начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Описване на наследено имущество

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Описване на наследено имущество

Мнениеот ananiev55 » 08 Май 2020, 20:30

След като наследодателя ми е починал сега в апартамента живее една негова приятелка, въпроса е имуществото вътре в апартамента е на моя наследодател как мога да си взема вещите които ми се полагат?
ananiev55
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Май 2020, 19:42

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот ilian_todorov » 09 Май 2020, 00:32

ananiev55 написа:След като наследодателя ми е починал сега в апартамента живее една негова приятелка, въпроса е имуществото вътре в апартамента е на моя наследодател как мога да си взема вещите които ми се полагат?

Разбира се, но трябва да се установи на кой принадлежат вещите.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Май 2020, 02:22

Молба до районен съд, дават Ви - Държавен съдебен изпълнител и 2-ма полицаи от - тези - дето пазят съда (съдебно охрана), вземате таксита и - отивате на адреса, разбива се къщата или апартамента - почва да се брои - телевизор, накити, евентуално нещо друго ценно, мебели и така.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот ananiev55 » 09 Май 2020, 06:18

Каква е таксата по тази молба?
ananiev55
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Май 2020, 19:42

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Май 2020, 08:13

Мисля че последно е 25 лева, някъде около това, не повече. Трябва да погледна Тарифата, но това е все пак държавна молба и не могат да Ви изиграят, дори да внесете малка такса - ще Ви обяснят пак - за още довнасяне.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот lawchoice » 09 Май 2020, 08:46

ananiev55 написа:Каква е таксата по тази молба?

С оглед посоченото от Вас, държаваната такса е най-малкият Ви проблем. Освен нея, трябва да предвидите и пари за хонорар на адвокатът Ви. Нещата далеч не са толкова елементарни, както звучат от поста на ivan_lawyer. Не бива да се пренебрегва и рискът да поемете разноските и на ответната страна. Така че ако искате да инициирате реален съдебен процес /а не като този в Съдебен спор по Нова ТВ/ отивате и се конултирате с адвокат "очи в очи".
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Май 2020, 12:00

"Тедимар" е адвокатска кантора на пл. Славейков - на светофарите дето има едно площадче - всеки го е виждал, Телими е Държавен съдебен изпълнител - та какво стана - организирах опис на вещи, взема се "направление" един вид от Районен съдия - сега пипкавото е - че Държавният съдебен изпълнител е малко дръпнат.

Та "Тедимар" - Теодор Маринов е китен софийски адвокат - толкова го бях притеснил - че ми казаха колеги - че върви по улицата и си говори по мобифона - "Чакай, че имам един присъствен опис на наследство, ужасно съм зает".

Толкова по въпроса.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот kalahan2008 » 09 Май 2020, 13:57

Говорите за различни неща.
ivan_lawyer говори за таксата от 20 лв. за запечатване на имущество по открито наследство (т. 55 от Тарифата за таксите по ГПК). Процедурата е уредена в чл. 555 ГПК.
lawchoice говори за владелчески или ревандикационни искове, където таксата е 4% от цената на иска, а отделно са разноските за адвокат (ако бъде ангажиран) и таксите за съдебен изпълнител, който ще извърши предаването на вещите - 2% върху стойността на вещите, но не по-малко от 50 лв. (без ДДС).
Има и трети вариант - приемане на наследството по опис без запечатване. Пак се плаща такса на съдебния изпълнител, но тя е за описа и е 1,5% от стойността на вещите, но не по-малко от 50 лв.
Ако е извършено запечатване, след това се извършва разпечатване и опис на имуществото (чл. 556 ГПК), за което пак се плаща такса 20 лв. (т. 55 от Тарифата за таксите по ГПК).
Ако бъдат възложени на съдебен изпълнител, за него се плаща и таксата за опис (1,5%).
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот lawchoice » 09 Май 2020, 14:53

По същество съм съгласен и с двама ви. Според мен, основният въпрос на питащият е как да получи вещите, които твърди, че принадлежат на неговият наследодател. Дори и да бъде извършен опис на вещите, това едва ли ще реши проблема на питащият. Наличието на трето лице /приятелка на починалия/, което вероятно отказва да му предаде доброволно вещите, предполага спор относно тяхната собственост и е твъде вероятно да предизвика съдебна война в бъдеще с неясен краен резултат. Затова и се впуснах в допълнителни разсъждения относно евентуални бъдещи претенции на заинтересовани от казуса лица.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот Melly » 09 Май 2020, 15:41

ananiev55 написа:След като наследодателя ми е починал сега в апартамента живее една негова приятелка, въпроса е имуществото вътре в апартамента е на моя наследодател как мога да си взема вещите които ми се полагат?

Към автора на темата:
Не че движимите вещи не са важни, но все ми се струва, че имотът е "алфа-та" на вашия интерес!

Изяснете чия е собствеността върху апартамента.
Възможни са изненади от евентуална колизия на права.

Отговор на този въпрос ще даде влязъл в сила съдебен акт!
Раздумките по форумите са разточителство.

П.П. Без съмнение lawchoice, с нюха си на перфектен професионалист, е уловил от "раз" къде се крие "ключето от бараката".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот ananiev55 » 09 Май 2020, 16:56

Недвижимия имот няма къде да иде, но вещите ще ги продадат. Има доста скъпи неща машини, които служеха за работа и т.н. И ми се иска да ги опазя!
ananiev55
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Май 2020, 19:42

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот ilian_todorov » 11 Май 2020, 16:43

kalahan2008 написа:Говорите за различни неща.
ivan_lawyer говори за таксата от 20 лв. за запечатване на имущество по открито наследство (т. 55 от Тарифата за таксите по ГПК). Процедурата е уредена в чл. 555 ГПК.
lawchoice говори за владелчески или ревандикационни искове, където таксата е 4% от цената на иска, а отделно са разноските за адвокат (ако бъде ангажиран) и таксите за съдебен изпълнител, който ще извърши предаването на вещите - 2% върху стойността на вещите, но не по-малко от 50 лв. (без ДДС).
Има и трети вариант - приемане на наследството по опис без запечатване. Пак се плаща такса на съдебния изпълнител, но тя е за описа и е 1,5% от стойността на вещите, но не по-малко от 50 лв.
Ако е извършено запечатване, след това се извършва разпечатване и опис на имуществото (чл. 556 ГПК), за което пак се плаща такса 20 лв. (т. 55 от Тарифата за таксите по ГПК).
Ако бъдат възложени на съдебен изпълнител, за него се плаща и таксата за опис (1,5%).

А не може ли чрез удостоверение на наследници и НА да се регистрира в общината на този адрес и да отиде да живее там? Ползвателката как ще го изгони? Ще й се наложи да живее с него. Ако извика полиция той ще си покаже адресната регистрация. П.П. Разбира се преди да се нанесе ще опише вещите и ще се опита да се договори с жената.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот jhoro » 11 Май 2020, 18:06

ananiev55 написа:Недвижимия имот няма къде да иде, но вещите ще ги продадат. Има доста скъпи неща машини, които служеха за работа и т.н. И ми се иска да ги опазя!

И тук става интересно.
Процедурите, таксите и всичко останало е рутинно - не сте първия подобен случай.
Но какво става, ако - когато влезете в жилището - движимите вещи ... ги няма?
За разлика от недвижимите имоти и МПС-тата - те не подлежат на регистрация. Може вече да са продадени.
Последна промяна jhoro на 11 Май 2020, 18:40, променена общо 1 път
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот ivanov_p » 11 Май 2020, 18:35

Абе приключение отвсякъде! Отидете при момата и се разберете, ако не може - при адвокат.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот ivan_lawyer » 11 Май 2020, 19:59

Отива се точно така, както казах, съжалявам, че настоявам на мнението си - впоследствие ще има други действия - но с това се почва, запечатване и опис, в момента това е един малък преврат.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Описване на наследено имущество

Мнениеот lawchoice » 11 Май 2020, 23:17

ivan_lawyer написа:Отива се точно така, както казах, съжалявам, че настоявам на мнението си - впоследствие ще има други действия - но с това се почва, запечатване и опис, в момента това е един малък преврат.


Няма защо да съжаляваш за изразеното от теб мнение. Това е публичен интернет форум и всеки може да се изкаже както намери за добре. Проблемът на подобни дистанционни съвети е в това, че не държат сметка, че в казуса е намесено трето лице. Запечатването на имота в един по-късен момент/дори и той да е собственост на наследодателя/ не може да обективира безсъмнен извод по отношение на собствеността на движими вещи, находящи се в него. Нещо повече, третото лице /приятелка на починалия в случая/ няма възможност /правно основание/ да иска разпечатване на имота, което е предпоставка за евентуални претенции относно настъплии вреди по отношение на собствени му движими вещи, останали в имота след запечатването му.

Melly,
Благодаря ти за милите думи! Реагирах по този начин в темата, защото ми се струва, че ангажимент на адвоката е да предложи цялостно решение на неговия клиент въз основа на реалните обстоятелства, а не на парче. Фактологията по казуса /доколкото я има/ сочи точно на това, че адекватни правни съвети не могат да бъдат давани от разстояние.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron