начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

делба на къща

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


делба на къща

Мнениеот georgi1234 » 30 Май 2021, 20:50

Здравейте, въпросът ми е следния;Майка ми и сестра и имат къща с двор на село.Сестра и почина и има един син който е наследник.Майка ми иска къщата да се продаде,но братовчет ми е против,той не иска нито да продава нито да наплати нейната част. Моля за съвет какви стъпки да предприем!
georgi1234
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Юни 2020, 11:56

Re: делба на къща

Мнениеот katerinakuch » 31 Май 2021, 00:13

Нека майка Ви засега да не бърза да продава своята част.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: делба на къща

Мнениеот propensity » 31 Май 2021, 13:49

Игнорирайте горната глупост, която не е отговор на въпрос.

Ако сте решили да продавате вашият дял (или придобиете другия), ще ви трябва адвокат, който да заведе делбено дело, протича в две фази и ако се оспорва от другата страна, може да трае между 1 и 2 години, средно.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: делба на къща

Мнениеот berto » 31 Май 2021, 16:40

С изключение на първото ѝ изречение, подкрепям propensity.
berto
Потребител
 
Мнения: 313
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: делба на къща

Мнениеот guest1 » 31 Май 2021, 20:04

Може да прозвучи странно- съгласявам се и с двамата (тримата).
Отговора на katerinakuch е леко неадекватен, но принципно е права. Момента не е подходящ за продаване.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: делба на къща

Мнениеот vili_spasova » 01 Юни 2021, 14:00

Според мен, ако собственикът на идеална част е решил да продаде поради някакви причини /може да се нуждае от спешно от средства, да има купувач, готов да закупи съсобствен имот и тнт/, няма пречка да изпрати на съсобственика си една "натурална" покана по чл. 33 от Закона за собствеността, след което да пристъпи към сделка.
Ето го и въпросният член:

Чл. 33. Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение.
Ако декларацията по предходната алинея е неистинска или ако третото лице купи частта на съсобственика при условия, уговорени привидно във вреда на останалите съсобственици, заинтересованият съсобственик може да изкупи тази част при действително уговорените условия. Искът трябва да се предяви в двумесечен срок от продажбата.
Ако съсобственикът не плати дължимата поради изкупуването сума в месечен срок от влизането на решението в сила, това решение се счита обезсилено по право.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: делба на къща

Мнениеот dimist » 01 Юни 2021, 16:59

Вили Спасова, това с "натуралната покана" направо кърти мивки, надявам се да е форма на шега. Просто не ми се мисли кой ще го покани натурално, може би митичния Киро Жарта ? Пък и питащият май няма намерение да продава само идеалната част, а иска да се продаде имота /така цената ще е по добра/ и да си разделят парите.
Добър вариант е да се заведе дело за делба, но ако има шанс имота да и бъде възложен в дял. Иначе на публичната продан я вземат някакви пари, я не. Но пък ще може да участва в публичната продан, респективно - след това да продаде целият имот. Но пък с тоя ниски цени на селските имоти на хората не им се дават пари за адвокат. Друго си е ако делят панелката в София.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: делба на къща

Мнениеот guest1 » 01 Юни 2021, 17:11

dimist написа:Вили Спасова, това с "натуралната покана" направо кърти мивки, надявам се да е форма на шега.

На вас ви звучи странно, но съм чувал доста възрастни и слабограмотни хора, да използват това и подобни словосъчетания. Особено тези, на които им е трудно или неразбираемо думата „нотариална“.
По основния въпрос на темата
georgi1234 написа:Майка ми иска къщата да се продаде, но братовчед ми е против - той не иска нито да продава, нито да наплати нейната част.

Майката може да прави сметки само за собствената си идеална част.
Но ако държи, да се „отърве“ от нея (без значение причините) - vili_spasova е права за процедурата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: делба на къща

Мнениеот vili_spasova » 01 Юни 2021, 17:30

dimist написа:Вили Спасова, това с "натуралната покана" направо кърти мивки, надявам се да е форма на шега.


Потвърждавам, форма на шега е. Признанието давам в качеството на бивш помощник - нотариус :D
С един колега също помощник се шегувахме:
- Мини през кантората да те черпя едно нотариално сокче и натурални бонбонки 8)

Иначе по отношение на различните интерпретации на "нотариалните" удостоверявания съм чувала доста варианти от сорта на "Натурални", "Наториални" и тнт.

Извинявам се, ако съм засегнала нЕкоя нотариатка с неуместната си шега. Пак ще кажа натурален, като ми падне случай :mrgreen:
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: делба на къща

Мнениеот propensity » 01 Юни 2021, 20:17

guest1 написа:На вас ви звучи странно, но съм чувал доста възрастни и слабограмотни хора


Имаш предвид такива като теб ли?

guest1 написа:Може да прозвучи странно- съгласявам се и с двамата (тримата).
ОтговорЪТ на katerinakuch е леко неадекватен, но принципно е права. МоментЪТ не е подходящ за продаване.


Тръгнал Гошко-тъпото да прави правописни оценки... :lol:
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron