начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Съдебна делба на земеделски имоти.

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Съдебна делба на земеделски имоти.

Мнениеот soadfan » 09 Ное 2015, 10:00

Здравейте,
имам един въпрос, ще се постарая да съм пределно кратък в излагането на предисторията.
Става въпрос за земеделски земи, чийто първоначални 3 броя наследници са починали, всеки от тях след това има по няколко, като ще изложа само моя случай, останалите са достатъчно големи да се оправят сами.
Така, дядо ми (баща на баща ми, първоначален наследник) е починал, баща ми също. Имам заварена сестра от предишен брак на баща ми. Проблемът като цяло е, че сестра ми е неоткриваема, което наложи съдът да се произнася и съответно останалите да платим двойна държавна такса (4%). Бяхме направили предварително споразумение, което съдът изглежда е взело под внимание, но:

Съдителите нямат възражения. Молят съдът да извърши разпределението по реда на чл.353 от ГПК съобразно варианта на СТЕ.
Съдът, като взе предвид данните от делото намира, че следва да извърши делбата чрез разпределение на имотите по реда на чл.353 от ГПК. Съдителите лично и чрез пълномощниците си са направили такова искане, отделно от това са постигнали извънсъдебна договорка помежду си относно начина на ползване на имотите - така, както са разпределени от ВЛ в предложения вариант. При този вариант всеки съдител ще получи реален дял, като паричното уравнение на дяловете е в минимални размери.
Водим от изложеното съдът

Р Е Ш И:

РАЗПРЕДЕЛЯ имотите, предмет на делбата съобразно вариант от заключението на СТЕ, а именно:
...
ПОСТАВЯ в общ дял ППК (баба ми), СДГ (майка ми), ААГ (сестра ми) и ПАГ (аз самият)
...
ОСЪЖДА ППК, СДГ, ААГ, ПАГ солидарно да заплатят на ДАМ и ПАД за уравнение на деля сумата от ХХХ лв.


При това положение, означава ли, че делбата е неуспешна за мен? т.е. ще трябва ли при продажба отново да търся сестра ми или мога да продавам, като оставя нейния дял? Ако разсъждавам правилно, аз, сестра ми и майка ми наследяваме 1/4, т.е. всеки от нас има по 1/12, а баба ми останалите 9/12. Ако ще трябва да минавам през процедурата още веднъж, не е ли по-добре да обжалвам сега и изобщо възможно ли е тази 1/12 да се отдели?

П.П. Имам същият проблем и с къща, но там съм откупил дяла на баба ми.
Аватар
soadfan
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Авг 2010, 21:23

Re: Съдебна делба на земеделски имоти.

Мнениеот gudio » 09 Ное 2015, 13:16

soadfan написа:При това положение, означава ли, че делбата е неуспешна за мен? т.е. ще трябва ли при продажба отново да търся сестра ми или мога да продавам, като оставя нейния дял? Ако разсъждавам правилно, аз, сестра ми и майка ми наследяваме 1/4, т.е. всеки от нас има по 1/12, а баба ми останалите 9/12. Ако ще трябва да минавам през процедурата още веднъж, не е ли по-добре да обжалвам сега и изобщо възможно ли е тази 1/12 да се отдели?

П.П. Имам същият проблем и с къща, но там съм откупил дяла на баба ми.

Да, ще трябва да търсите пак сестрата.
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Съдебна делба на земеделски имоти.

Мнениеот soadfan » 09 Ное 2015, 14:49

т.е. аз трябва да заплатя държавна такса и парично уравняване за нещо, което няма да мога да ползвам на практика, щото съдът ме е поставил в общ дял с човека заради когото не можахме да постигнем извънсъдебно споразумение, по начало. Струва ли ви се логично? На мен не.


П.П. С къщата както споменах имах подобни проблеми. Обаче нямаше проблем нотариуса да изчисли и задели полагащият се дял на сестра ми от двора и от къщата, сега аз имам нотариален акт за частта на баба ми + моята. Защо със земеделските земи да е по-различно?
Аватар
soadfan
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Авг 2010, 21:23

Re: Съдебна делба на земеделски имоти.

Мнениеот gudio » 09 Ное 2015, 21:49

soadfan написа:т.е. аз трябва да заплатя държавна такса и парично уравняване за нещо, което няма да мога да ползвам на практика, щото съдът ме е поставил в общ дял с човека заради когото не можахме да постигнем извънсъдебно споразумение, по начало. Струва ли ви се логично? На мен не.


П.П. С къщата както споменах имах подобни проблеми. Обаче нямаше проблем нотариуса да изчисли и задели полагащият се дял на сестра ми от двора и от къщата, сега аз имам нотариален акт за частта на баба ми + моята. Защо със земеделските земи да е по-различно?

Сигурно площта е недостатъчна за образуване на реални дялове.
Закон за наследството написа:Чл. 72. При съставяне на дяловете не се допуска разделянето на нивите на части, по-малки от 3 декара, на ливадите на части, по-малки от 2 декара, и на лозята и овощните градини на части, по-малки от 1 декар.

Във всеки случай поставянето принудително в общ дял при несъгласие на съделителите = неизвършване на делба и е класическо основание за обжалване. Но си помислете, дали не сте заявили някъде по време на делото такова съгласие.
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Съдебна делба на земеделски имоти.

Мнениеот soadfan » 09 Ное 2015, 22:09

т.е. закона не предвижда, че тоя човек може изобщо да не живее в България и да няма намиране и няма начин да се оправят нещата легално. Ба*и държавата :shock: :shock:
Аватар
soadfan
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Авг 2010, 21:23

Re: Съдебна делба на земеделски имоти.

Мнениеот n_ikito » 10 Ное 2015, 11:18

soadfan написа:Съдителите нямат възражения. Молят съдът да извърши разпределението по реда на чл.353 от ГПК съобразно варианта на СТЕ.
Съдът, като взе предвид данните от делото намира, че следва да извърши делбата чрез разпределение на имотите по реда на чл.353 от ГПК. Съдителите лично и чрез пълномощниците си са направили такова искане, отделно от това са постигнали извънсъдебна договорка помежду си относно начина на ползване на имотите - така, както са разпределени от ВЛ в предложения вариант. При този вариант всеки съдител ще получи реален дял, като паричното уравнение на дяловете е в минимални размери.

Или някой не си спомня, или някой си измисля. Ако решението е влязло в сила.... все тая
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 985
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Съдебна делба на земеделски имоти.

Мнениеот soadfan » 10 Ное 2015, 18:08

Не си измислям и няма начин да не попитам, защо ще ме сложат в общ дял със сестра ми, ако съм знаел предварително. Нали точно това се опитвам да направя през цялото време - да си имам собствен дял и да си разполагам с него както намеря за добре.
Аватар
soadfan
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Авг 2010, 21:23

Re: Съдебна делба на земеделски имоти.

Мнениеот gudio » 11 Ное 2015, 22:48

soadfan написа:Не си измислям и няма начин да не попитам, защо ще ме сложат в общ дял със сестра ми, ако съм знаел предварително. Нали точно това се опитвам да направя през цялото време - да си имам собствен дял и да си разполагам с него както намеря за добре.

Нещо не сте се разбрали с адвокатите, съответно и със съда. Моят съвет, колкото и кофти да звучи, е да изчакате да поизмрат и други съсобственици и тогава да направите още една делба. За сключване на договор за аренда не е необходимо съгласието на всички съсобственици на имота - дайте го под аренда и прибирайте и парите, полагащи се на неизвестно къде пребиваващата Ви сестра като някаква компенсация. Обезщетение за ползването на съсобствен имот се дължи от момента на поискването - т.е. да се е сетила сестра Ви да поиска :mrgreen:
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Съдебна делба на земеделски имоти.

Мнениеот soadfan » 12 Ное 2015, 07:31

Адвоката по принцип е трудно откриваем по телефона:D
Най-накрая се свързах, де. Обясни, ми че има решение на върховен съд, че ако делбата е направена по най-близки "колена" с най-малко уравняване - съдът си е свършил работа, т.е. никой не го интересува, че съм в патова ситуация. И то не аз, ами баба ми най-вече, щото тя е с най-големия дял. До колкото разбирам, за да се раздели съдебно на всички възможни дялове, съдът ще назначи служебен адвокат на сестра ми. Което в един момент обезсмисля, предвид, че земеделските земи са евтини...

П.П. Явно ще е с аренда и след 10 години ще мога да го придобия, поради незаинтересованост от нейна страна. Ако се заинтересова по-рано - още по-добре. Аз нямам за цел да я цакам, просто не ми трябват тези земи.

Благодаря на всички за помощта :oops:
Аватар
soadfan
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Авг 2010, 21:23


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron