начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Имот на дядо - делба с чужди хора?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот riaria » 23 Авг 2022, 19:44

Здравейте!
обърнахме се към 3 адвокати и получаваме различни мнения...
Казусът е следния: Селски имот на родителите на дядо ми...Дядо ми е имал брат и сестра. Имотът се продаде наскоро като се поделиха поравно парите между 3-те живи "клона" на фамилията - баща ми и двамта му първи братовчеди, съответно синове на брата и сестрата на дядо (т.е всеки е получил поравно съответно дяловете на дядо, сестра му и брат му)..Дотук добре.., Въпросът е оттук нататък в нашето семейство как се разпределят?...Семейството на дядо се е състояло от съпруга (баба) и две деца (баща ми и леля). Леля ми се жени, няма собствени деца, но съпругът й има 2 от предишен брак (не са живели с тях и на практика не ги познаваме). Дядо почина първи, после леля и накрая баба - от семейството на дядо ми остана само баща ми след 2014 г. Съпругът на леля ми, с който не е поддържана връзка след смъртта й през 2012 г, също е починал преди 2-3 г....Тук вече идва въпросът - неговите деца какъв дял имат от парите, които е получил баща ми? Предполагаме, че имат дял, защото е трябвало да дадат подписано пълномощно на баща ми, за да се осъществи продажбата, въпреки че на практика до този момент дори не са знаели за съществуването на тази дядова къща. Те никога не са били част от нашето семейство, само знаехме, че съпругът на леля ми има деца, а сега се оказва, че явно съвсем чужди хора ще вземат дял от наследствената къща на дядо :( . Въпросът не опира толкова до финансите, а е принципен за нас и не можем да приемам мисълта :(
Моля, разяснете ми как трябва да се разделят въпросните пари! Благодаря предварително!
П.С. Единият от адвокатите казва, че баща ми (кръвният наследник) трябва да даде половината пари на тези чужди хора, чиято единствена връзка с нашето семейство е, че са деца от предишен брак на съпруга на леля ми, и дори не им помнехме имената.. :cry:
riaria
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Авг 2022, 19:15

Re: Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот ivanov_p » 23 Авг 2022, 21:10

Единият от адвокатите казва, че баща ми (кръвният наследник) трябва да даде половината пари на тези чужди хора, чиято единствена връзка с нашето семейство е, че са деца от предишен брак на съпруга на леля ми, и дори не им помнехме имената.


Аз бих заложил на 1/6, но казва ли ти някой.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Имот на дядо - делба?

Мнениеот errant_lawyer » 23 Авг 2022, 21:13

Здравейте,

давам своето мнение по Вашия въпрос с три уговорки:
1. Приемам, че леля Ви е не е осиновила децата на съпруга си.
2. Според мен 1/3 от имота, наследена от дядо Ви, не е била съпружеска имуществена общност, защото е била придобита по наследство (всички семейни кодекси имат разпоредба в подобен смисъл, както и разпоредба предвиждаща прилагането на правилата за имуществените отношения и при заварени бракове).
3. Родителите на дядо Ви са починали след 16.10.1944 г.

С тези уговорки мисля, че разпределението е както следва:
1. Прародителите ви умират и оставят трима наследници - техните деца. Дядо Ви придобива 1/3 от имота по наследство.
2. Дядо Ви умира и остава наследници: съпруга, син и дъщеря. Доколкото имотът не е СИО по изложените горе съображения, всеки от тях следва да наследи по 1/3 от първоначално наследената 1/3 от имота, т.е. 1/9 от целия имот.
3. Дъщерята (леля Ви) умира втора. Ако дъщерята (леля Ви) не е осиновила децата на съпруга си, то тя оставя следните наследници: съпруг и майка. Ако бракът на дъщерята (леля Ви) е продължил повече от 10 години, съпругът ѝ наследява 2/3 от частта на дъщерята (леля Ви) (тоест 2/3 от 1/9 = 2/27 от целия имот), а майката наследява 1/3 от частта на дъщерята (леля Ви) (тоест 1/3 от 1/9 = 1/27 от целия имот). С това наследство делът на майката става 1/27+1/9=4/27 от целия имот.

Ако бракът е продължил по-малко от десет години, съпругът наследява 1/2 от дела на дъщерята (леля Ви) (1/2 от 1/9 = 1/18 от целия имот). Майката в този случай също наследява 1/18 от целия имот. В този случай делът на майката става 1/9+1/18=3/18 от целия имот.

4. Майката умира трета и оставя един наследник - син (баща Ви) (съпругът на дъщерята (леля Ви) е изключен от наследството, защото с нейната смърт бракът между тях се прекратява; по-горе приех, че децата на съпругът не са били осиновени от дъщерята (леля Ви)).

Ако бракът на дъщерята (леля Ви) е продължил повече от десет години, синът наследява от майка си нейната 1/9 от целия имот, която тя първоначално е наследила от съпруга си (дядо Ви), и 1/27 от имота наследени от дъщеря ѝ, общо 4/27 от целия имот. С това делът на сина става 1/9+4/27=7/27.

В този случай наследниците на съпруга на сестрата (леля Ви), тоест неговите две деца имат общо 2/27 от целия имот (всеки един от тях има по 1/27 от целия имот).

Ако бракът на дъщерята (леля Ви) е продължил по-малко от десет години, синът наследява от майка си нейната 1/9 от целия имот, която тя първоначално е наследила от съпруга си (дядо Ви), и 1/18 от имота наследени от дъщеря ѝ, общо 3/18 от целия имот. С това делът на сина става 1/9+3/18=5/18 от целия имот.

В този случай наследниците на съпруга на сестрата (леля Ви), тоест неговите две деца имат общо 1/18 от целия имот (всеки един от тях има по 1/36 от целия имот).

Заключение:

Подялбата на парите във Вашето семейство е както следва:
При брак на лелята по-малко от десет години - 5/18 от продажната цена на целия имот остават за сина (баща Ви), 1/18 - за децата на съпруга на леля Ви.
При брак на лелята повече от десет години - 7/27 от продажната цена на целия имот остават за сина (баща Ви), 2/27 - за децата на съпруга на леля Ви.
Последна промяна errant_lawyer на 24 Авг 2022, 08:20, променена общо 1 път
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот riaria » 23 Авг 2022, 23:15

errant_lawyer, безкрайно Ви благодаря! Много ясно сте описали всичко (пояснявам, че имотът не е СИО; децата не са осиновени и бракът е повече от 10 г.). Точно така смятахме и ние сумата, макар и доста по-лаишки, на база всичко прочетено досега по форуми и закони, затова и толкова се притеснихме като ни споменха, че е половината :shock:

А какво трябва да направим оттук нататък, знаете ли? Как и откъде да получим някакъв официален документ, че точно толкова им е дела, за да преведем сумата (предполагам по банков път :roll: )? Въобще това действие някаквъв правен акт ли е; при нотариус ли се ходи? Искаме да приключим с този въпрос по законен начин с цел предотвратяване на евентуални бъдещи проблеми...
riaria
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Авг 2022, 19:15

Re: Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот ivanov_p » 24 Авг 2022, 07:17

След като баща ви е взел парите може да стане следното:
- доброволно да ги разделите като направите протокол в който да опишете как са определени размерите на дяловете, а именно, че баща ви, леля ви и баба ви са наследили дядо ви, а леля ви, която е била в брак с бащата на другите наследници повече от 10 години е оставила за наследници съпруга си с 1/2 и майка си и баща ви, неин брат, с общо 1/2, като така делът на съпруга е станал 1/6.
С този протокол или трябва да има отделна разписка, която да се подпише от наследниците, че са получили сумата,която им се полага като наследствен дял на дядо ви или в самия протокол да се напише, че същият има силата на разписка за получаване на сумата, която е предадена и получена в момента на подписването или под подписите на протокола да се напише "получихме сумата от... и да се подпишат втори път, а най-добре да изпратите сумите по банков път.
- Ако другите не са съгласни с този начин на делене може да заведат иск срещу баща ви за сумите които претендират и съдът да определи размера, но така ще трябва да плащате разноски, макар искът да бъде уважен частично. За вас е най-добре да им платите тяхното, пък ако искат още да ви съдят за него, така те ще загубят делото.
Мисля, чу няма да има проблеми да се разберете
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот portokal » 24 Авг 2022, 09:21

1/6 от дела на вашето семейство (или 1/2 от дела на лелята) имат децата на съпруга, ако бракът на лелята с техния баща е траял повече от 10 години, и 1/9 (1/3 от дела на лелята), ако е продължил по-малко.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот riaria » 24 Авг 2022, 12:37

portokal написа:1/6 от дела на вашето семейство (или 1/2 от дела на лелята) имат децата на съпруга, ако бракът на лелята с техния баща е траял повече от 10 години повече от 10 г. е, и 1/9 (1/3 от дела на лелята), ако е продължил по-малко.


errant_lawyer написа:3. Дъщерята (леля Ви) умира втора. Ако дъщерята (леля Ви) не е осиновила децата на съпруга си, то тя оставя следните наследници: съпруг и майка. Ако бракът на дъщерята (леля Ви) е продължил повече от 10 години да, повече от 10 г. е, съпругът ѝ наследява 2/3 от частта на дъщерята (леля Ви) (тоест 2/3 от 1/9 = 2/27 от целия имот), а майката наследява 1/3 от частта на дъщерята (леля Ви) (тоест 1/3 от 1/9 = 1/27 от целия имот). С това наследство делът на майката става 1/27+1/9=4/27 от целия имот.

Ако бракът е продължил по-малко от десет години повече от 10 г. е, съпругът наследява 1/2 от дела на дъщерята (леля Ви) (1/2 от 1/9 = 1/18 от целия имот). Майката в този случай също наследява 1/18 от целия имот. В този случай делът на майката става 1/9+1/18=3/18 от целия имот. .


Само за лекичко уточнение - при над 10 г брак на леля ми преживелият я съпруг (или понастоящем двете му деца след неговата смърт) колко наследява спрямо баба ми (майката на леля ми, която също е жива тогава) - 1/2 или 2/3? Доколкото разбирам - баща ми като брат на починалата си сестра, при положение, че тя има жива майка и жив съпруг (с деца, които не е осиноввала), не участва в разпределянето на дела на леля?
riaria
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Авг 2022, 19:15

Re: Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот ivanov_p » 24 Авг 2022, 15:15

Доколкото разбирам - баща ми като брат на починалата си сестра, при положение, че тя има жива майка и жив съпруг (с деца, които не е осиноввала), не участва в разпределянето на дела на леля?


От много дядовци и баби съм се объркал. Наследството отива при съпруга и майката 2/3 към 1/3.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот portokal » 24 Авг 2022, 15:20

Горе съм сгрешила, дяловете не са тези, извинявам се.

При брак над 10 години наследниците на лелята са майката и съпругът с дялове 1/3 за майката и 2/3 за съпруга. Или съпругът има общо 2/9 от дела на дядо ви, защото преди това лелята е имала 1/3, или 3/9.
Тези 2/9 се наследяват от неговите деца.
Говорим само за дела на дядо ви, за парите, получени от вашето семейство. От тях 7/9 са за вас и 2/9 за децата на калеко ви.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот riaria » 25 Авг 2022, 11:08

Благодаря на всички за отговорите и отделеното време! Бяхте ми изключително полезни!
Остава да уредим въпроса с предаването на парите и съответно получаване на документ от другата страна за това.
Благодаря още веднъж!
riaria
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Авг 2022, 19:15

Re: Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот ilian_todorov » 25 Авг 2022, 17:11

riaria написа:Здравейте!
обърнахме се към 3 адвокати и получаваме различни мнения...
Казусът е следния: Селски имот на родителите на дядо ми...Дядо ми е имал брат и сестра. Имотът се продаде наскоро като се поделиха поравно парите между 3-те живи "клона" на фамилията - баща ми и двамта му първи братовчеди, съответно синове на брата и сестрата на дядо (т.е всеки е получил поравно съответно дяловете на дядо, сестра му и брат му)..Дотук добре.., Въпросът е оттук нататък в нашето семейство как се разпределят?...Семейството на дядо се е състояло от съпруга (баба) и две деца (баща ми и леля). Леля ми се жени, няма собствени деца, но съпругът й има 2 от предишен брак (не са живели с тях и на практика не ги познаваме). Дядо почина първи, после леля и накрая баба - от семейството на дядо ми остана само баща ми след 2014 г. Съпругът на леля ми, с който не е поддържана връзка след смъртта й през 2012 г, също е починал преди 2-3 г....Тук вече идва въпросът - неговите деца какъв дял имат от парите, които е получил баща ми? Предполагаме, че имат дял, защото е трябвало да дадат подписано пълномощно на баща ми, за да се осъществи продажбата, въпреки че на практика до този момент дори не са знаели за съществуването на тази дядова къща. Те никога не са били част от нашето семейство, само знаехме, че съпругът на леля ми има деца, а сега се оказва, че явно съвсем чужди хора ще вземат дял от наследствената къща на дядо :( . Въпросът не опира толкова до финансите, а е принципен за нас и не можем да приемам мисълта :(
Моля, разяснете ми как трябва да се разделят въпросните пари! Благодаря предварително!
П.С. Единият от адвокатите казва, че баща ми (кръвният наследник) трябва да даде половината пари на тези чужди хора, чиято единствена връзка с нашето семейство е, че са деца от предишен брак на съпруга на леля ми, и дори не им помнехме имената.. :cry:

Разделете парите на четири. Първите три дяла ги разделете както намерите за добре, а четвъртия дайте на мене. :D
https://chitanka.info/text/2678/38
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот gergana12 » 25 Авг 2022, 22:00

https://lawyer-bulgaria.bg/%D0%BD%D0%B0 ... %BD%D0%B8/

Наследяване на роднини по степени
проверете внимателни по тези схеми наследствените дялове
gergana12
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 21 Дек 2008, 02:35

Re: Имот на дядо - делба с чужди хора?

Мнениеот ivanov_p » 26 Авг 2022, 07:37

Остава да уредим въпроса с предаването на парите и съответно получаване на документ от другата страна за това

Написал съм по-горе. Може да направите протокол в който да опишете страните, баща ви и другите наследници, за какво става дума, продажба на еди кой си имот, получена сума, размер на техния наследствен дял, като освен протокола изготвяте и разписка за предаване на сумата, която получателите разписват, абсолютно задължителна.
Най-лесния вариант е да им се обадите, да кажете, че имат сума за получаване и да ви дадат банкова сметка, по която да преведете парите, с уточнението, че ако размера не ги удовлетворява могат да поискат корекции. Правите преводите с написано основание: Наследствен дял от ..........(сума) получена от имот....

Възможно е да има обструкции защо имота е продаден без тях, което и аз не разбрах.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron