начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот probcho » 15 Мар 2015, 20:16

Жалко, че питащият не получи отговор!
От това следва ли, че аз трябва да отговоря?
julyanvonemona написа:
gocm1 написа:....Интересното е, че оградата винаги е разглуждана като линеен обект, като по този начин е отхвърлена възможността широчината/дебелината на същата да окаже някакво отражение върху имота....
Щом е така защо препоръчваш заявлунието с исканеза издаване на РС да бъда подписано от двамата ъседи?

Явно някой си няма напредстава до каква широчина стигат понякога "оградите" - почти крепостни стени!
julyanvonemona написа:Оааа!.. Щях да забравя~! Все още очаквам съдебна практика с отказ за издаване на РС или
julyanvonemona написа: да го е отменил само заради това че заявлението с искане за издаването му не е подписано и от двамата съседи;

Беше ми направена забележка да не коментирам съдебни решения!
По други теми обърнах внимание на съдебната практика, но не потърсихте сами! Защо аз трябва да го правя?
Общо взето останах с впечатление, че в този форум не участват съдии, от което следва, че предоставената информация би следвало да бъде за консумация на питащият!
Това, което съм сметнал за необходимо и в обем достатъчен за питащият, вече споделих!
Изразеното мнение по никакъв начин не задължава питащият!
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот gocm1 » 15 Мар 2015, 21:57

и така и не разбрах какво е това ОПС
gocm1
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 01 Май 2009, 15:10

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот gocm1 » 15 Мар 2015, 22:04

" момента има изградена ограда на това място от съседа ни през 2001 г. в моя имот ,за което ние водихме дело и го спечелихме и на двете инстанции - районен и окръжен съд.Те го обжалват до върх.касационен съд но още не е излезло определението.Доказа се че оградата е в нашия имот, но още не е съборена."

Възможно ли е като причина за неиздаване на РС да бъде това , че още не е излезнало решението на върх. касац. съд(ако съседите възразят за това)?
gocm1
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 01 Май 2009, 15:10

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 16 Мар 2015, 07:42

gocm1 написа:" момента има изградена ограда на това място от съседа ни през 2001 г. в моя имот ,за което ние водихме дело и го спечелихме и на двете инстанции - районен и окръжен съд.Те го обжалват до върх.касационен съд но още не е излезло определението.Доказа се че оградата е в нашия имот, но още не е съборена."

Възможно ли е като причина за неиздаване на РС да бъде това , че още не е излезнало решението на върх. касац. съд(ако съседите възразят за това)?

Да!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: строеж на ограда

Мнениеот tanuta » 04 Май 2015, 13:34

Здравейте :D Дали някой със съвет ще може да ми помогне ?1999 год. си купих имот ,който е на отстояние 7 м. от границите на града.Преотредих имота и построих къща.Оградата остана във вида в който купих имота от предните собственици/бетонни колове и мрежа/.Предприех започването на нова ограда....но започна ходенето по"мъката" :roll: оказва се ,че гл. архитект ми издаде становище ,но за ограда във вида ,която имам и до момента ЛЕКА-като ми беше обяснено ,че това означава кол и мрежа -без цимент.Съседите ,които също са като мен извън регулация-всички са със огради -някой с масивни ,други комбинирано -масивна с лежерна ,но всички имат поне 60 см .цимент.От северната страна на имота имам трима съседи собственици,двама от тях направиха масивна ограда ,граничеща с моя имот.Третият е оставил имота си пустеещ.Аз за моя сметка искам да построя там масивна ограда и така да продължа оградата до края на моя имот от север.Изток,юг и запад имота ми граничи с коларски път-собственост на Общината.По закон знам ,че там оградата трябва да е ефирна/прозрачна.
Питах Гл. Архитект ,защо на мен не разрешават?Отговорът беше ,че съм извън регулацията на града.Местността се води към землището на селото ,което беше квартал на града,сега пак е село ,но е към Общината
Дайте ми съвет,моля
Благодаря предварително
tanuta
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Май 2015, 13:14

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 04 Май 2015, 18:47

tanuta написа:Преотредих имота и построих къща
Ако това е вярно значи сте в регулация и главният архитект не би следвало да Ви откаже допустимото за ограда съгласно чл.48 ЗУТ
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот tanuta » 05 Май 2015, 08:31

Здравейте!!!Абсолютно вярно е гореописаното .Ще прочета чл.48 и отново ще отида до гл.Архитект на града.Огромно БЛАГОДАРЯ за информацията .Успешен ден
tanuta
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Май 2015, 13:14

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот tanuta » 05 Май 2015, 11:31

Здравейте отново!Може би ставам досадна ,но човек не може да бъде вещ по всички въпроси :D Прочетох чл.48,отидох отново до архитекта,отговорът отново е същия.Показа ми карта -регулационна на компа си и се оказва ,че наистина моя имот не го има там,но имотите и на съседите също ги няма а те имат разрешително и построени вече огради.На въпроса ми как се случва това беше отговорено само с повдигане на рамене :D
Въпроса ми е когато имота е преотреден ,разрешително за строеж има на лице,построена е сграда ,която в момента все още оправям-това ли ,че е урегулиран...
tanuta
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Май 2015, 13:14

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 05 Май 2015, 20:36

Терминът "преотреден" е общо взето гражданско понятие и означава че "преотреждането" е станало с ПУП, при което с план за регулация за територията попадаща в него са дадени някакви регулационни граници. Това че в компа на главния Ви архитект го няма нищо не значи, след като ПУП-а за който говоря е влязъл в сила по установения от закона ред (чл.129 ЗУТ). ПУП може да е частичен но вече с него имота е регулиран.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот tanuta » 07 Май 2015, 08:19

Сърдечно благодаря !!!
tanuta
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Май 2015, 13:14

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот onlyjustice » 18 Май 2022, 13:27

Здравейте!
Видях, че темата е отдавна, последните постове са май 2015г. Но също така и видях, че последната редакция на чл.151 ал.1, от ЗУТ, е с изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в случая е под внимание точка 11. Предполагам, че това изменение на посочената разпоредба, а и най-вече на точка 11, е след 07.май.2015г. - последния пост, тъй като в точка 11 е записано, че за : "леки прозирни огради и плътни огради с височина на плътната част до 0,6 м в рамките на поземления имот" - Не се изисква разрешение за строеж.
Повдигнах темата и питам, защото искам да изградя ограда, с която да си оградя УПИ, естествено при спазване на чл.48, ал.3 от ЗУТ, до 0,6метра бетонна част и ограда разположена по равни части в двата имота/УПИ-та., няма да ми трябва разрешение за строеж съгласно чл.151 ал.1,т.11 от ЗУТ, нали?
Благодаря!
onlyjustice
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Фев 2011, 13:40

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот ivanov_p » 18 Май 2022, 13:33

Трябва да прочетете закона. За огради на граница и в двата имота се искаше съгласие на засегнатите съседи, може и да са го отменили. Така или иначе си помислете дали да влизате в приключение за 15 см. и стрували си да правите плътната част, която сега ще ви излезе 150-180 лв. на линеен метър?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот onlyjustice » 18 Май 2022, 15:08

Благодаря!
Явно с ДВ, бр. 101 от 2015 г. законодателят, е променил ЗУТ относно изискването на разрешение за ограда, като е разрешил между УПИ-та/парцели да може да се изграждат: леки прозирни огради и плътни огради с височина на плътната част до 0,6 м в рамките на поземления имот - без разрешение! Изменението е от 22.12.2015г.
Четох доста, и закона и оферти и съдебна практика и никъде не срещнах пречки при изпълнението на тези изисквания да се изисква разрешение за строеж!
https://adms-sz.com/pages/0061d821/13260921.htm
https://nikproekt.com/2020/10/31/%D0%BA ... B5-%D0%BD/
Е, има още много информация, но тази ми беше на първо четене.
А разходите на парите, зависят от интереса за спокойствие и сигурност.
onlyjustice
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Фев 2011, 13:40

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот ivanov_p » 18 Май 2022, 18:46

То хубаво, че има, но вие сте написали необходимото: в рамките на поземления имот - без разрешение!
В правото "в рамките на поземления имот" означава в рамките на поземления имот. Вие искате да строите в рамките на чуждите имоти. Височина на плътната част означава да излеете бетон с височина над земята от 60 см., под земята поне 30 см. и дебелина минимум 25-30 см. Пишете, че оградата ще е върху границата, т.е.оградата ви ще влезе в чуждия имот с 12,5 или 15 см. Не само това, там ще се разпищолят строители, багери и друга строителна техника. Затова и закона е предвидил този вид строителство на огради да се прави със съгласие на засегнатите собственици и вероятно с разрешение за строеж, защото някой трябва да види това съгласие и да го сложи в папка, иначе има голяма вероятност да се понесете със съседите с брадви и сатъри из поземлените имоти.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот onlyjustice » 18 Май 2022, 19:44

Благодаря Ви!
Интересно мнение пишете! И на мен ми се въртят подобни мисли в главата! Има неща в разпоредбите на чл. 48, ал.3 и на чл.чл.151 ал.1, т.11 от ЗУТ, които явно предразполагат към здрав конфликт. От една страна закона казва, че: Оградите към съседните урегулирани поземлени имоти се разполагат с равни части в двата имота., от друга, че за :леки прозирни огради и плътни огради с височина на плътната част до 0,6 м в рамките на поземления имот - не се изисква разрешение, А ОТ ТРЕТА страна, собственика на съседния парцел/УПИ, може и да не е съгласен да му се влиза в имота, макар и по границата, за да се извършва строежа на оградата, която чл. 48, ал3 допуска да бъде извършена в равна част и в съседния имот/УПИ!? Той собственика на съседния имот/УПИ може и никога да не си даде съгласието. Заинтересования собственик трябва да направи проект ли, който да се одобри в общината, тогава ще е сигурно ли, че няма да има брадви и сатъри? Или да си разположи оградата изцяло в неговия имот, но тогава ще загуби квадрати от имота си, което няма да е много изгодно и справедливо? Въобще ако съседа е някакъв абсолютен чепат тип, с който оправия няма, какво става? Излиза, че заинтересования собственик трябва да си скъса нервите с администрацията в някоя община за да му бъде разрешено да направи нещо за което не се изисква разрешение! И като му се даде такова "разрешение", това ще промени ли чепатия съсед, да се кротне и да разреши да му се рови в двора по границата?
Вашето мнение и виждане, моля!
onlyjustice
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Фев 2011, 13:40

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот ivanov_p » 18 Май 2022, 20:11

Това се тълкува така: Ако строите на/върху границата, ви трябва съгласие на съседа. Ако строите изцяло в своя имот прозирна ограда - не ви трябва нито неговото разрешение, нито разрешение за строеж. В този смисъл не си струва за няколко сантиметра да се занимавате с няколко съседи. Викате геодезист да забие колчета, опъвате канапа по колчетата и опирате външната страна на оградата в канапа. Така цялата ограда ще е във вашия имот и нямате ядове.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот onlyjustice » 18 Май 2022, 20:31

Благодаря ВИ!
Да това е най-безболезнения вариант, който сте написали, а и най-правовия!
Но все пак за да завършим изчерпателно темата, това съгласие по административен ред, как се взема от чепат съсед/и? Каква молба, заявление трябва да се подаде в общинската администрация за едно такова съгласие? И те там ако се направят на "интересни" и почнат да бавят нещата, това означава ли начало на жалване по административен или съдебен ред?
Ще Ви бъда благодарен, да внесете яснота, как се постъпва за получаване на съгласие от съсед/и за построяване на част от оградата в неговия парцел/УПИ!
Благодаря.
onlyjustice
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Фев 2011, 13:40

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот ivanov_p » 18 Май 2022, 21:42

Не знам как става. Вероятно нотариално заверено съгласие, геодезичен доклад за точките, конструктивен проект, малко вероятно, но възможно, скици, нот.актове, такива щуротии. Питайте в техническия отдел на общината, ще ви кажат. Аз лично ако правих това щях да опъна канапите, да изкопая дупки в почивен ден и привечер да бетонирам коловете, като стегне бетона, пак в почивен ден да опъна мрежата. В България не разчитайте на това, че не трябва разрешение, ръководен принцип е, че покритото мляко проверяващите не го лочат.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот onlyjustice » 19 Май 2022, 16:11

Колега @ivanov_p, поста Ви от 18 Май 2022 07:11 pm, е логично правов и на теория най-удачен. Но в действителност едва ли ще е без проблемно реализирането му. Просто защото няма идеални неща, състояния и действия. Дори и да започна да изграждам оградата по чл.151, ал.1, т.11, като: леки прозирни огради и плътни огради с височина на плътната част до 0,6 м в рамките на поземления имот - в един момент пак ще "цъфне" някой чепат съсед, който да каже, че не е съгласен с това трасиране, че пак му се копа в двора, все ще има някой по-голям камък или корен който да наложи по обхватно преодоляване, ще почне да гледа под лупа всеки сантиметър, няма как при полагане на платна и укрепването им да не се навлезе поне временно в съседния парцел/УПИ и други подобни. Общо взето чепатите мрънкат за щяло и нещяло, в един момент може и полиция да извика или да извади някоя брадва, нож или сатър! Ненормални всякакви!
За това мнението Ви от 18 Май 2022 08:42 pm, го намирам за тотално неприложимо! Особено ако и чепата гад живее в къща в парцела/УПИ и постоянно гледа през прозореца и се чуди каква мръсотия да направи.
Нека пак да обобщя! Нещо не схващам логиката, а трябва да е просто и разбираемо!
Става на въпрос, как да се направи/построй ограда по чл. 48, ал.3 изр. първо изречение: "Оградите към съседните урегулирани поземлени имоти се разполагат с равни части в двата имота." Съгласно чл.151, ал.1, т.11, "Леки прозирни огради и плътни огради с височина на плътната част до 0,6 м в рамките на поземления имот." - не се изисква разрешение. Странно противоречие: хем закона допуска оградата да се разположи по равни части в двата имота, хем не трябва плътната час да е с височина повече от 0,6метра за да не се изисква съгласие на съседа, хем не се изисква разрешение, А В ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ, как е?
Излиза, че дори и по чл.151, ал.1, т.11, да се изгради ограда изцяло в имота на възложителя, пак ще трябва някакво съгласие или поне уведомление на съседа, защото той като е чепат нещата пак няма да станат без конфликт. Ако се подаде в общинската администрация заявление за изграждане на ограда Съгласно чл.151, ал.1, т.11, те ще остават заявление без разглеждане като неоснователно, без правен интерес. Няма как да бъде издадено разрешение за нещо за което не трябва разрешение, но никога нещата не могат да бъдат идеални, да се построй ограда само в имота на възложителя, без дори и малко да не се засегне имота на съседа. Винаги има камъни, корени, срутвания, дъждове, укрепвания и други фактори за изграждането на оградата.
Интересен ми е казуса, как може да се реализира: Лека прозирна ограда с височина на плътната част до 0,6 м., разположена с равни части в двата имота?! Какво ще е необходимо като документи и дали изобщо трябват? Аз не можах да разбера, как това може да стане?!
Благодаря!
onlyjustice
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Фев 2011, 13:40

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот ivanov_p » 23 Май 2022, 12:33

Става на въпрос, как да се направи/построй ограда по чл. 48, ал.3 изр. първо изречение: "Оградите към съседните урегулирани поземлени имоти се разполагат с равни части в двата имота." Съгласно чл.151, ал.1, т.11, "Леки прозирни огради и плътни огради с височина на плътната част до 0,6 м в рамките на поземления имот." - не се изисква разрешение. Странно противоречие: хем закона допуска оградата да се разположи по равни части в двата имота, хем не трябва плътната час да е с височина повече от 0,6метра за да не се изисква съгласие на съседа, хем не се изисква разрешение, А В ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ, как е?


Това го разгледахме горе. Оградите се правят с равни части в двата имота, когато се строят с разрешение за строеж. когато тези огради се правят по реда на чл. 151, т.е. "по търлъци", се правят само в собствения имот на поставящия оградата. Когато правите такава ограда само във вашия имот, без да засягате чуждия, не ви трябва разрешение, ако обаче вземете част от чуждия съседа трябва да е съгласен.

Излиза, че дори и по чл.151, ал.1, т.11, да се изгради ограда изцяло в имота на възложителя, пак ще трябва някакво съгласие или поне уведомление на съседа, защото той като е чепат нещата пак няма да станат без конфликт.


Излиза, че когато по чл.151, ал.1, т.11, се изгради ограда изцяло в имота на възложителя, не трябва някакво съгласие или поне уведомление на съседа.

Интересен ми е казуса, как може да се реализира: Лека прозирна ограда с височина на плътната част до 0,6 м., разположена с равни части в двата имота?! Какво ще е необходимо като документи и дали изобщо трябват? Аз не можах да разбера, как това може да стане?!


За реализиране - кирки, лопати, арматура, кофраж, бетон, прозирна част. Като документи - разрешение от съседа и каквото поискат от общината.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

ПредишнаСледваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron