начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Ваканционно селище от затворен тип

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Ваканционно селище от затворен тип

Мнениеот dimitar_g_d » 28 Апр 2020, 20:31

Здравейте имам следния казус.
Става въпрос за ВС (Ваканционно селище) от затворен тип в к.к Слънчев Бряг.
Комплекса е от затворен тип и всяка година се плащат такси за поддръжка на комплекса басейн, охрана, ремонти и др. Поради създалата се обстановка с коронавируса не мисля да ходя тази година но тези които управляват (и ни крадат от години) настояват да се плащат таксите за комплекса.
Въпроса ми е следния
ДЛЪЖЕН ЛИ СЪМ ДА ПЛАЩАМ ТАКСАТА ЗА КОМПЛЕКСА АКО НЯМА ДА ХОДЯ ТАМ ТОЗИ СЕЗОН ИЗОБЩО??
dimitar_g_d
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Апр 2020, 20:26

Re: Ваканционно селище от затворен тип

Мнениеот ina53 » 28 Апр 2020, 21:41

Здравейте, отговорът се намира в Закона за управление на етажната собственост, според който при отсъствие повече от 30 дни трябва да уведомите писмено домоуправителя, а той да свика Общо събрание, на което да се вземе решение да Ви освободят от таксата за годината или да плащат половината от нея:
Чл. 51. (1) Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства независимо от етажа, на който живеят.
(2) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.
(3) Общото събрание с мнозинство повече от 50 на сто от идеалните части от общите части може да реши собственик, ползвател или обитател, който отсъства повече от 30 дни в рамките на една календарна година да заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от разходите за управление и поддържане по ал. 1. [url]За отсъствието се уведомява писмено председателят на управителния съвет (управителят).[/url]
(4) Когато по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението в сградата има портиер, разходите за него се разпределят при условията и по реда на ал. 1 и 3.
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: Ваканционно селище от затворен тип

Мнениеот teogeo » 01 Май 2020, 23:20

dimitar_g_d написа:Здравейте имам следния казус.
Става въпрос за ВС (Ваканционно селище) от затворен тип в к.к Слънчев Бряг.
Комплекса е от затворен тип и всяка година се плащат такси за поддръжка на комплекса басейн, охрана, ремонти и др. Поради създалата се обстановка с коронавируса не мисля да ходя тази година но тези които управляват (и ни крадат от години) настояват да се плащат таксите за комплекса.
Въпроса ми е следния
ДЛЪЖЕН ЛИ СЪМ ДА ПЛАЩАМ ТАКСАТА ЗА КОМПЛЕКСА АКО НЯМА ДА ХОДЯ ТАМ ТОЗИ СЕЗОН ИЗОБЩО??


да, длъжен сте.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Ваканционно селище от затворен тип

Мнениеот tochotocho » 03 Май 2020, 20:11

категоричен отговор " Длъжен си ! " По морето е такава бъркотия- там не важат Закон за ЕС, Правилник и въобще закони ! Там си е чист ТОТАЛИРИЗЪМ. Напр. / а то си е конкретно : Собственикът на комплекса има 50 апартамента и 100 % ид. части. Започва да продава - продава напр. 2 апартамента и му остават 90% ид.части. Прави събрание . Избира себе си за Управител1 Правилник, Договор за УП с купувачите и т.н. Искаш да купиш апартамент- при неговия Нотариус и към Нот.акт задължително и договор с Управителя за ПУ. Иначе няма сделка ! Общо събрание - нещо нечувано! Просто си длъжен безропотно да плащаш. Имаше случаи,когато собственицата-Управител ПУ не допускаше до басейна. Пропуснах. при сделка-покупка на апартамент собственикът не продава ид.части от земята-терена. Той си остава негов и така изнудва! Басейнът е на негова земя ! Ако искаш бори се!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Ваканционно селище от затворен тип

Мнениеот kociboss » 28 Юни 2020, 12:37

Често се случва по морето в затворените комплекси да не е и режим на ЕТАЖНА СОБСТВЕНОСТ а баш Тоталитаризъм. Пример е с един много известен и голям комплекс в с. Лозенец. Фирмата управител (която събира такси, плаща охрана, поддръжка, басейни и т.н.) си прави каквото поиска - сами си пишат и приемат правилник за вътрешния ред, искат отчет кой посещава имотите ти (без значение че си собственик). Общо взето е загубена кауза да се бориш с тях - да не говорим и какви лица стоят зад тези комплекси...
kociboss
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 02 Окт 2017, 14:50
Местоположение: София

Re: Ваканционно селище от затворен тип

Мнениеот jhoro » 29 Юни 2020, 13:51

tochotocho написа:категоричен отговор " Длъжен си ! " По морето е такава бъркотия- там не важат Закон за ЕС, Правилник и въобще закони ! Там си е чист ТОТАЛИРИЗЪМ. Напр. / а то си е конкретно : Собственикът на комплекса има 50 апартамента и 100 % ид. части. Започва да продава - продава напр. 2 апартамента и му остават 90% ид.части. Прави събрание . Избира себе си за Управител1 Правилник, Договор за УП с купувачите и т.н. Искаш да купиш апартамент- при неговия Нотариус и към Нот.акт задължително и договор с Управителя за ПУ. Иначе няма сделка ! Общо събрание - нещо нечувано! Просто си длъжен безропотно да плащаш. Имаше случаи,когато собственицата-Управител ПУ не допускаше до басейна. Пропуснах. при сделка-покупка на апартамент собственикът не продава ид.части от земята-терена. Той си остава негов и така изнудва! Басейнът е на негова земя ! Ако искаш бори се!

Категоричен или не - това е Отговора! Виж по-горе „Чл. 51. (1)

А за казуса - „Искаш да купиш апартамент...“, предлагат ти „кофти“ условия - не купуваш! Оставаш си с желанието.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron