начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот gocm1 » 05 Мар 2015, 19:48

Чл. 48. (1) Урегулираните поземлени имоти могат да се ограждат към улицата и към съседните урегулирани поземлени имоти.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Оградите към съседните урегулирани поземлени имоти се разполагат с равни части в двата имота. Когато оградата е плътна с височина над 0,6 м, тя се допуска въз основа на изрично писмено съгласие на собствениците на засегнатите имоти и ако разстоянието от оградата до жилище в първия етаж на сграда в съседния урегулиран поземлен имот е по-голямо или равно на височината на плътната част на оградата. Допустимо е оградата да се разположи и изцяло в имота на възложителя.

Подал съм молба за разрешение на строеж на ограда с височина до 0,60 м плътна част по равно в двата имота-моя и на съседа с дебелина на плътната част 15 см.Съгласно чл. 48(3) не се изисква съгласие на съседа щом е до 60 см височина плътна част. Но дали трябва да бъде той уведомен от общината че искам да ми бъде издадено разрешение за строеж.Той в този случай явява ли се носител на ограничено вещно право.Ако той възрази има ли право общината да ми откаже издаване на разрешително.
gocm1
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 01 Май 2009, 15:10

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 05 Мар 2015, 21:29

Понеже оградата е половината и в неговият имот по смисъла на чл. 149 ал.1 т.1 ЗУТ съседът Ви е заинтересовано лице, но според това което пишете материалният закон е спазен и дори и да възрази или по късно да обжалва по съответният ред, контролните органи не следва да му уважат жалбата.
Забележка. Общата височина следва да е до 2,20м
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот probcho » 05 Мар 2015, 22:32

В случай на липса на трите име и подписа на съседа върху молбата, която сте подали, не следва да бъде издавано РС.
Вие преценете!
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 06 Мар 2015, 08:31

probcho написа:В случай на липса на трите име и подписа на съседа върху молбата, която сте подали, не следва да бъде издавано РС.
Защо?
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот petko_a » 06 Мар 2015, 08:39

Все ми е било чудно с тези казуси за ограда, наполовина в двата имота или само в единия имот. Става въпрос за 10 см, а понякога и много по-малко.
petko_a
Потребител
 
Мнения: 456
Регистриран на: 16 Яну 2009, 16:44

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 06 Мар 2015, 10:05

petko_a написа:Все ми е било чудно с тези казуси за ограда, наполовина в двата имота или само в единия имот. Става въпрос за 10 см, а понякога и много по-малко.
Да де - екшън да става!Нъл'знаиш. Правото на частно собственост е неприкосновено,.... но в точно този случай има нещо по- особено и за това питам защо!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот gocm1 » 06 Мар 2015, 10:23

В момента има изградена ограда на това място от съседа ни през 2001 г. в моя имот ,за което ние водихме дело и го спечелихме и на двете инстанции - районен и окръжен съд.Те го обжалват до върх.касационен съд но още не е излезло определението.Доказа се че оградата е в нашия имот, но още не е съборена.Съдът излезе с решение да се предаде неправомерното владение от съседа ни на нас след като те я съборят за тяхна сметка но до половината- цялата дължина е 14 м.Но за това трябва някой след това да построи нова и ние предприехме крачка за разрешителното за строеж. Предстои издаване на кадастрална карта ,в най-скоро време може би до месец ще е в сила. Оградата трябва да се построи по стария план ако излезе сега разрешението за строеж.Ако те почнат да го обжалват тогава какво става.Въпреки че вещите лица доказаха че оградата е изцяло в нашия имот съдът реши да са събори половината .Като другата половина остана не доказана пред съда и оставихме нещата така.Сега за тази част трябва да се води ново дело или да се събори от общината защото не е спазено от тях стр.разрешение.Ако те съборят половината ограда и на мен не ми се издаде разрешение за строеж дали е възможно да опъна мрежа по границата без разрешение от общината .Това нарушение ли ще бъде от моя страна.
gocm1
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 01 Май 2009, 15:10

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 06 Мар 2015, 13:55

gocm1 написа:Това нарушение ли ще бъде от моя страна.
За съжаление ще е нарушение!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот probcho » 06 Мар 2015, 19:56

julyanvonemona написа:Защо?

Кое не се разбра? :roll:
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 06 Мар 2015, 22:02

probcho написа:
julyanvonemona написа:Защо?
Кое не се разбра
:roll:
Аз не разбрах! Защо молбата трябва да е подадена от двамата съседи? Казвай, ако имаш нещо за казване.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот probcho » 06 Мар 2015, 22:09

julyanvonemona написа:Защо молбата трябва да е подадена от двамата съседи? Казвай, ако имаш нещо за казване.

Защото строежа е разположен по равни части в двата имота!
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 06 Мар 2015, 22:17

probcho написа:Защото строежа е разположен по равни части в двата имота!
наистина е разположен, но стреж в чужд имот следва да е предходен от ОПС. Молбата пред админстративния орган подписана от двамата съседи считаш ли че може да замести ОПС? Не следва ли да се приложи чл.182
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот probcho » 06 Мар 2015, 22:56

julyanvonemona написа:наистина е разположен, но стреж в чужд имот следва да е предходен от ОПС. Молбата пред админстративния орган подписана от двамата съседи считаш ли че може да замести ОПС? Не следва ли да се приложи чл.182

Явно имаш отговор за себе си!
Никъде не споменавам за възможност
julyanvonemona написа:Молбата пред админстративния орган подписана от двамата съседи считаш ли (да се счете)че може да замести ОПС?
.
За разлика в документите няма да развивам мнение.
Споделеното от мен се базира на съдебна практика!
В случай, че се нуждаете от развитие на правна конструкция по въпроса - не мога да помогна!
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот vdggbg » 06 Мар 2015, 23:05

И? Има ли под вола теле?
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 07 Мар 2015, 05:45

probcho написа:...Споделеното от мен се базира на съдебна практика!...
Изпитвам силно съмнение че:
1.Някъде в БГ някой, който по реда на чл.216 ал.1 т.2 ЗУТ, е обжалвал пред подразделение на ДНСК РС за ограда с височина на плътната част до 0,60м и компетентният началник - при положение че оградата е розположена в двата парцела - да го е отменил само заради това че заявлението с искане за издаването му не е подписано и от двамата съседи;
2.Единият от съседите е обжалвал акта по т.1 пред съответният АС и последният е потвърдил отменителния акт на компетентния н-к от ДНСК.*
probcho, ако имаш интифа за поне едно токова решение на АС моля дай знак!
*Съгласно чл.215 ал.7 ЗУТ такова решение на съответният АС е окончателно и няма практика на ВАС освен ако не е възникнала преди създаването на тази разпоредба (ДВ бр.87/2010т.)vdggbg лично аз не съм проверявал, така че търсеното под вола теле продължава да не прочита чл..48 ал.4 ЗУТ.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот gocm1 » 07 Мар 2015, 23:26

В кои случаи РДНСК може да откаже разрешение на строеж? В закона пише ако има незаконен строеж в имота.Намаленото отстояние от жилеще до граница под 3 м. представлява ли незаконност? Това може ли да бъде повод за не издаване на разрешителното?
gocm1
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 01 Май 2009, 15:10

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 08 Мар 2015, 06:45

gocm1 написа:В кои случаи РДНСК може да откаже разрешение на строеж?.....Намаленото отстояние от жилеще до граница под 3 м. представлява ли незаконност? Това може ли да бъде повод за не издаване на разрешителното?
Не сте разбрал правилно написаното в горния ми пост. ДНСК не издава РС. При обжалване тя евентуално може да го отмени или не и в зависимост от това, някоя от заинтересованите страни обжалва акта на ДНСК или не пред съответния административен съд. Предполагам да знаете че РС се издава от главния архитект на общината. Относно това що е незаконен строеж, прочетете чл.225 ал.2 ЗУТ - всичко останало не е незаконен строеж. За намалените разстояния.......,ама защо не четете закона?
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот gocm1 » 15 Мар 2015, 10:17

"наистина е разположен, но стреж в чужд имот следва да е предходен от ОПС. Молбата пред админстративния орган подписана от двамата съседи считаш ли че може да замести ОПС? Не следва ли да се приложи чл.182"

" probcho" Какво означава ОПС ?
gocm1
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 01 Май 2009, 15:10

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот probcho » 15 Мар 2015, 12:10

gocm1 написа:"наистина е разположен, но стреж в чужд имот следва да е предходен от ОПС. Молбата пред админстративния орган подписана от двамата съседи считаш ли че може да замести ОПС? Не следва ли да се приложи чл.182"

" probcho" Какво означава ОПС ?

Уважаеми gocm1,
Благодаря за оказаната от Вас чест, но ще предоставя възможността на автора на цитата да Ви поясни. Бъдете сигурен, че същият е изкусен оратор и ще успее да Ви запознае в кратце със същността на ОПС!

ПП
Интересното е, че оградата винаги е разглуждана като линеен обект, като по този начин е отхвърлена възможността широчината/дебелината на същата да окаже някакво отражение върху имота....
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: строеж на ограда по чл.48 ал. 3 от ЗУТ

Мнениеот julyanvonemona » 15 Мар 2015, 16:01

gocm1 написа:....Интересното е, че оградата винаги е разглуждана като линеен обект, като по този начин е отхвърлена възможността широчината/дебелината на същата да окаже някакво отражение върху имота....
Щом е така защо препоръчваш заявлунието с исканеза издаване на РС да бъда подписано от двамата ъседи?
Оааа!.. Щях да забравя~! Все още очаквам съдебна практика с отказ за издаване на РС или
julyanvonemona написа: да го е отменил само заради това че заявлението с искане за издаването му не е подписано и от двамата съседи;
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Следваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron