начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот neveja111 » 04 Окт 2015, 23:45

Имам идиотски казус. ЖСК се сформира и получават право за надстрояване през 1978. Сградата е изградена и членовете кооператори си живуркат без да си вадят акт 16. Документацията по строежа е попиляна, масово са си извадили около 2002 година КНА по обстоятелствена проверка - давностно владение, а не защото са членове на ЖСК. Не се знае има ли няма ли кооперация в момента. Данъци обаче се плащат. Сега имам проблем и не знам:
1. как да се извади документ за търпимост на стрежа(и нужен ли е такъв) за да се получи акт 16
2. КНА на кооператорите законни ли са (аз си мисля, че не са, ама те си продават апартаментите с тях)
3. Изобщо сградата собственост на ЖСК-ато ли е и последната като не си е направила труда да си извади документи какви са шансовете на ЕДИН кооператор сам да оправи батака с документите.

До колкото знам щом няма акт 16 юридическото лице ЖСК е собственик на сградата и КНА по давност не следва да се вадят за членовете на кооперацията. Д, но те ги имат и следвали от това че ЖСК-ато вече не съществува (аз мисля, че не). Никой не може да накара собственик с КНА да се бръкне за пари да вади документи за акт 16.
ИМА ли шанс и как да постъпя за да за да взема удостоверение за търпимост и може ли с него да искам да се издаде НА по реда на чл 35 ал.2 от З. за ЖСК
neveja111
Младши потребител
 
Мнения: 97
Регистриран на: 04 Юни 2010, 13:55

Re: Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот julyanvonemona » 05 Окт 2015, 01:29

Казуса Ви наистина е тежък но на някои от въпросите Ви може да се отговори еднозначно
По първи въпрос -не е необходимо у-ние за търпимост тъй като сградата е законно построена. По втори въпрос - При действието на ЗТСУ (1978г.) нямаше забранителен текст който да не допуска правни сделки с недовършени строежи поради което най-вероятно липсата на акт.16 няма да се окаже пречка за придобиване на КНА по давност на отделни обекти в сградата (все пак обсъдете въпроса с опитни юристи). по трети въпрос нека да се помъчи да отговори някой друг.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот neveja111 » 05 Окт 2015, 09:34

Но нали според закона за ЖСК между член кооператори давност не тече - до момента на завършване на сградата и приемането и в аксплоатация, което е и същността на акт 16. Тези КНА не са разпоредителни сделки????Може би ЖСК-ато е можела да им продаде апартаментите или по-скоро да им ги дари????-май пиша глупости обърках се тотално.....
neveja111
Младши потребител
 
Мнения: 97
Регистриран на: 04 Юни 2010, 13:55

Re: Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот julyanvonemona » 05 Окт 2015, 09:49

Гледайте текстовете на ЗЖСК към 1975г.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот neveja111 » 05 Окт 2015, 14:06

Това което чета е, че: 5. (изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г.) разпределя имотите между членовете на жилищностроителната кооперация въз основа на утвърдения архитектурен план;
Да разбирам ли, че не е нужен утвърден архитектурен план за да стане разпределянето на апартаментите.

Имаш ли текста на стария ЗЖСК
neveja111
Младши потребител
 
Мнения: 97
Регистриран на: 04 Юни 2010, 13:55

Re: Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот vdggbg » 05 Окт 2015, 18:28

Така описана, сградата едва ли е нужно да се въвежда в експлоатация (Акт 16) - тя попада в приложното поле на § 6 от ПЗР на Наредба № 2, включително и в редакцията му до 11.12.2012 г.
Съгласно ЗЖСК кооперацията се прекратява, когато всички член-кооператори бъдат снабдени с нотариални актове - най-вече в съответствие с окончателния разпределителен протокол, приет на общо събрание на член-кооператорите. Що се отнася до архитектурния проект - такъв със сигурност има (щом има издадено РС).
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот wladi » 15 Окт 2015, 01:35

neveja111 написа:Това което чета е, че: 5. (изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г.) разпределя имотите между членовете на жилищностроителната кооперация въз основа на утвърдения архитектурен план;
Да разбирам ли, че не е нужен утвърден архитектурен план за да стане разпределянето на апартаментите.

Имаш ли текста на стария ЗЖСК


Протокол от общото събрание на ЖСК-то за разпределяне на имотите може да си направите и днес с каквато се разберете дата, но няма да Ви свърши работа.
Ако просто искате днес да се снабдите с нотариален акт, вземете справка от кадастъра, ако е вписан апартамента и повторете пътя на съседите си за КНА.
Ако не е вписан в кадастъра, (би било странно), направете протокол разпределение и наемете геодезист да Ви впише (не само Вас, а всички които не са вписани.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот neveja111 » 26 Окт 2015, 00:55

Аз КНА мога да си извадя, но с него сградата на става по-законна. Сградата е над 7 етажа и е нужен акт 16 за въвеждане в експлоатация
neveja111
Младши потребител
 
Мнения: 97
Регистриран на: 04 Юни 2010, 13:55

Re: Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот emilgrigorov » 26 Окт 2015, 19:56

Пуснете едно запитване до ДНСК (от чиято компетентност е въвеждането на сградата в експлоатация), за редът за въвеждане в експлоатация на сградата Ви, построена преди 2001г.
От там ще Ви отговорят официално, че сградата не подлежи на въвеждане в експлоатация (Акт 16, Разрешение за ползване) и може да се ползва по предназначение.
По-горе Ви беше даден такъв отговор от vdggbg.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот probcho » 26 Окт 2015, 22:35

Стига глупости!!!
Всеки в стремежа си да се изтъкне ръси глупости една след друга! Спрете се де!
Питащият се гаргари с нас! Документацията била "попиляна"!!! Айде моля ти се! Това е твърде несериозно!
Разрешението за надстрояването е от `78, това не става въпрос нито за наредба №6/2001, нито наредба №2/2003, че пък и да търси разрешение за ползване!
Кога е съставен акт №14?
Кога е съставен акт №15?
Не може да са попиляни всичките неща, все нещо има описано някъде си!!! Айде моля ви се! То си го пише!
Ако питащият се прави на дявол, то аз не смятам да съм "гълъбеца" дето се....

ПП
Ако търси решение - наема си съответни хора и те да доказват пред един или друг каквото е необходимо!
ППП
Ама че щуротия? Акт 16 от `78! :shock:
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот julyanvonemona » 27 Окт 2015, 06:31

probcho написа:Ама че щуротия? Акт 16 от `78!
Имаше и тогава,но нека neveja111 да провери дали сградата за която става въпрос е била обект подлежащ на приемка по ПКС - поне с това сам да "си помогне" някак си. :D
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Сграда с разрешение за строеж но без акт 16 - ЖСК

Мнениеот probcho » 27 Окт 2015, 09:24

julyanvonemona написа:
probcho написа:Ама че щуротия? Акт 16 от `78!
Имаше и тогава,но нека neveja111 да провери дали сградата за която става въпрос е била обект подлежащ на приемка по ПКС - поне с това сам да "си помогне" някак си. :D

Да, така е! Но тук става въпрос за сграда, на която са и разрешили "надстройка" и предполагаемо "изпълнена" може би през `78-79...
И ако трябва да бъдем ... "отзивчиви" то
neveja111 написа:1. как да се извади документ за търпимост на стрежа(и нужен ли е такъв) за да се получи акт 16

Как? - отивате в местната администрация и си пускате документи до гл. архитект! Дали Ви е нужно за конкретната сграда документ за търпимост - той ще ви отговори писмено! :twisted: И изваждането на документа за търпимост не води към "получаване" на акт 16.
neveja111 написа:2. КНА на кооператорите законни ли са (аз си мисля, че не са, ама те си продават апартаментите с тях)

Ако се съмнявате, че същите са незаконни може да си заведете дела срещу всеки един от тях и съда ще прецени по право! :lol:
neveja111 написа:3. Изобщо сградата собственост на ЖСК-ато ли е и последната като не си е направила труда да си извади документи какви са шансовете на ЕДИН кооператор сам да оправи батака с документите.

Мисля, че с изваждането на нотариален акт от страна на последни участник в ЖСК-ато същото престава да съществува! :roll:

ПП
До кога принципа "казъл - рекъл" ще е водещото мото за решаването на проблемите! :?:
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 20 госта


cron