начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

за терасите - обща част или не!?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: за терасите - обща част или не!?

Мнениеот jhoro » 02 Мар 2020, 00:43

gridiron написа:tochotocho, кеф ми е да Ви чета!

Чак пък кеф ...
Чега го, колкото да достигна до дълбините на простотияга. Но само умерено - докато ми писне. После - спирам да чета!
swenstyle написа:
ivanov_p написа:Терасата е винаги обща част, за разлика от балкона и лоджията.

ама вие не сте се уморили от това абсурдно твърдение!

Цитираното твърдение изобщо не е абсурдно, просто не е абсолютно винаги!

Но ... явно ще трябва да се обяснява като на „бавноразвиващ, човек с деменции ... “ или каквото понятие си харесате! С картинки! Воала!

Обяснявам бавно - знам, че не можеш да четеш бързо!

Всяка сграда има ... основи! От тях нагоре тръгват външните (фасадни) стени!
Когато една площ е във очертанията на външните стени, но е открита от външната си страна - имаме „лоджия“!
Изображение
Виждате, че на единия етаж е лоджия, е на другия - помещение!
Когато въпросната площ е издадена пред фасадата на сградата - не се вписва в контура на външните стени - налице е „балкон“!
Изображение

А при терасите - може изобщо да няма сграда! „Терасата е открита използваема площ, разположена върху помещения, върху колони или върху терена.“ Справка - терасиране на терен!
[imghttps://lh3.googleusercontent.com/proxy/o4AO0usx2UxbvVv7QyGcGVeyHkrI5j_tXF9M8l74JI5M6BAIBcPwtCHBQiOI6RmLcD-qkiLzFwIxCTZttwdW1yUkHTh4yNEYEly6sLWoyuJbas2ya3Mv][/img]
Изображение
А може да е върху сградата Изображение

Относно ограниченото използване на общи части - има си нарочен текст
Чл. 38. Може да се уговори частите на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват.
Закон за собствеността
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: за терасите - обща част или не!?

Мнениеот tochotocho » 17 Мар 2020, 19:36

И пак за терасите! Защото архитектите продължават с арх. планове предвиждащи тераси пред съответните апартаменти!
Конкретно виж ЗУТ т.57 т.58 т. 29 : ТЕРАСА е открита използваема площ разположена върху ПОМЕЩЕНИЕ, върху КОЛОНИ , или върху ТЕРЕНА. И по мнението на г-н Иванов и други терасата ПОКРИВА: помещение на долния етаж, отворена площ на по- долно ниво или покрива терена/ земята / пред жилището ! Така е в превод! Във всички случай ТЕРАСАТА покрива нещо : помещение , отворена по-долу площ или терен ! И по уважаемите юристи безусловно е ОБЩА част.
Това много ме удоволетворява! Имам ТЕРАСА покриваща терена пред апартамента ми / на партерния етаж Като обща част следва и подръжката и от УС на ЕС! Както мият стълбището два пъти седмично, така да мият и тази тераса-обща част!
Управителят си изсмя- а,бе я си пътувай! Тя /терасата / си е твоя, пред апартамента ти е ! Не, бе казвам / викам / ОБЩА част е и трябва да се грижите за тази обща част както за стълбището, миене, чистене боядисване и т.н. И го насочих към Интернет! Аз не я ползвам тази тераса и нямам грижа за нея. Но припикават я кучета, котки, и пр. Трябва чистене, и пр. Посъветваха ме да сключа договор с фирма за почистване и фактурите - на Управителя / за сметка на дължимите такси /
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: за терасите - обща част или не!?

Мнениеот jhoro » 18 Мар 2020, 20:04

tochotocho написа:И пак за терасите! Защото архитектите продължават с арх. планове предвиждащи тераси пред съответните апартаменти!
Конкретно виж ЗУТ т.57 т.58 т. 29 : ТЕРАСА е открита използваема площ разположена върху ПОМЕЩЕНИЕ, върху КОЛОНИ , или върху ТЕРЕНА. И по мнението на г-н Иванов и други терасата ПОКРИВА: помещение на долния етаж, отворена площ на по- долно ниво или покрива терена/ земята / пред жилището ! Така е в превод! Във всички случай ТЕРАСАТА покрива нещо : помещение , отворена по-долу площ или терен ! И по уважаемите юристи безусловно е ОБЩА част.
Това много ме удоволетворява! Имам ТЕРАСА покриваща терена пред апартамента ми / на партерния етаж Като обща част следва и подръжката и от УС на ЕС! Както мият стълбището два пъти седмично, така да мият и тази тераса-обща част!
Управителят си изсмя- а, бе я си пътувай! Тя /терасата / си е твоя, пред апартамента ти е ! Не, бе казвам / викам / ОБЩА част е и трябва да се грижите за тази обща част както за стълбището, миене, чистене боядисване и т.н. И го насочих към Интернет! Аз не я ползвам тази тераса и нямам грижа за нея. Но припикават я кучета, котки, и пр. Трябва чистене, и пр. Посъветваха ме да сключа договор с фирма за почистване и фактурите - на Управителя / за сметка на дължимите такси /

Точно затова цитирах текста, за ограниченото използване на общи части!
Ключовата част е „може да се уговори“ - необходимо е съгласие от заинтересованите страни!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: за терасите - обща част или не!?

Мнениеот tochotocho » 18 Мар 2020, 21:51

Жоро, съсредоточи се върху примера с терасата пред партерния ми апартамент. Тераса, терасиране , както и да е , факт имаме ТЕРАСА върху терен. Затревена, подържане, поливане, редовно косене, пръскане за кърлежи и други. Като ОБЩА част ,това е задължение на ЕС. Това за ОГРАНИЧЕНОТО ползване , въпрос на тълкуване, ще ползвам терасата само януари! Тогава ще чистя снега! През другото време ЕС!
Надявам се като четеш БЪРЗО, също и БЪРЗО аритметираш! Не ми е изгодно подръжката на тази тераса, нека ЕС се грижи, моята лепта съобразно ид.части.
Предложих компромисно да я ползвам под наем, цени по тези на Общината- мижави. ЕС не се съгласяват , искат цена на кв.м. като за апартамент. Демек -хем наем, хем подръжка от мен. Нещо за деменсията !
Приех старите от СЕЛО, Много им хареса ливадката /умалително / Обяснявам -това е ТЕРАСА! Стария ми обясни,че е тераса ако е бетон върху терена! И предложението да я взема под наем, да се разкопае, натори, и домати, пипер, краставици - зимнина! Старите са факира на това !
И сега да те открехна по другия кадър- тераса върху отдолу помещение. Достъп само през моя апартамент- входно антре , коридор, спалня и хоп на ОБЩАТА тераса. И тук е медицинския термин. Искат да си правят слънчеви бани, кафенци и т.н. И аз да съм дежурен по тераса ! Не пускам никого, освен за ремонтни работи, с протоколно присъствие на Управителя, той остава да следи, контролира работната ръка / тя да не се допуска извън терасата, опис на имуществото ми/ и като се върна от работа отново опис!ОПИС
Жоро, ти поставяш медиц.диагнози. Преди всичко и първостепенно те трябва да са към архитекти, проектанти. за такива простотии - ТЕРАСИ. Да си строим ТРАФОПОСТОВЕ!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Предишна

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 26 госта


cron