начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

Строителство на сграда на границата на съседен имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот optimist7 » 14 Юли 2021, 21:41

Здравейте. Както знаем, е възможно при съгласие, на границата между два имота да има сграда. До моя имот това е някаква селскостопанска постройка, към която нямаме претенции. Постройката няма вход или прозорци към моя имот. Искам да попитам нали е незаконно тази постройка да се преправи или построи отново така, че да има прозорци, открита тераса или подобно, гледащо към мен?
optimist7
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 20 Юли 2018, 11:40

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот guest1 » 15 Юли 2021, 11:13

Здравейте!
Прозорци, врати, балкони, лоджии - на калканна стена, при свързано застрояване ...
Не само е незаконно - абсурдно е!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1870
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот optimist7 » 15 Юли 2021, 11:53

Точно калкан беше думата, но снощи ми убегна. И да, за свързано застрояване е оставено мястото. Ние имахме навес до съседната сграда навремето, но го махнахме като взехме втора кола. Понеже е предимно сянка пък и няма време, още сме направили по хубав навес за колата
Благодаря ви
optimist7
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 20 Юли 2018, 11:40

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот ivanov_p » 15 Юли 2021, 19:18

По скоро става дума за шаран! Нямате кахър, живейте си спокойно.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот probcho » 16 Юли 2021, 07:49

optimist7 написа:Здравейте. Както знаем, е възможно при съгласие, на границата между два имота да има сграда. До моя имот това е някаква селскостопанска постройка, към която нямаме претенции. Постройката няма вход или прозорци към моя имот. Искам да попитам нали е незаконно тази постройка да се преправи или построи отново така, че да има прозорци, открита тераса или подобно, гледащо към мен?


Може ли да конкретизирате какво разбирате под "преправи или построи отново"? Каква е била селскостопанската сграда?
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот optimist7 » 17 Юли 2021, 09:36

Тухлена сграда, 2 метра висока на границата между два имота, с врати и прозорци към съседния.
Чувам някакви неща и искам да съм сигурен че няма да избият дупка в стената и да сложат прозорец или да съборят всичко, да си направят гледка или излаз към имота ми или тераса или нещо двуетажно и тн
Но мисля че изяснихме по горе че е незаконно
optimist7
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 20 Юли 2018, 11:40

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот guest1 » 17 Юли 2021, 10:09

probcho написа:Може ли да конкретизирате какво разбирате под "преправи или построи отново"? Каква е била селскостопанската сграда?

То си е ясно, за какво става дума - „ново строителство или преустройство“ по смисъла на ЗУТ.

optimist7 написа:Тухлена сграда, 2 метра висока на границата между два имота, с врати и прозорци към съседния.
Чувам някакви неща и искам да съм сигурен че няма да избият дупка в стената и да сложат прозорец или да съборят всичко, да си направят гледка или излаз към имота ми или тераса или нещо двуетажно и тн
Но мисля че изяснихме по горе че е незаконно

Ще е незаконно, защото няма да има необходимите „строителни книжа“. А няма да ги има - защото не познавам архитект, който да проектира подобно нещо!

Прозорец ... може и да си „избият“, но е абсурдно! Утре (някъде в бъдещето) когато изпълните вашата част от „свързаното застрояване“ - този прозорец „ще гледа“ към една стена. Даже - неизмазана!
22. "Свързано" е застрояването, при което сградите в два или повече съседни урегулирани поземлени имоти се разполагат допрени една до друга на имотните граници (регулационните линии). Свързаното застрояване в съседни урегулирани поземлени имоти представлява допиране на сградите на основното застрояване или на постройките на допълващото застрояване.


Не, че няма подобни примери в живота! Виждал съм и врата - на втори-трети етаж - за балкон, но без самия балкон! Отваряш и излизаш ... падайки няколко метра надолу!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1870
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот probcho » 17 Юли 2021, 21:19

optimist7 написа:Тухлена сграда, 2 метра висока на границата между два имота, с врати и прозорци към съседния.
Чувам някакви неща и искам да съм сигурен че няма да избият дупка в стената и да сложат прозорец или да съборят всичко, да си направят гледка или излаз към имота ми или тераса или нещо двуетажно и тн
Но мисля че изяснихме по горе че е незаконно

Не всичко е незаконно!
За това и попитах - каква е сградата (не дали е тухлена, а по предназначение). Височината, която посочвате, не предполага да има тераса ( дано знаете какво представлява) или балкон ( при едноетажност е абсурдно)!
Само за сведение - на калканна стена може да има прозорец до реализирането на "свързаното" застрояване!
Но щом сте решили, че всичко е изяснено вече и че всичко е незаконно, то няма как да продължим дискусията!
Всичко добро!

ПП
За "изявените специалисти" едва ли ще се налага да обяснявам, което води и до липсата да ги "коментирам"!
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот guest1 » 17 Юли 2021, 21:33

probcho написа:Не всичко е незаконно!
За това и попитах - каква е сградата (не дали е тухлена, а по предназначение). Височината, която посочвате, не предполага да има тераса ( дано знаете какво представлява) или балкон ( при едноетажност е абсурдно)!
Само за сведение - на калканна стена може да има прозорец до реализирането на "свързаното" застрояване!
Но щом сте решили, че всичко е изяснено вече и че всичко е незаконно, то няма как да продължим дискусията!
Всичко добро!

Нищо смислено, което да оправдава писането!
Постройката В МОМЕНТА е такава - питането беше за „да се преправи или построи отново“!
Повечето хора не правят разлика м/у „балкон“ и „лоджия“, и не използват тези термини. За тях всичко е „тераса“!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1870
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот optimist7 » 18 Юли 2021, 09:05

Ако реша да довърша застрояването от моята страна, трябва ли ми разрешения от община/съсед? При условие че моята сграда/навес няма да е долепена до другата, а ще има някакви сантиметри разстояние
optimist7
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 20 Юли 2018, 11:40

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот guest1 » 18 Юли 2021, 12:14

optimist7 написа:Ако реша да довърша застрояването от моята страна, трябва ли ми разрешения от община/съсед?

От съседа - не, от Главния архитект на Общината - да. Виза за проектиране, одобряване на инвестиционен проект, Разрешение за строеж ... Всички строителни книжа!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1870
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот ivanov_p » 18 Юли 2021, 17:06

В случая няма калкан. Става въпрос за незаконно строителство, преди години някой си направил нещо, което според страховете на друг можело да порасне с няколко метра и по него да се появят балкони. От питането е ясно, че по градоустройство няма свързано застрояване и ако питащия иска да строи трябва а провери дали в ПУП-а е предвидено допълващо застрояване или да извади виза за проучване и проектиране и да се върви по реда.
Калканните стени никога не са залепени една за друга, а между тях има разстояние от 8 см. Прозорци може да има и на единия калкан и на двата, тази приумица в проектирането се нарича "гълъбарник", шахта с прозорци, като обикновено се използват за проветряване на бани и кухни или за осветлени на стълбища.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот guest1 » 18 Юли 2021, 22:26

ivanov_p написа:В случая няма калкан. Става въпрос за незаконно строителство, преди години някой си направил нещо, което според страховете на друг можело да порасне с няколко метра и по него да се появят балкони. От питането е ясно, че по градоустройство няма свързано застрояване и ако питащия иска да строи трябва а провери дали в ПУП-а е предвидено допълващо застрояване или да извади виза за проучване и проектиране и да се върви по реда.

Това ... доказано ли е?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1870
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот optimist7 » 19 Авг 2021, 21:09

guest1 написа:
optimist7 написа:Ако реша да довърша застрояването от моята страна, трябва ли ми разрешения от община/съсед?

От съседа - не, от Главния архитект на Общината - да. Виза за проектиране, одобряване на инвестиционен проект, Разрешение за строеж ... Всички строителни книжа!


Благодаря ви. Искам да вдигна темата с друго питане - ако набавя необходимите документи, но в това време постройката в съседния имот изчезне/бъде съборена, това прекратява ли моето намерение да направя навес или няма да укаже влияние?
optimist7
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 20 Юли 2018, 11:40

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот guest1 » 19 Авг 2021, 23:35

optimist7 написа:Благодаря ви. Искам да вдигна темата с друго питане - ако набавя необходимите документи, но в това време постройката в съседния имот изчезне/бъде съборена, това прекратява ли моето намерение да направя навес или няма да укаже влияние?

Трябва да проверите - какво точно е посочено в ПУП. Защото - вида на застрояването не се променя - на когото когато му кефне!
Ако пише "свободно" - значи трябва да има отстояния на сградите от имотната граница.
Ако пише "свързано" - във всеки имот се предвижда сграда на калкан. А кой кога ще строи е подробност.
Дали съществуващата с съседния имот постройка ще остане или изчезне - няма значение.
ivanov_p написа:Калканните стени никога не са залепени една за друга, а между тях има разстояние от 8 см.

Този въпрос ... е до разбиране!
На практика - нито са долепени, нито са на 8 см. На съществуващата стена се долепят топлоизолационни плоскости (фибран) и новата стена е долепена до тях. Получава се дилатационна фуга, запълнена с изолацията. Твърда връзка няма, но и въздух няма.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1870
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на сграда на границата на съседен имот

Мнениеот optimist7 » 20 Авг 2021, 09:18

Благодаря, ще отида в общината и дори при главния архитект и ще проверя. Ще му обясня какъв навес искам да построя.
Това, което знам за съседната постройка, е че имали разрешение от предишния собственик на моя имот. Не знам дали писмено или устно
optimist7
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 20 Юли 2018, 11:40


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта