начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Мнениеот chinchilla » 17 Сеп 2020, 21:47

Едно питане, моля за конкретен отговор. Казусът...., то не е казус де, а просто информиране е следният :
В нашия вход СА решили да сложат нова входна врата. Ок, лошо няма, въпреки че и старата си е масивна , аз лично не виждам никакъв смисъл. Днес говорих с касиерката и я попитах защо ? ... Ами така решихме от входа. Ок, аз така, или иначе на събрания не присъствам, защото ги правят във време, в което аз съм на работа и настойчиво не желаят да ги правят в Неделя. Както и да е , мир да има. Поне повечето съседи са ок. 12 апартамента сме и 2 ... ателиета на кота нула . Искат по равна сума на жилище, за което искам да попитам редно ли е?
Мотивирам се със следното - Аз живея сам, до мен са 4 човека. Тоест, аз ще амортизирам вратата четири пъти по - малко от тях. Редно ли е плащането да е на жилище, или е по - редно плащането да е на член от семейството?
Тя ми вика ама ти си собственик - аз опонирам , че аз ще ползвам инструмента 2-3-4 пъти по - малко от съседския апартамент. Това ми е някак мътно и несправедливо.
Цената щяла да бъде 1700 лв. Лооол, който иска врата, да си слага, но тя де факто е ненужна. - Ама видиш ли, то те съседите искат такава врата като на другия вход. Е да де, ама в другия вход не са 14 жилища, щот там кутийки, а са 22- Може би могат да си го позволят.
В крайна сметка, заради добросъседските отношения казах, че СОЛИДАРНО, мога да отделя от скромната си заплата ДО 100 лв , всичко натам, не ме е еня.
Кажете ми кой прав , кой крив моля... сори, стана ферман, ама съм малко афектиран
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Мнениеот jhoro » 17 Сеп 2020, 22:06

chinchilla написа:Едно питане, моля за конкретен отговор. Искат по равна сума на жилище, за което искам да попитам редно ли е?
Мотивирам се със следното - Аз живея сам, до мен са 4 човека. Тоест, аз ще амортизирам вратата четири пъти по - малко от тях. Редно ли е плащането да е на жилище, или е по - редно плащането да е на член от семейството?

Здравейте!
И двата варианта не са верни - на жилище или според обитателите! Втория вариант е за „Разходи за управление и поддържане на общите части“
При вас става дума за участие във
Фонд "Ремонт и обновяване"
Чл. 50.
(1) Общото събрание на собствениците или на сдружението създава и поддържа фонд "Ремонт и обновяване".
(2) Средствата във фонда се набират от:
1. ежемесечни вноски от собствениците в размер, определен с решение на общото събрание съобразно идеалните части на отделните собственици в общите части на етажната собственост, но не по-малко от един процент от минималната работна заплата за страната.

Вратата е „обща част“, а вие притежавате процент от общите части.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Мнениеот chinchilla » 18 Сеп 2020, 08:10

Както вече написах, не съм запознат, затова попитах. Аз ежемесечно си плащам входна такса 10 лв . Тези пари ми ги искат допълнително. Това ми е любопитното.
Да разбирам ли, че освен тази такса, която плащам ежемесечно, има и друга, която трябва да плащам ?
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Мнениеот sunrise » 18 Сеп 2020, 09:59

Да, точно така трябва да разбирате. Но не се дължи по равно, а според идеалните части.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Мнениеот chinchilla » 28 Сеп 2020, 11:39

Адски неспpавед.иво е това По пътя на огиката аз ще дам същата сума като живея сам както и семейство Иванови които са 5 човека пpимеpно
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Мнениеот lakavitsa » 28 Сеп 2020, 12:36

Несправедлиов според вас. Защото щом сте решили да живеете в една сграда, трябва да се съобразявате със законите за подобна такава сграда в режим на етажна собственост. Така са решили законодателите след обсъждания, след сондиране на мненията им и т.н. "Така решихме", а поканиха ли ви да решите и вие, ако сте собственик в сградата.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Мнениеот vili_spasova » 28 Сеп 2020, 13:18

ЗАКОН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ

Задължения на собствениците, ползвателите и обитателите (Загл. доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.)
Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
9. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) заплащат разходите за ремонт, реконструкция, преустройство, основен ремонт и основно обновяване на общите части на сградата, подмяна на общи инсталации или оборудване и вноските, определени за фонд "Ремонт и обновяване", съразмерно с притежаваните идеални части;


Здравейте, чл. 6, ал. 1, т. 9 от ЗУЕС отговаря на въпросът относно плащането на подмяната на входната врата. Входната врата несъмнено представлява обща част и разходите за подмяната й се разпределят съразмерно с притежаваните от етажните собственици идеални части. Ако не сте съгласен с решението на общото събрание, бихте могли да го обжалвате в законовия срок, който е един месец от получаването на решението, съгласно ЗУЕС.

Отмяна на решение на общото събрание
Чл. 40. (1) Всеки собственик може да иска отмяна на незаконосъобразно решение на общото събрание.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Молбата се подава пред районния съд по местонахождението на етажната собственост в 30-дневен срок от получаването на решението по реда на чл. 16, ал. 7.
(3) Подаването на молбата не спира изпълнението на решението, освен ако съдът не постанови друго.


Ако не можете да присъствате на общите събрания на ЕС, можете да упълномощите друг член на ЕС да ви представлява с устно или писмено пълномощно и трети лица с пълномощно нотариално удостоверен подпис. Така интересите Ви ще бъдат защитени. /чл. 14 от ЗУЕС/

Успех
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Мнениеот chinchilla » 28 Сеп 2020, 17:34

Не е до интереси, или възможности . Вече платих каквото трябва, но ми е нелогичен закона..... Сам човек да плаща толкова, колкото 4 членно семейство...ми, че те ще експлоатират вратата 4 пъти повече от мен ...Къде е логиката ?
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Мнениеот jhoro » 28 Сеп 2020, 18:29

chinchilla написа:Не е до интереси, или възможности . Вече платих каквото трябва, но ми е нелогичен закона..... Сам човек да плаща толкова, колкото 4 членно семейство...ми, че те ще експлоатират вратата 4 пъти повече от мен ...Къде е логиката ?

Логиката е, че колкото по-голям дял от общите части притежавате - толкова повече ще плащате.
Ако живеете в самостоятелна къща - ще си плащате 100%.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Мнениеот lakavitsa » 01 Окт 2020, 09:21

Логиката е такава, че откакто е влязал в в сила Закона за управление на етажната собственост са минали повече от 10 /десет/ години и въпреки че повече от половината население на България обитава, ползва и е собственик на такъв вид сгради все още има люде, които определят плащането според дела от общите части на сградата като "нелогично"
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Искат да сложат входна врата - как се разпределят парите

Мнениеот jhoro » 01 Окт 2020, 10:55

lakavitsa написа:Логиката е такава, че откакто е влязъл в в сила Закона за управление на етажната собственост са минали повече от 10 /десет/ години и въпреки че повече от половината население на България обитава, ползва и е собственик на такъв вид сгради все още има люде, които определят плащането според дела от общите части на сградата като "нелогично"

Абсолютно!
Даже ще разширя нещата. ЗУЕС е от десетина години, а такива сгради има от над 60 години. Тоест - две-три поколения обитатели.
И въпреки това - много хора не разбират нещо елементарно. Защо дограмата (независимо дали става дума за прозорци или „остъкляване на балкони и лоджии“) на цялата сграда трябва да е еднаква. Все още мисловно си живеят „на село“ - в еднофамилната къщичка.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron