начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот Marian 2 » 30 Дек 2004, 06:15

Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Баба ми е собственик на една трета идеална част от селски имот-земя в регулация 3 декара. Иска да го продаде, но другите съсобственици вятър ги вее на бял кон-въобще не проявяват интерес към каквото и да било-нито искат да продават заедно , нито да наемaт, нито да го изкупят,нито искат да си продадат техните части, нито да го разделят на реални граници - абе селска луда история на която не и се вижда края.

Може ли да се направи някакво насилствено разделяне на реални граници от съда, като се има предвид че иначе имота е блокиран и не може да се прави нищо с него ?
Marian 2
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот адв. » 30 Дек 2004, 09:25

имота е твърде малък за да се образуват самостоятелни упи-та.
единственият изход е съдебната делба, от която ще последва или публична продан и разделяне на парите или възлагане в дял и овъзмездяване финансово.
адв.
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот младеж » 30 Дек 2004, 09:35

Da go dade pod naem i da sybira plodowete, da ne im dawa ni]o - dokato im uzreqt tikwite.
младеж
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот protekta » 30 Дек 2004, 16:29

Колега, защо обърквате питащия?
Както става ясно, имотът е селски и в регулация. Разбира се, не разполагаме със скица, но ако има необходимото лице, при всички положения ще могат да се обособят НЯКОЛКО УПИ /справка - чл.19 от ЗУТ/!!! Т.е. имотът си е напълно поделяем, и най-доброто решение в случая е покана за доброволна делба. Ако съсобствениците не откликнат, ще се върви към съдебна делба, и тя в случая си е много добър вариант.Не крие такива "опасности", за каквито предупреждавате.
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот protekta » 30 Дек 2004, 16:32

Да, има спасение. Виж написаното преди малко до adv.
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот Инот » 30 Дек 2004, 16:42

Marian 2, вслушай се в Protekta и няма да сгрешите.
Инот
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот Marian 2 » 31 Дек 2004, 05:16

Мерси на всички.

Аз най се плаша от чл.72 на Закона за наследството който забранява делба на земеделски имоти по-малки от 3 декара. А този е точно 2,950 по нотариален акт на наследователя. Баба ми си го дели идеално с другите деца. Като се замисли човек земята там струва-не струва 200 лева декара, ама за баба ми това са си пари и заради нея се занимавам.

Явно решението е иск за подялба до районния съд и тогава всеки му своето.

Колко време се чака според вас за подобна делба ?
Marian 2
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот Инот » 31 Дек 2004, 10:00

Зависи, в практиката има уникални случай,датиращи от преди 1992г. и неприключили досега (неявяване, единична, тройна експертиза, връщане на делото на долна инстанция и т.н.) :))))).
Инот
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот Инот » 31 Дек 2004, 10:18

А по отношение на въпроса за делба на земеделски имоти по-малки от 3 дка!?!!!
Нали твърдиш, че имота е в РЕГУЛАЦИЯ, за какъв земедлски имот говориш!?!??!
Инот
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот monteskio. » 02 Яну 2005, 12:04

Здравейте Marian 2,
Ето и моето становище п казуса.......
При положение, че баба Ви е сънаследник и в този смисъл съсобственик, ТЯ има право съгл. чл. 33 ЗС да продаде своята ид.част от съсобствения имот на трето лице, само след като предложи на останалите съсобственици да купят нейния дял, на цена, каквато третото лице е готово да плати, но те отхвърлят предложението. Тогава, Закона дава "зелена светлина" за осъществяване на продажбата. С оглед на доказването поканата следва да бъде нот.заверена.
Възможен е вариант, да се продаде ид.част, без да се отправя нот,покана. В този случай, за съсобствениците е налице възможност, да изкупят този дял, при релано уговорение условия, ако в 3-месечен срок от узнаване ан продажбата предяват претенцията си за това. Тук съществува риск, който се поема от Купувача.
Но, ако се завиши продажната цена и след самата продажба се уведомят съсобствениците за извършването й - то за тях започва да тече 3-месечния срок. Тази стъпка трябва да се предприеме, ако се прецени от Вас, че сънаследниците
няма да имат финансовата възможност да платят тази завишена продажна цена, като след изтичане на 3-месечния срок от уведомяването им, това тяхно право на изкупуване се погасява.

Успех!



MONTESKIO
monteskio.
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот monteskio. » 02 Яну 2005, 12:13

Техническа грешка - срока е 2-месечен.

MONTESKIO
monteskio.
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот комета » 02 Яну 2005, 12:47

Спасението е следното:
Вместо да харчите пари за водене на дела и нерви и влошаване отношенията с роднините, дайте на баба си тези "има-няма 200лв." и въпросът ще се приключи за баба ви, пък и за вас.
Ако разсъждаваме практично, аз мисля,че това е решението.:)
От правна гледна точка - съдебна делба.
комета
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот Mi-Lena » 02 Яну 2005, 23:17

От правна гледна точка, следва да се изпрати нот.покана на съсобствениците с предложение да изкупят ид.ч. на бабата на питащия (не забравяйте да посочите цена). Прав е Monteskio, разрешението е чл.33 ЗС.
Mi-Lena
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот monteskio » 02 Яну 2005, 23:54

Привет Mi-lena,
Честита нова година с всички нах-добри пожелания. Радвам се да те видя, след известно отсъствие, или поне не сме се засичали тук.)))))Доколкото си спомням, освен казуса за обявяване на лице за отсъстващо, имахме с теб интересна беседа и в областта на Трудовото право. Ако е така, може да разгледаш един материал на личната ми страница като лекс член.

Успех във всички твои начинания и нека тази година да завоюваш нови форнтове)))))


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот Mi-Lena » 03 Яну 2005, 13:46

Благодаря! Охранителното производство го помня. Едва ли съм била аз с трудовото право, тъй като дори не съм чела КТ в осъвременения му вариант! Страницата, обаче, ще погледна с удоволствие, ако ми помогнеш да я намеря :))
Mi-Lena
 

Re: Има ли спасение от идеалната съсобственост ?

Мнениеот protekta » 03 Яну 2005, 19:44

Marian 2, Mi-Lena и monteskio са прави, но предложеното от тях има смисъл само ако имате реален купувач, който на всичкото отгоре е съгласен той да се занимава впоследствие с делбата. Иначе тези факти неминуемо водят до намаляване на реалната цена, на която бихте могли да продадете земята. За да се избере вариант, е необходимо да сме наясно с всички обстоятелства по случая. Успех !
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София

Re: Mi-lena

Мнениеот monteskio » 03 Яну 2005, 22:38

В търсачката пишеш monteskio


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron