начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Липсващо таванско помещение, стореж?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот digeo » 12 Май 2020, 17:54

Здравейте, имаме следния казус, надявам се да ме ориентирате поне в общи линии какво мога да очаквам.
Накратко: закупихме апартамент в малка стара кооперация, към който има мазе, но няма таван, докато всички останали апатраменти имат и двете. Много ни е необходимо и таванско помещение и започнахме да проучваме опциите. Установихме, че таваните са достроявани през годините и собственикът на нашия апартамент е продал жилището, но си е запазил тавана, когато е купил апартамента над нашия. Т.е. в момента живее над нас и притежава два тавана. Въпросът ми е: как да се сдобием законно с таван: никой не продава неговия, явно ще трябва да си построим и ние - място има. Обаче ако е нужно, съмнява ме всички съседи да дадат съгласието си - просто са такива. Имат ли право да откажат, при положение, че всички те вече имат тавани? Хората над нас имат ли право да имат два тавана, при положение, че това са общи части, доколкото разбирам и те явно ползват повече от тях? Какви са стъпките за построяване на таванско помещение - община, разрешително, архитект и т.н. - доста ми е объркано, благодаря предварително за насоките.
П.С. Не знам дали е позволено, но ще съм благодарна за координати на правист, разбиращ от подобни казуси.
digeo
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Май 2020, 17:37

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот jhoro » 12 Май 2020, 22:55

Здравейте.
Странна ситуация - строено, надстроявано - ама не на цялата площ …
Според мен въпроса е за архитект, а не за юрист. за
И да се вземат предвид всички подробности.

digeo написа:Хората над нас имат ли право да имат два тавана, при положение, че това са общи части, .

Таванските помещения не са общи части.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Май 2020, 06:32

Само за сведение - в нашият блок, въпреки, че е обща етажна собственост - 5 входа, свързани, единият вход един си направи цял етаж - не друго - цял етаж отгоре - лично, с басейн - няма 6, няма 5, просто изби рибата - въобще - няма никакви проблеми явно. Тавански помещения съм виждал преустроени на спални - било за студенти, било всякакви варианти.

Сещам се и за един колега - той пък нещо направи на тавана си - нещо имаше там разправии, за внучката си нещо направи, ма си мина и отмина.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот digeo » 13 Май 2020, 10:07

Благодаря за отговорите.
Таванските помещения ясно, че не са обща част. Обща част мислех, че е подпокривното пространство и самия покрив, където с времето са достроявани тавани, каквито в началото никой не е имал. Един вид който е изпреварил, си е направил там каквото е могъл. Някак не ми се струва съвсем законно няколко семейства да обсебят цялото подпокривно пространство, за сметка на други, но може и да греша, не разбирам материята.
Ние дори нямаме достъп и в крайна сметка на този етап не може да сме сигурни каква точно е ситуацията. Може да се окаже и че няма място за още едно таванско, както изглежда отстрани.
Значи освен юрист, ще потърсим и архитект.
digeo
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Май 2020, 17:37

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот Melly » 13 Май 2020, 11:33

digeo написа:Благодаря за отговорите.
Таванските помещения ясно, че не са обща част. Обща част мислех, че е подпокривното пространство и самия покрив, където с времето са достроявани тавани, каквито в началото никой не е имал. Един вид който е изпреварил, си е направил там каквото е могъл. Някак не ми се струва съвсем законно няколко семейства да обсебят цялото подпокривно пространство, за сметка на други, но може и да греша, не разбирам материята.
Ние дори нямаме достъп и в крайна сметка на този етап не може да сме сигурни каква точно е ситуацията. Може да се окаже и че няма място за още едно таванско, както изглежда отстрани.
Значи освен юрист, ще потърсим и архитект.

Имайте предвид това:
Стъпка първа - среща "очи в очи" с адвокат който да ви даде правно становище, за да си осигурите първата опорна точка!
Стъпка/и следващи:
Ще трябва да повдигнете спор пред РС по местонахождение на имота ви, да да се снабдите с "втора опорна точка", която с първата ще очертае вектор с посока на последващо действие.
Чааааак тогава, евентуално ще се наложи да ползвате услугите на архитект.
Не препоръчвам да си "чешете клавиатурата" с въпроси по форумите. Отговорите не са еднозначни и на практика изискват вещо познаване на правната материя.

П.П. Тъй като сте купували имота на "сляпо доверие", то напълно възможно е таванът към този/ваш апартамент да е преминал в собственост на друг ваш съсед от тази малка кооперация.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот swenstyle » 13 Май 2020, 11:54

първа, втора точка, ала бала .... според вас този форум е колкото да се регистрираш да си изкажеш проблема, и да те посъветват да синамериш адвокат?

не не ви трябва адвокат, можете просто да се консултирате с главния арх. на района, и да, както е посочил jhoro, трябва ви архитект.

наблягам на следните неща. един апартамент може да има колкото си иска тавана в жилището. Не виждам какво толкова ви се "налага" да имате таван. можете да си купите от някой съсед. Как така има място за дострояване на тавани? Независимо дали тавана е мнго нисък и дори да няма прозорец той пак си е таван, собственост е на някой, а това че единични хора са преустроили техните тавани и са им вдигнали височината, те си остават със същия градоустройствен статут. Така че споре мен няма свободно място където да си строите. Хипотетично за да може да се строи трябва 100% съгласие на всички съсобственици в имота, независимо колко входа е сградата. Ако искате само да вдигнете покрива на вече обособен таван, е достатъчно съгласие 50%+ на входа в който е тавана. Навремето подпокривния етаж е бил, по-нежелан и от мазе без прозорец. Затова е е влизало като РЗП. Но хората са си ги разделяли по равно и е имало за ВСИЧКИ апартаменти, първоначално може да е било разделено и само с дъски, или дори мрежа. Но вие така или иначе сте си купили жилище без таван. Не вярвам да има възможност да си достроите и да ви дадат отстъпено право на строеж. Варианта ви е да си купите само таван и да си напавите проект да си го повдигнете.
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот digeo » 13 Май 2020, 12:14

Отново благодаря за отговорите. Идеята на поста ми беше да се ориентирам първоначално и да намеря опитен правист. Не разбирам от всичко, затова търся помощ. Всеки ми пише нещо различно. Явно аз не съм обяснила нещо както трябва.
Какво ще рече "купували сме на сляпо доверие"? Документите на имота са проверени от банка, двама различни нотариуси, един брокер и един адвокат. Всичко е изрядно. Тавани първоначално не е имало за никого, затова и не фигурират в нотариалните актове. Впоследствие всички собственици построяват тавани в общото подпокривно пространсто като за всеки апартамент има прилежащ таван. Не зная доколо са узаконени, може да са, а може и да не са. В някакъв момент първите собственици на апартамента го продават, като купуват този над него - разменят ги, но запазвайки си и двата тавана. Не знам как е станало това, ние го купихме от 4-ти собственици, препродаван е. Никой преди това не е питал за тавана, явно. Колкото повече пиша, ми се струва, че каузата изглежда загубена. Ако таванът е незаконен, май нищо не можем да направим, а ако е законен, с отделен нотариален акт, явно си е на първите собственици. Въпросът ми беше може ли едни семейства да имат тавани в общото подпокривно пространство за сметка на други, които нямат - явно може, но доколко е законно и какво да направим, за да си купим/пострим таванско и ние?
Какво се случва, ако никой не иска да си продаде тавана? А какво значи всеки апартамент може да си има колкото иска тавани - може ли един човек да си направи всички тавани на апартамент само за себе си?
Последна промяна digeo на 13 Май 2020, 23:09, променена общо 1 път
digeo
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Май 2020, 17:37

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот Melly » 13 Май 2020, 13:11

swenstyle написа:първа, втора точка, ала бала .... според вас този форум е колкото да се регистрираш да си изкажеш проблема, и да те посъветват да синамериш адвокат?

не не ви трябва адвокат, можете просто да се консултирате с главния арх. на района, и да, както е посочил jhoro, трябва ви архитект.

наблягам на следните неща. един апартамент може да има колкото си иска тавана в жилището. Не виждам какво толкова ви се "налага" да имате таван. можете да си купите от някой съсед. Как така има място за дострояване на тавани? Независимо дали тавана е мнго нисък и дори да няма прозорец той пак си е таван, собственост е на някой, а това че единични хора са преустроили техните тавани и са им вдигнали височината, те си остават със същия градоустройствен статут. Така че споре мен няма свободно място където да си строите. Хипотетично за да може да се строи трябва 100% съгласие на всички съсобственици в имота, независимо колко входа е сградата. Ако искате само да вдигнете покрива на вече обособен таван, е достатъчно съгласие 50%+ на входа в който е тавана. Навремето подпокривния етаж е бил, по-нежелан и от мазе без прозорец. Затова е е влизало като РЗП. Но хората са си ги разделяли по равно и е имало за ВСИЧКИ апартаменти, първоначално може да е било разделено и само с дъски, или дори мрежа. Но вие така или иначе сте си купили жилище без таван. Не вярвам да има възможност да си достроите и да ви дадат отстъпено право на строеж. Варианта ви е да си купите само таван и да си напавите проект да си го повдигнете.

Абе, момче, като не са ти ясни някои неща недей си пъха "гагата" там. Самият ти си ползвал този форум за да получаваш съвети и мнения. Не знаеш как да си попълниш данъчната декларация за положен труд през 2015 по граждански договор, искал си координати за услуга от Емонски (лично ми познат архитект и в много случаи е бил прав) и ... т.н. и т.н..... Да продължавам ли? :evil:

Този форум е главно правен форум. Драскачи като теб го нападнаха като плевели считайки, че са големи капацитети.

Я сведи глава и престани да даваш "кухи" съвети към питащите.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот probcho » 13 Май 2020, 18:54

:D
Ей това най- ме изкефи....
Melly написа:swenstyle
Я сведи глава и престани да даваш "кухи" съвети към питащите.

Лебедово езеро! :lol:
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот jhoro » 14 Май 2020, 06:36

Здравейте отново. Няма да цитирам никого, защото се отнася за (почти) всички.
Преди да говорим за пространство (подпокривно, бадпикривно, околопокривно) - трябва да се уточни вида ба сградата. Със скатен или равен покрив? При втория вариант, подпокривно пространство просто няма. Ако е така - може въпросните тавански помещения да са надстроени.
Второ - питащия не е казал нищо за размера на сградата - влиза ли в обхвара на ЗУЕС.
Трето - кой какво може да притежава е според случая. Напълно реално изпълнимо е, „котата” да се ;разчисти” и на мястото на таванските помещения да се изградят един или повече цели етажи.
Превръщането на тавански (и избени) помещения в жилищни не е никак ново явление.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот digeo » 14 Май 2020, 09:42

jhoro написа:Здравейте отново. Няма да цитирам никого, защото се отнася за (почти) всички.
Преди да говорим за пространство (подпокривно, бадпикривно, околопокривно) - трябва да се уточни вида ба сградата. Със скатен или равен покрив? При втория вариант, подпокривно пространство просто няма. Ако е така - може въпросните тавански помещения да са надстроени.
Второ - питащия не е казал нищо за размера на сградата - влиза ли в обхвара на ЗУЕС.
Трето - кой какво може да притежава е според случая. Напълно реално изпълнимо е, „котата” да се ;разчисти” и на мястото на таванските помещения да се изградят един или повече цели етажи.
Превръщането на тавански (и избени) помещения в жилищни не е никак ново явление.


Здравейте отново,
След кратко проучване, ситуацията всъщност се оказа съвсем различна и ще пусна съответната тема в другия форум - етажна собственост.
По вашите въпроси: скатен покрив, влиза в зуес.
Какво се оказа: ами направо са ни излъгали. Всички апартаменти оригинално са имали мазета и тавани. В някакъв момент част от собствениците повдигат малко част от таваните - не знам правилно ли се изразих, но това всъщност няма значение в случая, не променя нищо. Нашия апартамент в първия си норатиален акт върви с таван и мазе. Когато собствениците му го продават за първи път, го продават без тавана (запазват си го към другия апартамент, който купуват в сградата). Това го научих вчера, много неприятна ситуация. Сега те имат два тавана и доколкото разбирам ние нищо не можем да направим, освен да им се молим да ни продадат единия, което пък едва ли ще стане.
digeo
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Май 2020, 17:37

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот jhoro » 14 Май 2020, 10:02

Това вече е друго - доста пи-ясна картинка.
digeo написа:В някакъв момент част от собствениците повдигат малко част от таваните - не знам правилно ли се изразих, но това всъщност няма значение в случая, не променя нищо. Нашия апартамент в първия си норатиален акт върви с таван и мазе. Когато собствениците му го продават за първи път, го продават без тавана (запазват си го към другия апартамент, който купуват в сградата). Това го научих вчера, много неприятна ситуация. Сега те имат два тавана и доколкото разбирам ние нищо не можем да направим, освен да им се молим да ни продадат единия, което пък едва ли ще стане.

За преустройството - увеличили са височината на подпокривното пространство, което не е трудно. При положение, че пи-често същото не се включва във височината на сградата.
Разделянето на таванското помещение от жилището ебе е добре, но също е допустимо. Поради функционалната самостоятелност. Друго е, ако продават апартамент без баня …
А сега - направете им предложение, на което да не могат, да откажат.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот swenstyle » 18 Май 2020, 20:21

Melly написа:Абе, момче, като не са ти ясни някои неща недей си пъха "гагата" там. Самият ти си ползвал този форум за да получаваш съвети и мнения. Не знаеш как да си попълниш данъчната декларация за положен труд през 2015 по граждански договор, искал си координати за услуга от Емонски (лично ми познат архитект и в много случаи е бил прав) и ... т.н. и т.н..... Да продължавам ли? :evil:

Този форум е главно правен форум. Драскачи като теб го нападнаха като плевели считайки, че са големи капацитети.

Я сведи глава и престани да даваш "кухи" съвети към питащите.


Не знам вие какво сте учили и с какво се занимавате, но не виждам каква логика има в твърдението, че като не знам как да си попълня данъчната декларация, нямам право да давам кухи съвети за архитектура?
Емонски нищо не ми говори, може би през някой друг човек да съм свързан с това име, но пък каква услуга да търся аз от архитект? Мисля че ме бъркате с някой.
В правните раздели, само питам и чета. Но в строителство и регулация давам акъл при това само за неща които лично са ми минали през ръцете и то успешно. Препоръчвам същото и на вас.

А питащия, явно пита, защото си мисли че са го излъгали - не, не са ви излъгали, пазарна икономика е - дошли сте, огледали сте имота и на огледа не са ви показали таван нали? - купили сте го във вида в който са ви го показали, не си мислете, че ако имаше таван цената щеше да е същата. Какво пише в предния НА и в по-предния няма значение. Вие сте си купили това което са ви показали? нали така?
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот digeo » 19 Май 2020, 11:26

swenstyle написа:



"А питащия, явно пита, защото си мисли че са го излъгали - не, не са ви излъгали, пазарна икономика е - дошли сте, огледали сте имота и на огледа не са ви показали таван нали? - купили сте го във вида в който са ви го показали, не си мислете, че ако имаше таван цената щеше да е същата. Какво пише в предния НА и в по-предния няма значение. Вие сте си купили това което са ви показали? нали така?


1. Благодаря на всички за отговорите, с изключение на спама.
2. Намерихме правист, с когото да продължим работа по случая.
3. В случай, че някой има сходен казус - търсете си правата, понякога дори НА може да е подвеждащ.

Всъщност излъгали са не нас, а хората от които ние го купихме, съответно и те нас, но без да искат. Защо не са се интересували още не е ясно за момента, но явно са го купували инвестиционно и не им е пукало особено. Въобще открихме доста странности по линията на развитие. Какво разбрахме до момента: таванът е прилежаща, неделима част от апартамента и единствения начин да се отдели законно, без да се обособва като нещо друго, е да се даде на друг собсвтеник, но това, за да е валидно, трябва да е отразено и в двата НА. Откачваш от единия апартамент, закачваш за другия и записваш в двата НА, че и двете страни са ОК. Което при нас изобщо не е направено така. И не виждам защо да не пробваме да си търсим правата, колкото и отдавна да е станало объркването, а колкото до цената - не беше никак ниска предвид средното за района.
digeo
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Май 2020, 17:37

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот swenstyle » 19 Май 2020, 21:05

Все още не разбирам как претендирате да ползвате нещо за което не сте платили.
Но когато и да е, дори след години, опишете развръзката, моля!
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот digeo » 20 Май 2020, 16:17

swenstyle написа:Все още не разбирам как претендирате да ползвате нещо за което не сте платили.
Но когато и да е, дори след години, опишете развръзката, моля!


Вие въобще прочетохте ли хронологията, или си пишете каквото ви падне? Къде съм казала, че не искаме да го плащаме?! Последно обяснявам и спирам да влизам в темата: беше ни обяснено от продавача, че няма таван, защото са достроявани допълнително и не всички са си направили, защото не всички са искали - евентуално има място и ние да си дострим, ако ние искаме - в общото подпокривно пространство. Оказа се лъжа - за всеки ап. е имало прилежащ таван, нашия е продаден някога без тавана, място няма и сега нито има от кого да си КУПИМ, нито къде да си ПОСТРОИМ. Нещо, което ако знаехме първоначало, вероятно нямаше да се съгласим на сделка, или поне не на тази цена - таванско ни трябва и то много. Освен това справката показа, че въпросният таван, макар и прилежаща част, не се води записан нито към нашия, нито към другия апартамент в мометна и още не се знае нито как точно е прехвърлен и има ли изобщо документи за това. Сякаш не съществува такъв таван, а реално си го има. И ние сме готови да го откупим от другите, но те не го продават, а и не е ясно имат ли документи, че го притежават.
digeo
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Май 2020, 17:37

Re: Липсващо таванско помещение, стореж?

Мнениеот jhoro » 20 Май 2020, 18:28

swenstyle написа:Все още не разбирам как претендирате да ползвате нещо за което не сте платили.

Некоректна формулировка!
Всеки може да претендира за всичко, друг въпрос е, дали ще го получи!
digeo написа:Вие въобще прочетохте ли хронологията, или си пишете каквото ви падне? Къде съм казала, че не искаме да го плащаме?! Последно обяснявам и спирам да влизам в темата: беше ни обяснено от продавача, че няма таван, защото са достроявани допълнително и не всички са си направили, защото не всички са искали - евентуално има място и ние да си дострим, ако ние искаме - в общото подпокривно пространство. Оказа се лъжа - за всеки ап. е имало прилежащ таван, нашия е продаден някога без тавана, място няма и сега нито има от кого да си КУПИМ, нито къде да си ПОСТРОИМ. Нещо, което ако знаехме първоначало, вероятно нямаше да се съгласим на сделка, или поне не на тази цена - таванско ни трябва и то много. Освен това справката показа, че въпросният таван, макар и прилежаща част, не се води записан нито към нашия, нито към другия апартамент в мометна и още не се знае нито как точно е прехвърлен и има ли изобщо документи за това. Сякаш не съществува такъв таван, а реално си го има. И ние сме готови да го откупим от другите, но те не го продават, а и не е ясно имат ли документи, че го притежават.

Здравейте!
Нямах намерение да коментирам повече, но понеже усещам обида ... Все пак идеята тук е да си помагаме, а не да се обиждаме.
Направо Ви казвам - сбъркали сте мястото. Не темата, раздела, ако ще - не и форума. Бъркате, че търсите решение в интернет.
Като начало - отидете при главния архитект на Общината. Поискайте (помолете) да Ви предоставят цялата налична информация за сградата. Кога е построена, в какъв вид е проектирана, в какъв вид е съгласуван проекта, в какъв вид е издаден Акт 16.
Прочетете си в нотариалния акт, как е описан имота Ви. Там трябва да е написано нещо от сорта на „недвижим имот, находящ се (адрес - град/село) в жилищна страда на (улица, №) апартамент на (вход, етаж) със застроена площ ... състоящ се от (изброени помещенията) при граници (уточняват се) заедно (или не) с таванско помещение ...“ и т.н.
Така ще разберете точно какво сте купили. И дали съседа е придобил законно таванското помещение или го е завзел.

И накрая - не забравяйте:
„Нотариален акт за покупко-продажба не може да се оспорва - не само от продавача не може, но не може дори и от купувача. Могат да се оспорват само само констативните нотариални актове, защото само те нямат силата на пресъдено нещо. Нотариалните актове за покупко-продажба, представляват официален документ, удостоверяващ две съвпадащи волеизявления. Ако една от страните иска да оспорва нещо по НА за покупко-продажба, може да оспорва единствено липсата си на воля за сделката.“
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron