начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Имотен казус с делба

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Имотен казус с делба

Мнениеот drlevine » 06 Юли 2021, 01:25

В община Бургас, тогавашното село Банево, сега квартал на града, през далечната ......
2001ва година, дядо ми купува 2 къщи-съседни от двама братя, като идеята тези 2 къщи да са за двамата му сина - баща ми и чичо ми.
На покупката присъства баща ми, който става собственик на двата парцела и двете къщи, като в последствие по някакъв начин, до колкото знам от него той прехвърля къщата на чичо ми, но двора остава негов, защото не са правили делба или нямам представа какво се е случило, като цяло.......
Та казуса е такъв, парцелите на двете къщи са равни, 2х 10мх50= 500 квадрата на къща или общо 1 декар площ на целия имот.
По стария устройствен план на селото, което вече е квартал парцелите са вписани 132 и 133, но в последствие, явно когато става квартал, всичко е заснето от сателити и в новия кадастър се виждат, допълнителните пристройки и т.н. но защото баща ми е собственик на двата парцела, те ги обединяват в ЕДИН.
За днешна дата искаме, да продадем нашата къща и парцела от 500 квадрата, но преди това трябва да се направи делба, след консултация с геодезист, той казва, че това е невъзможно и според законите, който с 2-3 бързи прочета намерих в Гоогле, пак излиза че е така, заради минималните изисквания за лице към улица.
Въпроса е следния, защо при положение, че са били 2 парцела на 1 собственик общината след заснемане ги обединява в 1 парцел.
Другия въпрос, това значи ли, че къщите трябва да се продават 2те заедно, на 1 собственик.
Трети въпрос, трябва ли да съдим община Бургас, за това обединение на парцелите, без съгласието на собственика или това е напълно невъзможно?
Благодаря ви предварително за отделеното време :)
drlevine
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2014, 12:56

Re: Имотен казус с делба

Мнениеот ivan_lawyer » 06 Юли 2021, 20:50

Щом покупката от 2-мата братя е реална, тя е била вписана и тогава няма пречка за сделката, как са били продадени доста документация трябва да се изчете, тук трябва наистина адвокат нещо да прочете.

Аз директно не разбирам - навремето е могло да стане сделка, сега не може, признавам - не ги разбирам малко нещата, аз съм по бързите и ефективни способи, тук не мога да помогна, но - защо да не стане нещо.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Имотен казус с делба

Мнениеот drlevine » 06 Юли 2021, 22:17

Не, на сделката е бил само баща ми и реално той е придобил 2та парцела. До колкото знам, след време само къщата е прехвърлена на чичо в смисъл РЗПто, а горе долу преди 10 години селото става квартал, прави се явно нова кадастрална карта и парцелите от 132 и 133, стават 1 може би общината ги обединява, защото са на 1 собственик по документи.
И сега проблема с делбата идва от там, че ще се получи около 11-12 метра лице, а по закон, трябва да имат по-голямо лице към улицата и геодезиста, казва че делбата е невъзможна.
drlevine
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2014, 12:56

Re: Имотен казус с делба

Мнениеот drlevine » 06 Юли 2021, 22:43

При ниско жилищно застрояване до 10 м:

В градовете – повърхност 300 кв.м с лице най-малко 14 м;
В курортните населени места – повърхност 500 кв.м и лице най-малко 16 м;
Във вилните зони – повърхност 600 кв.м и лице най-малко 18 м;
В селата или частите от тях с преобладаващ равнинен терен – повърхност 500 кв.м и лице най-малко 16 м, а при специфични терени и стопански условия, както и на главни улуци – повърхност 300 кв.м и лице най-малко 14 м;
В селата или частите от тях с преобладаващ стръмен терен – повърхност 250 кв.м и лице най-малко 12 м.
Повърхност и лице могат да се намаляват най-много с 1/5 в зависимост от стопанските, техническите или теренните условия или във връзка с положението на заварените масивни сгради. Такова решение се съобразява със заключението на общинския експертен съвет. В квартали със средновисоко и високо жилищно застрояване размерите на имотите се определят не от закона, а от подробния устройствен план (ПУП).


Реално погледнато, сега има Две къщи в един парцел с размери : Лице 23-24 х 42-45 дълбочина.
И според закона излиза, че трябва да се продават заедно или няма начин....
drlevine
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2014, 12:56

Re: Имотен казус с делба

Мнениеот guest1 » 06 Юли 2021, 23:12

drlevine написа:Реално погледнато, сега има Две къщи в един парцел с размери : Лице 23-24 х 42-45 дълбочина.
И според закона излиза, че трябва да се продават заедно или няма начин....

Това пък ... защо?
Защо настоявате да продавате постройка (с ОПС) заедно с отделно УПИ?

Ето една стара тема - Продажба на сграда без отст. право на строеж
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Имотен казус с делба

Мнениеот drlevine » 06 Юли 2021, 23:37

Геодезиста каза, че не можем да разделим парцела на две, заради изискването за лице на улица.
А реално парцелите преди 20 години на били два и законите са били други, а някъде между 2001 и 2021, когато решаваме да продадем имота, излиза че парцела е обединен и няма решение за сега.

Изображение


Изображение
drlevine
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2014, 12:56

Re: Имотен казус с делба

Мнениеот guest1 » 07 Юли 2021, 01:07

Струва ми се, че не ме разбрахте.
Защо настоявате двете постройки да са в отделни парцели - УПИ-та?

Собственика на земята продава едната къща, с учредено Отстъпено Право на Строеж!

От снимката се вижда, че достъпа ще е много лесен.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Имотен казус с делба

Мнениеот drlevine » 07 Юли 2021, 08:33

Ако сте от Бургас и региона бих се радвал, ако може да поемете случая.
0988904544
drlevine
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2014, 12:56

Re: Имотен казус с делба

Мнениеот guest1 » 07 Юли 2021, 10:05

drlevine написа:Ако сте от Бургас и региона бих се радвал, ако може да поемете случая.
0988904544

Съжалявам, но нито съм наблизо, нито мога да направя нещо.
На Вас Ви трябва нотариус и най-вече - купувач. С пари и желание.
Успех.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Имотен казус с делба

Мнениеот dimist » 07 Юли 2021, 12:02

Защо не разпределите правото на ползване на терена ? Може да стане със споразумение което сключите с първият купувач. След това вторият купувач ще е обвързан от това споразумение. Двамата купувачи ще имат 50% от парцела, но ще знаят коя част реално могат да ползват.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Имотен казус с делба

Мнениеот drlevine » 08 Юли 2021, 08:01

Да то сега е точно така, изясних нещата с баща ми.
Реално той сега има 50% идеални части от неговата къща и двор, също така има 50 % от къщата и двора на чичо и обратното важи за него.
Но сега те са роднини, а при нов собственик, искаме да са разделени парцелите, за да може всеки да си знае мястото и да спестим излишни главоболия на чичо в последствие.
drlevine
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2014, 12:56

Re: Имотен казус с делба

Мнениеот guest1 » 08 Юли 2021, 09:45

Здравейте!
В цялата ситуация - виждам недовършени неща.
На това място (по Вашите описания) има три недвижими имота, с отделни идентификатори - УПИ (земята) и две постройки. И двамата братя (баща Ви и чичо Ви) притежават по 1/2 ид.ч. от всичкото!

Отидете при нотариус (собствениците трябва да отидат) и поискайте, да се разграничат нещата. Всеки да притежава 100% от неговата къща и 1/2 от земята. Заедно със споразумение - кой коя половинка ползва (ако държите това да е максимално уточнено). После всяка къща ще може да се продава отделно!

Същата е ситуацията при многоетажните сгради (блокове) - примерно в „Изгрев“, „Славейков“, „Меден рудник“ ...
В един имот (УПИ) - който много често е и общинска собственост - има сграда, с много (40-50-60 и повече) отделни обекта (апартаменти).
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron