начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Какъв е най-лекият вариант за управление на ЕС?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Какъв е най-лекият вариант за управление на ЕС?

Мнениеот guesswho » 30 Ное 2020, 02:41

Здравейте,

Ситуацията в моя прекрасен вход е следната - официално нямаме домоуправител, никой не иска да се регистрира в общината, имаме касиерка, която събира пари и води отчет, плаща сметки и т.н., а на общите събрания, които съм се опитвал да събирам няколко пъти присъстват максимум 1/3 от живущите. Другите просто не им пука - "ще сляза след малко", "следващият път ще дойда" и т.н. класическа българска незаинтересованост.

Въпросите ми са няколко:
- Ако реша да стана домоуправител(защото няма кой, а има много работа за вършене), реално имам ли някакви полезни ходове, понеже ако хората не се събират и няма минимум кворум за вземане на решения(50% от общите части ли бяха за важни решения?), то реално и да се събираме и да си говорим - нямаме как да вземем легитимни решения.
- Какви са минималните участници, които трябва да се регистрират в общината, за да са нещата изпипани по книга - чета някакви неща за домоуправител, касиер, контрольори - поне 5-6 човека, а ние по толкова едвам се събираме на събрание, камоли някой да се навие да съдейства...
- Възможно ли е за вземане на дадено решение(примерно за ремонт на входна врата) да се съберат подписи от съседите в рамките на дни под формата на някакъв протокол, а не на конкретно свикано ОС?
- (малко извън-правен въпрос) Бихте ли ми дали идеи как мога да убедя съседите, че трябва да са отговорни към ЕС, има решения, които трябва да се вземат и т.н.

Главният ми проблем е следният - има неща, които трябва да се правят, сравнително спешно - автомати на врати, ремонти... обаче дори да се съберем 5-6 комшии и да се подпишем, че сме решили да правим някакъв ремонт, утре някой друг ще каже "аа, аз такова решение не съм вземал", че и да подаде жалба, че сме изхарчили пари от фонд ремонти. Т.е. в този вариант нямаме полезен ход и се чудя откъде да започна.
guesswho
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Май 2010, 13:44

Re: Какъв е най-лекият вариант за управление на ЕС?

Мнениеот lawryhelp » 30 Ное 2020, 10:29

ЗАКОН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ
===
Кворум за провеждане на общото събрание

Чл. 15. (1) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Общото събрание се провежда, ако присъстват лично или чрез представители собственици на най-малко 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, с изключение на случаите по чл. 17, ал. 2, т. 1 - 4 и 7.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Ако събранието не може да се проведе в посочения в поканата час поради липса на кворум по ал. 1, събранието се отлага с един час, провежда се по предварително обявения дневен ред и се смята за законно, ако на него са представени не по-малко от 33 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.
(3) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато в случаите по ал. 2 липсва изискуемият кворум, събранието се провежда на следващия ден, а ако той е почивен или официален празник, в следващия работен ден, в часа и на мястото, посочени в поканата по чл. 13, ал. 1 за свикване на общото събрание. [u][u]Ако липсва необходимият кворум по ал. 1, събранието се провежда по предварително обявения дневен ред и се смята за законно, колкото и идеални части от общите части на етажната собственост да са представени.[/u][/u]
lawryhelp
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Ное 2020, 10:20

Re: Какъв е най-лекият вариант за управление на ЕС?

Мнениеот jhoro » 30 Ное 2020, 11:09

Най-лекия вариант е, да няма конфликти.
В нашата ЕС е същото положение и няма проблеми.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Какъв е най-лекият вариант за управление на ЕС?

Мнениеот lakavitsa » 30 Ное 2020, 14:04

КЪМ "ще сляза след малко", "следващият път ще дойда" БИХ ДОБАВИЛ И "като слизаш надолу звънни ми..." /за да не се мине, ако други не се явят на ОС, въпреки че в съобщението за Общо събрание е указана дата, място и час на провеждане на Събранието. Новото обновяване на ЗУЕС се отлага от година и половина, въпреки направените инициативи и предлоения от/чрез Строителното министерство. Подсещам врачанската министърка на ведомството...
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Какъв е най-лекият вариант за управление на ЕС?

Мнениеот guesswho » 30 Яну 2021, 01:58

Бях забравил изобщо за темата. Благодаря ви за отговорите. Това е обнадеждаващо, че поне хората дето ни пука, можем да вземаме решения и не сме блокирани. Явно не е проблемът в мен като "непрофесионалист", че ЗУЕС ми се струва пълен с абсурди...

"Най-лекия вариант е, да няма конфликти."

Абсолютно вярно. За щастие конфликти няма, освен един пияница, който от време на време прави золуми. Но освен конфликти, няма и грам заинтересованост.
guesswho
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Май 2010, 13:44

Re: Какъв е най-лекият вариант за управление на ЕС?

Мнениеот jhoro » 30 Яну 2021, 11:24

Здравейте!
Нормално е да забравите - едно от най-хубавите качества на мозъка е, да забравя. Иначе - би се препълнил с информация.

Това, че няма конфликти е добре. Колкото до заинтересоваността - има една поговорка: „За вода ходи жаден - не ходи бърз!“
За всеки конкретен проблем - най-заинтересован ще е най-засегнатия. Ако протече покрива - ще протече на последния етаж, ако се запуши канала - ще се наводни първия етаж. Затова има текстове:
Чл. 48. (6) Всеки собственик може да извърши със собствени средства, материали и/или труд необходим ремонт на общи части на сградата без решение на общото събрание. Разходите за извършване на ремонта, направени от собственик за негова сметка, с решение на общото събрание се възстановяват или се прихващат от дължимите от него вноски по чл. 50 след представяне на документи, удостоверяващи плащанията.

Относно свикване на общото събрание:
Чл. 12. (5) Общо събрание може да бъде свикано от всеки собственик или ползвател в неотложни случаи или когато е изминала повече от една година от последното проведено общо събрание.

Щом от Ваша страна има желание, да раздвижите нещата - обявявате дата за ОС и дневен ред, и действате по разпоредбите на чл. 15.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Какъв е най-лекият вариант за управление на ЕС?

Мнениеот todorst » 09 Фев 2021, 22:09

Въпросният чл. 15 е готин! Събранието е обявено за понеделник по всички правила. Не се получи- няма след час поне 33 %. Във вторник се събрахме представители на 3 апартамента от последния етаж и двама подръжници от другите.Около 15%. Но събранието е редовно, законно и решенията също. Взехме и Решение за текущо управление - решенията да се вземат от УС. При неплащане ,търсене по съдебен ред. За да няма скандали не настъпихме никого цели 12 месеца. И на следващото събрание дойдоха болшинство.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron