начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Делба на етажи на къща и едновременно на общ парцел

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Делба на етажи на къща и едновременно на общ парцел

Мнениеот stia21 » 04 Сеп 2017, 11:50

Здравейте,

Съсобственик съм на наследствен имот, заедно с роднините ми. Става въпрос за къща на два етажа със земята на село, в която живееха баба и дядо и починаха. Въпросната къща се намира в общ парцел със съседите (по-далечни роднини/брат на дядо ми), които имат също къща в общият парцел. Така ние-наследниците на нашата къща и съседите притежаваме идеални части от общият парцел, като всяка от двете страни си има Нот.акт за къщата.
В нашата къща, вторият етаж е строен в последствие( има самостоятелен вход )и чрез устна уговорка, леля ми навремето се отказва да участва в строителните дейности и новият етаж и изобщо не желае нищо от етажа, като дял. Искаме тя да има право само върху първият етаж и земята , но в момента по Нот.Аакт има право върху всичко и това не ни устройва. Тя е съгласна да отпадне правото и от вторият етаж.

Въпросът ми е:

Какви стъпки трябва да предприемем, за да отпадне наследството само на вторият етаж от "плещите" на леля ми, с оглед и на общия парцел ? От къде да тръгнем?

Приемам правни съвети или съвети на минали по пътя..

Благодаря
Последна промяна stia21 на 04 Сеп 2017, 12:11, променена общо 2 пъти
stia21
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Сеп 2017, 11:43

Re: Делба на етажи на къща и едновременна делба на общ парце

Мнениеот leto15 » 04 Сеп 2017, 12:03

при адвокат
leto15
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 04 Юни 2015, 09:14

Re: Делба на етажи на къща и едновременна делба на общ парце

Мнениеот stia21 » 04 Сеп 2017, 12:10

Е , това много ми помогна... :D Това си го знам. Адвокатът ще ми посочи най-дългия и скъп начин, това му е работата.
Аз преди адвоката, търся съвети.
Може би има някакъв по-лесен начин.., някой минал по този път с подобен случай няма ли?
stia21
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Сеп 2017, 11:43

Re: Делба на етажи на къща и едновременно на общ парцел

Мнениеот boxko » 04 Сеп 2017, 13:13

Адвокатът ще ви предложи няколко варианта. Вие ще си изберете, ако искате и най-евтиния :D .
Във вашия случай наистина е най-добре да се обърнете към някой професионалист.
Консултациите не са чак толкова скъпи...
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Делба на етажи на къща и едновременно на общ парцел

Мнениеот borovinka » 04 Сеп 2017, 14:57

Всяка правно-художествена самодейност, направена заради скъперничество и ценене на евтинията, впоследствие излиза скъпо на поскъпилия се да потърси компетентен съвет от адвокат.

Случаят нито е толкова прост, нито толкова универсален, че да търсите "някой със сходен проблем", който да ви даде (на аванта) съвет със съмнителна достоверност и стойност.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Делба на етажи на къща и едновременно на общ парцел

Мнениеот stia21 » 04 Сеп 2017, 15:18

Не става въпрос за скъперничество, а по-скоро за подготвеност преди същинското "захващане" с проблема, информираност и насока.
Коментари от сорта -"иди при адвокат" според мен са безмислени, понеже намирайки се в юридически форум аз практически вече нали уж съм сред такива.
Надявах се на някакви други отговори, но все пак благодаря на откликналите!
stia21
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Сеп 2017, 11:43

Re: Делба на етажи на къща и едновременно на общ парцел

Мнениеот stia21 » 04 Сеп 2017, 15:22

Моля темата да се изтрие, защото е безплодна!
stia21
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Сеп 2017, 11:43

Re: Делба на етажи на къща и едновременно на общ парцел

Мнениеот boxko » 04 Сеп 2017, 16:11

Съжалявам, че у вас остава горчивина, но на този етап няма как да Ви се даде правен отговор. Най- малкото темата не ви е добре изчерпана и развита. Данните, които давате за идеалните части и другите съседи, на пръв поглед са ирелевантни на поставената от Вас цел, която е да "разтоварите" леля Ви от наследство. Липсват датите на смъртта на наследодателите...
И вие, и ние ("адвокатите") си губим времето. Трийте темата. Наистина няма да даде плод върху безплодна почва.
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Делба на етажи на къща и едновременно на общ парцел

Мнениеот jhoro » 04 Сеп 2017, 16:40

stia21 написа:Моля темата да се изтрие, защото е безплодна!


Казаха ти „трии темата“ и ти веднага се врече! А помисли малко - пуснал си я само преди 5 часа, днес е работен ден... това е форум - не телефон 112, да получиш отговор на секундата!
В началния пост - половината написано е излишно. Важното е, че има имот (къщата), който е с нот.акт и е ясно и еднозначно дефинируем.
Това изявление на лелята е нищожно и без правни последствия. Най-малкото защото не е документирано. Освен това - приемането/отказа от наследство е принципен.
Чл. 52. Отказът от наследството става по реда, указан в чл. 49, ал. 1; той се вписва по същия ред.
Чл. 49. (1) Приемането може да стане с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството; в този случай приемането се вписва в особена за това книга.
Чл. 54. (1) Приемането и отказът, направени под условие, за срок или за част от наследството, са недействителни.

Така, че - искате или не - лелята има запазен дял, и то не само от къщата (и двата етажа), а и от цялото имущество на наследодателя (бабата и дядото).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Делба на етажи на къща и едновременна делба на общ парце

Мнениеот borovinka » 04 Сеп 2017, 17:00

stia21 написа:Е , това много ми помогна... :D Това си го знам. Адвокатът ще ми посочи най-дългия и скъп начин, това му е работата.
Аз преди адвоката, търся съвети.
Може би има някакъв по-лесен начин.., някой минал по този път с подобен случай няма ли?



Вие сама тръгвате с рогата напред и с предубеждението, че "адвокатът ще ви посочи (задължително) най-дългия и скъп път", допълвайки личните си вътрешни убеждения, че "това му била работата".

Уверявам ви, че има адвокати, които ценят времето и усилията си и далеч не биха ви предложили най-дългия и труден път, просто защото той ще затрудни и забави и самите тях. Но с тази предубеденост към адвокатите, няма какво да ви кажа, което да ви се хареса и да последвате съвета ми.

Отново подчертавам, че художествена самодейност в случая ще бъде крайно вредна, но ако много държите, не се обръщайте към адвокат. Може да попитате в бакалията или в железарията, както и във форума на "Фолксваген" - там от всичко разбират и със сигурност ще ви упътят правилно.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron