начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Дървен или метален навес-процедури преди строеж?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Дървен или метален навес-процедури преди строеж?

Мнениеот pif4o77 » 15 Юни 2016, 06:41

Здравейте на всички имам една голяма молба към вас за малко просветление :). Може ли някои да ми каже какво и по какъв ред и през кои институции трябва да се направи за да ми издадат разрешение за времена постройка дървен навес (или метален) с цел гараж. Ама дето се вика като на пълен лаик, първо там, после там, после еди къдеси и си готов :) Знам че процедурата хич не е бърза и лесна, нека ви кажа и какво е положението до момента. Става дума за вече съществуващ навес от може би над 20 години, намира се в ъгъла на собствен имот които ъгъл не граничи с никои освен със собствената ми къща и с двете улици, демек ъглов имот на кръстовище, и навеса е в този ъгъл на имота :) До тук предполагам че поне няма да искам разрешение от съседи. Та въпросния навес го има от около 20 години, на скицата го няма но до сега не е имало проблеми с него, представлява дървено скеле (ритловици) с покрив от ундолин и от долу колата :) Да но ми се иска да го направя от малко по стабилни греди и да го затворя от страните със сандвич панели и да му сложа една хубава автоматична ролетна врата че да си сваля в него малко инструменти, гуми, масла и прочие, знаете какво има в всеки гараж, да си вкарвам и мотора там :) Та се притеснявам че ако го направя пак на своя глава тоя път някои комшия може да завиди въпреки че не му пречи по никъв начин ама е така за "услугата" да се оплаче и да доидат да кажат да го бутам. Много ще съм благодарен ако кажете каква е процедурата за да се узакони , през какви институции по ред се минава и колко пари горе долу би струвало това разрешение. Намира се в Пловдив и е около 25 кв. Предварително Благодаря за всяка помощ.
pif4o77
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Окт 2014, 20:18

Re: Дървен или метален навес-процедури преди строеж?

Мнениеот ivanov_p » 15 Юни 2016, 09:17

Пропуснали сте да кажете този метален или дървен навес на колко етажа ще бъде и ще има ли мазе?

Или го правите тайно и полека и при оплакване го махате или го правите след като извадите разрешителни. Не може да го правите незаконно и след това да го узаконявате. Трябва да проверите градоустройствените показатели, има ли свободна плътност и Кинт. В случай, че градоустройството позволява, ще трябва да направите проект и да строите на базата разрешение за строеж. Ако тази възможност я няма, ще искате разрешение за преместваемо съоръжение, към което също има ред изисквания.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дървен или метален навес-процедури преди строеж?

Мнениеот pif4o77 » 15 Юни 2016, 10:20

Здравейте г-н Иванов и благодаря за включването. Постройката ще е просто дървен скелет облякан с термопанели, кажи го дървен гараж за 1 автомобил и мотоциклет, без мазета и прочие, височина под 3 метра. Днес бях в общината да търся архитекта , приемното му време е меко казано смешно как ще го хвана не знам :)
pif4o77
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Окт 2014, 20:18

Re: Дървен или метален навес-процедури преди строеж?

Мнениеот ivanov_p » 15 Юни 2016, 10:54

Ясно, но пак трябва разрешение. Ако беше в София щяха да ви набутат при една взяточна фирма, която прави преместваемите и тези 25 м2 щяха да ви излязат 40-50 хил. лв. Фирмата ги прибира и после дели с хранените хора на общината и района. В Пловдив предполагам е същото, затова не говорете с архитекта, само ще му заострите вниманието и дадете идея от къде да изкара няколко хилядарки, а отидете при надзорник и го питайте какво може да направи по въпроса и към кой да ви насочи. Ако не може си трайте, но рано или късно ще дойдат общинари за да ви накарат или да го бутнете или да го смените с унифициран такъв, от съответната фирма. Няма как, животът стана скъп и с една заплата не се живее.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дървен или метален навес-процедури преди строеж?

Мнениеот vdggbg » 15 Юни 2016, 19:20

Ако навесът е строен без разрешение - поискайте от общината да Ви издаде за него Удостоверение за търпимост, след което си направете проекти за "ремонт и реконструкция", и нататък процедирайте по общия ред за разрешаване на строителство.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Дървен или метален навес-процедури преди строеж?

Мнениеот TheOldMan » 15 Юни 2016, 19:55

Имам сериозно съмнение, че гараж на кьоше няма да се хареса на КАТ...
Ако е някаква забутана уличка може и да мине, но за някоя по-оживена такава няма да ви разрешат входа да е на кръстовището. Все пак трябва да има и някаква мисъл за безопасност. Колкото и да се кълнете че ще вкарвате само мотор и то само с бутане ... все пак това ще е гараж в който би могло да се вкара и кола. А маневриране без видимост на кръстовище си плаче за ПТП.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Дървен или метален навес-процедури преди строеж?

Мнениеот jhoro » 15 Юни 2016, 20:56

Имам сериозно съмнение, че ... една част от мненията са на принципа "лаф да става". В тази тема не виждам сериозно отношение, освен мнението на
vdggbg написа:Ако навесът е строен без разрешение - поискайте от общината да Ви издаде за него Удостоверение за търпимост, след което си направете проекти за "ремонт и реконструкция", и нататък процедирайте по общия ред за разрешаване на строителство.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Дървен или метален навес-процедури преди строеж?

Мнениеот pif4o77 » 15 Юни 2016, 21:28

Ми то на другите три кюшета има още 4 такива гаража със същото разположение не по голямо от 2 метра до самото кръстовище :), масивни дори, ама са им позволили, улиците са междуквартални пресечки еднопосочни при това. Но наистина без да претендирам за никъква компетентност мнението на vdggbg за сега ми е най полезно, и мисля да проуча повече по този въпрос. На всичко отгоре аз на тоя навес съм му плащал и данък толкова години щото въпреки че го няма на скицата го бях описал в имотната декларация като паянтова построика сега дали с ами начислявали нещо на него не знам но съм го описвал. И сега съответно следва въпроса към vdggbg как се доказва тази търпимост , чувал съм че нещо трябвало двама свидетели че тоя навес-гараж е бил там през годините. Има ли някаква опасност да си вкарам автогол, смисъл такъв като разберат за него вместо да тръгна по пътя на узаконяване да ме натиснат за събаряне че да си остана и без него :)
pif4o77
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Окт 2014, 20:18

Re: Дървен или метален навес-процедури преди строеж?

Мнениеот vdggbg » 16 Юни 2016, 11:26

По принцип, за да бъде търпим един строеж, трябва да са изпълнени кумулативно три условия:
1. Строежът да е незаконен - т. е. построен без съответните строителни книжа, ако наличието на такива се е изисквало (в този смисъл - не могат да бъдат търпими строежите по чл. 151 от ЗУТ - вкл. и в редакцията му до ДВ 101/2015);
2. Да е построен преди съответна дата (последно - преди 31 март 2001 г.);
3. Да е бил допустим според разпоредбите, които са действали по времето, когато е извършен, или по действащите разпоредби на ЗУТ.
По т. 1 нещата са ясни, макар и не съвсем логични - незаконността на всеки строеж се презумира, до доказване на противното - в този смисъл, от формална гледна точка, най-старата базилика в София е откровено незаконен строеж :)
По т. 2 - съгласно текста в закона "Времето за извършване на незаконния строеж се установява с всички доказателствени средства, допустими по ГПК, включително и с декларации" - не пише от кого и колко трябва да бъдат тези декларации, но обикновено се изискват от трима свидетели, различни от собственика на строежа
По т. 3 - съответствието на някакви норми, действали към определен период, се установява единствено чрез анализ на същите тези норми - по принцип това е задължение на административния орган, но изисква усилия, които същият не винаги е готов да положи - така че, не е лошо искащият да се подсигури в това отношение, с оглед защита на собствения си интерес.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron