начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Квота от идеална част на доведен брат

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Квота от идеална част на доведен брат

Мнениеот kupena » 06 Сеп 2015, 09:35

Здравейте ! Моята съпруга е наследница на земи от дядо си в съсобственост с братовчеди. Според удостоверението за наследници възникват два казуса . Бих искал да ми помогнете в тяхното тълкуване.
1. Според мен всички наследници в списъка когато не е направена делба са с еднакви права . Този въпрос възниква тъй като една от братовчетките на съпругата ми желаела да доказва чрез обстоятелствена проверка правата си върху част от тези земи. Възможно ли е това ?
2. Собственикът на земите дядо Тодор покойник е имал съпруга от която има две деца Минчо и Гена .Впоследствие тя почива и той започва втори брак с Стоила тя довежда свой син Стоян като доведен брат.От втория брак се ражда майката на съпругата ми Велика . Баба Стоила надживява дядо Тодор в момента документа не е при мен за да кажа колко години живее тя след него. И така остава следната ситуация .Четири клона на родословието Гена и Минчо от първия брак и Стоян /доведен брат/ и Велика .Много бих искал да ми помогнете да разбера тъй като ще се води процедура за продажба на земите Какви права има доведения брат Стоян . Участва ли като наследник на втория си баща .Въпросът възниква като такъв братовчедките на съпругата ми коментират че трябва да има три квоти равностойни на Гена Минчо от първия брак и Велика от втория брак като съпругата ми трябва да дели квотата си с наследниците на Стоян доведения брат. Какво гласи закона ?. В такъв случай става че този вуйчо Стоян ще има права върху наследството от биологичния си баща и от пастрока си. Така ли да го разбирам.
kupena
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 18 Яну 2015, 20:40

Re: Квота от идеална част на доведен брат

Мнениеот portokal » 06 Сеп 2015, 11:57

Какви права има доведения брат Стоян . Участва ли като наследник на втория си баща .

Не, разбира се; обаче майка му "участва", а след нейната смърт Стоян и Велика "участват" вече в нейното наследство.

Въпросът възниква като такъв братовчедките на съпругата ми коментират че трябва да има три квоти равностойни на Гена Минчо от първия брак и Велика от втория брак като съпругата ми трябва да дели квотата си с наследниците на Стоян доведения брат.

Иска им се, но няма никаква логика. Очевидно няма как, при положение, че трите деца на Тодор еднакво са му деца, едното от тях да трябва да "губи" от дела си само поради това, че по една случайност има полубрат, който не е син на Тодор, а другите две - нямат. Ами ако починалата първа жена на Тодор беше имала още едно дете от предишен брак, какво щяха да кажат братовчедките? ;)
При смъртта на Тодор имуществото му се дели на четири - по една четвърт за трите деца и за жена му. След нейната смърт нейният дял отива поравно при двете и деца. Иначе казано, Велика е с най-голям дял в тези имоти.

В такъв случай става че този вуйчо Стоян ще има права върху наследството от биологичния си баща и от пастрока си. Така ли да го разбирам.

Не го разбирай така. Хората не искат и не искат да приемат, че наследството е наследство на починалия (баба Стоила в неговия случай), а не на онези, от които на свой ред починалият го е наследил.
Няма значение чии са били земите, преди да ги придобие баба Стоила, и откъде ги е взела тя - дали по наследство от мъжа си, дали ги е купила, дали ги е наследила от баща си, дали и ги е дарила майка и и прочие - всичко това е все нейно наследство и Стоян има право на половината от него.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Квота от идеална част на доведен брат

Мнениеот kupena » 06 Сеп 2015, 16:49

Благодаря за тълкуването .Но все пак да уточня още нещо . Не писахте нищо по въпроса за обстоятелствената проверка която едната братовчедка иска да прави .При положение че всички наследници имат равностойни права явно не става. За останалото : След смъртта на дядо Тодор дяловете стават 4 равностойни . Между сина и дъщерята от първия му брак 2дяла надживялата го съпруга баба Стоила и дъщеря и от дядо Тодор майката на съпругата ми. След смъртта на баба Стоила доведения брат Стоян и дъщерята Велика получават по 1/2 от дяла на баба Стоила . Което означава че майката на съпругата ми наследява съответно 1/4 от дяла на баща си и 1/2 от дяла на майка си. Или ако всичките земи излязат примерно на цена 10000лева То след смърта на дядо Тодор всички ще имат по 2500лв а след смърта на баба Стоила нейния дял се разделя на две и доведения брат Стоян трябва да получи 1250 лв а дъщеря и 1250 лева + нейния дял 2500 общо 3750 лв . Дадох нарочно примерна сума надявам се че това искате да кажете че трябва да се получи ако съм ви разбрал правилно.
kupena
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 18 Яну 2015, 20:40

Re: Квота от идеална част на доведен брат

Мнениеот portokal » 06 Сеп 2015, 18:39

Не писахте нищо по въпроса за обстоятелствената проверка която едната братовчедка иска да прави .При положение че всички наследници имат равностойни права явно не става.

Не писах, защото не ми стана ясно какво точно иска да прави братовчедката.
Надали иска да се провъзгласи ;) за собственик на целия имот по давност?
Ако да, за възможно - възможно е, за особено вероятно в реалността - не е.
Без повече инфо - толкова.

Дяловете са така, да. Няма нужда да е в левове, обикновено се посочват в дроби. ;)
По 1/4 (=2/8) за Генчо и Мика, 1/8 за Стоян и 3/8 за Велика.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Квота от идеална част на доведен брат

Мнениеот kupena » 06 Сеп 2015, 19:33

И аз не мога да дам повече информация . Ние решихме да предприемем действие да разберем колко точно са земите .И най напред съпругата ми поиска от съвета на селото да и издадат съответното удостоверение за наследници . Но там новините бързо се разспространяват и не минаха час два веднага пристигна едната братовчедка да поиска удостоверението. Били хванали адвокатка за процедурата .На тя действала по въпроса ние нищо нямало да правим ще чакаме да си вземем парите. И тя ни каза че едната братовчедка не желаела да продава и щяла да доказва по обстоятелствена проверка някакви земи . Ние бяхме притиснати от необходимоста да продадем едни земи на съпругата ми по линия на баща и . Брат и почина ненадейно и остави неизплатен кредит за 2700 лева. Успяхме да продадем нашата идеална част на бюрото Агрион но по слаба цена . Същевременно разбрахме че за да продадеш своята идеална част не е необходимо да се прави делба подаряваш примерно 1 декар и купувача автомотично става съсобственик и като такъв без проблеми му продавам моята част. Това вече се знае на село и може би затова бързат да ни спрат. По точно дъщерята на едната братовчедка се е заела с това. Но на мен много ми харесва девиза на Роналд Рейгън /доверявай но проверявай/.Прави ми впечатление че е много младичка и нахъсана какво ще направят не знаем .Следващия ход от наша страна ще е с удостоверението за наследници да поискаме точна информация от поземлената комисия за количеството земя което притежава дядо Тодор.Сега попитах съпругата ми тя уточни че дядо Тодор е починал през1971 година а втората ме съпруга баба Стоила през1989 година надживяла го е с 17 години ако това може да внесе повече светлина .
kupena
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 18 Яну 2015, 20:40


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron