начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот emiliae » 15 Мар 2021, 11:49

Здравейте,
въпросът ми е относно попълване на Книга за етажна собственост.
Има няколко разделения на собственик, ползвател и обитател, както и член на домакинство.
Определенията в закона ги видях, но ме интересува по-скоро практическата страна.

Собственик е ясно, този, който е по нотариален акт.
Ползвател (до колкото четох) са например лица, които имат право да ползват имота по силата на някакво прехвърляне, най-вероятно нотариално, но имотът все още е на някой друг. Например: родител прехвърля нотариално имота на детето си, но има право да го ползва.
Обитатели - това наемателите ли са?

А при семейно съжителство, когато собственикът на имота е единия партньор, а другият какъв е само член на семейство и се попълва в част |, колона 2 на Книгата за ет.собственост или едновременно с това, се явява и обитател и трябва да се попълни и в част ||| (а какво е правното основание в този случай)?
emiliae
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Фев 2009, 20:30

Re: Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот jhoro » 15 Мар 2021, 17:49

Здравейте!
Уж сте го чели този закон, пък задавате такива въпроси?
В „Допълнителните разпоредби“ си пише:
4. „Домакинство" са две или повече лица, които живеят заедно в един самостоятелен обект или в част от него, в който са регистрирани по постоянен или настоящ адрес, и имат общ бюджет, без оглед на родствената връзка помежду им.
5. „Обитатели" са физически или юридически лица, които не са собственици или ползватели на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост, но пребивават в тях на друго правно основание.
6. „Ползватели" са физически или юридически лица, които притежават вещно право на ползване върху чужда вещ, самостоятелен обект в сграда в режим на етажна собственост.

Правото на ползване е ограничено вещно право и задължително, а не „най-вероятно“, се учредява и вписва нотариално.
При семейно съжителство - партньора, който не е собственик или ползвател - се явява „гост“. Освен, ако „друго правно основание“ - например, договор за наем. Справка - чл. 4, ал. 1 от СК.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот nikodim77 » 15 Мар 2021, 18:12

Здравейте,
В последната страница на книгата имате дадени дефинициите, които Ви интересуват!
Ползвателят не използва имота, така както го представяте – „…по силата на някакво прехвърляне, най-вероятно нотариално,…” Ползвател е лице, което ползва имота на валидно правно основание, което обикновено е облигационно; дог. за наем, дог. за ползване и др. В т. 6 от от общите положения към указанията в книгата е разписано следното: „,,ползватели” са физически или юридически лица, които притежават вещно право на ползване върху чужда вещ, самостоятелен обект в сграда в режим на етажна собственост". (следва да се отбележи, че в законово-уредени случаи ползвателят може да стане собственик, което Вас не Ви касае в случая) Наемателите също са ползватели! За обитатели е дадено следното определение: „„обитатели” са физически или юридически лица, които не са собственици или ползватели на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост, но пребивават в тях на друго правно основание
Отворете ЗУЕС и указанията в последните страници на книгата, и ще откриете търсените отговори. :wink:

пп. Докато съм пишел горното форумният трол – Жоро е пуснал своя коментар, в който застъпва невярни твърдения, но не му се връзвайте, правните му познания са нулеви! ПОследните му твърдения в пасквилът му, нямат реално отражение в правото!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот jhoro » 15 Мар 2021, 21:23

nikodim77 написа:Докато съм пишел горното форумният трол – Жоро е пуснал своя коментар, в който застъпва невярни твърдения, но не му се връзвайте, правните му познания са нулеви! ПОследните му твърдения в пасквилът му, нямат реално отражение в правото!

Я си ремонтирай пералните и не давай оценки!
Цитираш същите текстове, ама със свободни съчинения!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот emiliae » 16 Мар 2021, 00:10

Благодаря.
emiliae
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Фев 2009, 20:30

Re: Ползвател, обитател или член на домакинство по ЗУЕС?

Мнениеот nikodim77 » 16 Мар 2021, 01:13

Жорище *мотано! Не ми дръж такъв тон!!! Не ми нареждай, че….
Чети написаното от мен, което е, че последните ти твърдения в пасквилът ти, нямат реално отражение в правото!!! Не соча целият ти пост, а поредните ти небивалици, които всъщност са свободните съчинения в темата бе нещастнико! Все се каня да послушам propensity да не ти се връзвам, но за пореден път заблуждаваш питащ, който очаква верен отговор!
И имаш наглостта да ми се зъбиш, и да ми казваш, какво да правя!!! Благней си там по график на спокойната си и топла позиция и се разкарай от тук!!! И на благинката си откриваем…!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron