начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Събаряне на стара къща

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Събаряне на стара къща

Мнениеот petyrpetrov1 » 19 Мар 2021, 15:45

Здравейте на всички!
Имам един проблем.
Преди време си купих къща с двор.
Къщата е разположена в дъното на имота и аз построих нова в началото на същият.
В разрешението на строежа пише, че когато новата къща се въведе в експлоатация, старата трябва да се събори.
Причината за събаряне била, че се намира на 50см от оградата на съседа и няма как да остане.
Идеята ми беше да остане за да я ползвам като лятна къща, тъй като е масивна тухлена, а не някоя паянтова керпичена.
Има ли начин да успея да я запазя, без да я събарям и в същото време да въведа в експлоатация новата къща, която до момента има акт 15. И двете къщи са вписани в кадастъра и ги има на кадастралната карта.
Благодаря на всички за помощта!
petyrpetrov1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Юли 2019, 14:36

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот ivanov_p » 20 Мар 2021, 08:37

Взимате разрешение за новата къща, ако ви дадат зор да бутате старата - бутате, ако не я оставяте докато някой не ви нареди да я бутнете. Няма как законно да я запазите, защото най-вероятно с новата сте изчерпали плътността и кинта на имота и едната трябва да се махне.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот petyrpetrov1 » 05 Сеп 2022, 12:00

Някакви други идеи?
Не мисля, че се е изчерпала плътността и кинтата на имота, защото имота е 525кв.м.
Старата къща е с квадратура ЗП 50кв.м. има лятна кухня към нея 7-8кв.м.
Новата къща е със ЗП 115кв.м. нямам даже и 50% застрояване от целият имот.
Всичко останало от парцела е зелени части.
petyrpetrov1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Юли 2019, 14:36

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот guest1 » 05 Сеп 2022, 12:56

Другата идея - да заделите малко пари отсега.
Защото - когато ви „дадат зор” - няма да,е с кротката. По-вероятно и някоя глоба ще има.
Сам сте казали
petyrpetrov1 написа:В разрешението на строежа пише, че когато новата къща се въведе в експлоатация, старата трябва да се събори.
Причината за събаряне била, че се намира на 50см от оградата на съседа и няма как да остане.

Тоест - проблемът не е „плътността” и Кинт, а нарушения сервитут на съседния имот.

Пп. Алтернатива - да купите и съседния имот.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот petyrpetrov1 » 05 Сеп 2022, 13:11

Старият имот е с нотариален акт от 1985г. Посторен даже и по-рано. Това се води, един вид търпим стореж, поне така чета.
Да, построена е на 50см. от границата, но и до днес нямам никакви проблеми с комшиите. Това не е ли както при калкана, остава моята къща, а ако решат да сторят някой ден и те, имат право без да ме питат на същото разстояние да построят и те?
petyrpetrov1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Юли 2019, 14:36

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот guest1 » 05 Сеп 2022, 15:11

petyrpetrov1 написа:Старият имот е с нотариален акт от 1985г. Посторен даже и по-рано. Това се води, един вид търпим стореж, поне така чета.
Да, построена е на 50см. от границата, но и до днес нямам никакви проблеми с комшиите. Това не е ли както при калкана, остава моята къща, а ако решат да сторят някой ден и те, имат право без да ме питат на същото разстояние да построят и те?

Не - не е „както при калкана”- свързано застрояване, защото …
Чл. 21. (1) Начинът на застрояване в съседни урегулирани поземлени имоти е свободно или свързано застрояване.
(2) Сградите на основното застрояване могат да се застрояват свързано само на страничните имотни граници, като калканните стени се покриват напълно. Непокриване на част от заварена калканна стена може да се допусне при условия и по ред, определени с правилата и нормативите по чл. 13, когато покриването на калканната стена води до нарушаване на други нормативи за височина и разстояния и когато се налага съобразяване с други заварени специфични дадености.
(4) Постройките на допълващото застрояване могат да се застрояват свързано на вътрешните имотни граници.
(5) Свързано ниско застрояване се допуска при наличие на нотариално заверено писмено съгласие на собствениците на съседните урегулирани поземлени имоти, в които се установява свързаното застрояване.

Или точно на границата, или на 3 метра от нея. Няма трети вариант.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот petyrpetrov1 » 05 Сеп 2022, 15:59

Ясно. Кратко и ясно.
Или на границата или на 3 метра.
Интересното е, че комшиите ползват стената на къщата като ограда, един вид, все едно границата е до къщата.
Тя (къщата) е малко по диагонал разположена спрямо границата. Започва от 30см., и накрая на границата стига до към 100см.
petyrpetrov1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Юли 2019, 14:36

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот ivanov_p » 05 Сеп 2022, 19:51

Какво е разстоянието между старата и новата къща?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот guest1 » 05 Сеп 2022, 21:46

petyrpetrov1 написа:Интересното е, че комшиите ползват стената на къщата като ограда, един вид, все едно границата е до къщата.
Тя (къщата) е малко по диагонал разположена спрямо границата. Започва от 30см., и накрая на границата стига до към 100см.

А Вие - сигурен ли сте, къде е имотната граница?
Не къде в оградата, защото оградите често са „преместваем обект”.
Границата трябва да се маркира от геодезист.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот petyrpetrov1 » 06 Сеп 2022, 14:27

Имам скица от кадастъра и определям границата по нея!

Новата къща се намира на около 8метра от старата къща, или на 3-4метра от лятната кухня, която е пристроена и керпичена.

Прикачам снимка от кадастъра. 2357 е идентификатора на имота. Даже в скицата не фигурира лятната кухня.

https://share.icloud.com/photos/0a1iFOW ... j0DQFXgNuQ
petyrpetrov1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Юли 2019, 14:36

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот ivanov_p » 06 Сеп 2022, 16:26

Траете си и ползвате двете докато не дойде нещо от общината.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот petyrpetrov1 » 06 Сеп 2022, 17:49

Да, обаче трябва да изкарам Акт 16 за новата къща. Аз имам ток, вода, газ и всичко. Живея в нея, обаче още нямам акт 16. Има ли срок за който трябва да се подадат документи в Общината за Пускане в експлоатация?
Благодаря!
petyrpetrov1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Юли 2019, 14:36

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот ivanov_p » 06 Сеп 2022, 17:57

Като ви трябва акт си го вадете. Ако общината се разсея си кютате, ако ви кажат да бутате-бутате или питате защо да го правите и според отговора му търсите колая.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот guest1 » 06 Сеп 2022, 18:00

petyrpetrov1 написа:Да, обаче трябва да изкарам Акт 16 за новата къща. Аз имам ток, вода, газ и всичко. Живея в нея, обаче още нямам акт 16. Има ли срок за който трябва да се подадат документи в Общината за Пускане в експлоатация?
Благодаря!

На вас не ви трябва „Акт 16“, по-точно - „протокол за установяване годността за ползване на строежа (приложение № 16)“ по Наредба № 3 от 31 юли 2003, последван от Разрешение за ползване.
За вашия случай - ниско строителство, 5 категория - ще се издаде само Удостоверение за въвеждане в експлоатация (УВЕ). Но пак ще има въпроси защо старата постройка стои.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот petyrpetrov1 » 07 Сеп 2022, 08:02

Точно така! УВЕ имам нужда да вадя, защото съм 5-та категория строеж.
Кактв е срока за подаване на документи или за изваждане на УВЕ? Тъй като в документите пишеше, че трябваше целият строеж, включително и пътеките около къщата да бъдат готови, за да се задейства изваждането на УВЕ.
Тъй като нямах излишни средства малко бях извън България за да изкарам пари и да мога да ги довърша тези изисквания.

Задната къща не се вижда много от пътя, и единствено трябва да се влезе в двора за да се установи, че същата не е съборена. Надявам се от Общината да задействат нещата, без да идват да проверят, или мога да им кажа, че уж съм започнал да я събарям.
petyrpetrov1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Юли 2019, 14:36

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот petyrpetrov1 » 22 Окт 2022, 10:50

Сега се сетих друго!

Как толкова години, старата къща е била законно построена и е нямало проблеми, макар и на 50см., от границата? И защо, след като се построи нова е нужно да се събори, след като толкова години е нямало проблеми?

Няма ли вариант да заверя разрешение от съседите, че нямат против къщата да остане?

Благодаря!
petyrpetrov1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Юли 2019, 14:36

Re: Събаряне на стара къща

Мнениеот guest1 » 22 Окт 2022, 11:08

petyrpetrov1 написа:Как толкова години, старата къща е била законно построена и е нямало проблеми, макар и на 50см., от границата? И защо, след като се построи нова е нужно да се събори, след като толкова години е нямало проблеми?

По-вероятно е, сградата да е била „със статут на търпимост“, а не законна.
Преходни разпоредби към ЗУТ
§ 16.
(1) Строежи, изградени до 7 април 1987 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване и забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.
§ 127. (1) Строежи, изградени до 31 март 2001 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване или забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.

За премахването/събаряне
Чл. 195. (5) Кметът на общината може да задължи със заповед собствениците на заварени или търпими строежи да премахнат, преобразуват или ремонтират неподходящи по местонахождение, разположение, вид и материали огради, гаражи, второстепенни, селскостопански и други обекти по чл. 151, ал. 1, т. 1-15, временни постройки, септични ями, канализационни съоръжения, насаждения, както и да извършат необходимите работи в интерес на сигурността, безопасността на движението, здравеопазването, хигиената, естетиката, чистотата и спокойствието на гражданите.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron