начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Покупка на селски имот разлика между нот.акт и скица

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Покупка на селски имот разлика между нот.акт и скица

Мнениеот pepa60 » 24 Юни 2022, 14:18

Казусът е следният, комшия продава два отделни парцела, единият е с лице няколко метра към улицата, а другият изобщо няма изход. Парцелите са УПИ. При по обстоен разговор разбирам, че други комшии са заградили достъпът до улицата, защото навремето на са били обезщетени /техният дядо не е бил обезщетен/. Не знам коя година се е случило, но е било преди 30 и повече години. В един квадрат са образувани 12 урегулирани ПИ. Но тъй като собствениците не са били обезщетени те си заграждат мястото. Самото място е във формата на триъгълник и така обхваща двата парцела, самото място е не повече от 200-250 квадратни метра. Запитах в общината за въпросните парцели и ми отговориха, че ако го закупим има някаква част за плащане към общината и другата част съответно на собствениците, но трябва сами да си уредим отношенията. Как може да накараш собственик да си продаде този маломерен имот. До колкото разбирам Общината не се намесва в тези взаимоотношения. Ако единият парцел имаше лице 14 метра нямаше да има проблем, защото в него може да се строи. Имам записан час в общината за да се запозная на място и да видя какви отговори ще получа. Тъй като съм собственик на парцел от същият квадрат при искане на отправни точки от общината ми дадоха през 2004 година скици на целият квадрат и там виждам как е отбелязан този триъгълник. Той дори заема улицата, за която явно също не са обезщетени, но оградата е дръпната назад и улицата се използва. Има ли начин тези хора да бъдат обезщетени и така да се получи достъп до вторият парцел и да се увеличи лицето на другия парцел. Как едно физическо лице може да уреди този въпрос с обезщетението на тези квадрати, по каква цена ще бъде заплатено и изобщо как се урежда един такъв казус. С една дума двата парцела да граничат с улицата да имат съответните лица, които се изискват според ЗУТ.
pepa60
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Май 2007, 13:10

Re: Покупка на селски имот разлика между нот.акт и скица

Мнениеот ivanov_p » 24 Юни 2022, 14:58

Има ли начин тези хора да бъдат обезщетени и така да се получи достъп до вторият парцел и да се увеличи лицето на другия парцел.


Има начин да ползвате имота, но скоро отнеха лиценза на форумните съдии и им забраниха да издават решения, затова е най-добре да съберете всички документи и каквато информация можете от общината и отидете при местен адвокат. Той ще ви каже различните варианти, те не са много и може да започне да ги отхвърляте, а ако не стане с добро, т.е. както си мислите по-горе в поста, оставете човека да си свърши работата с един иск за право на преминаване. Даже може да започнете с него, дългата ми практика на кибик във всякакви разправии и скандали ме е научила, че нещата се решават най-бързо "с лошо", в съда.

Има и още нещо, след като разгледа документите адвоката може да ви каже дали въобще има смисъл от дело или сте си в правото, защото доколкото разбирам е имало изготвен устройствен план на групата парцели, които са станали урегулирани и може съседа да е получил каквото му се дължи, а ако са му взели част от имота за улица то тя трябва да е като отделен имот и общината трябва да я плати, не вие. В такава ситуация общината плещи споменатите по-горе глупости за да ви изнуди вие да направите разходите, но тя е задълженото лице.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покупка на селски имот разлика между нот.акт и скица

Мнениеот pepa60 » 24 Юни 2022, 15:40

По моите данни не са били обезщетени от общината, затова са си го заградили мястото.
pepa60
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Май 2007, 13:10

Re: Покупка на селски имот разлика между нот.акт и скица

Мнениеот ivanov_p » 24 Юни 2022, 17:56

Хубаво е, че имате данни, но никой не се интересува от тях. Нещата опират до това дали на картата има улица и отделен имот на комшията, който влиза в нея. Ако има ПУП вероятно е така и улицата трябва да се плати от общината. Практиката обаче е, че общините изнудват собствениците да им дарят имотите отредени за улици, а когато собственика не е на зор, почват да дават акъл на зорлията да купи той имота от собственика му и да го дари на общината. Това обаче не променя закона и може да потърсите начин общината да плати имота. Аз съм имал случай в София, където района настояваше за дарение, но в крайна сметка плати 70 лв. на м2 и то на собственика на имота отреден за улица, който искаше разрешение за строеж.
Ако не сте в тази ситуация, говорете с адвокат който, след като се запознае с документите и съществува такава възможност, да заведе иск за право на преминаване.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покупка на селски имот разлика между нот.акт и скица

Мнениеот pepa60 » 25 Юни 2022, 12:40

Говорих с моя позната геодезистка и тя ме насочи към това да проверя в общината проведена ли е уличната регулация и дали се изпълнява. Когато отида в общината ще питам. Те са заградили някаква част от улицата, тъй като не са обещетени и така по този начин лицето на единия парцел остава 6 метра. За да има разрешение за строеж трябва минимум 14 метра. А до вторият парцел достъпа е през първият, тъй като са на едно и също лице. Когато отида в общината просто трябва да задам конкретни въпроси, за да получа и адекватни отговори. Да запитам само делото, което сте водили в Адмистративният съд ли беше и за колко време се разреши въпросът с изкупуването на земята от общината?
pepa60
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Май 2007, 13:10

Re: Покупка на селски имот разлика между нот.акт и скица

Мнениеот ivanov_p » 25 Юни 2022, 15:04

Не е водено дело и не се води такова, освен по обжалване на нещо си, напр. цена. От имота е взета част за улица, останалото е УПИ. В даден момент трябва да се реши въпросът с парцела за улица, защото без излаз на улица не може да се строи. Общината или плаща парцела по цените за района или започва да хитрее, което може да мине и имота да се дари, може да не мине и да се плати, а може и нещата да се запекат и тогава вероятно да се води дело срещу общината.
Вие имате някаква стара регулация, вероятно по ЗТСУ. Проверете в общината, както ви е казал геодезиста, но едва ли ще ви зарадват. От описанието не разбрах какви са имотите и как са разположени, а и няма смисъл да опитвам без скица, но не давайте акъл колко трябва да е лицето, може и без лице, с тупик или право на преминаване. Най-добре говорете с гл.архитект на общината и го помолете да ви изпрати при някой негов колега, който може да направи градоустройството.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покупка на селски имот разлика между нот.акт и скица

Мнениеот pepa60 » 25 Юни 2022, 16:07

Благодаря ви за отговора, имотите са наредени един до друг, в един ред като всичките са с дълбочина 36 метра, а ширина- лице към улицата в зависимост от квадратурата на някои лицата са 17, на други 20 метра. Въпросните два имата са с ширина лице към улицата 20 метра първият парцел и 19 метра втория, но само пред тях е заградено от тези собственици. Няма тупици.
pepa60
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Май 2007, 13:10


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron