьда за делба

Мнениеот onkelabg » 24 Мар 2015, 20:38

Благодаря Ви ,за отг.
Относно нат.акт издаен за земята от /2008г/, по-спомен е подадена някаква декларация ли незнам и аз, да бьде прибавена част от терена/двора-42кв/ кьм другата такава земя/98кв+постройката/
А тези 2 части са един двор /140кв/ с кьщата, при оглед от мен в натур.акт издаден след това фигурира....
; дворно място/42кв/- представляващо идеална част отдворно място цялото с площ 140кв.......И след последната дума никьде не е описано ,какво има в другите 98кв до 140кв, а е запьлнен реда а ХХХХХХХХХХХХ и накрая се посочва номера на скицата и сьседите около нас/УПИ ххх/
Така, като чета нат.акт -пише СЛЕД Обстоятелствена проверка признавам собственици по-наследственост и давност еди кои си.......
Аз го разбирам така-
-идва нотариуса/адвоката в нас не Вижда кьщата докато преминава през нея и излиза по-стьлбите направо в двора за да ги узакони и вземе пари за грешно написан акт.
onkelabg
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 20:20

Re: Как да извадя наторален акт с/д решение на сьда за делба

Мнениеот barakuda » 25 Мар 2015, 01:36

Нотариален акт се пише. Много си прост, с извинение.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Как да извадя наторален акт с/д решение на сьда за делба

Мнениеот doc03 » 25 Мар 2015, 02:08

barakuda написа:Нотариален акт се пише. Много си прост, с извинение.

Може да не знае как се пише, защото не е използвал (писал) думата. А може и занятието му и образованието му да са такива, че да не се изисква да е умен (като теб!), но пък в същото време човекът може добре да си върши работата, така както си е "много прост".
Ти с твоята справяш ли се? ... М?

Според теб явно доста от пишещите са прости, цървули, тъпи, вдлъбнати ...
И възниква въпросът - на кого х*я му търсиш тук?

"Няма нищо по-досадно от това, когато някой държи да покаже пред другите колко е умен. Особено когато не е."
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Как да извадя наторален акт с/д решение на сьда за делба

Мнениеот ivanov_p » 25 Мар 2015, 11:06

"Натурален" акт казват и пишат хора и с висше образование, вероятно мислейки, че идва от натура, а не от нотариус, все пак имотите са в природата (натурата). Баща ми имаше решение от делба от преди 30-35 години и със сигурност не беше вписано, но абсолютно навсякъде го признаваха и описваха в представените документи, като на негова база вкараха парцелите и в кадастъра. Напоследък обаче чета в решенията на съдилищата и люти и закани, че в определен срок решението трябва да се впише. Даже хитреците задължават страните да платят натрупаните МДТ, все едно общината е платила съдебните разноски.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как да извадя наторален акт с/д решение на сьда за делба

Мнениеот n_ikito » 25 Мар 2015, 11:45

ivanov_p написа: Напоследък обаче чета в решенията на съдилищата и люти и закани, че в определен срок решението трябва да се впише.

Закон, к'во да го направиш....при това доста 'стар'...чл.115 ЗС предложение второ. За съжаление твърде рядко се 'използва'.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 985
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Как да извадя нoтариален акт с/д решение на сьда за делб

Мнениеот onkelabg » 25 Мар 2015, 14:46

Извинявам се за грешката :oops: но в бьрзината за вашето мнение, несьм се старал за правилното и изписване. Не че е някакьв проблем да се разгадае ,какво точно сьм желал да напиша.Не сьм се сбльсквал постояно с тези инстанции..така,че приемам критиката.
Днес ходих при нотариуса и му обясних следното
-как при пойскване за издаване на нов нот.акт/с решението за делба което имаме/ е описано само 42кв от общо 140кв/такива заедно с кьщата/
Отг е- Друг по-заместване/сьдя по-вписванията/ така го е описал, но вие не се притеснявайте имате сьдебно решение за целия имот +/98кв застроена площ/ общо 140кв.
Сега ми предлагат вариант за констативен нотариален акт да си извадя вьз основа на документите, за целта трябва да си извадя
1-скица от новия кадастрален план 2009г-да се види всичко точно ли е нанесено :shock:
2-оценка на имота от общината
И след това при него с тея документи за издаването на констативен нотар.акт- който щял да струва само при нотариуса ,около 270лв- базирана на стара оценка на имота от /7000лв/
Пак пари на вятьра, ама......
Едно недоглеждане от наша страна и не добросьвесна работа от Институцията- води до Наши Разходи ,отново.
Да попитам има ли разлика м/у Нот.акт и Констативен акт...или са едно и сьщо с различна цена. За пьрвия ми казаха, за цена от порядька на 700/1000лв, а за Констативния нот.акт-около 350лв. :?:
onkelabg
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 20:20

Re: Как да извадя нoтариален акт с/д решение на сьда за делб

Мнениеот octavia » 26 Мар 2015, 11:41

Във вашия случай друг освен констативен нотариален акт няма как да "извадите", защото не прехвърляте собственост, не учредявате вещни права, просто искате документ за собственост, в който всичко да е описано на едно място - това е именно констативният акт. "Констативен" идва от "констатирам" (установявам), т.е. нотариусът установява, че на базата на представените от вас документи - съдебно решение, скица и т.н. - може да се приеме, че лицето Х е собственик на имота У с параметри еди какви си.

"Другият" нотариален акт, който повечето хора си представят като непоклатимо уверение в правата си, е всъщност договор - за покупко-продажба, дарение, учредяване някакво вещно право... Каквото във вашия случай няма, защото вие нищо не прехвърляте. Искате просто една констатация на базата на документи, които явно вече имате, както са ви казали и от нотариалната кантора. А след като толкова държите на констатацията - платете си за издаване на констативния акт. Друг документ така или иначе няма как да получите. Камо ли пък безплатен.
Dip trip, flip fantasia
octavia
Младши потребител
 
Мнения: 89
Регистриран на: 23 Юли 2007, 10:51
Местоположение: София


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron