начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Пешеходен достъп до вход на жилищен блок

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Пешеходен достъп до вход на жилищен блок

Мнениеот kchterev » 07 Май 2022, 23:05

Имам следния казус:
Блокът, в който живея, има 2 входа. Земята е общинска собственост. Достъпът до входовете е само от едната страна на блока, през малка вратичка на ограда и няколко стълби. От страната на нашия вход достъпът е невъзможен, поради липса на каквато и да е настилка - реално е пръст и камъни, останали от строителството на блока преди 60 години. При валежи се образуват огромни локви и практически, за да се достигне до входа, трябва да се заобиколи цяата сграда и да се влезе от подстъпа за другия вход. За капак, там е се е обособил и нерегулиран паркинг, който допълнително затруднява достъпа. Линк към мястото -

https://www.google.com/maps/@43.2111185 ... 384!8i8192

Въпросът ми е - Общината длъжна ли е да осигури достъп до входовете от всички страни на сградата. Например тротоар или някаква пешеходна алея. Имам спомен че съм го чел това в някакъз закон но не съм сигурен.
Благодаря!
kchterev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Май 2022, 01:25

Re: Пешеходен достъп до вход на жилищен блок

Мнениеот guest1 » 08 Май 2022, 10:21

Здравейте.
Казвате
kchterev написа:Блокът, в който живея, има 2 входа. Земята е общинска собственост.

Ако правилно съм се ориентирал от приложеният линк - става дума за този имот
Изображение

За него в кадастралната карта пише
Поземлен имот 10135.1505.290, област Варна, община Варна, гр. Варна, район Одесос, ул. Генерал Колев № 49, вид собств. Частна, вид територия Урбанизирана, НТП Комплексно застрояване, площ 1460 кв. м, стар номер 5050067, квартал 438


Щом имота е частен - общината няма отношение.

Освен това (принципно) - не е добре да се започва с „Длъжни сте!“ Защото най-честият отговор е - „Много искаме да го направим, ама ... нямаме желание!“
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Пешеходен достъп до вход на жилищен блок

Мнениеот kchterev » 09 Май 2022, 09:32

Благодаря за бързия отговор. Съжалявам, трябваше да дам повече информация.

Кадастралният номер на имота е - 10135.1505.66 - Ген. Колев 47. за него в кадастъра пише - "вид собств. Съсобственост" - но това не е коректно, защото поисках справка от общината и в Акта за собственост пише изрично че собствеността е Общинска частна. Мога да приложа Акта ако е необходимо. Вероятно какдастърът не е актуализиран, защото Общината е изкупувала през годините земята на имота при смяна на собствеността, и сега е едноличен собственик.

Също така осъществих контакт с общината и един от зам. кметовете ми каза директно че ще съдейства, но иска някакъв сигнал (законово обоснован) на базата на който да инициира дейността по ремонта.

Бихте ли коментирали какво би било най-добре да се напише в този сигнал? Цитиране на някакъв закон/правилник, който задължава Общината да си оправи достъпа до входовете ще свърши чудесна работа, само не мога да намеря такъв, не съм специалист по имоти/етажна собственост :)


Благодаря!
kchterev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Май 2022, 01:25

Re: Пешеходен достъп до вход на жилищен блок

Мнениеот bozyo » 09 Май 2022, 15:16

kchterev написа:Имам следния казус:
Общината длъжна ли е да осигури достъп до входовете от всички страни на сградата. Например тротоар или някаква пешеходна алея. Имам спомен че съм го чел това в някакъз закон но не съм сигурен.

това въпросително изречение ли беше, или разказно.

1. собственикът на земята (общината) наистина е длъжен да осигури достъп, т.е. да ви разреши да преминавате. май никой не ви е забранявал, след като живеете там десетки години.
2. дали е длъжна да облагороди този достъп обаче (алеи, тротоари)? май не. дали е длъжна да го осигури по някакъв път, или по избран от някого (или по всички възможни)? май пак не.
3. впечатляващо е как проблемът уж съществува от 60 години, но няма желание от живущите да го решат. иначе това е доста хубав квартал между лятното кино и болницата. но да се съберат 1000 лева и да се подобри собствения бит се оказва трудно. защото 2-3 колички чакъл и 5-6 торби цимент не струват милиони.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Пешеходен достъп до вход на жилищен блок

Мнениеот kchterev » 09 Май 2022, 17:51

bozyo написа:3. впечатляващо е как проблемът уж съществува от 60 години, но няма желание от живущите да го решат. иначе това е доста хубав квартал между лятното кино и болницата. но да се съберат 1000 лева и да се подобри собствения бит се оказва трудно. защото 2-3 колички чакъл и 5-6 торби цимент не струват милиони.


Това е правено няколко пъти за последните 20-30 години. Проблемът е че собственици на автомобили - всички без изключение неживеещи в блока, включително и 2 фирми - разрушават направеното за да си паркират там безплатно ( избягват синята зона). Без намеса на общината няма да се разреши въпроса.
kchterev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Май 2022, 01:25

Re: Пешеходен достъп до вход на жилищен блок

Мнениеот guest1 » 09 Май 2022, 22:41

kchterev написа:Кадастралният номер на имота е - 10135.1505.66 - Ген. Колев 47. за него в кадастъра пише - "вид собств. Съсобственост" - но това не е коректно, защото поисках справка от общината и в Акта за собственост пише изрично че собствеността е Общинска частна. Мога да приложа Акта ако е необходимо. Вероятно какдастърът не е актуализиран, защото Общината е изкупувала през годините земята на имота при смяна на собствеността, и сега е едноличен собственик.
Също така осъществих контакт с общината и един от зам. кметовете ми каза директно че ще съдейства, но иска някакъв сигнал (законово обоснован) на базата на който да инициира дейността по ремонта.
Бихте ли коментирали какво би било най-добре да се напише в този сигнал? Цитиране на някакъв закон/правилник, който задължава Общината да си оправи достъпа до входовете ще свърши чудесна работа, само не мога да намеря такъв, не съм специалист по имоти/етажна собственост :)

От допълнителната информация разБирам, че става дума за тази сграда
Изображение
На практика - зад сградата има пешеходна алея и веднага - зелена площ, който е с денивелация (по-висока).
За актуалността на кадастралната карта няма да коментирам. За първи път чувам - Община да купува имот, на който има построена необщинска сграда.

Следва въпрос - дали искате само ремонт на терена или да се регламентира достъпа?
За основание - има много ясен текст в Закон за движението по пътищата
Чл. 98. (2) Освен в посочените в ал. 1 случаи паркирането е забранено:
2. на платното за движение и на тротоара непосредствено пред входовете на жилищни сгради и гаражи, когато това затруднява достъпа до тях;
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Пешеходен достъп до вход на жилищен блок

Мнениеот ivanov_p » 10 Май 2022, 09:12

Без намеса на общината няма да се разреши въпроса.


Ако общината трябва да го направи ще чакате докато уреди парите по някоя програма, а самото мероприятие ще излезе стотици хиляди лв. и ще продължи няколко години, ако въобще стане. Говорете с общината вие да го направите, но да сложите някакви прегради за паркиране, колчета, кашпи, висок бордюр, който да огражда пътека към входа, но и затова някой трябва да ви обърне внимание, което е мижи да те лажем.

Варна е от градовете, които избягвам да посещавам дори по работа, такава скотщина няма и в Бангладеш. Отивам към съда от малките улички, виждам как падат хора и докато се чудя защо падат и аз навирвам крака, защото върху улицата и тротоара има пласт от паднали листа, неметени от седмица-две, които правят всичко на пързалка. Не може да намериш съда, на партера продават плодове, зеленчуци, гащи и ако не погледнеш нагоре, не може да предположиш че тази сграда, тип иракски селски сюк, е най-представителната в един град, а в нея се влиза през един вход, като в цигански блок в Люлин. А сега си представете как същата община е запретнала ръкави да ви прави път към задния вход?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Пешеходен достъп до вход на жилищен блок

Мнениеот dimist » 10 Май 2022, 17:49

ivanov_p написа:
Без намеса на общината няма да се разреши въпроса.


Варна е от градовете, които избягвам да посещавам дори по работа, такава скотщина няма и в Бангладеш. Отивам към съда от малките улички, виждам как падат хора и докато се чудя защо падат и аз навирвам крака, защото върху улицата и тротоара има пласт от паднали листа, неметени от седмица-две, които правят всичко на пързалка. Не може да намериш съда, на партера продават плодове, зеленчуци, гащи и ако не погледнеш нагоре, не може да предположиш че тази сграда, тип иракски селски сюк, е най-представителната в един град, а в нея се влиза през един вход, като в цигански блок в Люлин. А сега си представете как същата община е запретнала ръкави да ви прави път към задния вход?


Друго си е в Административен съд Благоевград, оставиш си колата в подземния паркинг, после минаваш през кафенето, покрай сергиите с кюлоти, и всякакви китайски убавини, качваш се на асансьора/ако имаш късмет да дойде, щото друг достъп няма/ и си в съда. Само да не ти се наложи да чакаш пред зала, по зле е от АССГ. А във Варна наистина са зле. И е най добре да пътуваш със самолет и такси, щото най близкият паркинг е на сериозно разстояние пеш. Ама няма начин само в Бургас да водим дела.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron