начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Казус със заповедна книга

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Казус със заповедна книга

Мнениеот bstavrev » 26 Сеп 2016, 21:28

Здравейте,

имам следния проблем и всеки съвет е добре дошъл понеже не мога да го измисля сам. Искам да се извиня ако питам разисквани въпроси, но чрез търсачката намерих близки проблеми, но не същите.

Значи преди 5г. моите родители ми прехвърлиха един имот и изготвихме (тогава) проект за къща (5та категория, по стопански метод ще се строи), който мина през общината и си получихме разрешително за строеж. Това лято се хванах да си задвижвам строежа,защото нямах възможност по-рано. Мислих,че срока на документите е 5г., което явно не е точно така. Разбрах,че срока за започване е 3г. след разрешението и строежа се води започнат след съставяне на образец 2 и заверка на заповедна книга. Тука идва моя проблем - моите хора са викнали геодезист преди 2-3г., той е определил строителна линия и ниво и дори ни е оставил да си определим сами датата на въпросното действие. Обаче не е спазено условието заповедната книга да се завери в тридневен срок след съставяне на образец 2 от геодезиста. Казаха ми,че при това положение в момента трябва да придвижвам наново целия проект, което обаче на мен изобщо не ми се иска, защото ще трябва да се съобразяваме с някои нови норми. Говорих дори с главния архитект в общината, който прояви разбиране и каза,че нямал нищо против да завери със задна дата, но е много вероятно той да не е бил на тази позиция преди 2-3г.
Строежа не е започнат все още, 2 поредни лета се занимаваме с оправяне на имота понеже беше адски скалист и труднодостъпен, оставихме доста пари за земни работи.
Как мога да действам оттук насетне така че да имам минимално съпротивление с документициите?
bstavrev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Сеп 2016, 20:54

Re: Казус със заповедна книга

Мнениеот vdggbg » 27 Сеп 2016, 14:15

Щом ще строите по стопански начин - значи, трябва да имате договор с технически ръководител (архитект, инженер или строителен техник). Нека той Ви завери заповедната книга със съответната дата (отпреди три години, да речем) - тогава може спокойно да искате от главния архитект на общината да презавери разрешението за строеж при същите условия.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Казус със заповедна книга

Мнениеот vdggbg » 27 Сеп 2016, 14:15

Щом ще строите по стопански начин - значи, трябва да имате договор с технически ръководител (архитект, инженер или строителен техник). Нека той Ви завери заповедната книга със съответната дата (отпреди три години, да речем) - тогава може спокойно да искате от главния архитект на общината да презавери разрешението за строеж при същите условия.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Казус със заповедна книга

Мнениеот i_sence » 28 Сеп 2016, 10:36

Извадка от закона за устройство на територията (ЗУТ):
Чл. 158. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Протоколът за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво се съхранява безсрочно в архива на администрацията, която е издала разрешението за строеж. Препис от протокола се съхранява от възложителя или от лицето, упражняващо строителен надзор.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 33 от 2008 г.) Лицето, упражняващо строителен надзор, или техническият ръководител за строежите от пета категория в тридневен срок от съставянето на протокола по ал. 1, а когато такъв не се изисква - преди започването на строежа, заверява заповедната книга на строежа и уведомява писмено в 7-дневен срок от заверката общината, специализираните контролни органи и регионалната дирекция за национален строителен контрол.

Техническият ръководител лесно ще завери със задна дата книгата, но няма писмо с което е уведомил общината и РДНСК. Във вашия случай освен писмо със задна дата до общината (с което твърдите ще ви помогнат), то ще е необходимо и такова до РДНСК. Добре е да се подпита и в РДНСК, защото реално те контролират незаконното строителство и ако има нередности, очаквайте проблеми с тях.
i_sence
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Авг 2016, 12:05

Re: Казус със заповедна книга

Мнениеот vdggbg » 28 Сеп 2016, 10:55

Не бих посъветвал никого да "подпитва" в ДНСК - то е все едно Прасчо да подпита какво ще прави на Коледа тая година... Освен това - строежите от тази категория са в правомощията на общинския, а не на държавния строителен контрол. Както и да е.
Да, съществува такова изискване - но, странно защо, не съществува санкция за неизпълнението му (нито то е измежду нещата, годни да квалифицират един строеж като незаконен). В случая общинският архитект търси основание да презавери разрешението - протоколът за линия и ниво и заверената от техническия ръководител заповедна книга би трябвало да свършат работа.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Казус със заповедна книга

Мнениеот bstavrev » 30 Сеп 2016, 15:40

Благодаря за бързата реакция. И аз останах с впечатление, че не би трябвало да има проблеми просто да се презавери със задна дата в нашия случай. Става дума за къща в Асеновград и РДНСК "Пловдив" като цяло няма връзка с тая работа при категория 5 строеж. Ще пробвам да мина с каквото разполагам, ако имаме някакви проблеми ще пиша пак за съвет.
bstavrev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Сеп 2016, 20:54


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron