начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Земя с нестандартни граници

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Земя с нестандартни граници

Мнениеот radolan » 04 Мар 2022, 13:11

Здравейте! Ще помоля за малко помощ, баща ми има наследствен имот с размери 12x50 от 595 кв.м., сега се подготвя регулация на масива и тази земя ще влезе в нея, та въпроса ми е след всички процедури ще може ли да се строи на имота, защото дори намален с 1/5, ако лицето на път е 12 метра, то пак съм далеч от 18 метра по закон? Мисля да го купя от баща ми, но тогава аз ще мога ли да намаля границите или да остане негов(наследствен) и изобщо какво може да се направи с имота?
Давам идентификатор за повече инфо:
04234.6983.26
radolan
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Фев 2022, 17:42

Re: Земя с нестандартни граници

Мнениеот guest1 » 04 Мар 2022, 15:08

radolan написа:Здравейте! Ще помоля за малко помощ, баща ми има наследствен имот с размери 12x50 от 595 кв.м., сега се подготвя регулация на масива и тази земя ще влезе в нея, та въпроса ми е след всички процедури ще може ли да се строи на имота, защото дори намален с 1/5, ако лицето на път е 12 метра, то пак съм далеч от 18 метра по закон? Мисля да го купя от баща ми, но тогава аз ще мога ли да намаля границите или да остане негов(наследствен) и изобщо какво може да се направи с имота?
Давам идентификатор за повече инфо:
04234.6983.26

Спокойно - нищо страшно няма! Това е „заварено положение“!
В друга тема посочих пример с имот - 96 кв.м.

Тези размери - минимални площ и лице по ЗУТ - са за новообразуващи се УПИ! Примерно - ако искате да купите половината.

Пп. Погледнах на картата и с това „територия Земеделска, категория 10, НТП Нива“ - ще имате ограничения, за бъдещото строителство. Имайте го предвид!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Земя с нестандартни граници

Мнениеот radolan » 04 Мар 2022, 22:19

Благодаря, много ми помогнахте с отговора, но остана един въпрос, какви ограничения за строеж в бъдеще? Това което аз очаквам е къща с размери 5(6) на 11 метра, 55(66) кв.м на два етажа, дано е достатъчно това каре земя с тази категория?
radolan
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Фев 2022, 17:42

Re: Земя с нестандартни граници

Мнениеот guest1 » 04 Мар 2022, 23:19

radolan написа:Благодаря, много ми помогнахте с отговора, но остана един въпрос, какви ограничения за строеж в бъдеще? Това което аз очаквам е къща с размери 5(6) на 11 метра, 55(66) кв.м на два етажа, дано е достатъчно това каре земя с тази категория?

Първо трябва да стане - от Земеделска на Урбанизирана, НТП за жилищно строителство!
Алтернативата е посочена в Наредба № 19 от 25 октомври 2012 г. за строителство в земеделските земи без промяна на предназначението им
Чл. 2. (1) Без промяна на предназначението на земеделските земи в тях се разрешава застрояване с обекти, свързано с ползването им, чиито функции са съвместими с предназначението на земята, както следва:
1. при имоти с площ до 10 дка - на едноетажни селскостопански постройки за съхранение на селскостопанска продукция и инвентар, в това число и помещение за обитаване в тях;


Другото - тази къща ... „5(6) на 11 метра, на два етажа“ - много странно звучи!
Всъщност - виждал съм такава. Стаите са преходни - от едната се влиза в другата.
Но на два етажа ...
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Земя с нестандартни граници

Мнениеот radolan » 05 Мар 2022, 00:21

guest1 написа:
radolan написа:Благодаря, много ми помогнахте с отговора, но остана един въпрос, какви ограничения за строеж в бъдеще? Това което аз очаквам е къща с размери 5(6) на 11 метра, 55(66) кв.м на два етажа, дано е достатъчно това каре земя с тази категория?

