начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Ключ за входна врата - казус

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Ключ за входна врата - казус

Мнениеот pitasht » 12 Юли 2022, 15:36

Здравейте!
Управител съм на блок, където не живея.
Хората от блока имат проблеми със събираемостта на сумите и при поредния ремонт на вратата на входа се наложи смяна на ключовете.
Взеха решение да не се дават ключове на хора, които не са платили такси.
Не смятам че беше правилно това решение но въпреки това аз като управител трябваше да го изпълня.
Един от съседите е подал жалба в полицията че нямал достъп до входа и сега имам предупредителен протокол като домоуправител да предам ключ на брат му до 17.07.
Сега аз принципно мога да дам един ключ, но ми е само един, то просто няма пари да се вадят нови.
Но много ме хвана яд на полицаите - какъв е тоя хем предупредителен протокол хем срок ми дават за изпълнение и то до неделя.
Да не говорим че обясних на полицая и написах черно на бяло, че аз документ кой живее в този апартамент не съм получила, т.е. официално не знам кой е собственик не е регистриран при мен.
Момчето ми остави една молба да го освободя от такси но пак не ми даде копие на акт или документ за собственост.
Накрая полицията ме задължава да предам ключ на брат му - аз пък от къде да знам дали ще е брат му този човек като ми остави лист с имена адрес и телефон.
Първата ми реакция беше да не правя нищо - да се оправят.
Обаче то накрая пак на мен.
Та си мисля да направя едни протокол, че давам ключ на брата - ще искам лична карта да ми покаже, да направи ключ до една седмица и да ми върне оригинала на ключа.
Мога ли да пиша обаче до шефа на полицията или прокурор, да се провери как полицаят е разбрал че човекът има собственост - защото доколкото го познавам нотариален акт не е показал / нищо че е млад е адски подозрителен/ и всичко е на доверие и че това е братът - то трябва удостоверение за родствени връзки. сигурна съм и че такова няма.
Изобщо полицията има ли право да се намесва чак толкова? Да не говорим че вратата в по-голямата част от деня зее отворена или затисната с камък. И че може да си извика ключар да си направи, но не иска, защото така ще даде 50-60 лева а сега ще стане за 3 лева.
Цялата драма тръгна от това че не иска да участва в ремонта на бравата и другите ремонти. В смисъл сега ще вземе ключа наготово срещу 3 лева а ние похарчихме 200 лева.
Другото ми питане е дали мога да задържа ключ докато не ми плати дела за ремонта? Той дължи повече де.. ама поне това.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Ключ за входна врата - казус

Мнениеот ivanov_p » 12 Юли 2022, 16:56

Дайте ключ срещу 3 лв., не си струват ядовете да се занимавате с полиция и съседи. След това съберете документите и ги дайте на някоя бирническа фирма, тя да събира неплатените такси. Единственото условие е да имате приемлива документация или от фирмата да ви кажат как да я изготвите. Като осъдят един всичко ще се оправи и няма да имате повече кахъри. Може да наемете и адвокат, ако някой кандиса да работи от бъдещите разноски, защото очевидно ще сте затруднени да му платите хонорар за изработка на документацията и делата.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Ключ за входна врата - казус

Мнениеот guest1 » 12 Юли 2022, 18:46

Неосигуряването на достъп до имота води до иск по чл. 109 от ЗС.

Колкото до „смяна на ключове“ - заради смяна на „патрон“ - решението е обратното!
Намирате добър ключар, купувате подобен нов патрон и той - по сегашен ключ, ще го преработи.
Вместо „N“ ключа по 3-5 лева бройката - ще платите десетина лева за патрон и още 15-20 за труд.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Ключ за входна врата - казус

Мнениеот pitasht » 13 Юли 2022, 10:44

Е то вече се разправям с полицията.

Имам предупредителен протокол да предам ключ / никъде не пише срещу пари или безплатно/ на брата, който не познавам до 17.07 - неделя.
Сигурна съм че ще дойде, ще се развика няма да ми даде лична карта и ще си тръгне бесен.
Може и да не се весне.

Засега пратих смс на посочения от полицията телефон на брата - да имам черно на бяло да дойде да вземе ключа и да си направи и да ми го върне, направих си и протокола че взема ключа и се задължава да го върне.

Не виждам нужда от адвокат все още, освен ако нещата не се затегнат.

Носих патрона - местният ключар каза че е непоправимо повреден - може ида ме е излъгал, но пък и как да знам, не съм ключар.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Ключ за входна врата - казус

Мнениеот atanasov_law » 13 Юли 2022, 14:02

Трябва ви ясна концепция в дългосрочен план, как да се справите с въпросния индивид. Мога да ви помогна. Пишете ми на лично съобщение с какви документи разполагате и ще намерим някакво решение.
atanasov_law
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 21 Юни 2012, 11:34

Re: Ключ за входна врата - казус

Мнениеот bozyo » 13 Юли 2022, 17:45

pitasht написа:Хората от блока имат проблеми със събираемостта на сумите и при поредния ремонт на вратата на входа се наложи смяна на ключовете.
Взеха решение да не се дават ключове на хора, които не са платили такси.
Не смятам че беше правилно това решение но въпреки това аз като управител трябваше да го изпълня.

пазете протокола от общото събрание като зеницата на окото си! ако присъствалите на събранието не са го подписали, ще имате големи ядове.

pitasht написа:Един от съседите е подал жалба в полицията че нямал достъп до входа и сега имам предупредителен протокол като домоуправител да предам ключ на брат му до 17.07.
Сега аз принципно мога да дам един ключ, но ми е само един, то просто няма пари да се вадят нови.
Но много ме хвана яд на полицаите - какъв е тоя хем предупредителен протокол хем срок ми дават за изпълнение и то до неделя.

предупредителният протокол може да ви разпореди да дадете нещо на собственика, но не може да ви разпорежда да давате нещо на кум-брат-сват и на шурея шуралейката. вече при налично разпореждане да дадете на собственика, същият може да упълномощи "брат си" да получи ключа, като в пълномощното посочи трите имена на въпросния "брат" и номер на лична карта. към пълномощното или да представи копие от удостоверение от общината за родствени връзки (и да ви покаже оригинал), или пълномощното трябва да е нотариално заверено. не е задължително наистина да е брат, собственикът може да упълномощи когото пожелае.
копие от пълномощното остава в архива на етажната собственост. заплащането си е за тяхна сметка.
Закон за министерството на вътрешните работи написа:Чл. 64. (1) Полицейските органи могат да издават разпореждания до държавни органи, организации, юридически лица и граждани, когато това е необходимо за изпълнение на възложените им функции. Разпорежданията се издават писмено.
...
(4) (Доп. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) Разпорежданията на полицейския орган са задължителни за изпълнение, освен ако налагат извършването на очевидно за лицето престъпление или нарушение или застрашават живота или здравето му.
(5) Разпореждането, издадено в писмена форма, съдържа следните реквизити:
1. наименование на органа, който го издава;
2. адресат на разпореждането;
3. фактически и правни основания за издаване;
4. разпоредителна част, с която се определят правата или задълженията, начинът и срокът за изпълнението;
5. пред кой орган и в какъв срок може да се обжалва;
6. дата на издаване и подпис на лицето, издало разпореждането, с означаване на длъжността му.
...
(7) Разпорежданията, издадени в писмена форма, могат да се обжалват по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

разумно ще е да подадете жалба в административния съд срещу "полицейското разпореждане" в този предупредителен протокол, посочвайки липсата на информация за собствеността (приложете копие от домовата книга) и незаконосъобразността да се дава ключ на неустановено трето лице, което не е собственик. понеже предупредителния протокол може да не е посочил фактически и/или правни основания, можете да поискате нищожност на разпореждането поради неспазена законоустановена форма (чл.64, ал.5, т.т.3, 4 и 5 ЗМВР).

pitasht написа:Та си мисля да направя едни протокол, че давам ключ на брата - ще искам лична карта да ми покаже, да направи ключ до една седмица и да ми върне оригинала на ключа.

това същото бихте ли го направили с ключа от дома си? не вярвам. да дойде с вас до ключар, да плати направата на копие на ключа и да го получи срещу подпис.

pitasht написа:Изобщо полицията има ли право да се намесва чак толкова?

да, може. извършеното от вас е равнозначно на заковаване на вратата на апартамента с дъски или затрупване с камъни.
pitasht написа:Другото ми питане е дали мога да задържа ключ докато не ми плати дела за ремонта? Той дължи повече де.. ама поне това.

не, не можете! вижте дъските и камъните по-горе.

pitasht написа:Цялата драма тръгна от това че не иска да участва в ремонта на бравата и другите ремонти. В смисъл сега ще вземе ключа наготово срещу 3 лева а ние похарчихме 200 лева.

като домоуправител пускате молба до съда за издаване на заповед за изпълнение, към която прилагате протокола от общото събрание. ако плати, въпросът е решен. може да откаже, следва исково производство, разходи за адвокат на етажната собственост и принудително изпълнение. ще му излезе тройно.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron