начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Хранене в общи части на котки

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Хранене в общи части на котки

Мнениеот ellie2 » 09 Май 2021, 05:26

Здравейте,
Живея в кооперация с двор.
От година- двама съседи започнаха да хранят безстопанствени котки в двора: сосове, рибешки остатъци, пилешки , пластмасови кутии с течни храни ,пастети, сухи храни, разпилени на няколко места, включително изхвърлят храна от балконите си.
Имало е случаи, в които около десет котки лежат пред входната врата.
Периодично, демонстративно се изхвърля храна, буквално на входа, "за да видят те", осмелилите се да направят забележка , че котките посещават кофи за боклук, общуват с трупове на птици и плъхове, пренасят зарази и не подлежат на здравен контрол.
Понякога е имало "аромати" във входа от дефекации на същите.
Потърсих Наредба за София, която да забранява хранене в общи части на кооперации, не открих подобна.
Какви са правата ми, и имам ли такива в България?
Домоуправителят не желае да вземе отношение, ще възникнат конфликти.
ellie2
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 24 Апр 2015, 11:32

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот guest1 » 09 Май 2021, 12:05

ellie2 написа:Потърсих Наредба за София, която да забранява хранене в общи части на кооперации, не открих подобна.
Какви са правата ми, и имам ли такива в България?

Няма и да откриете - котките (и другите бездомни животни) не могат да четат!

Решението е много просто и изпробвано - за всяко животинче да има дом!
Вие - бихте ли „осиновили“ някое?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот berto » 09 Май 2021, 17:08

Здравейте!

Има правила по ЗУЕС, според които трябва да се поддържа чисто около блока и в него. Ако успеете да докажете кой дава храна на тия котки, може и да го глобят от общината мисля (прочетете ЗУЕС).
Ако се по-хардкор и не Ви пука за тия котаци, можете спокойно да купите отрова за мишки или нещо подобно от някъде (вероятно зоомагазин или зооаптека - не знам трябва ли рецепта) и да отровите въпросните - ще им е последното ядене в живота. Да видим после какво ше кажат съседите Ви.
berto
Потребител
 
Мнения: 313
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот propensity » 09 Май 2021, 17:32

berto написа:Ако се по-хардкор и не Ви пука за тия котаци, можете спокойно да купите отрова за мишки или нещо подобно от някъде (вероятно зоомагазин или зооаптека - не знам трябва ли рецепта) и да отровите въпросните - ще им е последното ядене в живота. Да видим после какво ше кажат съседите Ви.


Ма ти си бил тотален боклук!!! :evil:

Само психопат може да направи подобна идиотщитна. Какво ти е виновно животинчето, че се е родило, че носи душа и живот в себе си?! Ми и на мен не ми пука за теб, дай теб да отровим, да ти е последно ядене и без туй си психопат и отрепка, кво толкова!? :x :x :evil:
--
На висчкото отгоре приканваш да се извършат противозаконни действия :!:
Чл. 325б. (Нов - ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.07.2011 г.) (1) Който, като прояви жестокост към гръбначно животно, му причини противозаконно смърт, тежко или трайно увреждане, се наказва с лишаване от свобода до три години и с глоба от хиляда до пет хиляди лева.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот ellie2 » 09 Май 2021, 19:42

Благодаря на взелите отношение по въпроса!
guest1, Благодаря за отговора, получих просветление,
десетилетия, почти век, дори не предполагах, че животните "Не" могат да четат.
Змиите и крокодилите са много мили, особено нахранени, и те горките търсят дом, не могат да четат?
Вие бихте ли си осиновил/а?

berto, няма как да докажа, ще изисква отношение от институциите, знаем колко са активни, особено, ако не съществува правна рамка, обществото обича да подхвърли остатъците от храните си на безстопанствените животни.
Често са хора страдащи от някакви дефицити , запълвайки "някаква" празнота, и тяхната не е лесна.
Обичам животни, и дарявах, но не си позволявам да гледам безстопанствени кучета примерно, в общите части, и те горките не могат да четат.
Някой "там горе" не си е направил труда да прочете, че заразите m,eodldkrи от котки на човек, са в пъти по-опасни от куче на човек: тения-пренасяна с обувките в дома ни, яйца. Токсоплазмоза-опасност за бременните жени, тъй като болестта се пренася и в плода. Глисти-детето ви играе в двора, пръст, пясък-една операция-десет хиляди лева, за тревоги и здравни последствия, да не говорим. Кърлежи-пренасящи опасни болести.Котешки бълхи -за разлика от кучешките, котешките се пренасят на хора, и съпътстващи болести.Фелиноза,микроспория,анкилостома,кампилобактер, кожни лишеи -обхващат няколко групи гъбички,лечението е продължително, може да се наложи прием на антибиотици,както и външно третиране.
Минах през подобни несгоди като дете от домашна котка на съседи, пускана навън, лечението не е приятно, и е упорито и тежко.

Опитах се да говоря с "коткоФилите", да хранят животинчета извън общите части-където няма засилен човекопоток, да не хвърлят храна от балконите върху съседите си, поне остатъците от разлети сосове, да почистват след себе си-мият, дезинфекцират -лятото мухи около сосовете, защото ТЕ цапат, а не животните, летят пластмаси, полепват по обувките остатъци и....
споменах няколко организации за защита на животните, "о, има ли такива",няма оправия.
Да не говорим, котките не се кастрират, обезпаразитяват външно, вътрешно,, ваксинират, липса на здравен контрол. В период на разгонване, няма сън, котките плачат, кучетата лаят.
Преди седмица в двора разкъсан гълъб от котка, верига на пренасяне на зарази е:птици, плъхове, кофи за боклук, човек.
Когато децата ни се заразят в двора, кой ще ни плати обезщетение от "коткофилите", за домашните ни любимци-заразени от котките в общите части, пренасящи върху нас зарази...?

има и такива,които ще решат по Ганьовски казуса-скрито, тайно, подло, вместо да търсят компромисно решение. и коткоФилите няма да осъзнаят, че са пряко виновни да загине коте или куче, защото и домашните животни, и хора могат да пострадат в двора от подхвърлени отрови=
Искаме да се приберем в домовете си, десет котки на входната врата, нормално ли е подобно налагане на едно агресивно малцинство към мнозинството?
Живеем в социум, "правата ни свършват там, където започват правата на другите хора..".
Кое е по-важно, здравето на Човек, или безстопанствено животно?
Акцентирам-Здравето на Деца и Хора.
ellie2
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 24 Апр 2015, 11:32

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот berto » 09 Май 2021, 20:48

Вижте, винаги можете да ги снимате докато ги хранят. По-добре го направете. Хората си правят каквото си искат и не мислят за останалите, а виждам, че вие влагате някаква такава мисъл и затова Ви насърчавам. Отровата не знам дали ще я ядат малки деца и домашни любимци, защото аз предлагам директно от ръката си да нахраните съответното коте. Така ще сте сигурна, че дните му са преброени (освен ако разбира се някой не Ви снима вас). Но знаете предполагам, че котките са активни нощем предимно, така че може и детективски с фенерче. :)

А колкото до Вас, propensity, някои хлебарки също са мили сигурно, но това не означава, че няма да ги стъпча, защото са животинки и нищо не са ми направили. Разпоредбата за гръбначните животни какво да я коментирам - това си е правилно, че не трябва да се убиват, но когато застрашават хората и самите хора не си дават сметка какво може да доведе това за здравето им, трябва да има крути мерки. 10 котки повече или по-малко няма значение, котилото е голямо, някои раждат по 3 пъти, така че не се безпокойте. Щом сте против насилието над животни, осиновете си, вземете от улицата, обезпаразитете си ги и си ги гледайте вкъщи. Тогава може и някой да приложи чл. 45 /ЗС спрямо Вас, защото вонята от апартамента на котешка пикня се усеща навсякъде, сигурен съм.
berto
Потребител
 
Мнения: 313
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот lawchoice » 09 Май 2021, 21:15

berto написа:...
А колкото до Вас, propensity, някои хлебарки също са мили сигурно, но това не означава, че няма да ги стъпча, защото са животинки и нищо не са ми направили. Разпоредбата за гръбначните животни какво да я коментирам - това си е правилно, че не трябва да се убиват, но когато застрашават хората и самите хора не си дават сметка какво може да доведе това за здравето им, трябва да има крути мерки. 10 котки повече или по-малко няма значение, котилото е голямо, някои раждат по 3 пъти, така че не се безпокойте. Щом сте против насилието над животни, осиновете си, вземете от улицата, обезпаразитете си ги и си ги гледайте вкъщи. Тогава може и някой да приложи чл. 45 /ЗС спрямо Вас, защото вонята от апартамента на котешка пикня се усеща навсякъде, сигурен съм.


:mrgreen: Нелепо е да се сравняват хлебарки с котки. Не само propensity е против насилието върху животни, обществото го е възприело като неправомерно деяние, чрез вече посочения текст. Не сте вие този, които да решава кое е полезно и кое вредно, а следва да се съобразявате с обнародваните общовъзприети правила за поведение в цивилизованите общества.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот guest1 » 09 Май 2021, 22:55

ellie2 написа:guest1, Благодаря за отговора, получих просветление,
десетилетия, почти век, дори не предполагах, че животните "Не" могат да четат.
Змиите и крокодилите са много мили, особено нахранени, и те горките търсят дом, не могат да четат?
Вие бихте ли си осиновил/а?

Отговарям - само за себе си!
Да - досега в нашия дом са осиновявани няколко животни.
Не точно „змии и крокодили“ - не можем да им осигурим подходяща среда.

Апропо - някой сеща ли се, защо в нормалните държави - няма бездомни „домашни“ животни?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот ellie2 » 10 Май 2021, 09:23

guest1,
Протестирам, има условия в общия двор на кооперацията, да се отглеждат определени видове змии, и е тъмничко, и е влажничко, много са милички, и имам възможности да им създам условия.
Както и мини крокодилчета, предложих на съседите лятото да си отглеждам кродилче в построен от мен басейн, погледнаха ме странно тези КроКофоби.
Предложих да си отглеждам и няколко кокошчици с пиленца, да ми кудкудякат рано сутрин, отказаха "гадовете".
Не се съгласиха и да отглеждам вълци и мечета, дори кученца, само 5 кученца, и колибки исках да им построя, в двора, и купички, и играчки.
Апропо, "Тотален ДискриминаЦион", и отнемане на правата и свободите ми.
Ще се жалвам, срамота, да не си отглеждам пиленца в двора, в общите части!
А един Петльо да ми кукурига рано сутрин и да ми уравновесява "Ци-то", влияе ми позитивно и на "лошия холестерол, и на общия, даже".

А сега, сериозно.
В "Цивилизацион" държавите като видят, че хвърляте храна от балконите си, първа глоба, 2-ра глоба, на 3-тото нарушение, на подсъдимата скамейка.
В "Цивилизацион" държавите, като посоча, че в двора на кооперацията ми "развъждат" бездомни животни, до дни Зоополицията ги прибира.
В "Цивилизацион" държавите се ограждат общински терени с пясъчници и приспособления за животните, които се почистват всяка вечер.

Моля Ви, не ни вменявайте вина, че не сме осиновявали животни , и не ни натрапвайте Вашите визии в живота, защото е грубо нарушение на "личното пространство на хората", на тяхното Право на Здраве и Живот-гарантирани в редица местни и международни актове, и правото на личен Избор.
По същата "логика", мога да алармирам службите, че третирате "жестоко" безстопанствените котета, като всяко коте не пие прясна вода-защото не им сменяте по 3-4 пъти водата дневно.
Мога да алармирам, че сте жестоки, като не сте им осигурили котешки тоалетни и пясък за дефекации в двора, които не сменяте след всяко дефекиране.
Че не сте им осигурили здравни грижи, и отделна купичка за всяко коте.
Че не сте им осигурили катерушки и драскалки.

Не е сериозно да се аргументирате с подобни йезуитски доводи.
Акцентирам: Здравето на Деца и Хора е на първо място. Живеем в СОЦИУМ, а не в терариуми, тайги и пустини.
(предполагам, че следващия ви довод, ще е "изхвърляте си животните", еми, не си ги изхвърляме, и не искаме да ни унифицирате и етикирате по опростенчески модели, и о, чудо дори си кастрираме домашните любимци-платено, и плащаме данъци в общини, такси входове и др.
Общите части са общи, защото всички плащат и се грижат за тях (с изключение на коткоФилите) и имаме (ПРАВО ДА СЕ ПОЛЗВАТ ПО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ), за приюти има отделни нормативни актове, искате приют, моля, отворете си.
Обобщенията са лош съветник,и в правото, и в личния живот.
ellie2
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 24 Апр 2015, 11:32

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот n_ikito » 10 Май 2021, 10:12

guest1 написа:
Апропо - някой сеща ли се, защо в нормалните държави - няма бездомни „домашни“ животни?


С две думи - нещо с различни наименования, но като "зоо полиция". От една страна следи отглеждащите в домашни условия да спазват нормите. От друга прибира бездомните. Като забележете....прибраните подлежат на отглеждане за определен срок в който могат да бъдат осиновени, след този срок.....сори..не ги връщат на улицата!
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот roshen » 10 Май 2021, 10:40

Здравейте, Ellie2
За решаване на текущия проблем с котешката популация, аз на Ваше място бих се обърнала към Районния кмет в приемното му време за граждани. Това, което може да се очаква е общинската администрация да се погрижи за обезпаразитяването и кастрирането на котилото, при добър късмет и да ги настанят трайно в приют.
Следващото нещо, което бих си изяснила, е какъв е статутът на този двор към кооперацията. Нормално би следвало съгласно чл. 38 ЗС също да бъде етажна собственост, но знае ли човек кой, къде, кога и какво е заградил. Та, ако е етажна собственост, както berto е посочил, бих погледнала ЗУЕС. Там освен всичко се предвижда Общото събрание на етажните собственици да приема/изменя Правилник за вътрешния ред. Ако в действителност "коткофилите" са малцинство, не би следвало да е проблем в Правилника да приемете правила, свързани с поставянето на охранителни камери, защитата на личните данни и забрана за хранене на животни в общите площи. За конкретния текст на Правилника, за да сте сигурна, че всичко ще е законосъобразно и ще може да Ви свърши работа впоследствие, е добре да се консултирате с адвокат. В ЗУЕС има процедура за констатиране на нарушения на този Правилник, като се предвижда съставяне на протокол (към който ще можете да прилагате и снимки от охранителните камери, ако сте разписали всичко правилно). И след това на базата на този протокол Общинската администрация ще може да налага индивидуални глоби от 50 до 150 лв. за всяко констатирано нарушение.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот vili_spasova » 10 Май 2021, 11:55

Здравейте, съветът за сигнал да районния кмет е правилен.
Подавате писмен сигнал с описание на случая и молба да извършат проверка и предприемат действия по компетентност. Искате входящ номер и ги питайте периодично как се развива случая.

Ето линк за наредбата, дано свършат работа:

https://sofia.obshtini.bg/doc/106850

Чл. 14. Контролни органи по смисъла на Наредбата са кметът на СО, кметовете на райони и населени места, упълномощените от тях длъжностни лица, Столичният инспекторат и председателите на домсъвети.

Чл. 15. Контролните органи по чл. 14 извършват проверка само на писмени сигнали за нарушения по смисъла на настоящата Наредба. Проверките се извършват съгласно чл. 7 на Закона за предложенията, сигналите, жалбите и молбите (ДВ, бр. 52/1980 г., изм., бр. 68/1988 г. и бр. 55/2000 г.).

Чл. 16. (1) За констатирани нарушения по настоящата Наредба на нарушителите се налагат глоби от 20 лв., а при повторни нарушения до 200 лева.

(2) Наказанията по предходната алинея се налагат, ако за извършеното нарушение не се предвижда по-тежко наказание по друг нормативен акт.


Моля Ви, не хвърляйте отрова! Опитайте да намерите осиновители/кастрирате котенцата.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот vili_spasova » 10 Май 2021, 13:05

Намерих някаква практика по въпроса, случаят е подобен, но става въпрос за отглеждане на животни в жилище.

http://www.vks.bg/pregled-akt?type=ot-delo&id=3B4F0C7901A6AB00C2257FAE00473526
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот guest1 » 10 Май 2021, 16:35

vili_spasova написа:Намерих някаква практика по въпроса, случаят е подобен, но става въпрос за отглеждане на животни в жилище.

Без да съм отварял препратката - мисля, че няма нищо общо!
Гледането на животни в къщи предполага повече обвързаност и ангажираност - към съответните домашни любимци. Докато храненето на бездомни животни може да мине за инцидентно и спонтанно действие!

Към ellie2 - усещам, че сте доста афектирани. Въпреки казаното досега - не одобрявам описаното от Вас поведение. На много места съм виждал как се хранят животни, но повечето хора им дават суха храна (гранули), а не собствените си остатъци („сосове, рибешки остатъци, пилешки , пластмасови кутии с течни храни ...“).
Също - намирам, че само хранене - от време на време - не е истинска грижа. Причините - вие сте ги изброили, да не повтарям.

Но - тона важи както за кучета и котки, така и за птици - например, гълъбите. Вместо тотално одобряване или отричане - регулирайте си нещата в двора и всички ще са доволни.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот roshen » 10 Май 2021, 22:06

Гост1, Вие случайно да се казвате Георги :)
Според мен споделеното решение е много интересно, браво! След като се признава, че човек в собственото си жилище не може да отглежда колкото си животни реши, макар и спазвайки абсолютно всички нормативни изисквания и грижейки се за тяхното здраве, то би следвало да се признае и че не може да отглежда бездомни животни, в общи части, когато това смущава в такава степен отделен собственик. Така че и иск по чл. 109ЗС определено е възможен път на защита.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот guest1 » 10 Май 2021, 22:16

roshen написа:Гост1, Вие случайно да се казвате Георги :)
Според мен споделеното решение е много интересно, браво! След като се признава, че човек в собственото си жилище не може да отглежда колкото си животни реши, макар и спазвайки абсолютно всички нормативни изисквания и грижейки се за тяхното здраве, то би следвало да се признае и че не може да отглежда бездомни животни, в общи части, когато това смущава в такава степен отделен собственик. Така че и иск по чл. 109 ЗС определено е възможен път на защита.

Ако търсите някой да почерпи - закъснели сте. Гергьовден мина!
Колкото до бездомните животни - не бъркайте отглеждане с просто хранене.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот ellie2 » 11 Май 2021, 09:30

n_ikito и vili_spasova,
Благодаря Ви,
Ще изчакам още една година, с надеждата "екология-община", самостоятелно да вземат отношение по въпроса, случаите свързани с увеличената котешка популация започват да придобиват гласност..
В момента СО и районни "екологии" са на етап "броене" на безстопанствени котета,по настояване на защитни организации.
Като знаем "адекватността" на общинските служители и бюджета им, ще си останат дълги години на етап "сметало".
Проблемът е, че котетата са полудиви и териториални, трудни за хващане и кастриране, ако липсват хора с опит.
Опитах се да говоря с "коткофилите", няма ефект, различно от тяхното мнение не съществува "не приемат, не предават".
Като цяло липсват текстове, които да регламентират "храненето на безстопанствени котки".
Бургас, Пловдив, Варна са приети Наредби на местно ниво, и както винаги София-спи.
Което дава привилегии на едно малцинство, за сметка на масовия данъкоплатец.
По отношение на ОС, нямаме Правилник-за да е всичко мирно и тихо, предложих неколкократно-няма реакция, съседите се възмущават, но не искат да влизат в конфликти, доста "темпераментни" са коткофилите, и съответно да подкрепят инициативи, предпочитат по тъмни доби да дават "воля" на отмъщението си.
Част от съседите 2 семейства от 16, спряха да плащат такса вход от години под претекст, че не е свиквано ОС 6-7 години, конфликтите в сградата са трупани с години.
Чудя се, дали да не спра да плащам такса вход, докато не се реши проблемът с котките, особено с изхвърлянето на храна от балконите.
Но и това не е решение, според мен.
Дворът е част от ОЧ, с прилежащи проценти на собствениците..
Сърдечно Ви благодаря за посочената практика и полезните съвети.
Желая Ви здраве и позитивни емоции!
ellie2
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 24 Апр 2015, 11:32

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот ellie2 » 11 Май 2021, 10:52

roshen,
Благодаря Ви,
Ще изчакам известно време, днес сондирах мнения на "коткофил" добронамерено за приюти, отговорът:"те, там ги убиват", статуквото ги устройва .
ОС не е провеждано от 7 години, хората не искат да влизат в конфликти, лично, нямам желание да генерирам подобни, за Правилници-да не говорим.
От друга страна, изхвърлянето на храна от балконите, определено ми идва в повече.
Успели да изгонят съседско дете от двора,играещо с домашния си любимец-защото им пречило на котките-според думите на съседи, като 15% от доходите на сградата, постъпват от домашните любимци, поне преди години успяхме на последното ОС да приемем решение за отглеждане на домашни любимци и регламентиране на такси.
Благодаря Ви от сърце!
ellie2
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 24 Апр 2015, 11:32

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот homo_sapiens_sapiens » 14 Юли 2021, 01:04

Питали ли сте се, защо изобщо има бездомни бивши домашни любимци? Кой ги е пуснал "на свобода"? Питали ли сте се, дали хората като най-умни не би трябвало да носят пълната отговорност за деянията си, а не техните жертви? Питали ли сте се, кой намалява популацията на мишките и плъховете, които са най-големите преносители на зарази за хората? Задавали ли сте си въпроса за правото на живот на обитателите на Земята?
Моля отговорете си на тези въпроси преди да посегнете към отровата, преди да заклеймявате съседите си, преди да разчитате на общинските власти.
Има начин да се регламентира храненето на животните, има и безплатни и програми за кастрация. Има начини за осиновяване на изпадналите в беда същества.
Имате много права! Имате право да помогнете на по-слабите от Вас! Имате право да осиновите! Имате право да бъдете по-умни, а не по-жестоки! Изборът е Ваш. И какъвто и да е, възмездието или наградата ще Ви настигнат! Според това, което предпочетете.
homo_sapiens_sapiens
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Май 2021, 00:03

Re: Хранене в общи части на котки

Мнениеот guest1 » 14 Юли 2021, 01:33

homo_sapiens_sapiens написа:Питали ли сте се ...

Явно не са!
Ако веднъж ... хипотетично ... си зададат този въпрос - отговора ще е друг.
„Трудно е да бъдеш бог" - братя Стругацки.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Следваща

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 11 госта


cron