Първо трябва да стане - от Земеделска на Урбанизирана, НТП за жилищно строителство!
Алтернативата е посочена в Наредба № 19 от 25 октомври 2012 г. за строителство в земеделските земи без промяна на предназначението им
Чл. 2. (1) Без промяна на предназначението на земеделските земи в тях се разрешава застрояване с обекти, свързано с ползването им, чиито функции са съвместими с предназначението на земята, както следва:
1. при имоти с площ до 10 дка - на едноетажни селскостопански постройки за съхранение на селскостопанска продукция и инвентар, в това число и помещение за обитаване в тях;


Другото - тази къща ... „5(6) на 11 метра, на два етажа“ - много странно звучи!
Всъщност - виждал съм такава. Стаите са преходни - от едната се влиза в другата.
Но на два етажа ...

Може да погледнете къщи стил "barn" за такава архитектура говоря, доста са уютни и нещо ново на нашия пазар. Повечето хора говорейки за строеж на къща си представят гимназиите ,които са строили предците ни и сега трудно се поддържат. Относно имота имаме инвеститор, който е изкупил земята по границата на имота и ще стартира процедура по промяна на статута на земята(регулация), а аз искам да се уверя, че след това когато вече съм в регулация ще мога да си вдигна малка къща. Вярно е че все още не зная по коя граница ще минава пътя и как точно, но се надявам всичко да е наред с новия ПУП и да не обжалвам процедурите, на Вас много благодаря за инфото
radolan
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Фев 2022, 17:42

Re: Земя с нестандартни граници

Мнениеот guest1 » 05 Мар 2022, 03:27

radolan написа:Може да погледнете къщи стил "barn" за такава архитектура говоря, доста са уютни и нещо ново на нашия пазар. Повечето хора говорейки за строеж на къща си представят гимназиите ,които са строили предците ни и сега трудно се поддържат. Относно имота имаме инвеститор, който е изкупил земята по границата на имота и ще стартира процедура по промяна на статута на земята(регулация), а аз искам да се уверя, че след това когато вече съм в регулация ще мога да си вдигна малка къща. Вярно е че все още не зная по коя граница ще минава пътя и как точно, но се надявам всичко да е наред с новия ПУП и да не обжалвам процедурите, на Вас много благодаря за инфото

По въпроса за стиловете - контактувам с доста архитекти и няма нужда да се напъвам - за да си представя!
Колкото до този размер 5 - 6 метра - вероятно имате предвид двете сервитутни зони по 3 метра, от имотните граници. Ако се направи „свързано застрояване“ с незастроения имот до вас (гледам, че в другия има сграда) - ще имате възможност за 7-8-9 метра широчина.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Земя с нестандартни граници

Мнениеот ivanov_p » 06 Мар 2022, 21:50

след всички процедури ще може ли да се строи на имота, защото дори намален с 1/5, ако лицето на път е 12 метра, то пак съм далеч от 18 метра по закон? Мисля да го купя от баща ми, но тогава аз ще мога ли да намаля границите или да остане негов(наследствен) и изобщо какво може да се направи с имота?


След като е започнала процедура имотите ще получат ПУП и ще може да се строи. Отнетата 1/5 ще е за улици, защото нямате. Конкретно вие не правете нищо с имота, от въпросът ви личи, че най-вероятно ще направите магария, изчакайте регулацията и тогава ще мислите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Земя с нестандартни граници

Мнениеот radolan » 09 Мар 2022, 20:02

ivanov_p написа:
след всички процедури ще може ли да се строи на имота, защото дори намален с 1/5, ако лицето на път е 12 метра, то пак съм далеч от 18 метра по закон? Мисля да го купя от баща ми, но тогава аз ще мога ли да намаля границите или да остане негов(наследствен) и изобщо какво може да се направи с имота?


След като е започнала процедура имотите ще получат ПУП и ще може да се строи. Отнетата 1/5 ще е за улици, защото нямате. Конкретно вие не правете нищо с имота, от въпросът ви личи, че най-вероятно ще направите магария, изчакайте регулацията и тогава ще мислите.

Мен това ме притеснява, дали след регулацията изобщо парцела ще става за строене, да не стане прекалено тесен и да няма вариант за строителство заради размерите на имота. Все още не е известно от къде ще мине улица, ако улицата мине на дългата страна, то няма да може да се строи, имота става от 12 метра на 9 метра(9 на 50 метра), това ме притеснява повече. Изобщо не знам как се определя строенето в тесни имоти.
radolan
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Фев 2022, 17:42

Re: Земя с нестандартни граници

Мнениеот guest1 » 09 Мар 2022, 22:27

radolan написа:Мен това ме притеснява, дали след регулацията изобщо парцела ще става за строене, да не стане прекалено тесен и да няма вариант за строителство заради размерите на имота. Все още не е известно от къде ще мине улица, ако улицата мине на дългата страна, то няма да може да се строи, имота става от 12 метра на 9 метра(9 на 50 метра), това ме притеснява повече. Изобщо не знам как се определя строенето в тесни имоти.

Точно това - изобщо не трябва да ви притеснява!
Ако улицата е „изток-запад“ - ще се скъси имота, без значение от северната страна или от южната.
Ако пък се прекара „север-юг“ - направо ще отчуждят целия имот!
Как смятате това - „имота става от 12 метра на 9 метра“? Една улица не е широка 3 метра, ако ще да е еднопосочна! Само широчината на платното е 5 метра и нагоре. Допълнително - тротоари и/или банкети!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Земя с нестандартни граници

Мнениеот radolan » 09 Мар 2022, 23:32

guest1 написа:
radolan написа:Мен това ме притеснява, дали след регулацията изобщо парцела ще става за строене, да не стане прекалено тесен и да няма вариант за строителство заради размерите на имота. Все още не е известно от къде ще мине улица, ако улицата мине на дългата страна, то няма да може да се строи, имота става от 12 метра на 9 метра(9 на 50 метра), това ме притеснява повече. Изобщо не знам как се определя строенето в тесни имоти.

Точно това - изобщо не трябва да ви притеснява!
Ако улицата е „изток-запад“ - ще се скъси имота, без значение от северната страна или от южната.
Ако пък се прекара „север-юг“ - направо ще отчуждят целия имот!
Как смятате това - „имота става от 12 метра на 9 метра“? Една улица не е широка 3 метра, ако ще да е еднопосочна! Само широчината на платното е 5 метра и нагоре. Допълнително - тротоари и/или банкети!

Как така ще го отчуждават, това да не им е бащиния, а доколкото знам във вилна зона взимат по 3 метра по границата и на имот, демек 3 от мен и 3 от съседа. Ако вземат парцела за път, то трябва да ме обезщетат, защити мога да подам жалба срещу плана за регулация
radolan
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 28 Фев 2022, 17:42

Re: Земя с нестандартни граници

Мнениеот guest1 » 10 Мар 2022, 01:55

radolan написа:Как така ще го отчуждават, това да не им е бащиния, а доколкото знам във вилна зона взимат по 3 метра по границата и на имот, демек 3 от мен и 3 от съседа. Ако вземат парцела за път, то трябва да ме обезщетат, защити мога да подам жалба срещу плана за регулация

Спокойно, не се разстройвайте! Отчуждава се и става общинска публична собственост, но срещу обезщетение естествено - вече не е социализъм!
Даже и тема има по въпроса - Отчуждаване на имот за улица
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Земя с нестандартни граници

Мнениеот ivanov_p » 10 Мар 2022, 09:17

Мен това ме притеснява, дали след регулацията изобщо парцела ще става за строене, да не стане прекалено тесен и да няма вариант за строителство заради размерите на имота.


Това няма как да го предполагате, ако сте на зор за притеснения се притеснявайте за глобалното затопляне, там падат пари. Като излезе регулацията ще го мислите, а и нейния смисъл е да се направят такива парцели, на които може да се строи.

Как така ще го отчуждават, това да не им е бащиния,


Имота не им е бащиния, но разрешението за строеж им е бащиния и затова ще им дарите отнетото за улица когато дойде време за строите. От къде ви дойде на ум, че някой ще ви отчуждава нещо, че и ще ви го плаща?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: ПОЛУЧЕТЕ ВАШИЯ КРЕДИТ БЕЗ ПЛАЩАНЕ

Мнениеот roussel » 28 Мар 2022, 02:10

За всички Ваши неотложни нужди от кредит за Ваши инвестиции, различни покупки, сватби, строителство, ремонти, моля свържете се с нас и ще получите своя кредит много бързо.
roussel
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Мар 2022, 15:00


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron