начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Казус

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Казус

Мнениеот Моника » 21 Май 2004, 23:41

Здравейте,
Разполагам с протокол за доброволна делба на поземлен имот чрез съда от който е видно ,че имота е от 800м2. След това през определен период от време са извършени две отчуждавания. При първото са отчуждени 280м2 и по второто 400м2. За останалите 120м2 няма никакво отчуждаване. По ЗВСВНОИ по ЗТСУ, ЗПИНМ и др. има съдебно решение с което е отменено второто отчуждаване от 400м2. Понеже имота е бил отчужден го няма нанесен в по-новите кадастрални планове,но до този момент не е засегнат от никакви мероприятия на общината. Имота трябва да се нанесе сега в кадастъра и затова искам да попитам :
1. протокол за доброволна делба на поземлен имот чрез съда документ за собственост ли е и може ли да служи за доказване на квадратурата .
2. тези 120м2 за които няма отчуждаване на кого са.... наши или на общината.
3. с каква квадратура трябва да бъде изчертания поземлен имот в кадастъра.
Моника
 

Re: Казус

Мнениеот младежа » 25 Май 2004, 15:20

1.-да
2.-на този,който си ги вземе/ докаче ,че са негови/
3.с възможно по-голяма.
младежа
 

Re: Казус

Мнениеот Моника » 25 Май 2004, 18:26

Благодаря на младежя за кратките и шеговити отговори.Поне за точка 1 с отговора Да .... разбрах , че това си вид документ за собственост, с който може да се докаже каква е била квадратурата на имота.
Моника
 

Re: Казус

Мнениеот cleo » 26 Май 2004, 10:05

Monika, bihte li utochnili kakwo tochno oznachawa dobrowolna delba chrez syda, zashtoto az za pyrwi pyt chuwam podoben termin
Nqma prechka wseki edin ot sysobstwenicite da se snabdi s not. akt - konstatiwen, po wlqzlo w sila reshenie za izwyrshwane na syd. dleba pri kwototite posocheni w reshenieto ili sled wpiswane na dogowora za dobrowolna dleba w slujbata po wpiswaniqta
Dosejno sosbtwenostta wyrhu neotchujdeniete 120 kw.m. - s dokumenta s koito ste pretendirali sobstwenost pri iskaneto za otmqna na otchujdawaneto se legitimirate i kato sobstwenik na tezi 120 kw.m.
Dokolkoto mojah da razbera delbata na imota e izwyrshena predi dwete otchujdawaniq - togawa ot kogo tochno e otchujdeno i kolko - kakwi sa bili kwotite pri delbata
utochnete kasusa - shte wi otgoworq po podrobno i tochno
Аватар
cleo
Потребител
 
Мнения: 287
Регистриран на: 19 Сеп 2002, 17:41

Re: Казус за cleo

Мнениеот Моника » 26 Май 2004, 17:07

Благодаря Ви предварително за отзивчивостта.

Може би неправилно съм се изразила.Понеже по време на делото двете страни са постигнали спогодба, която съда е приел. Аз го тълкувах като доброволна делба. Единствен собственик на имота от 800м2 е останала майка ми. Така е записано и в разписните листи по старите кадастрални планове ,на които имота го има нанесен.След смъртта на майка ми аз сам единствен наследник. Относно двете отчуждавания : Извършени са по по ЗТСУ, ЗПИНМ и др. от Общината. Мероприятието за което са отчуждени първите 280м2 е изпълнено. Понеже мероприятието за второто отчуждаване от 400 м2 не е изпълнено или започнало, чрез ЗВСВНОИ по ЗТСУ, ЗПИНМ и др. има съдебно решение с което е отменено второто отчуждаване . За 120м2 няма никакво отчуждаване . Понеже имота е бил отчужден го няма на по-новите кадастрални планове,но си се определя от имотните граници на съседните имоти /съществува като свободно място без кадастрален номер.... не е изчертано /.При изчертаването с каква квадратура трябва да бъде : 400м2 или плюс тези 120м2 за които няма отчуждаване – 520м2
Моника
 

Re: Казус

Мнениеот 14 » 26 Май 2004, 22:50

Трябва да поискате имотът,който ви е реституиран чрез отмяна на отчуждаването ,заедно с неотчуждените 120 кв.м., да бъде заснет и нанесен в кадастралния план.До скоро тези функции се изпълняваха от техническата служба на съответната община ,но доколкото зная ,възможно е вече тези функции да се изпълняват от съответните поделения на Агенцията по кадастъра.Предполагам,че вие сте питали в общината какво следва да направите .Не ви ли насочиха как да процедирате.На базата на предходните планове ,данните за отчуждаване и притежаваните от вас документи за собственост и след посещение на място имотът следва да се нанесе в плана ,за да може и след това да се урегулира .Толкова години нищо ли не сте предприели?
14
 

Re: Казус

Мнениеот Моника » 26 Май 2004, 23:45

14 написа:
>
> Трябва да поискате имотът,който ви е реституиран чрез отмяна
> на отчуждаването ,заедно с неотчуждените 120 кв.м., да бъде
> заснет и нанесен в кадастралния план.До скоро тези функции се
> изпълняваха от техническата служба на съответната община ,но
> доколкото зная ,възможно е вече тези функции да се изпълняват
> от съответните поделения на Агенцията по
> кадастъра.Предполагам,че вие сте питали в общината какво
> следва да направите .Не ви ли насочиха как да процедирате.На
> базата на предходните планове ,данните за отчуждаване и
> притежаваните от вас документи за собственост и след
> посещение на място имотът следва да се нанесе в плана ,за да
> може и след това да се урегулира .Толкова години нищо ли не
> сте предприели?

Напротив....За толкова години направих всичко което се иска от мен.... Подавах няколко молби за попълване на кадастара,но Общината няма волята да си сварши работата. Просто ми отказват попълването на имота макар че имотните му граници са видни на место. Какво мога да направя аз след като не чертая кадастри и не издавам скици.....
Моника
 

Re: Казус

Мнениеот pokahontas » 27 Май 2004, 20:25

1. Отказът на Общината, да въведе имота Ви в кадастралния план подлежи на обжалване - 14 дневен срок от получаване на отказа, чрез Общината пред съответния окръжен съд.
2. Казаха ли ви защо ви отказват?
Реституираните имоти, съгласно чл.86а от ППЗТСУ /който се прилага до предаване на кадастралния план на Агенцията по кадастъра/, се въвеждат в кадастралния план по реда на чл.86, ал.1 от ППЗТСУ. Тази разпоредба пък изисква констативният акт, който се съставя от служител на техническата служба, задължително да бъде подписан освен от собственика /Вас/ и от всички заинтересовани собственици /собствениците на всички имоти, граничещи с вашия./ Ако някое от тези лица не подпише акта, счита се че е налице спор за собственост и докато той не бъде разрешен в исково производство, не се издава заповед за попълване на кадастъра. По този въпрос съдебната практика е еднозначна. Така че възможно е някой от съседите да отказва да подпише и това да е причината за отказа на Общината.
pokahontas
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 04 Апр 2004, 20:58


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron