начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот georgi_mavrudov » 25 Фев 2022, 19:49

Здравейте,
ще Ви бъда благодарен за малко помощ в изясняването на един имотен казус.

Редакция:
Понеже прекалено много съм писал, ще питам тук по-накратко.
Къщата е разделена с бракоразводно решение на две реални части. Дворното място е в две идеални части, по 1/2 от 595м2.
1.Тъй като къщата не е точно в средата на парцела, прав ли съм да мисля, че при подялба на двора трябва първо да се приспадне застроената площ, за да може да се ползват две еднакви части от свободното място?
2.Каква е процедурата за поделяне на двора? Имота се намира в град. Лицето към улицата е 24м. Площ по нот.акт - 595м. Ако не може да се раздели на два реални парцела, има ли начин за доброволна, нотариално заверена и безвъзвратна подялба на дворното място? Да си знаем кой с коя точно част от парцела може да разполага.
3.Според кадастралната карта парцела е 860м2., а по нот. акт е 595м2. Останалото е общинска собственост в следствие на регулация(подравняване). Това проблем ли е при подялбата?

По-подробно:
Майка ми и вторият ѝ съпруг купуват дворно място 600м2 1975г.
Построяват къща на 2 етажа(приземен и същински).
1991г. се развеждат. Къщата е разделена с бракоразводното решение. Има скица на жилищната сграда и помещенията са точно изяснени и очертани, кое чия собственост остава.
Дворното място е "поделено" по 1/2 идеална част от целия размер(600м2), както си е по нотариален акт.
Тогава опънахме една мрежа по средата на двора, като си мислихме, че така е редно.
В последствие сина на бившия съпруг на майка ми, от първия му брак идва да живее при него и построяват още една къща в "тяхната" половина, която залепват за старата.
Към този момент и двамата родители са починали. Аз и сина на 2-рия ми баща сме наследници, комшии по жилищни сгради и съсобственици в идеални части на дворното място.
Аз сега, когато започнах да се интересувам, разбрах какво точно значи 1/2 идеална част. Че сме съсобственици на всеки един сантиметър от двора и че мрежата с която сме разделили няма никаква правна стойност. Също, че новата къща, която построиха не би следвало да се случва без наше съгласие, но каквото било, било.
В добри отношения сме и искаме да си разделим двора в реални граници.
Лицето на имота е 24м. По принцип не държим на реално разделяне с отделни административни адреси. Достатъчно ни е да го узаконим с доброволна делба и да си знаем вече точно кой от къде и до къде е собственик на двора.

Сега, аз имам някой неясноти, които искам да си изясня, преди да сме започнали, за да не си развалим отношенията както често се случва, а също и да не похарчиме излишни средства за ненужни процедури.

1. Къщата, която е разделена с бракоразводното дело, се намира в по-голямата си част в "моята" половина на двора, така както сме го разделили с оградата. Т.е. част от застроената площ на комшията е в "моята" половина.
Прав ли съм да мисля, че оградата трябва да се премести така, че да бъда компенсиран за това разминаване и фактически по този начин да станат еднакви по размер свободните части от дворното място?

2.Както казах, земята по нотариален акт е 600м2, но тъй като бяхме последния ред имоти на квартала, през годините с цел подравняване, парцелите са претърпели три регулации. Първо 2 уголемяващи и после 1 смаляваща.
В крайна сметка сега по кадастрална карта имота се води 900м2, а ние имаме нот. акт за 600м2.
Комшиите около нас също са така. На този етап никой не си е закупил разликата от общината, а и никой не ни е притеснявал да го правим.
В бракоразводната подялба нищо не се споменава за тази общинска част.
- Как тази разлика ще се отрази на делбата? Ще може ли тя да се осъществи без да се закупуват тези части, защото аз не съм много платежоспособен?

Благодаря Ви предварително за съветите!
Последна промяна georgi_mavrudov на 26 Фев 2022, 14:41, променена общо 4 пъти
georgi_mavrudov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Фев 2022, 19:42

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот todorst » 25 Фев 2022, 20:45

по същество- нямаш правилен изказ - казва се НАМАЛЯНЕ. Гледай телевизия, слушай радио: намаляне, преценяне, входиране. Явно не си в този изказ и няма да получиш правото!
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот georgi_mavrudov » 25 Фев 2022, 21:33

Дори и не разбрах за какво НАМАЛЯНЕ говорите.
georgi_mavrudov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Фев 2022, 19:42

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот guest1 » 26 Фев 2022, 01:01

todorst написа:по същество- нямаш правилен изказ - казва се НАМАЛЯНЕ. Гледай телевизия, слушай радио: намаляне, преценяне, входиране. Явно не си в този изказ и няма да получиш правото!

Обърка форума ли?

georgi_mavrudov написа:Здравейте,
ще Ви бъда благодарен за малко помощ в изясняването на един имотен казус.

Здравейте!
Много неща сте написали, но ще отговоря накратко. Правописа и стилистиката са за друго място.

Първо - в случая не е направена делба на имота (разделяне на два УПИ), а „разпределяне на ползването“!
Второ - къщи се местят много трудно. Не е невъзможно, но е скъпо (най-малкото).
Трето - разликата между данните от кадастралната карта и НА не е учудващо. Има много подобни случаи! Имотите не растат - просто в даден момент в миналото е записана конкретна площ и така си е вървяло. После - при заснемането, се е установила реалната площ.
Това се оправя с Констативен Нотариален Акт.

Съветът ми е - отидете при нотариус или адвокат, специализиран в тази материя.
Успех!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот georgi_mavrudov » 26 Фев 2022, 14:54

guest1 написа:Здравейте!
Много неща сте написали, но ще отговоря накратко...

Благодаря за отговора. Понеже малко се разминава с моите въпроси, ще ги напиша по-накратко, че май съм прекалил с писането.

Къщата е разделена с бракоразводно решение на две реални части. Дворното място е в две идеални части, по 1/2 от 595м2.
1.Тъй като къщата не е точно в средата на парцела, прав ли съм да мисля, че при подялба на двора трябва първо да се приспадне застроената площ, за да може да се ползват две еднакви части от свободното място?
2.Каква е процедурата за поделяне на двора? Имота се намира в град. Лицето към улицата е 24м. Площ по нот.акт - 595м. Ако не може да се раздели на два реални парцела, има ли начин за доброволна, нотариално заверена и безвъзвратна подялба на дворното място? Да си знаем кой с коя точно част от парцела може да разполага.
3.Според кадастралната карта парцела е 860м2., а по нот. акт е 595м2. Останалото е общинска собственост в следствие на регулация(подравняване). Това проблем ли е при подялбата?
georgi_mavrudov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Фев 2022, 19:42

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот guest1 » 26 Фев 2022, 21:36

georgi_mavrudov написа:Къщата е разделена с бракоразводно решение на две реални части. Дворното място е в две идеални части, по 1/2 от 595м2.
1.Тъй като къщата не е точно в средата на парцела, прав ли съм да мисля, че при подялба на двора трябва първо да се приспадне застроената площ, за да може да се ползват две еднакви части от свободното място?
2.Каква е процедурата за поделяне на двора? Имота се намира в град. Лицето към улицата е 24м. Площ по нот.акт - 595м. Ако не може да се раздели на два реални парцела, има ли начин за доброволна, нотариално заверена и безвъзвратна подялба на дворното място? Да си знаем кой с коя точно част от парцела може да разполага.
3.Според кадастралната карта парцела е 860м2., а по нот. акт е 595м2. Останалото е общинска собственост в следствие на регулация(подравняване). Това проблем ли е при подялбата?

Моето мнение е - първо си оправете документите за целия имот, като съсобствен. В НА да пише същата квадратура, както в Кадастралната карта. После ще си го делите. Това е по въпрос 3.
1. Когато се казва „делба“ - не мислете, че е задължително „по равно“! Може и „по братски“!
Отделно - факта, че постройката е в средата не означава нищо. Щом имота е поделяем - новите УПИ-та може да са с произволна форма.
2. Процедурата е проста - доброволна или съдебна делба. В резултат ще имате два имота - по един за двете страни.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот georgi_mavrudov » 26 Фев 2022, 23:15

Като казвате да си оправим НА имате предвид да платим разликата на общината ли?
1. То ясно, че не е задължително да го разделим по равно, но след като в момента е в 1/2 идеални части не е ли редно и след делбата да е в равни части? Къщата не е в средата. Затова казвам, че ако се раздели по средата двора, този в чиято половина се намира къщата(моята) ще има по-малка незастроена площ.
2. Процедурата може да е проста за Вас, но на мен ще ми е за пръв път. Моля дайте някакви насоки. От къде да започна? От адвокат, от нотариус или ... не знам. Не мога да си позволя да плащам излишни такси и процедури.
georgi_mavrudov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Фев 2022, 19:42

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот guest1 » 27 Фев 2022, 01:21

georgi_mavrudov написа:Като казвате да си оправим НА имате предвид да платим разликата на общината ли?
1. То ясно, че не е задължително да го разделим по равно, но след като в момента е в 1/2 идеални части не е ли редно и след делбата да е в равни части? Къщата не е в средата. Затова казвам, че ако се раздели по средата двора, този в чиято половина се намира къщата(моята) ще има по-малка незастроена площ.
2. Процедурата може да е проста за Вас, но на мен ще ми е за пръв път. Моля дайте някакви насоки. От къде да започна? От адвокат, от нотариус или ... не знам. Не мога да си позволя да плащам излишни такси и процедури.

Започнете от нотариус - на тях това им е работата.
Той ще Ви обясни, какво трябва - скица от АГКК, свидетели и всичко останало.
Няма да плащате на общината, а ще се докаже, че владеете целия имот - всичките 860 кв.м.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот nikodim77 » 27 Фев 2022, 05:20

Здравейте,
Уважаеми georgi_mavrudov, хубаво си поддържате клавиатурите тук с юзъра guest1, но в последния му пост, вече изби рибата с намека за КНА! Следва да Ви обърна внимание на фкта, че същият юзър е доказал се форумен трол, който не е юрист, няма правни познания, няма култура, срам, съобразителност,…той е един паразит, намърдал се наезнайно защо в този форум, и посрамва същия!!!
Единственото що-годе правдиво, което е изписал по темата е, да се обърнете към специалист – юрист, като е посочил нотариус… Но аз Ви съветвам, да посетите по скоро адвокат или друг истински юрист, който подробно да Ви поясни нещата, да Ви даде насоки, но след запознаване в детайли с казусът Ви и най-вече наличните документи.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот todorst » 28 Фев 2022, 20:38

Жоре, верно ли е ,че не си ЮРИСТ, демек не си учил, завършил ПРАВО, макар и в провинциален институт. В друг пост ме предизвика и ти писах постнах ,че съм завършил СУ през далечната 1966 г с ректор академик Косев. Учили сме предимно социалистическо право, сега ненужно, но ТАПИЯТА си остава !
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот guest1 » 28 Фев 2022, 23:07

todorst написа:Жоре, верно ли е ,че не си ЮРИСТ, демек не си учил, завършил ПРАВО, макар и в провинциален институт. В друг пост ме предизвика и ти писах постнах ,че съм завършил СУ през далечната 1966 г с ректор академик Косев. Учили сме предимно социалистическо право, сега ненужно, но ТАПИЯТА си остава !


Ще ти отговоря така - пък ти ме разбери както можеш!
Има си раздел „Форум за юристи“, за който пише
Разделът е достъпен само за юристи и студенти по право, чрез парола, получена след изпратено писмо на info@lex.bg.

В другите раздели - няма нужда да си мерим пиш.. упс - дипломите!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот georgi_mavrudov » 04 Мар 2022, 13:25

Благодаря за отговорите!
Появи се малко несъгласие м/у мен и комшията. Казва, че майка ми му е подписала разрешение да строи в съсобствения имот преди 30 години и сега след като си построи нова къща смята, че е собственик на земята под нея и трябва да делим свободната част от двора по равно.
Май ще трябва да се консултирам с адвокат.
georgi_mavrudov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Фев 2022, 19:42

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот guest1 » 04 Мар 2022, 15:02

georgi_mavrudov написа:Благодаря за отговорите!
Появи се малко несъгласие м/у мен и комшията. Казва, че майка ми му е подписала разрешение да строи в съсобствения имот преди 30 години и сега след като си построи нова къща смята, че е собственик на земята под нея и трябва да делим свободната част от двора по равно.
Май ще трябва да се консултирам с адвокат.

В предишен пост сте казали
georgi_mavrudov написа:Дворното място е в две идеални части, по 1/2 от 595м2.

Ако подчертаното е вярно - само майката (единия съсобственик) е подписал Отстъпеното Право за Строеж - най-вероятно самото ОПС е нелегитимно!
Другото - не бъркайте собствеността на целия имот с „свободната част“! Това, че в част от имота има ОПС и сграда, пречи на ползването на застроената част - но не лишава собственика от правото на собственост!

Правилно сте завършили - потърсете специалист и носете АБСОЛЮТНО всички документи!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот guest1 » 04 Мар 2022, 15:04

todorst написа:В друг пост ме предизвика и ти писах постнах ,че съм завършил СУ през далечната 1966 г с ректор академик Косев. Учили сме предимно социалистическо право, сега ненужно, но ТАПИЯТА си остава !

Щом е било „през далечната 1966 г“ - значи вече си дал фира!
Гледай си пенсията и не се напъвай ... без памперс!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как да се подели дворно място м/у съсобственици?

Мнениеот georgi_mavrudov » 04 Мар 2022, 16:13

guest1 написа:Ако подчертаното е вярно - само майката (единия съсобственик) е подписал Отстъпеното Право за Строеж - най-вероятно самото ОПС е нелегитимно!
Другото - не бъркайте собствеността на целия имот с „свободната част“! Това, че в част от имота има ОПС и сграда, пречи на ползването на застроената част - но не лишава собственика от правото на собственост!

Да, и аз това казвам, че въпреки ОПС собствеността си остава по 1/2 ИЧ от цялото. А той смята, че след като има ОПС вече земята под къщата, която е построил е негова и сега при подялба ще делим само незастроената част по равно. Аз не съм съгласен, защото при това положение моята част ще е по-малка.
georgi_mavrudov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Фев 2022, 19:42


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron