начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 собст

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 собст

Мнениеот ivanivan123 » 11 Дек 2016, 17:25

Здравейте,

Съжалявам, ако повтарям някоя тема, но за нас е много важна.

Преди 2-3 години купих апартамент в съсобственост с близък човек, но нещата са ни малко сложни документално.

Собственик Х закупи апартамента през банка, а собственик У даде кеш, като собственик Х даде 3/5 от стойността, а собственик У даде 2/5 от стойността.

В нотариалният акт банката записа, че апартамента е на 2-мата собственици, БЕЗ да описва 50/50 идеални части.(За което се бяхме разбрали предварително устно с другият собственик да е на двамата собственици 50/50 без значение кой колко е дал). Разбира се нясно съм,че реалният собственик за момента е банката, но това е друга тема..

Та въпросът ми е : Ако решим да го продадем какво реално се случва..?? Делим средствата наполовина ИЛИ на 2/5 и 3/5 ?
Въпросът ни е важен защото собственик Х иска да рефинансира и да погълне малко потребителски кредити ,като ипотечни, които са доста по-изгодни..
(Ако собственик Х ипотекира още пари от банката в апартамента на теория.. какво се случва-намаляват ли се идеалните ми части в този случай ?) Да не стане изведнъж моят дял 1/5 на 4/5 при тази операция??

Дилемата е неприятна, защото човекът ни е близък и не желаем той да плаща луди пари на банката за потребителски кредит (като може да е ипотечен), но пък от друга страна искаме да защитим максимално интересите на мен и семейството ми.

Ще съм изключително благодарен за всяко компетентно мнение, защото не разбирам нищо от вещно право, а съм най-обикновенно мед.лице :).

Весели празници.
ivanivan123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Дек 2016, 16:40

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот teogeo » 12 Дек 2016, 13:46

ivanivan123 написа:Здравейте,

Съжалявам, ако повтарям някоя тема, но за нас е много важна.

Преди 2-3 години купих апартамент в съсобственост с близък човек, но нещата са ни малко сложни документално.

Собственик Х закупи апартамента през банка, а собственик У даде кеш, като собственик Х даде 3/5 от стойността, а собственик У даде 2/5 от стойността.

В нотариалният акт банката записа, че апартамента е на 2-мата собственици, БЕЗ да описва 50/50 идеални части.(За което се бяхме разбрали предварително устно с другият собственик да е на двамата собственици 50/50 без значение кой колко е дал). Разбира се нясно съм,че реалният собственик за момента е банката, но това е друга тема..

Та въпросът ми е : Ако решим да го продадем какво реално се случва..?? Делим средствата наполовина ИЛИ на 2/5 и 3/5 ?
Въпросът ни е важен защото собственик Х иска да рефинансира и да погълне малко потребителски кредити ,като ипотечни, които са доста по-изгодни..
(Ако собственик Х ипотекира още пари от банката в апартамента на теория.. какво се случва-намаляват ли се идеалните ми части в този случай ?) Да не стане изведнъж моят дял 1/5 на 4/5 при тази операция??

Дилемата е неприятна, защото човекът ни е близък и не желаем той да плаща луди пари на банката за потребителски кредит (като може да е ипотечен), но пък от друга страна искаме да защитим максимално интересите на мен и семейството ми.

Ще съм изключително благодарен за всяко компетентно мнение, защото не разбирам нищо от вещно право, а съм най-обикновенно мед.лице :).

Весели празници.


Ако в нотариалния акт не е описано кой в каква част / проценти става съсобственик, то се презюмира, че частите им са равни (50/50). Ако го продадете - Вие си решавате после помежду си как ще делите парите (е, стига да има съгласие). Ако няма - 50/50. Разбира се, ако имате някакви документи, с които да докажете, че сте платили повече от тази 1/2 (50%). При такава неизяснена фактическа обстановка може само да се гадае какво - ако и какво не - ако.

Само за пълнота - реалният собственик не е банката.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот ivanivan123 » 13 Дек 2016, 14:06

Искренно благодаря за мнението ви!

В следствие на последното,

Искам да попитам: след едно евентуално рефинансиране и пренаписване на нотариалният акт с ясно отразени 50/50 идеални части- какво се случва?

Бих желал да поясня, че финансовите ни отношения са коректни един към друг и поради други причини прехвърляне на автомобил и тн.. от там произхожда недоразумението с различните вноски за придобиването на имота, тоест РЕАЛНО сме си платили по равно.. Но документално нещата изглеждат 2/5 на 3/5 .

Въпросът ми е следният: собственик х иска да рефинасира и на документи ще изглежда, че е е дал много повече, а реално няма да е такъв случаят.. ?

Просто казано може ли да се каже твърдо, че при ясно описани идеални (50/50) части, това кой какъв процент е дал за покупката и евентуално рефинансиране, ремонти и тн. ...(средства) ще е от значение и ще има ли някаква тежест въобще, пред която и да е институция?( Ако решим да продаваме разбира се..)

''Чисти сметки-добри приятели" това в крайна сметка е моята цел!

Благодаря предварително за всяко компетентно мнение .

Весели празници.
Последна промяна ivanivan123 на 13 Дек 2016, 22:48, променена общо 7 пъти
ivanivan123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Дек 2016, 16:40

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот boxko » 13 Дек 2016, 15:10

Ипотеката върху целия имот ли е, или само върху 1/2 идеална част?
boxko
Потребител
 
Мнения: 152
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот ivanivan123 » 13 Дек 2016, 15:44

Да, ипотеката е върху целият имот.
ivanivan123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Дек 2016, 16:40

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот boxko » 13 Дек 2016, 18:31

В такъв случай е във ваш ущърб да увеличавате ипотечното задължение. При евентуално принудително изпълнение ще придобиете качество на ипотекарен длъжник и ще отговаряте до размера на дълга с цялото жилище, без значение каква идеална част притежавате.
boxko
Потребител
 
Мнения: 152
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот ivanivan123 » 15 Дек 2016, 23:49

Благодаря за отговора!

Въпросът е малко сложен, защото ипотеката е върху имот, който беше на шпакловка и замазка и беше просто построен, но не и завършен, а и имотният балон...

Реално стойността е по-висока в момента.

Весели празници!
ivanivan123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Дек 2016, 16:40


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 17 госта


cron