начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Връщане на надплатени суми от проф. домоуправител

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Връщане на надплатени суми от проф. домоуправител

Мнениеот kockas » 17 Авг 2020, 21:45

Здравейте,

допреди няколко месеца блокът ни се управляваше от професионален домоуправител. През януари тази година, както и в края на 2018 г. съм им платила суми за ремонти, които са неосъществени към този момент. Не е наета фирма за извършването им и не са предприети никакви действия по въпроса. Вече имаме нов домоуправител, но фирмата-домоуправител не желае да върне събраните пари за тези ремонти, защото с тях е покрила задълженията на некоректни съседи към ЕС, като същевременно продължава да си търси задълженията и от тях.
За цялото време на тяхното управление съм заплащала всички дължими такси в срок.
Към момента съм им изпратила искане по имейл да ми върнат сумата и съм им поставила краен срок.
Тъй като се съмнявам да я върнат - какви други действия мога да предприема?
kockas
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 12 Юли 2016, 17:42

Re: Връщане на надплатени суми от проф. домоуправител

Мнениеот jhoro » 17 Авг 2020, 22:25

Здравейте!
От написаното
kockas написа:През януари тази година, както и в края на 2018 г. съм им платила суми за ремонти, които са неосъществени към този момент. Не е наета фирма за извършването им и не са предприети никакви действия по въпроса. Вече имаме нов домоуправител, но фирмата-домоуправител не желае да върне събраните пари за тези ремонти, защото с тях е покрила задълженията на некоректни съседи към ЕС, като същевременно продължава да си търси задълженията и от тях.

разбирам, че става дума за неправомерно преразпределение на ресурси (пари) от един фонд (Фонд "Ремонт и обновяване") към друг (Разходи за управление и поддържане на общите части на етажната собственост). Всеки счетоводител ще ви обясни подробностите.
Ако няма съгласие за доброволно споразумение - варианта е гражданско дело! Като начало - адвокат.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Връщане на надплатени суми от проф. домоуправител

Мнениеот nikodim77 » 17 Авг 2020, 22:49

Не Жоро! Не става дума за счетоводни алибализми, а за ЗЗД и някакъв бегъл опит от страна по облигационно правоотношение да се позовава на чл. 103 и сл. от същия закон!

На питащата не и е необходимо обяснение от счетоводител, а от АДВОКАТ!!!

пп. Става дума за предполагаеми вземания, а давностните срокове си текат...! (част от сумите са платени през 2018-та...)
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Връщане на надплатени суми от проф. домоуправител

Мнениеот jhoro » 17 Авг 2020, 23:31

nikodim77 написа:Не Жоро! Не става дума за счетоводни алибализми, а за ЗЗД и някакъв бегъл опит от страна по облигационно правоотношение да се позовава на чл. 103 и сл. от същия закон!

На питащата не и е необходимо обяснение от счетоводител, а от АДВОКАТ!!!

пп. Става дума за предполагаеми вземания, а давностните срокове си текат...! (част от сумите са платени през 2018-та...)

Пак говориш „наизуст“ - прочел-недочел...
Счетоводителя беше само ... за фон!
Става дума за целево набирани средства!
Адвоката съм го препоръчал преди теб!

Виж - за сроковете съм съгласен.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Връщане на надплатени суми от проф. домоуправител

Мнениеот kockas » 18 Авг 2020, 09:28

Извинявам се за пропуска ми: твърдят, че с тези целеви суми са покрити задължения по други ремонти.
Иначе касите и по фонд Ремонт, и по фонд Поддръжка са на минус.
Цялата ситуация е доста заплетена, новият Управителен съвет от няколко месеца опитва да се споразумее с фирмата, консултирали са се и с адвокат, но няма никакво развитие от два месеца.
Затова се чудех дали имам по-голям шанс, ако взема мерки лично като собственик без задължения.

Благодаря Ви за насоката!
kockas
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 12 Юли 2016, 17:42

Re: Връщане на надплатени суми от проф. домоуправител

Мнениеот jhoro » 18 Авг 2020, 10:43

kockas написа:Иначе касите и по фонд Ремонт, и по фонд Поддръжка са на минус.

Само от тива изречение … „мирише много”!
Как са станали „на минус”? Фирмата собствени средства ли е влагала или е договаряла необезпечени ремонти? Нали първо се събират парите, после се започва работата?
Решението е - счетоводна експертиза с насрещни проверки.
Значи - само адвокат няма да е достатъчен. Защото - адвокат, със втора специалност „Счетоводство и контрол” не познавам!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Връщане на надплатени суми от проф. домоуправител

Мнениеот kockas » 18 Авг 2020, 12:42

jhoro написа:
kockas написа:Иначе касите и по фонд Ремонт, и по фонд Поддръжка са на минус.

Само от тива изречение … „мирише много”!
Как са станали „на минус”? Фирмата собствени средства ли е влагала или е договаряла необезпечени ремонти? Нали първо се събират парите, после се започва работата?
Решението е - счетоводна експертиза с насрещни проверки.
Значи - само адвокат няма да е достатъчен. Защото - адвокат, със втора специалност „Счетоводство и контрол” не познавам!

Да, положението е заплетено и миризливо, не е за форум изобщо.
Фирмата е влагала собствени средства, но след това с години не е търсила задълженията от най-големите длъжници (над 2000 лв задължения), пуснала е изпълнителни листове само към 5-10 съседи за по 100-200 лв.
Отбягвала е преподписването на договора за управление, който е изтекъл преди 2-3 години, в същото време са си събирали такси за обслужване и са плащали за поддръжката на блока. За някои от ремонтите са плащали с приемо-предавателни протоколи, без друг легитимен документ. Изобщо не са били вписани в общината като управител на ЕС и т.н.
kockas
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 12 Юли 2016, 17:42

Re: Връщане на надплатени суми от проф. домоуправител

Мнениеот jhoro » 18 Авг 2020, 13:39

kockas написа:Да, положението е заплетено и миризливо, не е за форум изобщо.
Фирмата е влагала собствени средства, но след това с години не е търсила задълженията от най-големите длъжници (над 2000 лв задължения), пуснала е изпълнителни листове само към 5-10 съседи за по 100-200 лв.
Отбягвала е преподписването на договора за управление, който е изтекъл преди 2-3 години, в същото време са си събирали такси за обслужване и са плащали за поддръжката на блока. За някои от ремонтите са плащали с приемо-предавателни протоколи, без друг легитимен документ. Изобщо не са били вписани в общината като управител на ЕС и т.н.

Голям смях!
Хем не са вписани, хем нямат актуален договор, пък събирали вноски и обслужвали задължения. Ако беше само това - иди-доди. Все едно - на доброволни начала.
Ама влагали и собствени пари - за ремонти. Поне имат ли интерес (да са СЪсобственици)? Ако не - става „Имал си бол пари - дал си!” Бай Ганьо.

Пп. Липсата на някои документи за текущи разходи (електроенергия, такса асансьор …) не е фатално. Щом при отсрещната страна няма „висящо” задължение - значи е платено. За сумата - се прави справка.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron