начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот emiliae » 15 Мар 2021, 11:49

Здравейте,
въпросът ми е относно попълване на Книга за етажна собственост.
Има няколко разделения на собственик, ползвател и обитател, както и член на домакинство.
Определенията в закона ги видях, но ме интересува по-скоро практическата страна.

Собственик е ясно, този, който е по нотариален акт.
Ползвател (до колкото четох) са например лица, които имат право да ползват имота по силата на някакво прехвърляне, най-вероятно нотариално, но имотът все още е на някой друг. Например: родител прехвърля нотариално имота на детето си, но има право да го ползва.
Обитатели - това наемателите ли са?

А при семейно съжителство, когато собственикът на имота е единия партньор, а другият какъв е само член на семейство и се попълва в част |, колона 2 на Книгата за ет.собственост или едновременно с това, се явява и обитател и трябва да се попълни и в част ||| (а какво е правното основание в този случай)?
emiliae
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Фев 2009, 20:30

Re: Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот jhoro » 15 Мар 2021, 17:49

Здравейте!
Уж сте го чели този закон, пък задавате такива въпроси?
В „Допълнителните разпоредби“ си пише:
4. „Домакинство" са две или повече лица, които живеят заедно в един самостоятелен обект или в част от него, в който са регистрирани по постоянен или настоящ адрес, и имат общ бюджет, без оглед на родствената връзка помежду им.
5. „Обитатели" са физически или юридически лица, които не са собственици или ползватели на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост, но пребивават в тях на друго правно основание.
6. „Ползватели" са физически или юридически лица, които притежават вещно право на ползване върху чужда вещ, самостоятелен обект в сграда в режим на етажна собственост.

Правото на ползване е ограничено вещно право и задължително, а не „най-вероятно“, се учредява и вписва нотариално.
При семейно съжителство - партньора, който не е собственик или ползвател - се явява „гост“. Освен, ако „друго правно основание“ - например, договор за наем. Справка - чл. 4, ал. 1 от СК.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот nikodim77 » 15 Мар 2021, 18:12

Здравейте,
В последната страница на книгата имате дадени дефинициите, които Ви интересуват!
Ползвателят не използва имота, така както го представяте – „…по силата на някакво прехвърляне, най-вероятно нотариално,…” Ползвател е лице, което ползва имота на валидно правно основание, което обикновено е облигационно; дог. за наем, дог. за ползване и др. В т. 6 от от общите положения към указанията в книгата е разписано следното: „,,ползватели” са физически или юридически лица, които притежават вещно право на ползване върху чужда вещ, самостоятелен обект в сграда в режим на етажна собственост". (следва да се отбележи, че в законово-уредени случаи ползвателят може да стане собственик, което Вас не Ви касае в случая) Наемателите също са ползватели! За обитатели е дадено следното определение: „„обитатели” са физически или юридически лица, които не са собственици или ползватели на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост, но пребивават в тях на друго правно основание
Отворете ЗУЕС и указанията в последните страници на книгата, и ще откриете търсените отговори. :wink:

пп. Докато съм пишел горното форумният трол – Жоро е пуснал своя коментар, в който застъпва невярни твърдения, но не му се връзвайте, правните му познания са нулеви! ПОследните му твърдения в пасквилът му, нямат реално отражение в правото!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот jhoro » 15 Мар 2021, 21:23

nikodim77 написа:Докато съм пишел горното форумният трол – Жоро е пуснал своя коментар, в който застъпва невярни твърдения, но не му се връзвайте, правните му познания са нулеви! ПОследните му твърдения в пасквилът му, нямат реално отражение в правото!

Я си ремонтирай пералните и не давай оценки!
Цитираш същите текстове, ама със свободни съчинения!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот emiliae » 16 Мар 2021, 00:10

Благодаря.
emiliae
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Фев 2009, 20:30

Re: Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот nikodim77 » 16 Мар 2021, 01:13

Жорище *мотано! Не ми дръж такъв тон!!! Не ми нареждай, че….
Чети написаното от мен, което е, че последните ти твърдения в пасквилът ти, нямат реално отражение в правото!!! Не соча целият ти пост, а поредните ти небивалици, които всъщност са свободните съчинения в темата бе нещастнико! Все се каня да послушам propensity да не ти се връзвам, но за пореден път заблуждаваш питащ, който очаква верен отговор!
И имаш наглостта да ми се зъбиш, и да ми казваш, какво да правя!!! Благней си там по график на спокойната си и топла позиция и се разкарай от тук!!! И на благинката си откриваем…!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron