начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Уравнение на дял, след съдебна делба

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Уравнение на дял, след съдебна делба

Мнениеот sslawow » 19 Апр 2015, 21:48

Привет! След водено дело, в което аз съм ищец, съда се произнесе с решение, което вече е влязло в сила. В решението съм осъден да заплатя на другата страна уравнение на дела и законната лихва, която започва от влизането на решението в сила. Въпросът ми е как трябва да платя на другата страна по делото, след като не се разбираме, не разговаряме и не бихме разговаряли въобще. Въпреки това пробвах да говоря с отсрешната страна, но отговора беше, че "нямам банкова сметка, трябва да си открия, но съм ангажиран тези дни и не знам кога ще мога" и така нищо не сме се разбрали, а лихвата си тече и тя не е малка. Чрез адвокати също не става връзка и разбирателство, тъй като вече нямаме такива, а и отсрешната страна смени стария си адвокат и дори не знам с кой е била последно. Как точно трябва да я сметна тази лихва? Знам, че е около 1%, видях и че има в интернет калкулатори за законна лихва, достоверни ли са, тъй като не искам за 5 лева пак да се занимавам с въпросната личност. Има ли начин по който да си платя дължимата сума, дори и отсрешната страна нарочно да ме бави, за да ми се трупат лихви и да образува срещу мен изпълнително дело и да ме даде на съдия изпълнител, с което разноските ще са още по-големи? Ще бъда благодарен, ако някой може да ми отговори!
sslawow
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Апр 2015, 17:06

Re: Уравнение на дял, след съдебна делба

Мнениеот gkamenov » 19 Апр 2015, 22:14

Ами и плащането чрез пощенски запис е вид плащане.Сметнете си дължимата към деня на превода законна лихва и заедно с главницата наредете сумата ,като в пощенския запис трябва да се запише и основанието за плащане.
gkamenov
Потребител
 
Мнения: 110
Регистриран на: 09 Сеп 2006, 13:33

Re: Уравнение на дял, след съдебна делба

Мнениеот bird_of_paradise » 19 Апр 2015, 23:48

Мисля, първо, трябва да уточните размера на уравнението( ако е над 15х.л. - забравяте за всякакви плащания, освен по банков път, за да не влизате в излишни филми).

Изпращате на кредитора ( ответната страна- съделител) телепоща (10лв.)/нотариална покана ( 70лв. минимум, защото нотариусът е човек в бяло :) ), в която го молите да ви предостави банкова сметка, по която да преведете дължимите, съгласно Решение ......, суми, представляващи уравнение на дяловете ви по гр.д.№..... ( дъра, бъра). В противен случай ще приемете, че отказва съдействие за получаването им.
Горното ще ви спести само законната лихва, но не може да гарантира липса на изпълнително дело ( има и гадове, знаете).

Плащане със запис винаги стои ( за суми под 15х.), само дето ще платите доста пари за превода, отделно, че лихвата трябва да се сметне не до дата на изпращане, а до дата на получаване( неизвестно число). Отделно, че адресатът може да не се яви за получаване на сумите и сте в изходна позиция. Времето тук доста ще се проточи ( поне над 25 дни и не ви ползва).
Законната лихва е вече константна поне за годината( определя се от БНБ) и може да определите размерът и чрез повечето калкулатори в нета.

Банкова сметка на ответната страна не може да откриете ( каквото и да ви пее нечие радио), защото се измени нормативната уредба и без личното и явяване или изрично пълномощно( по образец на банката)- мисията остава невъзможна.

Остава ви възможността да искате от РС по местоизпълнението да определи къде да предадете дължимите суми. Доказвате забава/липса на съдействие от кредитора и действате с молбата.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Уравнение на дял, след съдебна делба

Мнениеот sslawow » 20 Апр 2015, 08:50

Благодаря за бързия отговор! Сумата е под 15х., но чрез пощенски запис, не знам до коя дата да определя лихвата, не знам и дали лицето ще отиде въобще да си вземе парите от пощата или ще си седят там. Това с телепощата и нотариалната покана, как по точно мога да го осъществя? При нотариус ли направо трябва да ходя? Само това ми се вижда някакъв изход и евентуално, ако не се получи тогава да ходя в съда. И какви са тези доказателства, че лицето не иска да му се издължа? С какво ще го докажа аз пред съда, от къде да ги взема?
sslawow
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Апр 2015, 17:06

Re: Уравнение на дял, след съдебна делба

Мнениеот deja_vue » 20 Апр 2015, 10:04

Само да отметна няколко неща:
- Законната лихва не е 1%, а малко повече от 10%, така че ако 1% ти се вижда много (което не е много) то за 10-11% трябва да се забързаш.
- Аз лично бих пробвал с пощенски запис КАТО обаче бих поискал при изпращането за записа да бъдат включени услугите:
1. "Известие за доставяне" (изплащане)
2. Място на получаване на записа :На адреса на получателя (пише, че имат такава услуга)
Първото е, да имаш черно на бяло, че са ти получили парите
Второто, че ако на адреса, на който живее откаже да получи записа значи "те пасе" за нещо последващо. Би следвало, ако на адреса на който живее откаже да получи патите, от Български пощи да те уведомят и да идеш да си ги получиш обратно (това не съм 100% сигурен попитай в пощата).

Ако след така структурирани нещата не успееш да му платиш, последвай съвета на колегата bird_of_paradise "Остава ви възможността да искате от РС по местоизпълнението да определи къде да предадете дължимите суми. Доказвате забава/липса на съдействие от кредитора и действате с молбата."

!!! Чрез пощенски запис могат да се плащат суми до 6 000 лв
ето и таксите които ще платите за превода за съответната сума която искате да изпратите/изплатите
http://www.bgpost.bg/?cid=208&NewsId=366
deja_vue
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Апр 2015, 01:12

Re: Уравнение на дял, след съдебна делба

Мнениеот sslawow » 20 Апр 2015, 10:17

Благодаря, deja-vue за разясненията. Законната лихва не е ли 10% на година, което ще рече около 1% на месец? Варианта с пощенския запис отпада значи, тъй като сумата е над 6000лв. Остава нотариалната покана и телепощата, като нямам на идея как се процедира с тях. Ако направо ида в съда и им кажа, че не можем да се разберем с ответната страна, а лихвите текът и директно да казват къде да оставя парите не става ли, или трябва да питам направо в съда?
sslawow
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Апр 2015, 17:06

Re: Уравнение на дял, след съдебна делба

Мнениеот deja_vue » 20 Апр 2015, 11:13

Да кажем, че и така може да се разсъждава за законната лихва, но ето ти един калкулатор
http://www.calculator.bg/1/lihvi_zadaljenia.html

Нотариалната покана или телепощата са инструменти, които като ползвате в последващи производства ще докажете, че вие сте имали желание да си платите, но отсрещната страна е не е откликнала на молбата да ви предостави сметка, по която да платите.
Нотариалната покана или телепощата (сега мисля че и се казва „Телепоща със заверка на съдържанието”) представлява едно писмо изготвено в 2 идентични копия, в което с думи прости се казва какво искате от отсрещната страна.
Ако е нотариална покана изготвя се пред нотариус той удостоверя, че това което имате във Вас и това което е изпратено на отсрещната страна с молба да извърши някакво действие е едно и също.
Телепощата е същото. Само, че може сам да си го напишете, и за около 10-15 лв (доста по малко от нот. покана), да си го разпечатате в 2 екземпляра и да идете да си го пуснете в Български пощи
НО тези неща към момента на получаването нямат някаква обвързваща/задължаваща сила за страната, която ги получава. Спокойно получателят може да си каже "ммм добре. разбрах..." толкова.
Тези неща (Нотариалната покана или телепощата) ти трябват за да докажеш, че си искал да платиш и да си спестиш начисляването на законна лихва след датата на получаване на Нотариалната покана или телепощата от отсрещната страна в едно последващо изпълнително производство.

!! Да не вземеш в голямото си желание да платиш, да дадеш пари на ръка без писмен документ, че това се е случило.
!!!Изчакай и някой друг ако искаш да се изкаже, или попитай и доверен адвокат, но аз лично бих се замислил и над вариант с 2 пощенски записа (две еднакви суми например по 4000 лв.). По начина по който ти описах в предния пост. Когато изпращаш пощенски запис има поле ще те излъжа как беше описано "допълнителен текст" или "кратко описание" в което да напишеш следното:
"Изплащане на половината от сумата в едно със законната лихва съгласно решение ххх/от ххх г. на (тук пишеш името на последния съд, чието решение е влязло в сила)"
На втория запис пишеш:
"Изплащане на втората половина от сумата в едно със законната лихва съгласно решение ххх/от ххх г. на (тук пишеш името на последния съд, чието решение е влязло в сила)"

Ето ти линк, от където можеш да си напишеш ти писмото си за телепощата
http://www.bgpost.bg/?cid=52
В пощата обясни че искаш да изпратиш „Телепоща със заверка на съдържанието”!
deja_vue
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Апр 2015, 01:12

Re: Уравнение на дял, след съдебна делба

Мнениеот sslawow » 20 Апр 2015, 12:39

Много благодаря! Ще пробвам с телепощата! Пари на ръка няма да давам! :-)
sslawow
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Апр 2015, 17:06

Re: Уравнение на дял, след съдебна делба

Мнениеот pashankov » 20 Апр 2015, 13:42

Хубаво е за това, което искаш от насрещната страна да предоставиш разумен срок (например 7 дни) упоменат в съдържанието на телепощата.
След това напиши нещо от сорта
" След изтичане на предоставения Ви срок от 7 дни Вие ще загубите право си на законна лихва от този момент до момента, в който Ви се издължа за сумата от ххххх лв."
Ако все още имаш затруднения със съдържанието на текста на телепощата. Пиши!
pashankov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Дек 2011, 17:36

Re: Уравнение на дял, след съдебна делба

Мнениеот sslawow » 20 Апр 2015, 14:12

Благодаря Ви! Ако имам въпроси ще пиша отново. Днес ще си напиша телепощата, ще спомена и за срок за предоставяне на банковата сметка. Утре ще разпечатам и ще ида в пощата да я изпратя на адреса на лицето.
sslawow
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Апр 2015, 17:06


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron