начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Приемане на точка за шума извън регламентираните от общината

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Приемане на точка за шума извън регламентираните от общината

Мнениеот tinmanjk » 14 Фев 2021, 16:13

Може ли да се приеме точка в правилник за вътрешния ред, която да наказва шумния говор и силната музика през цялото денонощие (не само в тези за почивка) ?
tinmanjk
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 14 Фев 2021, 16:09

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот jhoro » 14 Фев 2021, 20:48

Здравейте!
Има подобна тема - „Силна музика“!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот ivanov_p » 14 Фев 2021, 21:05

Може, вие сами приемате правилата по които живеете, стига да не противоречат на закона.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот tinmanjk » 15 Фев 2021, 10:20

@jhoro
мерси за линка, но ме интересуваше това, което @ivanov_p спомена.

Има ли закон, който гарантира правото да се слуша силно музика в определен часови диапазон, който би инвалидирал точка за това в даден правилник за вътрешния ред на дадена сграда?

EDIT:
Изглежда, че допреди 2018 година е важало следното:
Чл. 2. (1) На обществени места и в частни имоти, находящи се на територията на СО, се забранява викането, шумният говор, пеенето, свиренето и създаването на неестествен шум, използването на озвучителни системи и други електронни устройства, нарушаващи обществения ред и спокойствието на гражданите, включително и за религиозни, политически и търговски цели. (https://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f=24&t=60380)
Този член изглежда така днес:
Чл. 2. (1) На територията на СО се забранява създаването на шум, предизвикан от домашни дейности и от съседи в жилищни сгради, включително за религиозни, политически. производствени, промишлени, строително-монтажни и ремонтни дейности в работни дни в периода от 22.00 до 08.00 часа и от 14.00 до 16.00 часа.

(2) В почивните дни дейностите по предходната алинея, създаващи шум, са забранени, освен в случаите на съгласие на засегнатите обитатели.
...


Та въпросът остава, дали забраната в този член за силна музика в опоменатите часове е равносилна на разрешение в останалите часове, което не може да бъде регулирано от правилник за вътрешния ред.
Според мен, не. Но аз съм лаик с 1 година право в университета.
Ще съм благодарен за всяко мнение!
tinmanjk
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 14 Фев 2021, 16:09

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот jhoro » 15 Фев 2021, 14:05

tinmanjk написа:Та въпросът остава, дали забраната в този член за силна музика в упоменатите часове е равносилна на разрешение в останалите часове, което не може да бъде регулирано от правилник за вътрешния ред.
Според мен, не. Но аз съм лаик с 1 година право в университета.

Хубаво е да си говорим за правната страна, но не трябва да забравяме и приложимостта!

Пресен пример:
Напоследък, в един апартамент, в нашата сграда, „тече“ ремонт. Използват се най-различни машини и инструменти. Създава се доста „неестествен шум“! Естествено - спазват се часовете „от 22.00 до 08.00 часа и от 14.00 до 16.00 часа“.
И какво - да се забрани, на новия собственик, да си прави ремонт ли?

Или друг пример - прави се „парти“ от 18 часа. Какво - гостите да си шепнат ли?

Пп. Знам, че в Швейцария е забранено ползването на баня след 22 часа! Обаче ...

ППп. Говорите за шум! В Закона за защита от шума в околната среда пише:
Чл. 3. (2) Този закон не се прилага за шума:
2. предизвикан от домашни дейности;
3. предизвикан от съседи в жилищни сгради;
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот tinmanjk » 15 Фев 2021, 14:10

Приложимостта е лесна - просто глоби и клаузи за приложимостта.
Пример - човек има право веднъж годишно в рамките на 1 месец примерно да нарушава, ако става въпрос за ремонт.
Парти може да се прави веднъж на две седмици.
И така.
Като не се спазват нещата глоба. Няколко глоби и извеждане от апартамента.
Интересно ми е дали може да се формализира това в правилника за вътрешния ред.
Не е казано, че ще са най-грубите възможни мерки само и само да се прецакват хората, но просто в периода на КОВИД, когато много по-голям процент от хората са си вкъщи и също немалък работят би следвало да се променят правилата.

Все пак ми е интересно от правна гледна точка някой, ако има конкретна идея дали е възможно или не (защо не).
tinmanjk
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 14 Фев 2021, 16:09

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот jhoro » 15 Фев 2021, 14:27

tinmanjk написа:Приложимостта е лесна - просто глоби и клаузи за приложимостта.
Пример - човек има право веднъж годишно в рамките на 1 месец примерно да нарушава, ако става въпрос за ремонт.
Парти може да се прави веднъж на две седмици.
И така.
Като не се спазват нещата глоба. Няколко глоби и извеждане от апартамента.
Интересно ми е дали може да се формализира това в правилника за вътрешния ред.
Не е казано, че ще са най-грубите възможни мерки само и само да се прецакват хората, но просто в периода на КОВИД, когато много по-голям процент от хората са си вкъщи и също немалък работят би следвало да се променят правилата.

Все пак ми е интересно от правна гледна точка някой, ако има конкретна идея дали е възможно или не (защо не).

Ти ... верно ли вярваш в тези неща? А кой ще прави график - за ремонтите, за партитата, за битовите скандали ...
Жена казва на мъжа си:
- Много съм ти ядосана, ама утре ще ти се карам - тогава е графика!


А това - за ремонтите? Един собственик прави ремонт пролетта, но после продава жилището. И какво - новия собственик ще чака да мине година (от предния ремонт) - за да си направи неговия?

И без „КОВИД“ - когато съм работел нощна смяна и съм си лягал в 6 сутринта - не съм искал в блока, да се пази тишина!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот tinmanjk » 15 Фев 2021, 14:31

Моля не спами повече в темата, попитах правен въпрос.
tinmanjk
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 14 Фев 2021, 16:09

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот nikodim77 » 15 Фев 2021, 14:38

Здравейте,
Уважаеми Г-н. tinmanjk,
По вълнуващия Ви въпрос наистина е даден точен отговор от колегата – съфорумец, ivanov_p.
За да не противоречат на закона едни правила следва да са съобразени именно с него. Като пиша „него-закона” имам предвид и всички релевантни норм. актове, наредби, правилници или така наречените подзаконови НА. В този случай се съобразява със Закона за здравето и подзаконовите му НА, ЗУЕС, и наредбите, и заповеди на общината, в която се намира етажната собственост. От Вашето питане се извеждат два въпроса: Наказание и прилагането му, и възможност за шум (силни говор и музика) дори и в тези извън периодите на почивка.
Процедурата по санкциониране на нарушител по ЗУЕС е тромава. Санкциите се налагат от общинската администрация въз основа на протокол, установяващ нарушението, произхождащ от оправомощените за целта лица от ет. собс. Така че, ако някой Ви иска да платите глоба на лице – представител на ет. собс., то такова искане е незаконосъобразно. По отношение на санкциите за силни говор и музика дори в позволените часови зони, то намирам, че би могло да бъде приета подобна норма, макар и с много условности по нейното съдържание и формулировка. Все пак, дори и в разрешените за шум часови зони не следва да се допуска системно безпокойство на останалите съседи с висок говор и силна музика. В смисъла на последното ще вметна, че съществуват т. нар. „добри нрави”, които съдебните инстанции съобразяват. В цитираната от Вас наредба е посочен шум, но от домашни дейности. Би могло да се приеме, че празнуване на някакъв семеен и/или национален празник е домашна дейност, но не отговаря на това понятие и на добрите нрави, ежедневно допускане на висок говор и силна музика, пък било то и в позволените часови зони. Именно при една такава системност би била допустима и някаква санкционна норма в приетите правила на ет. собс. Но пак пиша, зависи много от формулировката на една такава норма (правната издържаност).
Накратко и с оглед горното, считам, че може да се приеме точка в правилник за вътрешния ред, която да наказва шумния говор и силната музика през цялото денонощие (под горните условия).
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот ivanov_p » 15 Фев 2021, 14:43

Има друга наредба, която определя нивата на шума от всякакви дейности и тя действа заедно с тази. Това, че не трябва да се вдига шум в определени часове естествено не означава, че в другите може да се вдига. От 14-16 и 22-08 ч. нивото на проникващия шум може да е 30 децибела, а в останалото време 35. За да се ориентирате, климатиците са 44-45 децибела, хладилниците 38-42. Същото е и за други дейности, напр. на открито шумът от заведение или цех не може да бъде повече от 55 децибела, по спомени, т.е. за т.нар. "време без ограничения" важат достатъчно строги ограничения в други закони.Нещо повече, ако шумът е тонален или импулсен - басови колони, къртач и т.н. децибелите се намаляват с 5.


Аз лично, защото имам полицейско предупреждение да не влизам в чужди апартаменти за да съветвам съседите да спазват закона, използвам много ефективно устройство, което съм кръстил "капана". Капана е кутия от твърд картон, в който се слага бас с пищялки, а отвънка изолация от пресована вата. При поява на шум капана се слага на пода или на стената и се пуска силна басова музика. Не трябва да се прекалявя все пак, защото веднъж така я бях надул, че чиниите в кухнята взеха да тракат и има опастност сградата да започне да се руши. Много подходящо е да го пускате като отивате на работа и ви няма в къщи, защото въпреки изолацията музиката се чува, а вечер да го пуснете и да отидете да пиете 2-3 бири в някой ресторант в съседство. Подходящи са тежък метален рок и съвременото думтене, на което се друсат със синтетични дроги, а ако сте си вкъщи и сте на години - Бони М, аз едвам ги издържам, а за съзедите ми е направо мъка.
Сега разработвам смарт капан, с метална обвивка, която да действа като рупор, фабрично изолиран с полиуретан, и специално устройство на много ниски честоти вътре, ще го патентовам и давам под наем или продавам.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот jhoro » 15 Фев 2021, 14:55

Уважаеми tinmanjk - казвате
tinmanjk написа:Моля не спами повече в темата, попитах правен въпрос.

За мен ... цялата тема е спам!
Казано е (перифразирам) - „Който не иска шумни съседи - няма изобщо съседи!“
Купува си еднофамилна къща в някое село и ... си решава проблема с шума.

И понеже сте „лаик с 1 година право в университета“ - ето нещо за четене:
„Въпросът за празнините в правото, в практиката на Конституционния Съд на Република България“
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот tinmanjk » 15 Фев 2021, 15:45

nikodim77 написа:Здравейте,
Уважаеми Г-н. tinmanjk,
По вълнуващия Ви въпрос наистина е даден точен отговор от колегата – съфорумец, ivanov_p.
За да не противоречат на закона едни правила следва да са съобразени именно с него. Като пиша „него-закона” имам предвид и всички релевантни норм. актове, наредби, правилници или така наречените подзаконови НА. В този случай се съобразява със Закона за здравето и подзаконовите му НА, ЗУЕС, и наредбите, и заповеди на общината, в която се намира етажната собственост. От Вашето питане се извеждат два въпроса: Наказание и прилагането му, и възможност за шум (силни говор и музика) дори и в тези извън периодите на почивка.
Процедурата по санкциониране на нарушител по ЗУЕС е тромава. Санкциите се налагат от общинската администрация въз основа на протокол, установяващ нарушението, произхождащ от оправомощените за целта лица от ет. собс. Така че, ако някой Ви иска да платите глоба на лице – представител на ет. собс., то такова искане е незаконосъобразно. По отношение на санкциите за силни говор и музика дори в позволените часови зони, то намирам, че би могло да бъде приета подобна норма, макар и с много условности по нейното съдържание и формулировка. Все пак, дори и в разрешените за шум часови зони не следва да се допуска системно безпокойство на останалите съседи с висок говор и силна музика. В смисъла на последното ще вметна, че съществуват т. нар. „добри нрави”, които съдебните инстанции съобразяват. В цитираната от Вас наредба е посочен шум, но от домашни дейности. Би могло да се приеме, че празнуване на някакъв семеен и/или национален празник е домашна дейност, но не отговаря на това понятие и на добрите нрави, ежедневно допускане на висок говор и силна музика, пък било то и в позволените часови зони. Именно при една такава системност би била допустима и някаква санкционна норма в приетите правила на ет. собс. Но пак пиша, зависи много от формулировката на една такава норма (правната издържаност).
Накратко и с оглед горното, считам, че може да се приеме точка в правилник за вътрешния ред, която да наказва шумния говор и силната музика през цялото денонощие (под горните условия).

Благодаря много за обстойния отговор.
Личното ми обобщение би било, че такова нещо е възможно, ако се консултира човек с адвокат по точна и правна формулировка. Процедурата е тромава и се изпълнява от общинската администрация.
За добрите нрави знам, че съществуват като правна концепция, която има някаква тежест, но ми се иска те да бъдат донякъде кодифицирани, за да се вижда "черно на бяло", че има последствия.
tinmanjk
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 14 Фев 2021, 16:09

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот tinmanjk » 15 Фев 2021, 15:49

ivanov_p написа:Има друга наредба, която определя нивата на шума от всякакви дейности и тя действа заедно с тази. Това, че не трябва да се вдига шум в определени часове естествено не означава, че в другите може да се вдига. От 14-16 и 22-08 ч. нивото на проникващия шум може да е 30 децибела, а в останалото време 35. За да се ориентирате, климатиците са 44-45 децибела, хладилниците 38-42. Същото е и за други дейности, напр. на открито шумът от заведение или цех не може да бъде повече от 55 децибела, по спомени, т.е. за т.нар. "време без ограничения" важат достатъчно строги ограничения в други закони.Нещо повече, ако шумът е тонален или импулсен - басови колони, къртач и т.н. децибелите се намаляват с 5.


Аз лично, защото имам полицейско предупреждение да не влизам в чужди апартаменти за да съветвам съседите да спазват закона, използвам много ефективно устройство, което съм кръстил "капана". Капана е кутия от твърд картон, в който се слага бас с пищялки, а отвънка изолация от пресована вата. При поява на шум капана се слага на пода или на стената и се пуска силна басова музика. Не трябва да се прекалявя все пак, защото веднъж така я бях надул, че чиниите в кухнята взеха да тракат и има опастност сградата да започне да се руши. Много подходящо е да го пускате като отивате на работа и ви няма в къщи, защото въпреки изолацията музиката се чува, а вечер да го пуснете и да отидете да пиете 2-3 бири в някой ресторант в съседство. Подходящи са тежък метален рок и съвременото думтене, на което се друсат със синтетични дроги, а ако сте си вкъщи и сте на години - Бони М, аз едвам ги издържам, а за съзедите ми е направо мъка.
Сега разработвам смарт капан, с метална обвивка, която да действа като рупор, фабрично изолиран с полиуретан, и специално устройство на много ниски честоти вътре, ще го патентовам и давам под наем или продавам.

Мерси за съвета, макар че е неприложим в моя конкретен случай.
Относно наредбата за децибелите, можеш ли да ме препратиш точно.
Успях да намеря само това https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135510077, но там
изрично е написано в чл.3 (2)
"(2) Този закон не се прилага за шума:
1. предизвикан от лицето, подложено на неговото въздействие;
2. предизвикан от домашни дейности;
3. предизвикан от съседи в жилищни сгради;
4. на работните места;
5. в транспортните средства;
6. в зони на военни действия;"
tinmanjk
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 14 Фев 2021, 16:09

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот jhoro » 15 Фев 2021, 18:15

tinmanjk написа:Процедурата е тромава и се изпълнява от общинската администрация.

Процедурата - освен тромава, е и нерегламентирана!
За да се състави „протокол, установяващ нарушението, произхождащ от оправомощените за целта лица от ЕС“ - трябва да се констатира нарушаване на някаква НОРМА!
Добре споменавате „децибелите“ - но знаете ли ... как се мерят? Кой ще ги мери? С какъв уред - сертифициран или не, и от кого ще е сертификата?

Виждал съм как - при много шумен „купон“, след 22:00 - полицаите идват, констатират на място факта и само правят забележка, да се намали музиката.

А Вие искате - някой от „домсъвета“ да подслушва съседите и да пише протоколи! Като знаем - какви са отношенията, на някои места ... ще стане страшно.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот ivanov_p » 15 Фев 2021, 18:18

Как да не върши работа, знаете ли какво е Бони М да ви задумкат с тъпаните за ривъри, мами и малки барабанчици?

Наредба №6 от 26 юни 2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението (ДВ. Бр.58/2006 г.)
Таблица №1 Граничните стойности на нивата на шума в помещения на жилищни и обществени сгради
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот tinmanjk » 16 Фев 2021, 07:01

ivanov_p написа:Как да не върши работа, знаете ли какво е Бони М да ви задумкат с тъпаните за ривъри, мами и малки барабанчици?

Наредба №6 от 26 юни 2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението (ДВ. Бр.58/2006 г.)
Таблица №1 Граничните стойности на нивата на шума в помещения на жилищни и обществени сгради


Благодаря за линка. Обаче поне в случая със съседи не би трябвало да е приложима?
§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 11, т. 5 от Закона за защита от шума в
околната среда.

А както цитирах по-горе точно Закона за защита от шума в околната среда:
чл.3 (2) Този закон не се прилага за шума:
1. предизвикан от лицето, подложено на неговото въздействие;
2. предизвикан от домашни дейности;
3. предизвикан от съседи в жилищни сгради;


Дали има друг закон, който се прилага за шума, който се изключва от този за Околната среда?
tinmanjk
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 14 Фев 2021, 16:09

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот tinmanjk » 16 Фев 2021, 07:08

jhoro написа:
tinmanjk написа:Процедурата е тромава и се изпълнява от общинската администрация.

Процедурата - освен тромава, е и нерегламентирана!
За да се състави „протокол, установяващ нарушението, произхождащ от оправомощените за целта лица от ЕС“ - трябва да се констатира нарушаване на някаква НОРМА!
Добре споменавате „децибелите“ - но знаете ли ... как се мерят? Кой ще ги мери? С какъв уред - сертифициран или не, и от кого ще е сертификата?

Виждал съм как - при много шумен „купон“, след 22:00 - полицаите идват, констатират на място факта и само правят забележка, да се намали музиката.

А Вие искате - някой от „домсъвета“ да подслушва съседите и да пише протоколи! Като знаем - какви са отношенията, на някои места ... ще стане страшно.


Искам да си представиш блок с 20 семейства. 15 от тези семейства са на хора, работили и завършили в чужбина с IQ над 130. Възпитани и отговорни хора, които искат да създадат допълнителен ред в блока си и да се избягва физическата саморазправа, когато други съседи нарушават добрите нрави. Дали би било възможно правно е въпроса, не дали би било приложимо в над 90% от жилищните блокове на територията на страната.
tinmanjk
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 14 Фев 2021, 16:09

Re: Приемане на точка за шума извън регламентираните от общи

Мнениеот ivanov_p » 16 Фев 2021, 09:07

Казах ви, че е възможно, трябва да се свика събрание и да се приемат правила, като това за шума може да обвържете с нивата, предвидени в наредбата. Това може да направите веднага, но не знам как ще се прилага. Все пак помислете за капана, не му искам много пари.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron